IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Учебници-многу скапи, бесплатни...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Учебници-многу скапи, бесплатни...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 13:55
Искрено би требало да се донесе закон за неиздавање учебници додека не се средат сите држави на Балканот. Таман ќе се стокми еден, веднаш реакции дека нешто е испуштено. Така и сега
Да се повлече учебникот без Косово
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 13:58
Една добра  вест и една сугестија која беше прифатена. Искрено убаво би било  кога министерството би размислило да ги обврзи авторите да направи учебници за повеќе кратна употреба а не во форма на работни тетратки. Поарно е во училиштата да се обезбедат повеке дидактички материјали, фотокопири и тонери од кои ке имаат фајде сите отколку да се работи во учебниците во кои содржините се предвидени за 1 месец/нема ни пола наставен час работа или поконкретно многу од самите автори си ги презентирале истите материјали од свои претходни учебници па излегува дека новото не е ново туку само парите се слатки.
Не се враќаат работните тетратки
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2010 во 08:26
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

учебници нема ни за прва година-фискултурна гимназија...ги нема ни на владиниот сајт...
се мачиме со некои скриптички,страшно неразбирливи и комплицирани,полни со грешни зборови....
диктирање во тетратки...
ух
многу скапа година...а толку убави ветувањаох


 
ете полека стигнавме и до крајот на учебната година
само за информација -учениците од Фискултурна гимназија-1 година сеуште се без учебници
можеби ќе им ги дадат кога ќе си ги земаат оцените за оваа година,онаму кај 20 јуни
ех министре,министре....полна уста ветувања,лаги и малверзациине
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2010 во 16:35
Мене историја учебникот ми е како папка со документи.
Ептен брзо се кинат книгите... тага
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2010 во 12:56
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Искрено би требало да се донесе закон за неиздавање учебници додека не се средат сите држави на Балканот. Таман ќе се стокми еден, веднаш реакции дека нешто е испуштено. Така и сега <span id="_ctl8_dtlArticles__ctl1_Label5" ="PublicationTitle">Да се повлече учебникот без Косово</span>

Се наполнија пари, разни препичувачи, цели фамилии.А квалитет никаков.Од многу преишување немаат време да помислат на квалитет.
Срамно.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 07:55
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

учебници нема ни за прва година-фискултурна гимназија...ги нема ни на владиниот сајт...
се мачиме со некои скриптички,страшно неразбирливи и комплицирани,полни со грешни зборови....
диктирање во тетратки...
ух
многу скапа година...а толку убави ветувањаох


 
ете полека стигнавме и до крајот на учебната година
само за информација -учениците од Фискултурна гимназија-1 година сеуште се без учебници
можеби ќе им ги дадат кога ќе си ги земаат оцените за оваа година,онаму кај 20 јуни
ех министре,министре....полна уста ветувања,лаги и малверзациине

Во контекс на кажаното убаво е да се знае голема%20насмевка
Брилијантна генерација
Посебно оваа мисла е многу јакаголема%20насмевка
„Учевме без учебници, со прибелешки, секоја недела одевме на локални работни акции.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 17:52

Е добро,се е тоа ок...ама во статијава се зборува за Матурантите од 1949 година ,нели?

Тоа е време после Втората светска војна...ние кои учевме од „комуњарските“учебници го знаеме тоа.Како тогаш немало учебници,како немало тетратки ниту наставни помагала...сепак излегле паметни и успешни луѓе од тие генерации...како и од секоја наредна генерација која доаѓала после нив.
На темава станува збор за ДЕНЕШНИТЕ учебници и помагала,за ДЕНЕШНИТЕ ученици кои ги има и добри и лоши(како и секогаш).
Само што тогаш немало учебници и тоа било така,никој не излегувал да раскажува приказни како министерството за образование успешно го спровело проектот за бесплатен учебник на секое дете,за разлика од денес.
Никој не вели дека без учебници не може да се учи...потешко е,но се снаоѓаат децата некако...ама...нели на 10 септември министерот за образование заедно со премиерот се појави на речиси сите телевизии и се испофали како во сите училишта е завршена доставата на безсплатни учебници и како сите деца од денес имаат учебници...така беше?
Тука е проблемот,за разлика од далечната 1949 мајче...сенес е 2010 година-21 век
Нели треба да одиме напред а не да се враќаме назад?
И ако ништо друго-што им фалеше на ланските и оломнанските учебници?
 
