IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Дали наставникот може да го поттикне ученикот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали наставникот може да го поттикне ученикот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 22:10
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Samo android moze da bide sovrsen nastavnik, taa uloga za covek ne e, sto i se dokaza vo bezbroj slucaevi

Грешка си. Само човек може да воспитува човек. (колку да знаеш,се пишува - случаи)
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 22:13
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

i zatoa nastavnicite da gi zaostavat ucenicite, posto platat im e niska t.e. ne mozat da ziveat od nejze (iako ke ti kazam deka vo makedonija mnogu polesno mozez da se snajdes za nesto pari kako vo drugi kraista)......??

знам луге со високо образование кои работат амалски работи за многу мала дневница ама не ги „заоставуваат“ истите, туку чесно ги сработуваат до крај.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 22:19
Originally posted by Julija Julija напиша:

Почна темава за платата на наставниците, а сепак беше: дали меже наставникот да ги поттикне учениците...

Наставниците навистина земаат мала плата, но на крајот на краиштата 90% од населението во Македонија зема мала плата или никаква...

Ако наставникот навистина си ја сака својата професија (значи сакал да биде наставник, а не космонаут), тогаш тој ќе даде се' од себе да ги научи децата... Некаде спомнав, а ќе спомнам повторно: децата ја ценат професионалноста на наставниците...наставникот може и да се однесува студено кон учениците, но ако тој добро си ја врши работата, ако е праведен и човечен, тоа децата знаат да го ценат...
Јас би ја предефинирал темата во „Дали наставникот умее да ги поттикне учениците„ Нормално дека може и тоа во висок процент, прашање е колку е умешен да го стори тоа.




Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 22:23
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Vo povekoto slucai go upropastuva. Nasive nastavnici ne bi im doveril ni ovci, a kamoli deca

Како тогаш го коментираш фактот дека бројот на интелектуалците во Македонија од година во година бележи пораст!?
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 22:25
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

spomnavte plata i to e mnou tocen podatok.vo skriptite od organizacionalna psihologija prvata recenica so ja procitav bese:"osnoven motiv za rabotnikot se parite".ova kazvit dosta,ali vo sekoj slucaj ne e se,ne e se do platata.prvo i osnovno site profesori(so samo nekolku isklucoci)trebit da posetat odredeno vreme psiholozi,da si gi izlecat svoite srednoskolski i fakultetski frustracii,pa duri posle da vlezat vo obrazoven sistem,a denes sme svedoci na tortura od strna na profesorite vrz ucenicite samo i samo zaradi tie frustracii so si gi imet doma.ne e lesno da se rabotit so deca,pa i studenti,vo sekoj slucaj e to sudir na generacii,pa edni roditeli so gi imame kolku i so niv ne mozime da se razberime zaradi toj sudir na generacii.


50% си во право. Но дали од тебе зборуваат 50-те% на исфрустриран ученик?
Кон врв
devojka21 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај devojka21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 05:01

Јас мислам дека може но треба да сака

ако наставникот го најде вистинскиот пристап до ученикот ако е реален во оценувањето ако не е здодевен на предавањата ако пронајде начин како да го увери ученикот дека е навистина добро тоа да се знае многу може да влијае

пр јас кога знам дека некој професор ќе ми го цени вложениот труд и реално ќе го оцени тогаш се трудам

исто така најмногу сум била мотивирана да учам по оние предмети каде трбало да се знае само она што е најважно

а не каде не замарале со небитни работи и и не сме го научиле и она што треба

всушност според мене  тоа е и најголемиот проблем во образованието кај нас од посветување на мали неважни работи учениците потоа не го знаат  она што вреди и треба да се знае  

Life is beautiful
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 11:00
[QUOTE=Garirenty] затоа има секакви наставници и професори во државава и многу деца, средношколци и студенти на кој не им е до учењје, самите се демотивирани.Според мене секој наставник треба да си изнајде свој метод за да му помогне на детето да го засака и наставникот и предметот.Значи за да го засакаш предметот треба да го сакаш и наставникотПресуден момент за тоа е да воспоставиш добар контакт со учениците
[/QU

