IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 116117118119120 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2012 во 19:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ниедна сиротиња со малку пари нема да добие ваков стан


Знам дека ова што ќе го речам можеби звучи грдо, но  тоа е во ред - сиромаштијата не може да купи стан, неа може само да и биде подарен стан. А акцијава е за купување станови, не за подарување.

Ninja 35 е потполно во право кога вели:


Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Сепак овој проект не е наменет за сиромашните , туку за оние што имаат пари....
оној што нема не може да си дозволи ниту да плати учество ниту да издржи рата од 200-250 евра во никој случај.


И така е насекаде... становите не се новогодишни пакетчиња, па да се делат секому на кој му треба. тага

Кога спомнав дека акцијава не е наменета за оние кои немаат пари тоа беше упатено конкретно кон болдираново:

Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Иако мислам дека подобар ефект ќе се оствареше ако Државата со субвенцонирање интервенираше кај  инвеститорот па со тоа да мора инвеститорот задолжително да ја намали цената на квадратот...па кој сака нека плаќа на рати кој може нека плати во кеш...


Се надевам дека сега сум појасен. среќа







Изменето од Messenger - 31.Јануари.2012 во 19:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2012 во 19:09
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Сепак овој проект не е наменет за сиромашните , туку за оние што имаат пари....
оној што нема не може да си дозволи ниту да плати учество ниту да издржи рата од 200-250 евра во никој случај...па дури и оние од средната класа не можат да си дозволат вакви услови а не пак сиромашните...

Па токму тоа де-Кој има пак да има, кој нема ич да нема. Зошто тогаш толку помпа-затоа што владата им помага на оние кои имаат да си добијат уште малку, па да се зголеми уште повеќе јазот меѓу богатите и сиромасите. Зошто тогаш зборуваме дека ова е добро за народот-за кој народ?збунетост

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2012 во 19:14
За оние кои можат да си го дозволат купувањето станови.

Да бидеме реални, станот е најголемата инвестиција во животот на човекот.

И да бидеме реални до крај - не може секој да си дозволи таква инвестиција... ниту во една држава во светов.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2012 во 20:19
Е па јас истото го кажувам од почеток на дискусијава за станови...
и Меси ме прашува што сум бил револтиран...?збунетост
па тоа де...
кој има-пак да има...
кој нема-пак да нема...
а башка она окулу продажба на станови на оние кои ги изградија, а немаат купувачи...

и уште побашка што сето ова е со пари од буџетот...
значи со пари од рајата...намигнување
заеднички...
а како испомош за оние кои ионака...
се полни со пари...

За оние кои можат да си го дозволат купувањето станови. - вика Меси...
и чекај сега...
ние што немаме, да им плаќаме на тие што имаат...
и после што сум бил револтиран...збунетост
а бе ајде...

и на крај...
а да почекаме да видиме колкава ќе биде бројката на оние кои ќе се пријават...
и од кој слој на општеството...
па да видиме кој е у право...

и никако не ми е јасно после целава дискусија...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Изгледа проектов не е разбран...

Проектов е ставен како стимулатор на економијата со олеснителни околности за оние кои се во состојба  да се стeкнат со стан под дадените услови.

каков стимулатор на економијата...
а...?збунетост

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2012 во 22:22
Премногу се револтираш пријателе... премногу. тага

Ајде, ќе повторам уште еднаш:
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Градењето е една од најважните економски двигатели во една држава. Токму кога земјите се во најголеми економски кризи државите прават најголеми градежни проекти. Поентата е дека со нив се вработуваат луѓе (хранат семејства), се произведува и продава градежен материјал (вреботување луѓе и хранење семејства), се произведува и продава покуќнина (вработување и хранење семејства), се намалуваат цените на некретнините (погодност за граѓаните дури и кога економијата е силна), капиталот се става во циркулација наместо да биде замрзнат во банковните сметки или да спие под перници (раздвижување на економијата) и т.н.



Ова е факт, без обзир кој ќе ги купи становите, без обзир што ние си мислиме или посакуваме, без обзир кој е  во владата, без обзир за која партија гласаме, без обзир која вера сме, без обзир што сме по националност, без обзир каде живееме, без обзир колку пари имаме... тоа е економија...
 
