IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 117118119120121 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4537
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 16:56
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Интересна работа како тоа овој народ чека се на готово. 
Зачуден сум од некои коментари дека Владата на РМ треба да дели станови на тие што немаат. Како бе?!?

Владата треба да гради?!? Како тоа?!? Владата може да гради објекти за општо добро на граѓаните, токму оние што вие ги имате спомнато, спортски сали, тениски игралишта, згради за министерствата (или СК 2014)  и слично. 

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Амин!

Се обидувам оваа едноставна работа на разни начини да ја предочам и фала Богу има луѓе што ја разбираат.
Или навистина не можат да разберат или не сакаат да разберат.

Со должна почит кон двајцата администратори...
и со доброволна иницијатива да бидам прогласен за...
трубадур...

кој живее во РМ, а мисли дека живее во Катар...

морам да кажам...
тоталка ја промашувате поентата на дискусијата...
и причината зошто повеќето гледаат на овој проект со скепса...
и затоа мислам...

вие мора да живеете во Катар, а мислите дека живеете во РМ...

П.С. знам да сум офф...
ама ете, толку рабирам...
што би рекле...
толку се одбирам...намигнување
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 17:01
А јас па само тебе те читам со филозофииголема насмевка
Шаланамигнување


Не живеам во Катар ниту во ОАЕ ама луѓето во МК не гледам дека се оптимисти за нешто, а тоа страшно многу ме нервира. Така човекот несвесно оди во пропаст. 

Едно нешто позитивно да прочитав, па на никого не се погодува ако е така.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 17:09
којсумјас, намерно си го извадил најважниот дел од мојот коментар:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

  што ќе скинеш тоа ќе крпиш, што ќе сееш тоа ќе жнееш, што ќе готвиш тоа ќе сркаш, карма...


А тој дава одговор на прашањата и чудењата.

Сега, ти можеш ова да го отфрлиш, да не го прифаќаш, да го осудиш, да го ставаш под прашање, да не ти се допаѓа, да мислиш дека не е фер... ама тоа било така одсекогаш и ќе остане така засекогаш... и ова не го тврдам јас туку некои пред мене кои биле далеку попаметни и попросветлени од мене.

И знаеш што, мене барем животот ми докажал дека тоа е токму така. Затоа сум го прифатил, практично го живеам, не му се спротивставувам и не го доведувам под прашање.Изменето од Messenger - 01.Февруари.2012 во 17:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4537
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 17:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

  што ќе скинеш тоа ќе крпиш, што ќе сееш тоа ќе жнееш, што ќе готвиш тоа ќе сркаш, карма...

Аааа...
ова бара сериозна дебата...намигнување
значи, веројатно и самиот тебе ти е апсурдно тврдењето дека...
погоре кажаното не можам да го прифатам...
или мислам дека не е фер...
а секако мислам дека нема баш никаква врска со она за што овде се убедуваме...
и затоа ќе ти одговорам едноставно, во твој стил...

Слушај ти паталец - а не гаталец...

"Сега, ти можеш ова да го отфрлиш, да не го прифаќаш, да го осудиш, да го ставаш под прашање, да не ти се допаѓа, да мислиш дека не е фер... ама тоа било така одсекогаш и ќе остане така засекогаш... и ова не го тврдам јас туку некои пред мене кои биле далеку попаметни и попросветлени од мене.

И знаеш што, мене барем животот ми докажал дека тоа е токму така. Затоа сум го прифатил, практично го живеам, не му се спротивставувам и не го доведувам под прашање. "

намигнување...
а тоа што некому овде треба да му се разјасни...
е...
кој овде е паталец...
а кој гаталец...


Изменето од којсумјас - 01.Февруари.2012 во 17:40
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 18:24
којсумјас, гледам дека оваа наша конверзација не води никаде... се обидов да посочам некои работи, се обидов истото да го акцентирам и со некои максими, но очигледно си затворен за сето тоа и себе се гледаш како единстевн паталец кој го живее животот таков каов Е, а другите само како гаталци кои си го замислуваат каков Е.

Нека биде твојот збор последен, а јас сега само ќе се цитирам себе си како одговор на последните твои зборови:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