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2010 во 00:33
Е Владо, Владо (Влада на РМ, не мојата симпатија од осмолетка),

Зошто ли, зошто арчеше пари од арач што збираш од кутра раја??!!!

Какви се тие бесплатни учебници, што има во нив, што може од нив да се научи кога писмените се произведуваат овде на форум?
Поарно давајте во септември им шарени флаери со линк за Идивиди и завршена работа
Или еве уште подобра идеа: Опнете билборди на прометни места со три реда текст

(логото и линкот)

знаењето е сила, знаењето е моќ

Влада на РМ

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 13:22
Полека се прибираат учебниците, се складираат за да се поделат на идната генерација ученици.Има малку реакции на изборот на авторите бидејки едни наставници одбрале едни, другите сметаат дека се неквалитетни избраните учебници (а мора по нив да работат), па бараат тие да имаат право на избор на други, некои пак се лутат зошто воопшто мора да користат такви неквалитетни учебници кои се стокмени на брзина тага.
Искрено некако не ни се погодува.изненадување

Годината заврши, цена за оштетените учебници - нема
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 19:34
Ние тука бележиме-архивирамеголема%20насмевка

Министерот вети - нема да има Проблеми со учебниците


Изјавава ќе стои, за да можиме после да фалиме или да кудиме. Времето ќе покаженамигнување
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2010 во 22:49
 Ех да се само учебниците! Деновиве по училиштата хаос, наставници нервозни, место да си средуваат свои документи и обврски ставени во улога на ИЗВРШИТЕЛИ. Се загееја телефони во повици кон должниците . Директорите горди застанати на чело на колоната само наредуваат- Или се платено или нема потпис на свидетелство. Родители лути, закасниле со плаќање, некои платиле ама не чуваат уплатници, наставници вртат по оние фактурине или како се викаат-изводи од банка. И едни и други во функција на приватните газди кои имаат ангарија ИЗВРШИТЕЛИ. Зашто приватен газда на кујна, списанија, туристичка агенција да му ја секираат и да плаќаат лице да им води евиденција кога тоа за нив (по наредба на директорите) го вршат наставниците.
Така да информацијава е за проширување- не се само учебниците ...има цел список на плаќање
За свидетелство, плати за „бесплатните“ учебници
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 14:43
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 14:27
Го читам интервјуто со директорката на БРО
Лекции полни компилации
 и би рекла дека вака кажано е точно. Но праксата зборува друго.Посебно во делот
Треба ли учебниците да ги издаваат издавачките куќи наместо Министерството за образование?

- Мислам дека сегашниот концепт во кој издавач е Министерството е подобар. Тој го намалува трошокот на печатењето и родителите добиваат бесплатни учебници. Стариот систем преку издавачки куќи предизвикуваше спреги меѓу авторите и издавачките куќи и различни притисоци. На крајот, издавачите ја диктираа цената и тие стануваа скапи, а Министерството мораше да прифати бидејќи на децата мора да им обезбеди учебници. Сега, потребно е да зајакнат контролите, особено преку зголемувањето на улогата на Националната комисија за учебници.

Според ценовникот по кој се вреднуваат бесплатните учебници кои се оштетени не се разликуваат цените од периодот кога се продаваа во книжара и сега. Се оградувам дали е тоа само со книгите кои се издадени од издавачки куќи и дали цената ја диктираат самите издавачки куќи.
Потоа околу
..... тие претставуваат компилација со која некои автори преземаат содржини од нечии други учебници....
Проблемот е што тоа се страшно мутирани и ја изгубиле првобитната цел. Други пак се истите кои се среќавале во старите учебници (содржински и методски добри четива и стихотворби) и жалосно е родителите 2 пати да го плаќаат истото четиво кое пак може да се најде во книгата издадена од самиот писател или поет.
Трети си префрлиле цели страни од своите стари книги . Не знам како е тоа регулирано со законот за учебници - дали со издавање нов учебник авторот има право пак да ги става истите “уроци“збунетост (такаречи кај сите математки ја има оваа појава)
Околу самиот збор за програмите, во темата за програмиголема%20насмевка

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 20:45
Их, што убаво ветуваат дека се ќе биде во ред...
Скоро човек да им поверува...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.