... И без обзир дали мене ми допаѓаат или не вакви акции.
 
Едноставно, економијата нема апсолутно ништо со сето тоа.

И тоа мора да се признае и да се прифати.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2012 во 23:00
едно другарче во скоро време ме насмеа, вика „Проектов требало да го крстат купи си станче во Скопје“ смеење
инаку, јас сум револтиран од истите ствари од кои се изреволтирани и mamamd и којсумјас, досегашното искуство ни кажува какви се луѓе не се доселени (барем во мојот град) во станови кои беа на сличен ваков начин предвидени... видете какви коли само се паркирани пред социјални станови и какви се социјалните станови, и ќе ви стане јасно
само не сакав да започнувам дискусија, бидејќи немаше да биде цврсто основана...

реално гледано, ваквите проекти се со добра цел, но нема еден пример каде не се на велико злоупотребени од оние кои ги спровеле, па нормално е да се биде скептик околу сето ова...


инаку, меси, тоа што го набројуваш како влијание врз стандардот и економијата, се всушност индиректни влијанија кои постојат со, или без проектов... како и да е, продажбата на мебел, цените, капиталот и вработувањата не се директно загарантирани со изградбата на било кој објект... во најголема мера зависат од тоа како понатаму народот ќе се однесува...
и сам кажа дека владата создава услови, ама џабе ако создава услови, дури и со најдобрите проекти на светот, тие услови на крај остануваат на милост и немилост, на начинот на нивното користење, тоа е факт, без разлика каква е владата и какви проекти носи
како и да е, криминалот во оваа држава постои во секоја зделка, а општеството е далеку од здраво и разумно за да ги користи условите

ти правиш исто како што збореа за споменициве, дека развивале туризам... да направам груба споредба
отсекогаш ти се чудам за тоа колку наивни ти се постовите, збориш за тоа што сите го знаеме, за тоа како треба да биде ама никаде не збориш за тоа како всушност е
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 04:05
тага А јас пак забележувам дека вие во секое нешто гледате само негативности. тага

Дури и кога свети сонце велите дека не е фер оти ги осветлува и грее оние кои не го заслужуваат тоа.


Но, било како, ќе дозволам ти да си во право. големо гушкање


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 11:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ајде, ќе повторам уште еднаш:
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Градењето е една од најважните економски двигатели во една држава.
Токму кога земјите се во најголеми економски кризи државите прават
најголеми градежни проекти. Поентата е дека со нив се вработуваат луѓе
(хранат семејства), се произведува и продава градежен материјал
(вреботување луѓе и хранење семејства), се произведува и продава
покуќнина (вработување и хранење семејства), се намалуваат цените на
некретнините (погодност за граѓаните дури и кога економијата е силна),
капиталот се става во циркулација наместо да биде замрзнат во
банковните сметки или да спие под перници (раздвижување на економијата)
и т.н.


Ова е факт, без обзир кој ќе ги купи становите, без обзир што ние си мислиме или посакуваме, без обзир кој е  во владата, без обзир за која партија гласаме, без обзир која вера сме, без обзир што сме по националност, без обзир каде живееме, без обзир колку пари имаме... тоа е економија...
 
... И без обзир дали мене ми допаѓаат или не вакви акции.
 
Едноставно, економијата нема апсолутно ништо со сето тоа.

И тоа мора да се признае и да се прифати.
Делот во кој самиот се цитираш - мене тоа искрено ми делува како некој да каже: „ајде правете ѓубре за да комуналец има работа„. Но се согласувам и дека треба да се најде(не да се гледа, туку да се најде) позитивната страна од сето тоа - на пр. тоа да се искористи да биде појдовна точка за нешто подобро.