И знаеш што, мене барем животот ми докажал дека тоа е токму така. Затоа сум го прифатил, практично го живеам, не му се спротивставувам и не го доведувам под прашање.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 18:26
Не ми е јасно зошто мора да се сложуваме сите за одредена тема, та нели е демократија та нели бегавме од едноумието?збунетост И зошто  ако не се сложуваме со некој потег или одлука на владата, мора веднаш да се даде суд дека сме против владата,односно сме песимисти дотаму што и сонцето кога свети не му ја гледаме светлината?збунетост
Немам јас против ништо луге да си купуваат и по 10 стана ако имаат пари, немам против кој се богати пак нека се богати, ама имам против кога некој се богати користејки ја својата монополска позиција и можноста да му наметнува на народот давачки, му ја дере кожата, а единствениот кој  може ова да го спречи не презема ништо.
Е сега околу становите, по она богатите нека купат. Пак ке речам да со свои пари, а не со помош на владата бидејки парите не се на владата, таму има капки од парите и на оној сиромашниот дел (освен на социјалните случаи).Зошто владата да ги потпомага во нивното богатење со парите од даноците?
Тоа му доаѓа исто на пазар на оние кои купуваат банани да им даде пола од парите, оти они можат да купат па ај пола пара да им се дадат, а оние кои не можат нема што да им се даде -оти не можат де да влезат во конкуренцијата да добијат?
А да не ја разврземе па темата за она кој спомна некој погоре-па кој ке бидат градежните фирми кои ќе градат, дали се блиски до опозицијата или позицијата.
И за крај, економско фајде  ќе имавме ако градежниците наши одеа да (како едно време) во странство (претежно арапските земји) па и оние кутри работници кои читаме како работат во Македонија и на овие поларни температури-ќе земеја солидни платичи-девизи кои ке им обезбедеа егзистенција на семејствата а ма и на државата .
Вака јас не гледам незнам какво фајде (за работникот 100тина евра плата да работи од утро до  мрак) а газдите  да си имаат обезбедена исплата од кое пола е од владата (од народните даночни пари)

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 18:49
Не нам по кој пат треба да се посочи дека кредитите за становите и куќите се наменети за кредитоспособни правни лица.

Акцијата е креирана за купување на стамбена површина според економските  закони на  позајмнување кредити, нивно исплаќање, учество во купувањето со соодветна економско оправдана свота пари  и со  извесна помош од државата во компензација на каматите.

Акцијава не е подарување на станови на оние на кои им требаат или кои мислат дека им требаат.

И се разбира, кој има можност ќе купи стан, а кој нема - нема да купи исто онака како што нема да купи и без оваа акција с'е додека не стане во можност да го стори тоа. Во Америка дојде до економски крах преку создавање и пукање на стамбениот меур токму поради неекономското стопанисување  при одобрувањето на стамбените кредити на оние граѓани кои не беа кредитоспособни и газење на економските законитости во стопанството.

И не ги обвинувајте оние кои ќе ја искористат акцијава. Законот, правилата и прописите се за користење, а не за некористење. Кој може да ги разбере, кој сака и кој е во можност да ги користи нека ги користи.

Затоа се донесуваат.

Ова ме потсетува како кај мене, кога луѓе се жалат зошто некои нешта се донесуваат од државата, ама тие не се во состојба да ги практицираат и искористат. И тие се истите луѓе кои постојано се жалат на с'е и сешто.

Ако не можам јас да го искористам ова што е понудено, има луѓе кои чекале ваква прилика и кои можат. И нека го сторат тоа !

Нека се вложува капиталот, нека се вртат средствата во државата, нека се гради, нека се вработуваат луѓе... .
 

П.С. Веќе се изјаснив зошто во принцип не сум за вакви проекти, но тоа не значи дека нема да го видам и да го посочам позитивното во нив. Во овој момент на економска состојба во земјата (исто така и во светот) најважно е да се внесе мртвиот капитал во циркулација со што ќе се стимулира градењето, производството и трговијата.

Владата прави паметна работа - наместо да ја задолжува државата со нови 30 годишни кредити за градење станбени површини, таа користи само дел од фондовите за компензација на каматите и создава услови луѓето да ги инвестираат своите пари. Со тоа докажува дека таа не влегува во градежен бизнис, што е потполно исправна одлука, туку создава услови за инвестирање во тој бизнис како еден од најважните двигатели на економијата во земјата.


Изменето од Messenger - 01.Февруари.2012 во 19:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 21:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:
Нека се вложува капиталот, нека се вртат средствата во државата, нека се гради, нека се вработуваат луѓе... .


Ти мислиш дека капиталот не се вложува во мкд и дека некој не сака да го вложи? 

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


... најважно е да се внесе мртвиот капитал во циркулација со што ќе се стимулира градењето, производството и трговијата.Апсолутно точно. Само има еден пропуст. "Мртов" капитал во мкд нема, а оној што го има е во рацете на Влада

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


....туку создава услови за инвестирање во тој бизнис како еден од најважните двигатели на економијата во земјата.


Условите се идеални и без Владата, затоа и се изгради се и сешто на секој чекор.    

Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 21:53
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

.... ама луѓето во МК не гледам дека се оптимисти за нешто, а тоа страшно многу ме нервира. Така човекот несвесно оди во пропаст. 

Едно нешто позитивно да прочитав, па на никого не се погодува ако е така.


