IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Учебници-многу скапи, бесплатни...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Учебници-многу скапи, бесплатни...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 21>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 15:22
не знам дали е тука место да кажувам, ама што се случи со бесплатните билети за автобус и како требаше тоа да биде организирано?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 15:29
ni takvo nesto nema za mene, a i podobro malku da pesacam sigurno ke stanam svetski prvat so tolku kondicija sto ke nabijamголема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 18:45
Луѓе маките почнаа.
Еве го дваести веќе наближува, на часовите се диктира навелико, а учлебниците-нови ги нема во книжара да се купат (не ми требаат бесплатни сакам “платни“ ОДМАлутина)

И замислете, учениците се принудени да ги симнуваат лекциите од интернет зашто истите учебници кои ги нема во малопродажба ги има на интернет!!!!изненадувањелутина

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 20:44
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Луѓе маките почнаа.
Еве го дваести веќе наближува, на часовите се диктира навелико, а учлебниците-нови ги нема во книжара да се купат (не ми требаат бесплатни сакам “платни“ ОДМАлутина)

И замислете, учениците се принудени да ги симнуваат лекциите од интернет зашто истите учебници кои ги нема во малопродажба ги има на интернет!!!!изненадувањелутинаПотполно си во право....за жалтага
Веќе 20 септември, а од бесплатните учебници ни Б.....
Дури ни професорите не знаат што да ни` кажат.
Велат: ``И ние не знаеме што станало со учебниците.``
И ги пишуваме лекциите на тетратки, ама доста скратено. Не е исто кога учиш од учебник и од тетратка. Тетратката е само мал потсетник. ( за мене барем )
Или купуваме скрипти од 15 страни тага
По некои предмети пак, само ни` предаваат. Велат:
`` Ќе учите од книгите кога ќе стигнат наскоро``
А кога ќе стигнат ( ако стигнат ) е тогаш кога ќе се насобере материјал.....ќе не знаеме од кај да почнеме да учиме..... тага
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 21:00
Проблем со учебници имаат сегашните  седми одделенија и многу од стручните училишта. Останатите како така ги добија и работат со нив. Повеке наставници изразија задоволство од ставот на родителите дека децата (барем оние до 3) ке пишуваат во книгите а потоа тие ке ги платат ако треба односно ке купат нови.

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 21:03
Да, многу од стручните училишта го имаат тој проблем. Јас учам во стручно училиште и знам како е.
Само нека кажат побрзо дали ќе ни даваат книги или не.
Дали да ги чекаме или да си купиме...а не вака....
Само во неизвесност сме.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 22:30
јас ги имам речиси сите книги... германски, англиски и латински ги чекам уште
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 08:15
Ова малку ми личи како повеќе политика а помалку желба да се прифати една акција која не е нова и која еднаш беше спроведена, реализирана и фала богу некому му беше добродојдена. Кога владата на Црвенковски ја спроведуваше истава акција и тогаш се помина истава голгота, мораше да се регистрираат учебниците па наставниците поманаа часови во мавање еден огромен печат, па заведување на податоците на ученикците и цела учебна година во опоменување на учениците за внимателно ракување со книгите. Наредната година многу родители едноставно ги одбија пополнетите бесплатни учебници и си купија нови комплети за нивните деца. Наставниците бесплатните ги дадоа на децата со полоша материјална состојба (нормално оние кои беа по очувани. Сега Јово на ново. Како човек кој го иритира политизацијата на сите сегменти, па и вулгаризирање на една ај да речам каква таква позтивна акција не можам да се изначудам зошто волкава фама или недоверба. Министерот отворено кажа кај Томик во емисијата дека за учениците од прво до трето учебниците не може да се користат наредната година и дека ке се најде модус тие да не се враќаат ( што за мене  е малку нелогично- тие треба да се вратат бидејки се сопственост на државата (школото) , ама не мора да се дадат на ученици кои нејкат односно кои можат да си купат).
Кој е проблемот со учебниците за четврто и седмо,   па наставниците не реализираат учебник, реализираат програма а целите од наставата ги има како содржини во други учебници па може да се искористат односно да се копираат како појдовен материјал.
Еве да дадам банален пример- Ако целта на часот е Запознавање со планините  во Р. Македонија зарем планините мора да се учат баш од учебникот на тој автор кој сега доби тендер, зарем ги нема во друг извор на знаења, зарем се поместила некоја планина па сега не е таму, или по математика начинот на решавање мономи, полиноми во новиот учебник е нешто поинаку објаснетзбунетост
Се претера, ама премногу се претера
Уплав од бесплатните учебници


Изменето од mamamd - 19.Септември.2009 во 08:17
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 12:41
so konceptot na obrazovanieto kaj nas,nikogas nema da imame ednoumie!
blagodarenie na nasite ministri i evrata sto se vrtat,sekogas ke imame sprotivstaveni mislenja okolu istorijata,geografijata...okolu makedonskiot jazik,a mozebi i so matematikata!
..najverojatno, vo drugite ucebnici za istoto oddelenie, dva i dva se tri!
не%20знам
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 14:37
од бесплатните учебници не ќерка ми сеуште ни трага
на часови професорите диктираат планови а останатото
“ќе си го запомнете од моето предавање“
ок. ај нека запомнат...ама ако е еден час...а предавања од 7 часа како да се запомнат?
има ли некој волшебна формулазбунетост
кај син ми,друга приказна
втора година-гимназијска паралелка
“мајче,ај упрости ми ја лекцијава“
изненадувањеизненадувањеизненадувањемолам???
“па не ги разбирам зборовиве...прв пат ги слушам“
-абе дај ваму учебникот...те мрзи ли да учишлутина
...го земам учебникот по биологија...читам...пак ...пак читам...одново...одново...
патем,два збора не можам ни да ги прочитам колку се долгиизненадување
да признаам ли дека навистина лекцијава како да е наменета за научниците во ЦЕРН прад син ми или незбунетост
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 15:12
Има Анџи волшебна формулаголема%20насмевка
Сега фино-лепо ќе и ги слегнеш на ќерка ти учебниците од владиниот сајт, ќе станеш од пред компјутер и ќе заборавиш форум на неодредено време дури ќерка ти учи од компјутерхи,%20хи...Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Утешително - учебниците кои фалеа сега се достапни на интернет
www.vlada.mk/ucebnici .
Станувајте сите од пред компјуери и отстапете им место на децата, да учатајде

Е-учебниците достапни на владиниот сајт

Изменето од Анастеа - 19.Септември.2009 во 15:12
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 15:23
Se snashle daskalite, im podgotvile materijali arno ama i toa ne im s edopagja na roditeliteзбунетост

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 15:44
абе Анастеа,јас го отстапувам местото и ја најдов страната...се е тоа во ред...
учебниците ги има на владиниот сајт...ама требаше да бидат во ранците на децава а не на сајтот
ме нервира рекламата која нон стоп врти по телевизија-
до 10 септември сите ученици добија бесплатни учебници
остваруваме
знаењето е сила знаењето е моќ
кое лицемериелутина
и треба ли наставниците да бараат материјали и да составуваат скрипти а некој да се шепури како паун дека образованието цвета...исправно е?


Изменето од Andjelina - 19.Септември.2009 во 15:45
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 15:48
Знам, знам, сакав само малку на шега да ја свртамзагриженост, инаку знам дека не смее да биде такатага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.