Во врска останатиот дел:
Се согласувам дека економијата функционира така - но затоа и се јавуваат разни кризи, тој начин на функционирање не е добар и ако не ни се допаѓа треба да се направи нешто да се смени - екномијата треба да биде во служба на луѓето, а не обратно. Интересно што иако сме неаздоволни од таквиот свет малце или ништо не правиме тоа да се смени, или некои го прават тоа на погрешен начин(кршење излози, окупирање на берзи, непотребни расправии со полицијата и тн.) Системот најубаво се менува од внатре.
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 11:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

тага А јас пак забележувам дека вие во секое нешто гледате само негативности. тага

Дури и кога свети сонце велите дека не е фер оти ги осветлува и грее оние кои не го заслужуваат тоа.

...e pa,kaj vmro-ovcite i ima vo sekoe neshto  negativnosti!

...ochigledno e za kogo se ''nameneti'' tie (po)eftini stanovi , zatoa shto retko koj vo zemjava  moze da zema ( i zima) 900 evra sekoj mesec,...pa , makar i dvajca rabotele.

...pogleednete samo koj së moze i ke  pobara kredit( i chii se tie!!) i se ke bide pojasno toa,... za kogo e izmislena ovaa ''neverojatna'' moznost,....i ''najshirokite'' masi,.....  da si ja pokrijat glavata.

...znachi,...i tuka vazi onaa:...koj ima ...ke ima ushte povekje ,..a,koj nema ...nikogash i nema da ima!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 12:22
Интересна работа како тоа овој народ чека се на готово. 
Зачуден сум од некои коментари дека Владата на РМ треба да дели станови на тие што немаат. Како бе?!?

Владата треба да гради?!? Како тоа?!? Владата може да гради објекти за општо добро на граѓаните, токму оние што вие ги имате спомнато, спортски сали, тениски игралишта, згради за министерствата (или СК 2014)  и слично. 
Не може да влегува во бизнис зделки кои чинат милиони евра. А што, тие станови ќе ги гради со парите на граѓаните и пак кој лапне, лапне. Кој не, ем му ги потрошиле парите што му ги (на некој начин) украле од него, ем ни С од стан нема да види.

И секогаш и секаде е така. Кој има ќе има, кој не треба да се избори за да има.
Ниту една држава од рангот на МК нема да донесе одлука да дели станови на кој стигне затоа што немале пари. Не е ова Катар или ОАЕ па имаат одвише пари и ај ќе поклонуваме станови.

Одиш на пазар и купиваш банани. И сиромашниот и богатиот толку ги плаќа. Одиш во градежна фирма или агенција, купуваш стан. И сиромашниот и богатиот исто ќе го плати станот. Никој не е обесправен. Зошто за сиромашните да е гратис, за богатите дупло поскапо...


