IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Макробиотика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Макробиотика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 20:39
Procitav niz temive-ne se sekjavam kade, deka jadete musli so jogurt. Kazujte koi musli so kakov jogurt gi jadete??
Jas vcera gi zemav onie od Nestle so bitolskiot jogurt. Mi se zdagi:(
Koj jogurt e neutralen, pomalku kisel... i so koi musli go kombinirate?

Moze na pogresno mesto mi e prasanjevo, ama ne znaev kade da pisam!


Изменето од Kali - 27.Февруари.2009 во 11:41
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 21:42
Originally posted by Kali Kali напиша:


Procitav niz temive-ne se sekjavam kade, deka jadete musli so jogurt. Kazujte koi musli so kakov jogurt jadete??Jas vcera gi zemav onie od Nestle so bitolskiot jogurt. Mi se zdagi:( Koj jogurt e neutralen, pomalku kisel i so koi musli go jadete?Moze na pogresno mesto mi e prasanjevo, ama ne znaev kade da pisam!


На место ти е прашањето!!!!!!

Јас јадам секакви мусли и мене ми се искличително вкусни. Има едни овесни снегулки што се продаваат во КАМ маркетите ( германски ) и се многу меки, впиваат од течноста што им ја ставате ( јогурт, млеко, сок, чај).
Има едни други од виталија 4 житни снегулки. Овие се тврди камен и потешко ја впиваат течноста.
Јадев и уште едни други........како ли се викаа.......исто тврдички.......

Инаку јас не ги јадам само снегулките за појадок. Додавам и пченични никулци, трици, интегрален сусам, ленено семе......

Ако ти е многу кисело со јогурт, можеш да ги јадеш со млеко и мед, млеко и мармалад, млеко од соја........

За волја на вистината и јас од почетокот не ги сакав премногу. Со тек на време се навикнав и сега ми се омилен појадок ( се разбира ми здосадуваат понекогаш и правам пауза )
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 21:45
Не можам да смислам благи мусли со јогурт..сепак е поспецифично...благите со чоколадно млеко или џус од праска...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 00:09
Originally posted by Kali Kali напиша:


Procitav niz temive-ne se sekjavam kade, deka jadete musli so jogurt. Kazujte koi musli so kakov jogurt jadete??Jas vcera gi zemav onie od Nestle so bitolskiot jogurt. Mi se zdagi:( Koj jogurt e neutralen, pomalku kisel i so koi musli go jadete?Moze na pogresno mesto mi e prasanjevo, ama ne znaev kade da pisam!


За јогуртче ќе си земеш сојно млеко во прав и ќе си ја прашаш баба ти како се потквасува откако ќе се поткваси ќе ставиш јачмен или овес и ете ти макробиотички специјалитет.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 19:33


Јеееееее!!!!!

Си најдов вистински интегрален леб, од цело зрно, без квасец, без конзерванси, без адитиви, без ГМО... Си го купив во Виталија.Се вика Грахам леб, има 4 парчиња леб и тежи 250 грама.

I am happy!!!!!!!!!!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 19:34
искрено не го поднасам тој леб...тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 21:06
Кога веќе сме кај јогуртов, погоре,  ова што се продава кај нас е се само не јогурт, бре јогурт треба да е течен, киселкаст а овие нашиве сите со ред се густи како шлаг да пиеш, којзнае колку густин им ставаат. лутина
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 23:44
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

искрено не го поднасам тој леб...тага


Мене ми е прекрасен
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 08:18
Испратена: 21.Август.2007 во 15:21
od 'Vodolija' "Ako znaete nesto za makrobioticki nacin na ishrana, za nekoj priracnik ili k*rs za makrobiotika vo Makedonija, Ve molam pisete.
Na mnogu mesta procitav za makrobiotikata kako nacin za borba protiv rakot, pa zatoa sum zainteresirana za ovoj nacin na ishrana.
Fala mnogu "


NA OVOJ FORUM vidi pod 'medicina' - 'makrobiotika' od Storm2 i sigurno ke procitate nesto zanimlivo ako ve zaninma a tekstovi ima i na makedonski i na drugi jazici. EVe vi sodrzina koja se naoga na 12 strana:

Медицина
Тема: Макробиотика
od Storm2

SODRZINA NA TEMA 'MAKROBITOIKA' od Storm2

1va STRANA
-----------

- RAK NA DOJKA
- KAKO NASTANUVAAT KANCEROZNITE KELII, BOLESTITE I RAKOT i KOJA E LOSA ISHRANA I STO PREDIZVIKUVA TAA
- TIP NA ISHRANA I TIP NA RAK

- RAK NA ZENSKITE ORGANI ZA REPRODUKCIJA
Jajcnici, Endometrium, RAK NA GRLO NA MATKA i Vagina

- REPRODUKTIVNIOT SISTEM KAJ ZENITE
1.Jajnici
2.Ovulacija
3.Menstruacija

- BOLESTI NA REPRODUKTIVNIOT SISTEM KAJ ZENITE I ISHRANATA - MENSTRUALNI POREMETUVANJA:
A.Menstrualni grcevi
B.Preobilno menstrualno krvarenj
C.Neredoven menstrualen ciklus

-MATKA , JAJNICI, VAGINA:

1. Anterverzija / retroverzija na matkata
2. Vaginalen sekret
3. Cisti na matkata i jajnicite
4. Vaginizam
6. Prolaps - ispaganje na matkata

- VENERICNI BOLESTI
1.SANKR
2.GONOREJA
3.SIFILIS

- RAK NA DEBELOTO CREVO
- RAK NA KOZHATA I MELANOM
– MENOPAUZA
– ARTERIOSKLEROZA
- IZLIV NA KRV VO MOZOKOT - kapka ili tromboza
- NENORMALEN VISOK PRITISOK - hipertenzija i hipotenzija
- KESESTO PROSIRUVANJE NA ARTERISKIOT ZID – aneurizmot
- SRCEVA ARTERIOSKLEROZA
- DIABETES MELLITUS - DIJABETES ILI SEKERNA BOLEST
- BOLESTI NA NERVNIOT SISTEM I NACIN NA ISHRANA -MULTIPLA SKLEROZA
- BOLESTI NA NERVNIOT SISTEM - EPILEPSIJA - migrena i vrtoglavica - pocetok na epilepsijata
- BOLESTI NA NERVNIOT SISTEM - PARKINSONOVA BOLEST
- Ocni Bolesti - GLAUKOM
- Ocni Bolesti - KATARAKTA
- Ocni Bolesti - KRATKOVIDOST
- Ocni Bolesti - DALEKUVIDOST
- Ocni Bolesti - RAZDELENOST NA OCITE
- Ocni Bolesti - DALTONIZAM ili SLEPILO ZA BOI
- Ocni Bolesti - ODVOJUVANJE NA MREZNICATA VO OKOTO
- CIR NA ZELUDNIK
- PRICINI ZA BOLESTI NA CRNIOT DROB
- BOLESTI NA CRNIOT DROB - ZOLTICA
- KAMEN VO ZOLCNATA KESA
– ARTRITIS

2ra STRANA
-----------

– OSTEOPOROZA
- ALERGISKI REAKCII ( polenska treska )
- LEUKEMIJA - BOLEST NA KRVTA
- RIZICITE OD VESTACKOTO OPLODUVANJE - IN VITRO
- REPRODUKTIVNIOT SISTEM KAJ MAZITE
- BOLESTI NA REPRODUKTIVNIOT SISTEM KAJ MAZITE I ISHRANATA
1.Nesposobnost za sozdavanje sperma
2.IMPOTENCIJA
3.Zacepuvanje na semenskite kanali
4.Hidrokela ili Vodena kila
- RAK NA MASKITE POLOVI ORGANI - Prostata I Testisi
- RAK, BOLESTI I EMULGATORI
- HRANA KOJA LECI I ISCELUVA ili ANTIKACEROGENA HRANA - INTEGRALNI ZITARKI, ZELENCUK, ALGI I NEKOI MAKROBIOTICKI PRODUKTI
- TRADICIONALNATA HRANA NA COVESTVOTOTRADICIONALNATA HRANA NA COVESTVOTO - ZITARKITE I ZELENCUKOT

