IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СМЕЕ ЛИ МУСЛИМАН ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 04:39
Originally posted by Asya Asya напиша:


Vo Biblijata se spomenuva eden Bog vo tri lica: "I reche Bog: DA STVORIME CHOVEK PO OBRAZOT NASH, PODOBEN NA NAS..." (Bitie, 1:25). Kako shto gledash, Bog se obrakja kon Sebe ne vo ednina, tuku vo mnozhina, shto znachi deka se sostoi od povekje lica.


Ако имаше малце познавање на еврејскиот јазик немаше да тропнеш ваква глупост. Во семитската група на јазици постои и употреба на заменката НИЕ кога станува збор за изразување во смисол на искажување моќ и величина.Распрашај се поубаво кај некој експерт и ќе ти објасни.Па така и користењето на заменката Ние укажува на моќта и величината Божја. Истото во имаш и во арапскиот јазик.Провери...Originally posted by Asya Asya напиша:


"MU SE JAVI GOSPOD, kaj dabot vo Mamra, koga sedeshe pri vlezot na shatorot, za vreme na dnevnata zheshtina. Toj gi potkrena ochite svoi i vide TROJCA MAZHI kako stojat nasproti nego. Gledajki, toj im pritrcha na sredba od vlezot na shatorot i SE POKOLNI DO ZEMJA. I reche: Vladika!..." (Bitie,18:1-3).


Опа, значи сакаш да посочиш дека овде Господ се јавува во лик на ТРОЈЦА МАЖИ? Ајде подобро прочитај ја ПРВАТА КНИГА МОЈСЕЕВА и види за што се работи.Originally posted by Asya Asya напиша:

Koga Bog bi bil edinechen (edno lice) kako vashiot Allah, togash toj ne bi mozhel da bide Tvorec, bidejki takviot "bog" bi bil samoljubiv avtokrat, dodeka tvorechka sila e ljubovta. Imeno, Bog e Troica, zatoa shto e Bitie na sushta (chista) ljubov. Za ljubov se potrebni najmalku dve lica.


Брзо бриши го ова што си го напишала зошто некому ќе му се преврти дијафрагмата од смеење.. Хахаха, според твоево испаѓа дека за љубов се потребни ТРИ лица.Насетувам ли групњак.


Originally posted by Asya Asya напиша:

Mozhe li edno lice samo za sebe i samo posebe da bide ljubov? Ako mozhe, togash takvata ljubov se vika SAMOLJUBIE. Koga vashiot Allah bi bil vistinski bog i bi mozhel da tvori, naverojatno bi stvoril podoben (edinechen, nesovrshen) chovek na sebe, komu ne bi bilo potrebno semejstvo ni bilo kakva zaednica. No, bidejki Bog e SVETA TROICA, TOJ STVORIL CHOVEK PODOBEN NA SEBE, t.e. sovrsheno troichno bitie, koeshto se sostoi od TRI DELA: DUH, DUSHA I TELO, i zhivee vo zaednica/semejstvo. Tvorecot go stavil Svojot pechat vo sekoe svoe tvorenie.


Аман бре, не сум знаел.Значи сакаш да кажеш дека ЕДЕН БОГ би бил фаличен и неспособен за таков голем зафат!!!

Originally posted by Asya Asya напиша:

Ako vnimatelno ja izuchuvame prirodata na svetot i chovekot, kje vidime deka sekoja sovrshena celina se sostoi od TRI osnovni dela. Chovechkoto telo se sostoi od TRI dela: glava, trup i noze; edna cela raka se sostoi od TRI dela: dlanka, podlaktica i nadlaktica; prstite se sostaveni od tri dela, itn. Ako, pak, otsustva barem eden del, toa e nepotpolno (nesovrsheno) telo, nepotpolna raka, itn. Znachi, troichnosta oznachuva celosnost, potpolnost, sovrshenstvo.


Не би се сложил дејче. Ако ја изучуваме природата ќе видиме декоја секоја совршена целина се состои од ДВА дела: две раце, две нозе,две дланки,две подлактици,две надлактици,два пола,две.....Значи двоичноста означува целосност, потполност, совршенство. Бла,бла,бла...Ниту твојата,ниту мојата споредба има врска со она што го објаснуваш.Она што има врска е дека токму така, ако внимателно ја изучуваме природата и човекот тие ќе не наведат на нужното постоење на ЕДНИОТ и ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ,кој што нема ниту партнер, ниту потреба да се дели на ТРИ делови.