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 13:20
Messenger пријтеле, те разбирам ти што сакаш да кажеш, но изгледа не ти е јасна фактичката ситуација во Р.М. Ако дојде СДСМ (или било кој) на Власт и одлучи да не ја плаќа таа половина од рата, нема да ја плаќа и не постои Суд на светот што ќе ја натера Владата да плаќа. Банките, бидејќи скоро 90% од нив им треба Владата и сателитските бизниси што се вртат околу неа (за жал во мкд бизнисот се движи таму каде што се движи Владата), ќе си ги наплатат побарувањата од граѓаните. Не го барам јас гарантот во типот и видот на договор што ќе се потпише, туку во доследното почитување на истиот. Сакам да имплицирам за ефективноста, независноста и арбитражата на Судовите. Во мкд, 90% од вработените се со партиска книшка и партиски послушници. Остантите 10% се администрација и технички сервис на судовите (хигиена, ИТ сектор и слично, што врска нема со право). А не знам дали си запознаен, Банките сорабутаваат и даваат овердафт кредити на оние мали бизниси кои се блиски до тендерите и проектите кои ги работи Владата. Па, така како најголем гарант, работодавач и двигател на бизнисот во мкд, не е приватниот независен сектор, туку Владата како таква, и претпријатијата сателити на Владата. Така е поставен темелот уште од 1991 година и нема индикации дека тоа ќе се смени во наредните , па да не претерам, 50 години. На Банката, многу поважен играч му е Влада, одколку јас како граѓанин, јас како успешен стопаственик, јас како претприемач. Ако утре, Влада одлучи ради ххх причини да не ја плаќа таа половина рата, едноставно кажано, чао пријатељу, ќе си плаќаш цела рата. Ако немаш, остана ти без кров на глава. Влада никој нема да ја чепне, ниту нешто ќе и приговори. Да, Судот ќе осуди, но нема да изврши.
Ако јас земам партиска книшка од актуелната Влада (СДСМ, ВМРО, ЈМРО, СДРТО и не е ни важно), отворам фирма, верувај ми, дека 90% од тендерите на кои ќе се јавам, ќе ги добијам. Ако припаѓам во оние 15% (а припаѓам) претприемачи, кои немаат никаква врска со политика и Влада, Банката или не ми одобрува кредити или ми одоборува со половична сума, на пократок рок, со астрономска камата( ова од лично искуство, верувај ми мака си имам). Многу е важно да Владата на Р.М. те покрива на некој начин.
Владата на Р.М. е секаде итегрирана во бизнис сферата во Македонија. Најмногу во Судовите, а од Судовите најмногу во арбитражните, извршните и стопанствените. Сите судии се нивни. За да ме разбереш ќе споделам личен пример со тебе.
Пред изборите во МКД, добивме проект за обука, кој секако беше во соработка со Влада. Потпишавме договор со Влада како правно лице. За да се реализира проектот, ни требаа финансии. Побаравме кредит од приватна странска Банка во МКД. Ни го одобрија веднаш, со поволности, со се. Проектот требаше да трае 4 години. Арно ама, дојдоа изборите, се смени администрацијата, и директорот на подрачна единица на министерството со кое требаше да се реализира проектот, оп, на сред проект вика, не работам јас со вас повеќе, нема да се работи проектот. Договорот јасно кажува дека ако Влада го стори тоа, треба да ми исплати како за цел проект. Пријателе, ни денар не ми платија за дотогаш сработеното, не па ли остананто да го платат. Судот пресуди во моја полза, но во разговори со судии и адвокати, ми кажаа да си ги заборавам парите, зошто никој нема да изврши наплата на побарувања. Банката, од посредни извори дозна за раскинувањето на договорот, ми ја сменија каматна стапка на редовна. Така да јас фини лепо, потоа цела година работев за да вратам пари на Банка (скоро дупло). Тоа е Мкд пријателе. Е сега те прашувам, кој гарантира за после тие 5 години?

Изменето од pHp - 01.Февруари.2012 во 13:47
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 15:01
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Интересна работа како тоа овој народ чека се на готово. 
Зачуден сум од некои коментари дека Владата на РМ треба да дели станови на тие што немаат. Како бе?!?

Владата треба да гради?!? Како тоа?!? Владата може да гради објекти за општо добро на граѓаните, токму оние што вие ги имате спомнато, спортски сали, тениски игралишта, згради за министерствата (или СК 2014)  и слично. 
Не може да влегува во бизнис зделки кои чинат милиони евра. А што, тие станови ќе ги гради со парите на граѓаните и пак кој лапне, лапне. Кој не, ем му ги потрошиле парите што му ги (на некој начин) украле од него, ем ни С од стан нема да види.

И секогаш и секаде е така. Кој има ќе има, кој не треба да се избори за да има.
Ниту една држава од рангот на МК нема да донесе одлука да дели станови на кој стигне затоа што немале пари. Не е ова Катар или ОАЕ па имаат одвише пари и ај ќе поклонуваме станови.

Одиш на пазар и купиваш банани. И сиромашниот и богатиот толку ги плаќа. Одиш во градежна фирма или агенција, купуваш стан. И сиромашниот и богатиот исто ќе го плати станот. Никој не е обесправен. Зошто за сиромашните да е гратис, за богатите дупло поскапо...





Амин!

Се обидувам оваа едноставна работа на разни начини да ја предочам и фала Богу има луѓе што ја разбираат.