– ASTMA
– BRONHITIS
– PNEVMONIJA
– TUBERKOLOZA
- HERNIJA ili KILA
- VOSPALENIE NA SLEPOTO CREVO
- MAKROBIOTICKATA ISHRANA I PROTEINITE
- DVATA OSNOVNI EXTREMNI PRODUKTI I SUPSTANCII VO ISHRANA, BOLESTI I TENDENCII, TELESNI ORGANI
- MASTITE VO MLECNITE PROIZVODI
- MAKROBIOTICKO RESENIE ZA SRCEVOTO ZABOLUVANJE
- ISHRANA I NUTRICIONIZAM - PROTEINI I MASTI OD ZIVOTINSKO POTEKLO
- MAKROBIOTICKATA ISHRANA I PROTEINITE
- IZVORITE NA PROTEINI I GLADOT VO SVETOT

3 STRANA
--------

- PRIRODNA BREMENOST - ISHRANATA I BREMENOSTA
– bremenost
- MENTALEN I DUHOVEN STAV KAJ BREMENTATA ZENA
- poremetuvanja vo tekot na bremenosta
1. KRVARENJE
2. SPONTAN ABORTUS
- ISHRANATA I BREMENOSTA - Teskotii pri raganje na decata
A. poroditelni bolki
B. karlicno poroduvanje
C. prirodni merki po raganjeto

- NEUSPEHOT NA MODERNATA MEDICINA - PREDGOVOR NA ALEX JACK VO KNIGATA "PRIRODNO LECENJE MAKROBIOTIKOM", Michio Kushi,1978
- ORIENTALNA MEDICINA
- ISHRANA I ZDRAVJETO NA NACIJATA - DANSKIOT SLUCAJ OD 1917
- KVALITETOT NA KRVTA - kade i kako se sozdava nasata krv
- LEKOT ZA SITE VIDOVI RAK POSTOI A TOA E MAKROBITIKATA - LEK ZA SIDATA ?

4 STRANA
--------

- Padovite i diganjata na sekerot vo krvta – HIPOGLIKEMIJA
- NENORMALEN VISOK PRITISOK - hipertenzija i hipotenzija
- IZLIV NA KRV VO MOZOKOT - kapka ili tromboza

5 STRANA
--------

- ISHRANATA I IZDIGANJETO NA NASETO MENTALNO RASUDUVANJE
- NACINOT NA ISHRANA POCNUVA VO VASATA KUJNA I GO ODREDUVA VASETO PRILAGODUVANJE, KARAKTER I SUDBINA
- Mantak Chia - ISHRANA, RABOTA NA ORGANI I EMOCII
- ZDRAVATA HRANA KAKO SREDSTVO ZA RAZVIVANJE NA BESKRAJNA BLAGODARNOST
- COVESTVOTO MOZE DA SE PODELI NA 7 KATEGORII
- ZOSTO DA JADEME DOBRO
- NACINOT NA ISHRANA - vo sekojdnevniot zivot
- ZDRAVA HRANA; Edward Esko - PREDGOVOR Edward Esko,1978,kon knigata "Prirodno lecenje makrobiotikom"
- PROTEINI,JAGLENI HIDRATI I MASTI
- PRINCIPOT NA NENASILSTVO I PRAVEDNOST
- SODRZINA NA DIETNO VLAKNO VO PRODUKTITE
- SODRZINI NA MINERALI VO RAZLICNI MORSKI VIDOVI ALGI
- AKO STE ATLET - Nekoi mitovi vo vrska so ishranata i sportot
- VITAMINI I MINERALI VO TABLETI - DALI EDNA PILULA NA VITAMINI I MINERALI DNEVNO E PREMNOGU?