Originally posted by Asya Asya напиша:

Novata era zapochnuva so Hrista - Sinot Bozhji, a ne so Muhamed. Starata era zapochnala od vechnosta do Hrista, a novata - od Hrista do vechnosta. Vo Stariot Zavet se spomenuva Hristos, Negovoto ragjanje, raspetie i voskresenie, no Muhamed nitu ednash ne se spomenuva.


И што има врска ова ? Ете ние муслиманите си имаме хиџретски календар,а има и многу други календари.Ама пак ќе те прашам што сакаш да кажеш со ова. Ич не те разбирам.? А за спомнувањето на Мухаммед во Библијата свеќа да му палите на Павле. А да те прашам,ако Исус е спомнат во Стариот Завет,зошто евреите не станале Христијани,туку упорно го негираат христијанството, служејќи се со најпогрдни називи во нивниот Талмуд?


Originally posted by Asya Asya напиша:

Vash*te Imami se vo red, samo shto ne razbiraat arapski jazik, nitu na koja islamska grupa i pripagjaat, zatoa vie ne znaete dali ste Suniti, Shiiti, Bektashi ili drugi.


Аууууу, ти и анкета си направила помеѓу нашите имами.Аферим! Демек не знаеме ни дали сме сунити, шиити,бектешии или други. Смешки во боја. Па ти девојче се утепа овде во дебатирањето со твоите Христијани кои не припаѓаат на твојата деноминација, а ги имате мнооооооогу, и сега се најде компетентна нам да ни кажуваш дали знаеме или не знаеме што сме. Ама ајде,тука ќе запрам...

Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 06:21
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:


Vo Biblijata se spomenuva eden Bog vo tri lica: "I reche Bog: DA STVORIME CHOVEK PO OBRAZOT NASH, PODOBEN NA NAS..." (Bitie, 1:25). Kako shto gledash, Bog se obrakja kon Sebe ne vo ednina, tuku vo mnozhina, shto znachi deka se sostoi od povekje lica.


Ако имаше малце познавање на еврејскиот јазик немаше да тропнеш ваква глупост. Во семитската група на јазици постои и употреба на заменката НИЕ кога станува збор за изразување во смисол на искажување моќ и величина.Распрашај се поубаво кај некој експерт и ќе ти објасни.Па така и користењето на заменката Ние укажува на моќта и величината Божја. Истото во имаш и во арапскиот јазик.Провери...Originally posted by Asya Asya напиша:


"MU SE JAVI GOSPOD, kaj dabot vo Mamra, koga sedeshe pri vlezot na shatorot, za vreme na dnevnata zheshtina. Toj gi potkrena ochite svoi i vide TROJCA MAZHI kako stojat nasproti nego. Gledajki, toj im pritrcha na sredba od vlezot na shatorot i SE POKOLNI DO ZEMJA. I reche: Vladika!..." (Bitie,18:1-3).


Опа, значи сакаш да посочиш дека овде Господ се јавува во лик на ТРОЈЦА МАЖИ? Ајде подобро прочитај ја ПРВАТА КНИГА МОЈСЕЕВА и види за што се работи.Originally posted by Asya Asya напиша:

Koga Bog bi bil edinechen (edno lice) kako vashiot Allah, togash toj ne bi mozhel da bide Tvorec, bidejki takviot "bog" bi bil samoljubiv avtokrat, dodeka tvorechka sila e ljubovta. Imeno, Bog e Troica, zatoa shto e Bitie na sushta (chista) ljubov. Za ljubov se potrebni najmalku dve lica.


Брзо бриши го ова што си го напишала зошто некому ќе му се преврти дијафрагмата од смеење.. Хахаха, според твоево испаѓа дека за љубов се потребни ТРИ лица.Насетувам ли групњак.


Originally posted by Asya Asya напиша:

Mozhe li edno lice samo za sebe i samo posebe da bide ljubov? Ako mozhe, togash takvata ljubov se vika SAMOLJUBIE. Koga vashiot Allah bi bil vistinski bog i bi mozhel da tvori, naverojatno bi stvoril podoben (edinechen, nesovrshen) chovek na sebe, komu ne bi bilo potrebno semejstvo ni bilo kakva zaednica. No, bidejki Bog e SVETA TROICA, TOJ STVORIL CHOVEK PODOBEN NA SEBE, t.e. sovrsheno troichno bitie, koeshto se sostoi od TRI DELA: DUH, DUSHA I TELO, i zhivee vo zaednica/semejstvo. Tvorecot go stavil Svojot pechat vo sekoe svoe tvorenie.


Аман бре, не сум знаел.Значи сакаш да кажеш дека ЕДЕН БОГ би бил фаличен и неспособен за таков голем зафат!!!

