IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Medium format
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Medium format

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Medium format
    Испратена: 29.Јуни.2007 во 14:12
Eve jas pak so nesto da se pofalam (moze sum dosaden, ama kade ako ne si gi merime ovde LOLLOLLOL)
Minatata nedela pozajmiv PentaconSix so dve Zeiss 50 i 80mm stakla i prvite rezultati od medium formatot gi ima na mojata flickr galerija
Eve go mashincheto



I, sto da vi kazam. Ednostavno sum bez zborovi. KRAJ





That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 15:53
E ova e SON
... Top ti se fotografiite...
kaj gi razvivashe?
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 15:55
Ednostavno zracat fotografiite ....
Prekrasen kvalitet...

Se obidov da simnam edna za da go vidam kvalitetot...mn mali se
800x800...

Ako moze stavi nekoja so pogolema rezolucija...


Изменето од moz pos - 29.Јуни.2007 во 15:57
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 16:27
Objektivite za ovaa kamera se dobri (ne najdobri), no za kamerata nemam bas istoto mnenie od aspekt na izrabotka, tezhina, vibracii pri okinuvanje, vidlivosta niz okularot, sinkot za blic, reliability (poznata po mehanichki problemi) i t.n... Pregazena od vremeto vo sekoj pogled.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 16:42
potpolno se slozuvam so ZoranWink















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2007 во 12:19
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Objektivite za ovaa kamera se dobri (ne najdobri), no za kamerata nemam bas istoto mnenie od aspekt na izrabotka, tezhina, vibracii pri okinuvanje, vidlivosta niz okularot, sinkot za blic, reliability (poznata po mehanichki problemi) i t.n... Pregazena od vremeto vo sekoj pogled.


Zoran kompletno si vo pravo, sepak srekja sto kamerava e kako nova pa nekako pristojno e da se raboti. Domasnite fotki se praveni so 1/15 i 1/30 od raka i nemam problem (dobro go drzam Tongue). Najveke od se me nervira toa sto vidlivosta na okularot e daleku pomala, pa koga go razviv filmot gledam deka ima mnogu prostor nad likovite, znaci deka ne treba da ostavam da dise od gore fotkata tuku da ja zalepam. Sepak za da se proba medium format e poveke od dovolno, barem vo odnos na Kiev 80 koj isto taka mozev da go pozajmam. Im preporacuvam na site koi ne probale, moraat da probaat medium format. Skenovite sto mi se na flickr ne se dobri, tuku da gi vidite printovite, LELE MORI MAJKO. I baba mi primeti razlika LOL. Pola od fotkite se so jako kontra svetlo i nema problem. Inaku i bez svetlomer rabotev.

Inaku javna blagodarnost na Zoran_K Clap, toj e kriv sto se navlekov na ova.


Изменето од D'Dalton - 02.Јули.2007 во 13:39
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 00:07
sakas da kazes deka se navlece na medium format? ne si prv da znaesClapClapClapClapClap
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 00:33
Medium formatot, za mene sekogas bil vo profi klasa, pa koga pocnuvav so fotografija sekogas mi bilo skapo. Sega so rabota, ovo ono, moze da se drzi trosokot za amaterski fotki. Ako izleze nesto profi OK. Pogotovo sto sega site idat na digital, i se naogja evtina medium format oprema za dobri ceni.
Se navlekov vo momentot koga gi vidov printovite. Site onie muabeti Film vs. Digital so medium formatov nemaat logika, ova se odnesuva za print fotografii. Za digitalno da mu se izvadi masta na 6x6 ima nekolku roto skeneri vo skopje, no mi kazaa deka bilo skapicko. A mozebi i ne, ne sum prasal deka ne mi treba sega vo momentov takov sken. Ako snimam reklama, togas stogo vakov format fotografija na set ke baram. Pa potoa ke gleam kolku e skeniranjeto za bilbord, ama togas sto e bitno klientot plakja. Samo treba da se ubedi, i ke plati koga ke vidi razlika na najobicni domasni portreti koga ke mu gi pokazete.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 00:54
Zorane, istoto i jas se ubeduvam so lugje. Inaku mnogu e vidliva razlikata i na 13x18 fotografija od medium format. Sepak me ubeduvase eden tip deka i on mozel so negovio Olimpus OM2 isto tolku ostra na taa golemina, pa mu zakazav "shootout at OK corral". Pa ke vidime LOL
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 02:07

Ne sum koristel medium.

Ama posle gledanje na edno
odlichno demo CD za Mamiya® 645AFd,
mi stana jasno - "Why Medium?"
Smile

Rispek

=======================

Epa jas sakam Xtreme.
Odam pravo na Large Format.
8x10"
LOL


Pozdrav

Igor


PS: Igor said: "Odam pravo na Large Fromat."
      Igor jokes.
      Igor would like to do MF/LF...
      Igor ree-spec's MF/LF.
   

 
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 02:11
Dalton, na shto gi skenirashe negativite?

Imash informacija kolku chini
skeniranje na Drum Scanner?
I kade/koj nude takva usluga?

Pozdrav

Igor


Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 04:11

Eve shto imam pri mene doma:




Seagull

  HAIOU-31

TLR, 75mm, f3.5

Product Shot by Igor Trajkovski (c) 03 July 2007

---------------------------------------------------------

Go pozajmiv od prijatel.
Ama ne za fotografiranje.
Tuku za drug "kerefek".

Big%20smile

Pozdrav

Igor




Изменето од Igor-T - 03.Јули.2007 во 04:25
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 04:07
AM'N!!!
Ne ja zakachilo slikata...
Geek

Aj ushe ednash.

Eve shto imam pri mene doma:




Seagull

  HAIOU-31

TLR, 75mm, f3.5

Product Shot by Igor Trajkovski (c) 03 July 2007

---------------------------------------------------------

Pozdrav

Igor



Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 09:47
ej ova me vraka vo detskite denovi, koga bese privilegija da premines od ljubitel na seagull. those were daysClapClapClapClapClapClapClapClap
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.