6 TSRANA
--------

-NEZDRAVIOT NACIN NA ISHRANA i KORISTENJETO NA ALKOHOL,CIGARI,DROGI i LEKOVI SOZDAVAAT 'ENERGETSKI VAMPIRI'
- SIROV ZELENCUK I OVOSJE I BOLESTI
1.Pojava na vlasoglavi glisti " trichocephalus disper "
2.Decja paraliza
- DREVNA UPRAVA I MENTALITET
- DREVNITE MUDRI LUGE JADELE CELI ZRNA ZITARKI
- DOBA NA GALAKSIITE
- SPIRALI
- EFEKTITE NA SEKEROT
- PADOVITE I DIGANJATA NA SEKEROT VO KRVTA - Hipoglikemijata problem na milioni luge
- SLOZENITE JAGLENI HIDRATI PROTIV PROSTITE SEKERI
- ISHRANATA I NUTRICIONIZMOT I VIDOVITE SEKERI
- ENERGETSKATA HRANA PROTIV GRADIVNATA - SLOZENITE JAGLENI HIDRATI OD ZITARKITE I ZELENCUKOT protiv PROTEINITE OD ZIVOTINSKO POTEKLO
- HIPOKRAT I BOLESTA I VLASTA
- STETNI PRODUKTI KAKO HRANA
1. MLEKO OD ZIVOTINSKO POTEKLO I PRODUKTI NAPRAVENI OD TAKVO MLEKO
2. PRERABOTENI PRODUKTI KOI TREBA DA SE IZBEGNUVAAT
3. NEPRIRORNO TRETIRANI PRODUKTI SO HEMIKALII I SLICNO
4. VITAMINI i DODATOCI-vitaminski tableti i miknerali vo tableti-prirodni ili sinteticki
- MLEKOTO OD ZIVOTNITE VO COVECKA ISHRANA - MAJCINO MLEKO vs KRAVJO MLEKO - KONZUMIRANJE MLECNI PROIZVODI vo COVECKA ISHRANA - BOLESTI I TENDENCII;
- BIOLOSKA MUTACIJA I ISHRANA - ISHRANATA I TELESNATA KONSTITUCIJA
USITE KOI JA SLUSAAT BESKONECNOSTA
- VRAKANJE KON OSNOVNATA HRANA NA COVESTVOTO - ZITARKITE I ZELENCUKOT
- TRADICIONALNATA HRANA NA COVESTVOTO - ZITARKITE I ZELENCUKOT
- So ZITARKITE bi MOZELE LESNO da HRANIME 10 pati POVEKE SVETSKA POPULACIJA !!!
- HRANA KOJA LECI
Sto da se jade za da se bide zdrav – za redovna I povremena upotreba
1. INTEGRALNI ZITARKI
2. MASLA ZA KUVANJE
3. MORSKI ALGI
4. ZELENCUK
5. MAHUNARKI
6. DESERTI i OVOSJE
7. PIJALOCI
- HRANA KOJA LECI i ISCELUVA - izbor na makrobioticki produkti od rastitelno poteklo
1. INTEGRALNITE ZITARKI I NIVNITE POZITIVNI DEJSTVA
2. ZELENCUCI I NIVNI POZITIVNI DEJSTVA
3. DRUGI PRODUKTI I NIVNOTO POZITIVNO VLIJANIE
- PREDGOVOR NA MICHIO KUSHI ZA KNIGA - " Hrana kao lek ",1998
- SPOREDBENI POKAZATELI NA MINERALNIOT SOSTAV POMEGU ' MALTEXOT' I MEDOT

7 STRANA
--------

- RADOSTA NA VEZBANJETO - Makrobiotickata ishrana i fizicki aktivnost
- PROSETKA ili SETANJE - PROSETKATA - " VTORO SRCE " - ENDORFINITE I SETANJETO
- Makrobioticka i oficijalna medicinska dijagnostika - MEDICINSKI UREDI I ZRACENJA I MOZNI OPASNOSTI OD ISTITE
- ALERGIJSKI REAKCII NA ZITARKITE – PRICINI
- Makrobiotika - LEČITI I IZLEČITI - MAKROBIOTIČKI PRISTUP BOLESTIMA BUBREGA / MOKRAĆNE BEŠIKE (REPRODUKTIVNIH ORGANA I PROSTATE)
- Makrobiotika - Lečiti i izlečiti - ŠEĆERNA BOLEST – DIJABETES
- Sodrzina na kniga ISHRANOM PROTIV RAKA " " The Cancer Prevention Diet ", By Michio Kushi with Alex Jack
- Makrobiotika - OSNOVNE INFORMACIJE
- Mkrobiotika - UGLJENI HIDRATI I PROTEINI
- Makrobiotika - PITANJA I ODGOVORI 1
- Makrobiotika - PITANJA I ODGOVORI 2
- HIPOKRAT I ENERGIJATA VO ISHRANATA I BOLESTITE
- RIZICITE OD VESTACKOTO OPLODUVANJE - IN VITRO
MKAROBIOTICKATA ISHRANA OVOZMOZUVA ZACNUVANJE PO PRIRODEN PAT
- Makrobiotika - NEMOZNOST ZA PRIRODNO ZACNUVANJE – GLAVNI PRICINI
- Makrobiotika - GLAVNIOT PRICINITEL NA BAKTERII, STETNI VIRUSI KAJ COVEKOT I VAZNOSTA NA JAK IMUNOLOSKI SITEM I KVALITETOT NA KRVTA VO VRSKA SO ISHRANATA