Originally posted by Asya Asya напиша:

Ako vnimatelno ja izuchuvame prirodata na svetot i chovekot, kje vidime deka sekoja sovrshena celina se sostoi od TRI osnovni dela. Chovechkoto telo se sostoi od TRI dela: glava, trup i noze; edna cela raka se sostoi od TRI dela: dlanka, podlaktica i nadlaktica; prstite se sostaveni od tri dela, itn. Ako, pak, otsustva barem eden del, toa e nepotpolno (nesovrsheno) telo, nepotpolna raka, itn. Znachi, troichnosta oznachuva celosnost, potpolnost, sovrshenstvo.


Не би се сложил дејче. Ако ја изучуваме природата ќе видиме декоја секоја совршена целина се состои од ДВА дела: две раце, две нозе,две дланки,две подлактици,две надлактици,два пола,две.....Значи двоичноста означува целосност, потполност, совршенство. Бла,бла,бла...Ниту твојата,ниту мојата споредба има врска со она што го објаснуваш.Она што има врска е дека токму така, ако внимателно ја изучуваме природата и човекот тие ќе не наведат на нужното постоење на ЕДНИОТ и ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ,кој што нема ниту партнер, ниту потреба да се дели на ТРИ делови.


Originally posted by Asya Asya напиша:

Novata era zapochnuva so Hrista - Sinot Bozhji, a ne so Muhamed. Starata era zapochnala od vechnosta do Hrista, a novata - od Hrista do vechnosta. Vo Stariot Zavet se spomenuva Hristos, Negovoto ragjanje, raspetie i voskresenie, no Muhamed nitu ednash ne se spomenuva.


И што има врска ова ? Ете ние муслиманите си имаме хиџретски календар,а има и многу други календари.Ама пак ќе те прашам што сакаш да кажеш со ова. Ич не те разбирам.? А за спомнувањето на Мухаммед во Библијата свеќа да му палите на Павле. А да те прашам,ако Исус е спомнат во Стариот Завет,зошто евреите не станале Христијани,туку упорно го негираат христијанството, служејќи се со најпогрдни називи во нивниот Талмуд?


Originally posted by Asya Asya напиша:

Vash*te Imami se vo red, samo shto ne razbiraat arapski jazik, nitu na koja islamska grupa i pripagjaat, zatoa vie ne znaete dali ste Suniti, Shiiti, Bektashi ili drugi.


Аууууу, ти и анкета си направила помеѓу нашите имами.Аферим! Демек не знаеме ни дали сме сунити, шиити,бектешии или други. Смешки во боја. Па ти девојче се утепа овде во дебатирањето со твоите Христијани кои не припаѓаат на твојата деноминација, а ги имате мнооооооогу, и сега се најде компетентна нам да ни кажуваш дали знаеме или не знаеме што сме. Ама ајде,тука ќе запрам...Ochebijno, ti ni malce nemash poznavanje na hebrejskiot jazik. "Elohim" e mnozhina od "eloh", no bidejki na judeite vo Stariot Zavet ne im bila otkriena tajnata na Sv. Troica, tie ne mozhele da svatat zoshto ediniot Bog se javuva i zboruva vo mnozhina.

Ne mi kazhuvaj mene shto jas da chitam, no ako imash argument, obrazlozhi, koi bile tie TROJCA MAZHI, na koi Avraam im se obratil so "Vladika"?

Koj govori ovde za plotski odnosi? Zarem deteto ne mozhe da bide treta lichnost vo ljubovta? Jas govoram za povisoka - duhovna ljubov. Sepak, "ljubovta" na edno lice, sama za sebe i sama po sebe, ne mozhe da bide nishto drugo osven samoljubie. Odnosno, za da sakame nekogo potrebno ni e najmalku vtoro lice, a Bog ne bi mozhel da bide ljubov koga bi se sostoel od edno lice, shto znachi deka ne bi mozhel ni da tvori, bidejki ljubovta e tvorechka sila. Ljubovta ne e dobra zatoa shto ragja i tvori, a obratno, taa tvori i ragja, bidejki e dobra. Koga plotskata ljubov pomegju dvajca sopruzhnici bi bila dovolna i sovrshena, bezdetnite semejstva ne bi odele na sekakvi ekstremiteti, samo za da dobijat dete - treta lichnost, t.e. da go potpolnat i usovrshat svoeto semejstvo.