Целосно си во право, Санти. Ама сепак да бидеме малку пореални. По ТАТ, Фиком, Лавци, шверцери на нафта, големци како Гуштеров, Ѕинго, Дабар, Трифун и т.н. (ги знаеш приказните) малку е тешко да се биде оптимист и да се има верба. Иако, целосно те подржувам во тоа дека луѓето се песимисти во Македонија и се гледаат црно
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 22:25
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:
Нека се вложува капиталот, нека се вртат средствата во државата, нека се гради, нека се вработуваат луѓе... .


Ти мислиш дека капиталот не се вложува во мкд и дека некој не сака да го вложи? Не мислам дека не се вложува, туку велам дека владата треба постојано да го стимулира и да овозможува тоа да го направи и оној кој с'е уште не е сигурен дали да го стори тоа. Од тој аспект акцијата на  владата е позитивен.


Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


... најважно е да се внесе мртвиот капитал во циркулација со што ќе се стимулира градењето, производството и трговијата.Апсолутно точно. Само има еден пропуст. "Мртов" капитал во мкд нема, а оној што го има е во рацете на Влада


Е сега... самиот си влезе во контрадикција со првата реченица.голема насмевка  А колку што гледам од досега коментираното од нашите членови во врска со оваа акција - има луѓе кои би сакале условите да им дозволат предвремено исплаќање на кредитот. намигнување Тоа значи дека постои "мртов " капитал кој треба да биде искористен.  Владата сепак била во право со своите претпоставки, нели ? намигнување

Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


....туку создава услови за инвестирање во тој бизнис како еден од најважните двигатели на економијата во земјата.


Условите се идеални и без Владата, затоа и се изгради се и сешто на секој чекор.   


Повторно си контрадиктираш со тврдењето:

Originally posted by pHp pHp напиша:


Апсолутно точно. Само има еден пропуст. "Мртов" капитал во мкд нема, а оној што го има е во рацете на Влада


Било како, капиталот замрзнат во штедните книшки и под перниците треба да се актуелизира и од тој аспект акцијата ќе биде позитивна. Ќе повторам, не ми се допаѓаат многу вакви владини интервенции, но во даденава економска состојба во светот и во земјата во овој проект гледам повеќе позитивност отколку негативност. Повеќе ми се допаѓа користење на постоечкиот "заспан" капитал од граѓаните отколку заборџување на државата во одржување на економската активност во земјата.Изменето од Messenger - 01.Февруари.2012 во 22:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 13:58

ги усложнува работите во сите сфери на живеење..да посложено и не може да биде.

во ера на електронска комуникација и обработка на податоци СЕ ЗАПНАЛЕ за било кое барање да се бара УВЕРЕНИЕ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО.

...има ли некој попаметен од мене овде,што ќе ми КАЖЕ и ДОКАЖЕ дека овој документ е толку неопходен и ВАЖЕН па го заменува мегународниот документ(ПАСОШ)или пак ...домашната биометриска најнова ЛИЧНА КАРТА?лутина

...стварно не ми е јасно зошто е тој толку важен документ.збунетост

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:07
Пасош и лична карта може да се фалсификуваат. Додуша потешко е нив да ги фалсификуваш одколку Уверение за државјанство
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:18

..стварно не ми е јасно,дали е во прашање да им лижеш газ или е до таксата...незнам!.

ако е до таксата,што ѓавол не малтретираат по шалтери..уфрли ја во вкупната цена па делете како сакате после...а ако е до ова првото...НИКАД нема да го добијат на рака ..од мене барем!.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2012 во 14:30
Originally posted by zagor zagor напиша:

ги усложнува работите во сите сфери на живеење..да посложено и не може да биде.

во ера на електронска комуникација и обработка на податоци СЕ ЗАПНАЛЕ за било кое барање да се бара УВЕРЕНИЕ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО.

...има ли некој попаметен од мене овде,што ќе ми КАЖЕ и ДОКАЖЕ дека овој документ е толку неопходен и ВАЖЕН па го заменува мегународниот документ(ПАСОШ)или пак ...домашната биометриска најнова ЛИЧНА КАРТА?лутина

...стварно не ми е јасно зошто е тој толку важен документ.збунетостСо слични проблеми се среќавав јас минатата година кога расчистував некои работи во Македонија. Во ред, ми требаше уверение за државјанство за да добијам нов пасош и лична карта, но потоа за секоја натамошна работа ми бараа извод од матична книга на родените не постара од 6 месеци, небаре ќе ми ги дадеа личната карта и пасошот без неа.

И што велиш, на секој шалтер има компјутер и сите податоци за мене и за било кој граѓанин на Македонија се пристапни со едно стискање на тастатурата. Што им треба постојано носење на хартија од матична книга на родени не постара од 6 месеци кога мојот ден и место на раѓање немаат рок на траење и истото веќе го имаат регистрирано во електронска форма пристапна на секој бирократ???

Можеби им требаат парите од таксените марки, а ?  размислувањеTruth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 117118119120121 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.