погрешно е мислењето дека наставникот треба да го мотивира ученикот да го засака неговиот предмет, а преку предметот и него лично. Наставникот треба да му укаже на ученикот како да направи нешто повеќе од својот живот, притоа поставувајќи го својот предмет како можен патоказ на тој долг и трнлив пат.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 11:02
Originally posted by devojka21 devojka21 напиша:

<P =Msonormal style="MARGIN: 0in 0in 0pt"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"><FONT face="Times New Roman">Јас мислам дека може но треба да сака <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p></SPAN>


<P =Msonormal style="MARGIN: 0in 0in 0pt"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"><FONT face="Times New Roman">ако наставникот го најде вистинскиот пристап до ученикот ако е реален во оценувањето ако не е здодевен на предавањата ако пронајде начин како да го увери ученикот дека е навистина добро тоа да се знае многу може да влијае<o:p></o:p></SPAN>


<P =Msonormal style="MARGIN: 0in 0in 0pt"><FONT face="Times New Roman"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">пр јас кога знам дека некој професор ќе ми го цени вложениот</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN"> </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">труд и реално ќе го оцени тогаш се трудам <o:p></o:p></SPAN>


<P =Msonormal style="MARGIN: 0in 0in 0pt"><FONT face="Times New Roman"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">исто така најмногу</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN"> </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">сум била мотивирана да учам по оние предмети каде трбало да се знае само она што е најважно <o:p></o:p></SPAN>


<P =Msonormal style="MARGIN: 0in 0in 0pt"><FONT face="Times New Roman"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">а не каде не замарале со небитни работи и и не</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN"> </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">сме го</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN"> </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">научиле и она што треба <o:p></o:p></SPAN>


<P =Msonormal style="MARGIN: 0in 0in 0pt"><FONT face="Times New Roman"><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">всушност според мене</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN">  </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">тоа е и најголемиот проблем во образованието кај нас од посветување на мали неважни работи учениците потоа не го знаат</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN"> </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"> она што вреди </SPAN><SPAN lang=MK style="mso-ansi-: MK">и треба</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN"> </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU">да се знае</SPAN><SPAN lang=EN style="mso-ansi-: EN">  </SPAN><SPAN lang=RU style="mso-ansi-: RU"><o:p></o:p></SPAN>



зошто учениците се оптоваруваат со оценката. Што ти вреди петката по историја ако на „Милионер“ не знаеш која година умрел Александар Македонски?
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 11:39
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Vo povekoto slucai go upropastuva. Nasive nastavnici ne bi im doveril ni ovci, a kamoli deca

Како тогаш го коментираш фактот дека бројот на интелектуалците во Македонија од година во година бележи пораст!?


Vaka sea, " Dozdovniot covek " spored kogo e praven filmot ima nesporedlivi memoriski sposobnosti, no negovata realna efektiva vo zaednicata e minimalna. Imam papagal koj koga go ucam nov zbor, stoi kako prepariran, duri se somnevam deka ne dise od tolkava zelba za ucenje taka da i koga na nekoj magicen nacin bi steknal diploma sepak ne bi bil intelektualec.  E sea, sto u stvari sakam  da kazam, mislam deka nema potreba od ponatamosna obrazlozba.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 12:19
Originally posted by zbunet zbunet напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Vo povekoto slucai go upropastuva. Nasive nastavnici ne bi im doveril ni ovci, a kamoli deca

Како тогаш го коментираш фактот дека бројот на интелектуалците во Македонија од година во година бележи пораст!?
Vaka sea, " Dozdovniot covek " spored kogo e praven filmot ima nesporedlivi memoriski sposobnosti, no negovata realna efektiva vo zaednicata e minimalna. Imam papagal koj koga go ucam nov zbor, stoi kako prepariran, duri se somnevam deka ne dise od tolkava zelba za ucenje taka da i koga na nekoj magicen nacin bi steknal diploma sepak ne bi bil intelektualec.  E sea, sto u stvari sakam  da kazam, mislam deka nema potreba od ponatamosna obrazlozba.