Koja celina se sostoi od dva dela? Dve race i dve noze ne se nikakva celina, a imeno toa shto se: dve race i dve noze. Shto dobivash ti so dve nadlaktici? A shto dobivash so trite dela: dlanka, nadlaktica i podlaktica? Celosna raka mozhesh da dobiesh samo preku sostavuvanje na trite dela, dodeka so dve nadlaktici imash dve nepotpolni race. Bog sozdal chovek podoben na Sebe, po Svojot obraz i Svoeto podobie, kako shto svedochi prvata kniga Mojseeva, a fakt e, deka chovekot e troichno bitie, bidejki se sostoi od duh, dusha i telo.
Krstot ni e otklrien vo Noviot Zavet, no toj e vgraden vo chovekot od samiot pochetok na negovoto postoenje. Imeno, krstot e konstrukcija na chovekot i svetot. Zastani pred ogledalo ispraveno, so racete ispruzheni kon istok i zapad, kako shto Bog go stvoril chovekot - rab Bozji i car na zemjata, i vidi kakva e konstrukcijata na tvoeto telo?!Za skulptorot da izvaja torso, neophodno e prvo da postavi konstrukcija vo forma na krst. Ako, pak, skulptorot saka da izvaja golema skulptura vo oblik na zemjinata topka, kakava forma na konstrukcija treba da postavi za da se drzhi skulpturata?

Vashiot islamski kalendar nema nikakvo istorisko ni bitno znachenje za svetot. Vprochem, jas ne govoram za nekakov kalendar, a za najgolemite i najbitni nastani vo vo istorijata na svetot i na site vreminja - ragjanjeto, smrtta i Voskresenieto na zhiviot Bog - Isus Hristos, so chie ragjanje se smeni ne kalendarot, tuku seta era.
Najbiten nastan e Hristovoto Voskresenie, so koe na chovekot povtorno mu e dadena mozhnost da zhivee vo zaednica so svojot Bog.

Se chini deka ti ne si go prochital Stariot Zavet ili ne go razbirash. A shto mislish, zoshto Judeite talkaa vo pustinata 40 godini, koga Mojsej gi izveduvashe od ropstvo? Zarem Mojsej ne gi predupredi deka ako ne go slushaat Boga, kje bidat raseani niz svetot. I zarem ne bidna taka?

Ne znam kakva vrska ima Sv. Apostol Pavle so Muhamed, nitu kakva e vrskata na Muhamed so Stariot Zavet, osven toa shto znam deka se obiduval da go chita, no prashanje e, dali go razbral?

Mozhebi tvoeto neznanje za svojata religija ti e "smeshki vo boja", no muslimanite - Suniti, koishto jas gi poznavam, takvite kako tebe ne gi priznavaat za
muslimani. Vprochem, sunitite ne go priznavaat shiitskoto uchenje, ni toa na drugite islamski sekti. Ako znaesh shto si, barem izjasni se!

Изменето од Asya - 16.Септември.2008 во 06:26
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 11:42
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by Asya Asya напиша:

[QUOTE=DAIJA] Не е крива таа што не е во состојба да сфати дека нема книга на оригинален јазик, ниту пак што не знае што е намаз, а што дова.
 

Можеби на секоја национална црква и доаѓала објава со книга на јазикот на таа нација?!збунетост

 

Девојко, жено, сеедно, создание Божјо, знај дека кај муслиманите постои еден ритуален начин на молитва, кој изгледа дека не знаеш дали постои кај вас или не, каде духовната смиреност, медитација и концентрација е поврзана со к*ранските стихови (нормално, на оригиниалниот арапски јазик) проследени низ перфектните движења на телото со цел доследно обожување на Создателот и Господарот на светот- Возвишениот Аллах, нашиот и вашиот Бог!

Тоа се нарекува намаз, салах или салат, или пак клањање, ако ти е полесно.

 

А дова е молба, она што е дел од намазот, она што постои и кај вас, кога во одредени прилики, па и неодредени, по потреба или ред се упатува молба или молитва до (во нашиот случај) Бога! Овие дови можат, но и не мораат да се кажуваат на арапски јазик, затоа што Бог знае што криеш во срцето дури и пред да го исполиш тоа на било кој начин, а камо ли јазик!!!

 

Да сакаш, лесное, ќе разбереш. Во спротивно, немој да кажеш дека никој не ти кажал.

 

Поздрав!

 

 
1. Treba da razjasnime deka vashiot islamski bog i nashiot hristijanski Bog ne se edno isto bozhestvo. Odnosno, Allah e avtokratno "bozhestvo", koe shto se sostoi od edna lichnost, a hristijanskiot Bog e Sveta Troica, t.e. eden Bog vo tri lica.
Жал ми е за вашите паганштини, антички митологии, но сепак не сте ни свесни од инатот што го поседувате, колку во Библијата се спомнува еден Бог, а не некаков си троличен мутант во кој верувате....2. "Namaz" e persiski zbor, koj imeno znachi "molitva", koja shto na turski jazik se vika "dova". No, bidejki imamite vo Makedonija ne razbiraat ispravno arapski, persiski, ni turski, vi napravile turli-tava religija. Makedoncite se islamizirani na turski jazik, se molat na arapski, a ne zboruvaat nitu na eden od tie jazici.