Да бевме на пдф Вероисповед ќе спомнев  што ќе скинеш тоа ќе крпиш, што ќе сееш тоа ќе жнееш, што ќе готвиш тоа ќе сркаш, карма...ама ако и после твојов коментар луѓево и понатаму не ја доловуваат работава, тогаш кревам раце...

Или навистина не можат да разберат или не сакаат да разберат.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 15:31
ovaa vlada si ja tera vodata kon ,....svojata (privatna!) vodenica!

...ete toa go pravi !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2012 во 16:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Интересна работа како тоа овој народ чека се на готово. 
Зачуден сум од некои коментари дека Владата на РМ треба да дели станови на тие што немаат. Како бе?!?

Владата треба да гради?!? Како тоа?!? Владата може да гради објекти за општо добро на граѓаните, токму оние што вие ги имате спомнато, спортски сали, тениски игралишта, згради за министерствата (или СК 2014)  и слично. 
Не може да влегува во бизнис зделки кои чинат милиони евра. А што, тие станови ќе ги гради со парите на граѓаните и пак кој лапне, лапне. Кој не, ем му ги потрошиле парите што му ги (на некој начин) украле од него, ем ни С од стан нема да види.

И секогаш и секаде е така. Кој има ќе има, кој не треба да се избори за да има.
Ниту една држава од рангот на МК нема да донесе одлука да дели станови на кој стигне затоа што немале пари. Не е ова Катар или ОАЕ па имаат одвише пари и ај ќе поклонуваме станови.

Одиш на пазар и купиваш банани. И сиромашниот и богатиот толку ги плаќа. Одиш во градежна фирма или агенција, купуваш стан. И сиромашниот и богатиот исто ќе го плати станот. Никој не е обесправен. Зошто за сиромашните да е гратис, за богатите дупло поскапо...





Амин!

Се обидувам оваа едноставна работа на разни начини да ја предочам и фала Богу има луѓе што ја разбираат.

Да бевме на пдф Вероисповед ќе спомнев  што ќе скинеш тоа ќе крпиш, што ќе сееш тоа ќе жнееш, што ќе готвиш тоа ќе сркаш, карма...ама ако и после твојов коментар луѓево и понатаму не ја доловуваат работава, тогаш кревам раце...

Или навистина не можат да разберат или не сакаат да разберат.




Абе луѓе... Видете вака. Едно е како треба, друго е, како е. Во мкд, многу работи на хартија се како што треба. Фактичката состоја е таква да овој проект, или било кој друг, нема да влијае на раздвижување на пазарот на real-estate во смисла намалување на цените. Тоа brza со многу убав пример со бананите го даде(јас не го разбрав во првиот пост, потоа ми објасни што мислел). По правило, во јавна администрација треба да се вработуваат докажани професионалци. Абре раководител на одделение за даночни обврзници во УЈП е човек кој има 36 години, завршил Историја со Архивистика и ни ден нема искуство во економија! Кредит добиваш од банка без проблем , само апликација ти треба, ако си вработен во државна институција. Ако не, е ќе почекаш и еден куп молби, меници, жиранти се и свашта ти треба.
Второ. Бизнис секторот во Р.Македонија е придвижен од самата држава. Двигател на економијата и бизнисот во Р.Македонија и во 2012 година е ВЛАДАТА!Не мрдаш без неа. Статистички показател од ПроАгенс (видете на нивниот сајт) е дека само 15% од бизнисот во мкд е независен, се друго зависи од Влада и проекти поврзани со Влада.Така да ако сака Владата да ја намали цената на квадратот, таа мора директно да влијае на самиот пазар на недвижности и тоа имликативно и директно, а не посредно преку вакви проекти.
Значи повторувам, едно е како треба, друго е, како е! Едноставно, уште во самиот темел на оваа држава, самата Влада е интегрирана во секој сегмент од бизнисот, приватизацијата е правена во полза на Владата. И бизнис климата во мкд, зависи од Влада. Значи, економијата и бизнисот во мкд, не се независни (free-market), туку напротив, длабоко зависни од Влада на Р.Македонија. Кај се двиќи Влада, таму се движи и бизнисот, било тоа градежништво, услуги, индустрија или било што.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 116117118119120 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.