8 STRANA
------------

- Mine Dobic "Moj zivot je kao feniks"
- Makrobiotika - The book's of Michio Kushi
- Makrobiotika - ZASTO IZBEGAVATI MESO OD ZIVOTINJA
- STETNI PRODUKTI VO MAKROBIOTIKATA I TEORIJA ZA ISHRANA PO KRVNITE GRUPI spored dr. Peter D'Amato
- SISTEMI ZDRAVE ISHRANE - Ishrana po krvnim grupama, dr. Peter D'Amato
- Makrobitika - Michio KUSHI - ISHRANA I TENDENCII
- Makrobiotika i drustvo
- Makrobiotika - RECEPTI
- Makrobiotika - RECEPTI 2
- MAKROBIOTIKA – POREKLO I SMISAO
- Makrobiotika - PROTEINI (BELANČEVINE)
- Makrobiotika - VITAMINI I MINERALI - DIJETNA VLAKNA
- Makrobiotika – JAJA
- Makrobioitika - MLEKO - najsavršenija hrana na svetu! (naravno za teliće

9 STRANA
----------

- Makrobiotika - ISTOČNJAČKA DIJAGNOSTIKA
- Makrobiotika - JIN/JANG > Teorija pet transformacija
- Makrobiotika -PRAKTICNI SAVETI ZA POCETNIKE
- Makrobiotika - MAKROBIOTICKI NACIN ISHRANE
- RECEPT - TOFU sir od soje
- Makrobiotika
SAGEN ISISUKA
DZORZ OSAVA
MICHIO KUSHI
- Makrobioticka LITERATURA
- SPOREDBA NA KARAKTER, TENDENCII I NACIN NA ISHRANA spored D'amato i Michio Kushi
- ŠTA JE MAKROBIOTIKA ?
- Makrobiotika - Osnovna načela prehrane prema makrobiotičkim načelima
- Makrobiotika - JESTIVE EVROPSKE ALGE
- Makrobiotika - TEMPEH - IZVOR VITALNOSTI
- Makrobiotika - Kiselo i lužnato u našem tijelu
- QUINOA - drevna žitarica za 21. stoljeće

10 strana
---------

- AMARANTH - hrana za bogove
- Makrobiotika - Kako početi s promjenama u prehrani?
- Makrobiotika i drugi sistemi na ishrana - ISHRANA PO KRVNI GRUPI I MAKROBIOTIKATA - PRODUKTI
- STETNI SUPASTANCII VO HRANA I DRUGO – ASPARTAM
- GLAVNI IZVORI NA STRES
- ISHRANATA KAKO OSNOVEN I UNIVERZALEN METOD PROTIV STRES I BOLESTI ZOSTO ZITARKITE SE TOLKU VAZNI ZA COVESTVOTO ?
- MAKROBIOTIKA, AIKIDO I TRANSCENDENTALNA MEDITACIJA
- MAKROBIOTIKA I DOPOLNITELNI AKTIVNOSTI
    Transcendentalna meditacija

Jedinstveno polje
Razvoj mentalnih mogućnosti
Zdravlje: STRES i NAPETOST
Društveni odnosi
Svjetski mir

- STRESOT E POSLEDICA NA POGRESEN NACIN NA ISHRANA NA POEDINEC I COVESTVO

STRES
Stres, zdravlje i bolest
Psihodinamska teorija stresa
Utjecaj stresa na imunoreaktivnost
Stres i funkcija kore nadbubrežne žlijezde
Prekinite začarani krug stalne napetosti
- MAKROBIOTIKA I DOPOLNITELNI AKTIVNOSTI ZA LICEN I PLANETAREN MIR – BORECKI VESTINI      
--AIKIDO - AIKIDOTO I ZASTITA NA SITE SUSTESTVA
- KAZUVANJA I IDEITE NA MORIHEI UESHIBA - OSNOVOPOLOZNIKOT NA AIKIDOTO
- NASTANOKOT NA AIKIDOTO
- BORECKI VESTINI
- BORECKI VESTINI I ISHRANA I TRENING
- AIKIDO - PRVOBITEN NASTANOK
- AIKIDOTO I DRUGITE BORECKI SPORTOVI
- MECOT NA AIKIDOTO I MECOT NA KARATETO
- MAKROBIOTICKA VEGAN ISHRANA I DRUGI SISTEMI NA LICEN RAZVITOK KAKO DOPOLNITELNA AKTIVNOST - BORECKI VESTINI - NINJUTSU