Имамите се во ред. Дова е арапски израз кој значи молитва, а намаз ти објаснив што е, а ти можеш само да филозофираш понатаму....3. Za ponatamu da diskutirame za islamot, kje treba da se izjasnite na koja islamska grupa i pripagjate, zatoa shto vo islamot postojat razlichni doktrini. Исламот е чист од такви работи. Тоа само кај рисјаните го има... 

4. Sakale ili ne, se ispostavuva prashanjeto: Dali Muhamed bil Bozhji prorok (kako shto tvrdi islamskata religija) ili zhrtva na satanata, t.e. lazhen prorok, kako shto tvrdi realnosta?!

Ако наместо Исус, за пророк го сметате Павле, со кого сатаната завладеа и ви ја создаде религијата наречена христијанство, тоа не е случај со исламот. Тоа се само ваши желби, но пусти надежи....Bog ne e "Bog" samo zatoa shto nekoj vo Nego veruva i mu se poklonuva, ami ima realni/vistinski bozhestveni svojstva i dejstva, po koi se poznava. A kakvi svojstva i dejstva imaat Allah i Muhamed, i dali nivnite svojstva se bozhestveni?
Vo Biblijata se spomenuva eden Bog vo tri lica: "I reche Bog: DA STVORIME CHOVEK PO OBRAZOT NASH, PODOBEN NA NAS..." (Bitie, 1:25). 
Леле!!!!!!!!!!!!!изненадување
Заремн и луѓето се мутанти со три лица?изненадувањезбунетост
 
Јас знаев за дволични луѓе, како особа М., на пример, но не и за тролични!!!голема%20насмевка
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 11:52
Originally posted by Asya Asya напиша:

Vo Biblijata se spomenuva eden Bog vo tri lica: "I reche Bog: DA STVORIME CHOVEK PO OBRAZOT NASH, PODOBEN NA NAS..." (Bitie, 1:25). Kako shto gledash, Bog se obrakja kon Sebe ne vo ednina, tuku vo mnozhina, shto znachi deka se sostoi od povekje lica.
Толку знаеш, не си виновна. Инаку, ова се нарекува самоперсирање, кое во македонскиот сиромашен јазик не постои, па зав изгледа како нешто Божествено...
"MU SE JAVI GOSPOD, kaj dabot vo Mamra, koga sedeshe pri vlezot na shatorot, za vreme na dnevnata zheshtina. Toj gi potkrena ochite svoi i vide TROJCA MAZHI kako stojat nasproti nego. Gledajki, toj im pritrcha na sredba od vlezot na shatorot i SE POKOLNI DO ZEMJA. I reche: Vladika!..." (Bitie,18:1-3). Koga Bog bi bil edinechen (edno lice) kako vashiot Allah, togash toj ne bi mozhel da bide Tvorec, bidejki takviot "bog" bi bil samoljubiv avtokrat, dodeka tvorechka sila e ljubovta. Imeno, Bog e Troica, zatoa shto e Bitie na sushta (chista) ljubov. Za ljubov se potrebni najmalku dve lica. Mozhe li edno lice samo za sebe i samo posebe da bide ljubov? Ako mozhe, togash takvata ljubov se vika SAMOLJUBIE. Koga vashiot Allah bi bil vistinski bog i bi mozhel da tvori, naverojatno bi stvoril podoben (edinechen, nesovrshen) chovek na sebe, komu ne bi bilo potrebno semejstvo ni bilo kakva zaednica. No, bidejki Bog e SVETA TROICA, TOJ STVORIL CHOVEK PODOBEN NA SEBE, t.e. sovrsheno troichno bitie, koeshto se sostoi od TRI DELA: DUH, DUSHA I TELO, i zhivee vo zaednica/semejstvo. Tvorecot go stavil Svojot pechat vo sekoe svoe tvorenie. Ako vnimatelno ja izuchuvame prirodata na svetot i chovekot, kje vidime deka sekoja sovrshena celina se sostoi od TRI osnovni dela. Chovechkoto telo se sostoi od TRI dela: glava, trup i noze; edna cela raka se sostoi od TRI dela: dlanka, podlaktica i nadlaktica; prstite se sostaveni od tri dela, itn. Ako, pak, otsustva barem eden del, toa e nepotpolno (nesovrsheno) telo, nepotpolna raka, itn. Znachi, troichnosta oznachuva celosnost, potpolnost, sovrshenstvo.
Немој бре со вакви мутантски муабети, грчка митологија и паганштини!!!
Novata era zapochnuva so Hrista - Sinot Bozhji, a ne so Muhamed. Starata era zapochnala od vechnosta do Hrista, a novata - od Hrista do vechnosta. Vo Stariot Zavet se spomenuva Hristos, Negovoto ragjanje, raspetie i voskresenie, no Muhamed nitu ednash ne se spomenuva.
Што се однесува до ерата, па тоа е според вашиот календар, а ние си имаме наш. А што се однесува до Мухаммед, нека е Божјиот мир над него, се спомнува многу пати, а за тоа сме зборувале 16000 пати на вашиов форум и сме докажале колку размислувате читајќи си ја книгата.
Vash*te Imami se vo red, samo shto ne razbiraat arapski jazik, nitu na koja islamska grupa i pripagjaat, zatoa vie ne znaete dali ste Suniti, Shiiti, Bektashi ili drugi. Нашите имами прекрасно зборуваат арапски и го знаат к*ранот на памет, за разлика од вашето свештенство кое познава мртви јазици, непознати за народот (света тајна) со цел толкување кому како му одговара. А да не ја имаат Библијата напишана во книга, иако различна од црква до црква, од народ до народ, од секта до секта, од јазик до јазик, би се изгубиле во хаосот на пиши-бриши цитатите. А тоа со групите, па ти реков, тоа е својствено само за вас.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 11:53
zs da ne smee
islam ne e glava , srce ili pankreas da nesmee da se otkaze covek od nego