зошто не си го прашаш папагалот што сакаш да кажеш.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 12:30
Aj ke bidam poplasticen iako ne veruvam deka ke pomogne vo tvojot slucaj. Vo Makedonija se belezi porast na papagali, a ne na intelektualci sto i se dokazuva vo mnogu sveri na funkcioniranje vo ovie geografski oblasti. Nikade nema ni trag od kreativnost t.e. upotreba na naucenoto vo kombinacija so novi pravci sto znaci deka e bezvredno. Ili hierarhija na gluposta od koja ne moze da se skrsne...ufff !...papagalce moe, fala sto mi go kaza ova...dojdi da te bacam...бакнеж
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 12:54
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Aj ke bidam poplasticen iako ne veruvam deka ke pomogne vo tvojot slucaj. Vo Makedonija se belezi porast na papagali, a ne na intelektualci sto i se dokazuva vo mnogu sveri na funkcioniranje vo ovie geografski oblasti. Nikade nema ni trag od kreativnost t.e. upotreba na naucenoto vo kombinacija so novi pravci sto znaci deka e bezvredno. Ili hierarhija na gluposta od koja ne moze da se skrsne...ufff !...papagalce moe, fala sto mi go kaza ova...dojdi da te bacam...бакнеж


Личниот пример не треба да ти биде репер. Сврти се околу себе. Излези, прошетај... Ќе видиш дека има многу креативни души околу тебе. Ако мислиш на партиските папагали - се согласувам.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 13:31
 Znaci sekoj sto ne se soglasuva so tebe e u stvari sociopata bidejki samo ti go imas ekskluzivnoto pravo realno da gi sogleduvas rabotite i koj poseduvas nesporedliva popularnost megu narodite i narodnostite i sekako pravoto da delis soveti dali nekoj treba da proseta zosto se gleda deka najdobro znaes sto ni e potrebno na nas obicnite smrtnici so avtokratna avtorativnost koja ne smeeme ni da pomislime da ja negirame. Baska se gleda deka si prosetan mnogu poveke od nas ostanatite...ama dali nekogas bi me zemal i mene na nekoi od tvoite prosetki i da bidam barem del od tvojata senka sto ke me vozvisi ?...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2008 во 14:39
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

 Znaci sekoj sto ne se soglasuva so tebe e u stvari sociopata bidejki samo ti go imas ekskluzivnoto pravo realno da gi sogleduvas rabotite i koj poseduvas nesporedliva popularnost megu narodite i narodnostite i sekako pravoto da delis soveti dali nekoj treba da proseta zosto se gleda deka najdobro znaes sto ni e potrebno na nas obicnite smrtnici so avtokratna avtorativnost koja ne smeeme ni da pomislime da ja negirame. Baska se gleda deka si prosetan mnogu poveke od nas ostanatite...ama dali nekogas bi me zemal i mene na nekoi od tvoite prosetki i da bidam barem del od tvojata senka sto ke me vozvisi ?...


Забегуваш од темата што самиот ја наметна „Автизам или интелект“ Очигледно е дека се обидуваш да ги ставиш во иста вреќа.Како што е очигледно дека многу прифаќаш од твојот папагал - користиш напамет научени фрази, но во погрешен контекст. Што би рекле семантичарите - „Ја препознаваш формата на зборот, но не и неговото значење“
Твое лично право е во интелектуалците да гледаш папагали, а во папагалите интелектуалци. Како и да е, некаде сигурно ќе се препознаеш - или во папагали интелектуалци,или во интелектуалци папагали. Среќна ти Нова Година.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.