11 STRANA
---------

- AIKIDO I DRUGI BORECKI VESTINI I BOKSOT
- НЕЗАКОНСКИТЕ АБОРТУСИ ДИВЕАТ, А СЕ ПОВЕЌЕ ЖЕНИ СЕ ТРУДАТ ВЕШТАЧКИ ДА ЗБРЕМЕНАТ
- Беседа против абортусот - Митрополит Брегалнички Г. Илиарион
- MICHIO KUSHI - " 1 DEN VO MATKATA = 10.000.000 GODINI ZA FETUSOT "
- OD KADE DOAGA TAGATA ?
- ODSUSTVO NA MAKROBIOTICKA ISHRANA VODI KON PERVERZNI EXPERIMENTI NA SOVREMENATA MEDICINA - ”Свињите ќе го решат проблемот со трансплантација на органи”
- KOMENTAR NA TEKST “ 10 NEIZLECIVI BOLESTI VO MODERNATA MEDICINA “ - MAKROBIOTIKA vs MODERNA MEDICINA – “10 LAGI NA MODERNATA MEDICINA”
- BRZATA HRANA I STRESOT
- SISTEMI NA ZDRAVA ISHRANA - Zdrava ishrana za početnike
- MAKROBIOTIKA - Morske alge u ishrani
- MAKROBIOTIKA - Mina Dobić vas savetuje
- Kvantna medicina je nova naučna grana
- MAKROBIOTIKA I DOPOLNITELNI AKTIVNOSTI - TAI CHI CHUAN
- MAKROBIOTIKA I DOPOLNITELNI AKTIVNOSTI - Joga – veština u akciji

12 STRANA
----------

- Svara Joga - nauka o kosmičkom ritmu
- MAKROBIOTIKA - Čarobna bundeva
- Disanje za lepši život
- DOPOLNITELNI AKTIVNOSTI VO SLUZBA NA ZDRAVJETO - Sve vrste joge
- NEKOI ALTERNATIVNI SISTEMI NA SAMO-LECENJE
1. Ajurvedska medicina
2. Akupunktura
3. Aromaterapija
4. Homeopatija
5. Terapija biljem – herbalizam
6. Nutricionizam
7. Reiki
8. Masaža
- Joga i starenje
- Snaga misli
- Zašto yoga a ne fitnes
- 7 DOBRIH PRIJATELJA JOGE
- MAKROBIOTIKA - Makrobiotika kao način života
Кон врв
constantina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај constantina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 22:33
ZOSTO E BANIRAN STORM2 ?

Jas sum prijatelka na Storm2 !

Zosto e BANIRAN Storm2 i koj go napravi toa i zosto ?

Nije ova od tatko vi pa da isklucuvate kako ke vi tekne !

Barame objasnuvanje vo sprotivno ke podneseme tuzba do uprava za diskriminacija na nacionalno i kojznae kakvo nivo !

Se otkazuvam od pravoto da bilo sto komentiram na ovoj forum !

Sorry, this function is disabled as your Forum Membership has been suspended!     

   Излез [Storm2]

Внеси реплика
ИДИВИДИ форум : Здравје : Медицина : Внеси реплика

Тема: Лек против ракот


Грешка
Sorry, this function is disabled as your Forum Membership has been suspended!

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 90155
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 12:08
Ova prasanje postavi go vo zabeleshki,ne vo NESOODVETEN PODFORUM..
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 15:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Кога веќе сме кај јогуртов, погоре,  ова што се продава кај нас е се само не јогурт, бре јогурт треба да е течен, киселкаст а овие нашиве сите со ред се густи како шлаг да пиеш, којзнае колку густин им ставаат. лутина

da za zal...jas go kupuvam subotickiot...toj mi e najubav!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 10:15
Ima nekoj recept za zgotveno so tofu sirenje?

Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 10:29

Јас често јадам од макробиотичките сендвичи што се продаваат во Нино, кај ГТЦ. Навистина одличен избор и совршена замена за брзата храна, кога сте куси со време.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.