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 11:58
ne si vo pravo,..brat!,...zarem ne gledash deka od seto toa i se,...otkazivaat!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:00
Originally posted by Asya Asya напиша:


Ochebijno, ti ni malce nemash poznavanje na hebrejskiot jazik. "Elohim" e mnozhina od "eloh", no bidejki na judeite vo Stariot Zavet ne im bila otkriena tajnata na Sv. Troica, tie ne mozhele da svatat zoshto ediniot Bog se javuva i zboruva vo mnozhina.
Алооооо, самоперсирање! Сиромаштијо, обогати се, не седи арогантно  на дното постојано!
Ne mi kazhuvaj mene shto jas da chitam, no ako imash argument, obrazlozhi, koi bile tie TROJCA MAZHI, na koi Avraam im se obratil so "Vladika"?
Ангели, гласници од Бога.

Koj govori ovde za plotski odnosi? Zarem deteto ne mozhe da bide treta lichnost vo ljubovta? Jas govoram za povisoka - duhovna ljubov. Sepak, "ljubovta" na edno lice, sama za sebe i sama po sebe, ne mozhe da bide nishto drugo osven samoljubie. Odnosno, za da sakame nekogo potrebno ni e najmalku vtoro lice, a Bog ne bi mozhel da bide ljubov koga bi se sostoel od edno lice, shto znachi deka ne bi mozhel ni da tvori, bidejki ljubovta e tvorechka sila. Ljubovta ne e dobra zatoa shto ragja i tvori, a obratno, taa tvori i ragja, bidejki e dobra. Koga plotskata ljubov pomegju dvajca sopruzhnici bi bila dovolna i sovrshena, bezdetnite semejstva ne bi odele na sekakvi ekstremiteti, samo za da dobijat dete - treta lichnost, t.e. da go potpolnat i usovrshat svoeto semejstvo.
Љубовен триаголник?
цццц!
а што ќе правиме со оние родители со повеќе деца?Vashiot islamski kalendar nema nikakvo istorisko ni bitno znachenje za svetot. Vprochem, jas ne govoram za nekakov kalendar, a za najgolemite i najbitni nastani vo vo istorijata na svetot i na site vreminja - ragjanjeto, smrtta i Voskresenieto na zhiviot Bog - Isus Hristos, so chie ragjanje se smeni ne kalendarot, tuku seta era.
Секако, се смени ерата, се направија геноциди во Палестина, во Босна, во Шпанија, во Америките да не правиме муабет, каде се уништија толкави народи....
 
 
 
Инаку, ај ќе ти дадам нешто од Стариот завет и од новиот завет, за Еден Бог, па ако не ти се допаѓаат, земи избриши си ги од следното издание на истата...
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:02

По создавањето на Адам, во историјата на човештвото до луѓето била непрестано до­ста­вувана само една оригинална порака.

Значи, за да ги потсетат луѓето на неа и да ги вратат на вистинскиот пат, многу пратеници и веровесници, вклучувајќи ги Адам, Ное, Авра­ам, Мојсеј, Исус и Мухамед, биле испра­тени од Едниот Вистински Бог за да ја со­о­пштат следнава порака:

Вистинскиот Бог е само ЕДЕН.

Обожувај Го само Него и придржувај се кон Неговите наредби.


Бог овие големи пратеници, како и многу други пратеници и веровесници, ги испратил да извршат неколку задачи и мисии, меѓу кои се:

1. Да го примат упатството од Бога и да им го достават на луѓето;

2. Да ја соопштат пораката дека Бог е Еден;

3. Да бидат пример за своите народи;

4. Да им укажат на своите народи на богобојазноста и на придржувањето кон Него­ви­те заповеди;

5. Да ги подучуваат своите следбеници на важните верски и морални принципи и ово­све­тски работи;

6. Да ги упатуваат оние што заталкале, кои Му се непослушни на Бога или обожуваат не­кои други божества или идоли;

7. Да им кажат на луѓето за нивната после­дна дестинација (Судниот Ден) и што се води до Рајот или Пеколот.

 

 Тоа е истиот Бог што ги создал и испратил тие пратеници и веровесници. Тој е Созда­те­лот на сите луѓе, сите животни и сé останато што постои. Овој ЕДЕН ВИСТИНСКИ БОГ ја со­здал целата вселена (вклучувајќи ја приро­дата) и сé во неа. Тој е Создателот на живо­тот, смртта и животот по смртта.

Едноштвото на вистинскиот Бог, Создате­лот, јасно се гледа и лесно се забележува во све­­тите списи на Евреите, христијаните и му­­­­­­сли­­маните.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:03

Студирајќи го поимот за Бога во Библијата и во к*ранот, искрено и објективно, искрениот трагач по вистината би можел да ги распознае уникатните својства што единствено Му при­па­ѓа­ат на вистинскиот Бог.

Некои од својствата што се одлика на ви­сти­нскиот Бог и кои јасно Го разликуваат од оста­­натите кои тврдат дека се божества се:

- Вистинскиот Бог е Создател, не е созда­ден;

- Вистинскиот Бог е ЕДЕН, не е три или по­­веќе! Тој нема придружници ниту рамни на Себеси;

- Вистинскиот Бог е невидлив; никој на овој свет не може да Го види. Тој не е физички ма­ни­­фестиран или инкарниран во други форми;

- Вистинскиот Бог е вечен; Тој не умира и не се менува;

- Вистинскиот Бог нема потреба од некого, како мајка, жена или син; ниту од нешто како храна, пијалок или помош. Но другите имаат потреба од Него;

- Вистинскиот Бог е единствен во Своите особености; никој не е како Него. Не може да Му се припише никаков човечки или живо­ти­нски опис.

Можеме да ги употребиме овие критериуми и својства (како и останатите кои Му припа­ѓа­ат само Нему) во испитувањето и отфрлу­ва­њето на било какви тврдења за боже­стве­ност.

Сега дозволете ми да ја разгледам пре­тхо­дно споменатата порака и да наведам некои ци­­та­­ти од Библијата и к*ранот кои го потврду­ваат Божјото Едноштво.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:04

Но претходно би сакал со вас да ја поде­лам следнава мисла:

Можеби некои христијани се прашуваат, „Очигледно е дека Бог е еден. Ние веруваме во еден Бог. Тогаш, што е поентата?

Како и да е, базирајќи се врз читањето и сту­дирањето на обемни материјали за хри­­­сти­јанството и дијалозите со многумина хри­сти­­ја­ни, дојдов до заклучокот дека тие Го спо­зна­ва­ат Тој Еден Бог преку тројството:

1. Бог – Отец;

2. Бог – Син;

3. Бог – Свет Дух.

Така, базирајќи се врз здравиот разум и простата логика, искрениот и чесен трагач по ви­стината би резонирал:

- На што мислите кога велите дека БОГ е ЕДЕН, додека од друга страна се упатувате кон три Божества?

- Дали е Бог ЕДНО во ТРИ или ТРИ во ЕДНО?! (1 во 3 или 3 во 1)?!

 

Згора на тоа, и според христијанските до­гми, овие три „Божества“ имаат различни иде­нти­­тети, ликови, улоги и функции:

1. Отецот = Создател;

2. Синот = Спасител;

3. Светиот Дух = Советодавец.

Впрочем, ако Исус, Богот Син (Синот Бо­жји) е навистина Бог или дел од Едниот Бог, дали е ова контрадикторно со библиските  иск­а­зи дека никој не може да го види Бог, ниту да го слушне Неговиот глас? Библијата тврди:

„А вие ни гласот Негов никогаш не сте го чуле, ниту лицето Негово не сте го виделе.“

(Иван, 5:37)

 

„Кого никој од луѓето не Го видел, ниту може да Го види.“

(1 Тимотеј, 6:16)

 

„Но лицето Мое не ќе може да го видиш, зашто не може човек да Го види лицето Мое и да остане жив.“

(Исход, 33:20)

 

Базирајќи се врз овие, како и врз други би­бли­ски текстови, јас искрено и чесно прашу­вам: „Како можеме догмата дека Исус е Бог да ја изедначиме со библиските сведоштва дека ни­­­кој никогаш не Го видел Бога, ниту пак го слу­­­­шнал Неговиот глас?“

Зарем Евреите во неговото време, него­во­то семејство и неговите следбеници не го ВИ­ДЕ­ЛЕ Исус (синот Божји, како што некои веру­ваат!) и не го СЛУШНАЛЕ неговиот глас?

Дали постои некоја тајна или сокриена цел што се однесува на вистината за Бог?

Во Библијата вистинскиот Бог недво­сми­сле­но сведочи:

„Јас сум Господ, и нема друг. Не говорев тајно Јас, не во темно место на замјата; не му реков на Јакововото племе: ,Напразно Ме барате‘. Јас сум Господ, Којшто изрекува Правда, Којшто ја открива вистината.“     

(Исаија, 45:18-19)

                                                                                                                                                                                                       

Па, што е вистината? Ве молам уште еднаш прочитајте го цитатот и размислете!

 

Сега, ајде да појдеме на едно патување во кое ќе ја бараме вистината за вистинскиот Бог во Библијата и во к*ранот.

На крајот од ова патување и по вашето кри­­­­­­­­­­­­­­­­­тичко, искрено, чесно и внимателно чита­ње на оваа книшка, а посебно цитатите кои сл­е­­­­­­­­­дуваат, би сакал да ги дознаам вашите реа­кции или мислења.

За да биде што е можно пообјективно, јас ги на­­­ве­­­дов цитатите без никаков коментар.

 

Ве молам прочитајте ги следниве цитати ВНИМАТЕЛНО, КРИТИЧКИ И БЕЗ БИЛО КАКВИ ПРЕДРАСУДИ.

 

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:12
Originally posted by brza brza напиша:

ne si vo pravo,..brat!,...zarem ne gledash deka od seto toa i se,...otkazivaat!


смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:13

Едниот Вистински Бог во Библијата

Стариот Завет:

 

,,Почуј, Израиле: Господ, нашиот Бог, е еди­­­нствен Господ.“

(Повторени закони, 6:4)

 

,,…за да знаете и да Ми верувате, да разбе­рете дека сум тоа Јас: пред Мене не­ма­ше Бог, и по Мене нема да има. Јас сум Го­спод и нема Спасител освен Мене.“

(Исаија, 43: 10-11)

 

,,Јас сум првиот, Јас сум и последниот; освен Мене нема Бог; зашто кој е како Ме­не?“

(Исаија, 44:6)

 

,,Нема друг Бог освен Мене, – Бог праведен и Кој спасува, нема освен Мене. Кон Мене обрнете се и ќе бидете спасени,… зашто Јас сум Бог и нема друг како Мене… пред Мене ќе се преклони секое колено.“

(Исаија, 45: 21-23)

 

ОВА СЕ САМО НЕКОИ ЦИТАТИ ОД СТАРИОТ ЗАВЕТ

Можеш ли да се сетиш на слични такви цитати?

 

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:14

Едниот Вистински Бог во Библијата

Новиот Завет:

 

,,И ете, еден човек, кога пристапи до него, му рече: ,Учителе добар, какво добро треба да направам за да имам живот вечен?’ А он му одговори: ,Зошто ме нарекуваш до­бар? Никој не е добар освен единиот Бог.’“

(Матеј, 19:16-17)

 

,,А животот вечен е тоа, да те познаат Те­­­бе Единиот вистински Бог, и испратениот од Тебе Исуса Христа.“

(Јован, 17:3)

 

,,На Господа, твојот Бог, да Му се покло­нуваш и само Нему да Му служиш!“

(Матеј, 4:10)

 

,,Чуј Израиле! Господ, Бог наш, е еден Господ.“

(Марко, 12:29)

 

,,Зашто еден е Бог, и еден е посредникот по­­ме­ѓу Бога и луѓето – човекот Христос Исус.“

(1 Тимотеј, 2:5)

 

Можеш ли да се сетиш на некои други цитати кои потврдуваат дека

БОГ Е САМО ЕДЕН?

(А НЕ ТРОЈЦА!)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 12:15
Повели, размисли, не брзај.
 
Или е вака, или онака, или книгата ви е полна со контрадикции. Друго нема!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.