IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 218219220221222 242>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2009 во 22:51
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

Po tretoto ke vidime deka Slovoto e Bog, i sega ako zemime deka Slovoto e Bog idet slednovo:
 
Не знам дали со вакви алгерби си играте со исламскиот бог, но христијанскиот Бог не е математичка променлива па да го заменуваш во систем од линеарни равенки среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 20:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas tebe ti postaviv prashanje i ti ne odgovarash , a barash od mene nekakvi odgovori na prashanja postaveni na drugi chenovi.

So toa uporno potvrduvash deka tebe ti e bitna teologijata, kakov status mu e daden na Isus vo k*ranot i kako toa ne e isto so statusot vo Noviot Zavet. Tebe ne ti e bitno sto govori Isus, oti ako e taka ne bi im gubel vreme na site onie koi veruvaat vo Isus kako sto miluvaat.

So drugi zborovi, nemozhesh da go smenish veruvanjeto na lugjeto vo isus so toa shto kje ja stavih vo prashanje tologijata koja stoi zad religijata. Istoto mozhat i drugite da ti go napravat tebe so Islamot.

Zatoa, kje ti kazham ushte ednash - ne e tolku bitno dali Isus e profet, Bozhji Sin, prosvetlen chovek ili avatar (kako sto go pochituvaat hindusite), tuku sto propovedal toj.

Zatoa ti velam, ne se bori so sekoe drvo i grmushka, bidejki so toa ne ja gledash shumata. Ako za tebe Isus e profet, togash toa e taka za tebe i uzhivaj so toa tvoe veruvanje. Ostavi gi drugite da mu veruvaat kako na Bozhji Sin ili avatar. Toa neshto nitu vleguva, nitu izleguva od tvojot dzheb...

P.S. Interesno e kako hindusite i budistite imaat najgolem pochit za Isus i go zemaat kako avatar, no nikogash ne vleguvaat vo vakvi bescelni raspravii so koi bi "dokazhale" oti nivnata religija e podobra od Hristijanstvoto i na toj nachin da konvertiraat novi vernici za svoite veruvanja. Vakvo neshto chitam edinstveno od muslimani... toa bezdrugo e 90% od site diskusii na forumov. Mora neshto da im e veteno vo dhenetot za sekoj konvertiran vernik, inaku ova navistina nema nikakva smisla...


Sijaja ti odgovoriv ama ti ne sakash da svatish,tvoe pravo.Bitno mie sto propovedal tea sto go zboruval go zboruval od Allah(bog) i pak ke ti poftoram ima razlika vo tolkuvanjeto na negovoto propovedanje. Prodolzuvam:
Nisto ne svati izgleda od shumata,ti preporacuvam edni dvogledi i prestani te molam da filozofirsh neso so nemat smisla(no sens) grankite,drvata. hehe se smea za konvertiranjeto , jas ne pisam da konvertiram na nekogo, pisuvam ona sto e vistina. A vistinata e edna Eden e Bog i slavata odet na nego a na oni sto idea vo negovo ime pocit. SUBAHALLAH.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 20:55
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

A vistinata e edna .


A od kade znaesh koja e vistinata? Od k*ranot? Od kade znaesh deka tokmu tamu ja pishuva vistinata? Mozhebi mislish taka zatoa sto si reshil da veruvash tokmu na toa sto pishuva tamu ? Zarem toa e merkata za reshavanje sto e vistina, a sto ne ? Na osnova na sto si ubeden deka hristijanite, hindusite, budistite, taoistite i site drugi se vo zabluda, a samo ti ne si?

Kakov nezavisen kriterijum koristish da diskriminirash sto e vistina, a sto ne? Kade e dokazot za seto toa ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:58
Bismilah.

Eve eden pr. Ke zemam eden tvoj citat od temata hristijanstvo i podolu ke ti objasnam.


Основни верувања и доктрини
1. Бог е еден по природа,а троичен по лица (Свето Тројство): Отецот, Синот(Христос) и Светиот Дух. ( EDEN A SEPAK TROJCA SAMO DA NE DOET DO ZABUNI KE NAGLASAM DEKA SE NERAZDELIVI I NITU EDEN MOZET DA GI IZVRSUVAT ZADACITE NA DRUGIOT)
2. Бог е семоќен, безпочетен, вечен, сеприсутен, сезнаен, причина и извор на се што постои. ( IMAT EDEN CITAT VO BIBLIJATA KADE KAZUVAT ZA EDEN COVEK KOJ SE BOREET SO BOGA ZAMISLI COVEK SE BORET SO BOGA I GO PORAZI NA BOGA LELELE) ALLAH E SEMOCHEN.
3. Бог е (безусловна) љубов, многумилостив, долготрпелив, верен на Своите завети и ветувања.
4. Во едната личност на Исус Христос се кријата Неговите две природи - Божјата и човечката. Он во се е потполн Бог, и во се е потполн човек освен во гревот. (BOG E SEMOCEN NE TREBA DA BIDE COVEK ZA DA ZNAE STO CUVSTVUVA COVEKOT)
5. Христос е еднородниот Божји Син Кој беше пратен од Отецот за искупување и спасение на човекот. (OD KADE EDINORODEN SIN SEGA A OVIE STO BILE:… Адам кој што беше Синот Божји (Лука 3.38)
за да ја објавам одлуката Господова: Господ Ми рече (Давид) : „Ти си Мој Син, Јас денес Те родив.” (Псалми 2. 7)
А ти кажиму на фараонот: Вака вели Господ: Израил е Мојот првороден син. (Исход 4 ред 22)
Тие отидоа со солзи, Јас, пак, ќе ги вратам со утеха, ќе ги поведам покрај потоци со води, бидеќи Јас сум Отец на Израил, и Ефрем е Мојот првороден (Еремија 31 ред 9)
Божјите синови гледаа дека човечките ќерки се убави..... па си ги земаа за жени, кои ке ги избереа. (Битие 6. 1)
6. Човекот е создадено битие од тело и душа.
7. Човекот е создаден по Божјиот образец и подобие.
8. Човекот е создаден безгрешен но заради Адамовиот грев денес се раѓа и е носител на падната и грешна природа.
9. Спасот од гревот се постигнува само преку делотворна вера во Господ Исус Христос. ( A TATKOTO I SVETIOT DUH GI ZABORAVIVME)
10. Исус беше роден безгрешно од девицата Марија преку нејзиното осенување од Светиот Дух (ADAM BIL RODEN DURI I BEZ MAJKA NO TOA NE GO BRAVI BOG)
11. Исус беше распнат на крст и умре на него заради гревовите на луѓето. (IMATE TEMA "DALI ISUS BIL RASPNAT" PROCITAJTE UBAVO I KE DODADAM : ZAMISLI BOG SEMOCEN SE ZRTVUVAT NA KOJ BOG DA IM GI OPROSTET GREVOVITE ??? SE PRASUVAM)
12. Исус воскресна на третиот ден. (POSLE TRI NOCI . PETOK RANO RASPNAT, NEDELA RANO VOSKRESNAT NAJDI TRI DENA I TRI NOCI)
13. Исус се вознесе на Небото 40 дена по Неговото воскресение. (I ILAIJA I HENOK SE ISKACILE NA NEBOTO NO NE GI PRAVI TOA BOGOVI)
14. Исус повторно ќе се врати од небото, на истиот начин како што се вознесе на небото пред очите на Апостолите.
15. Светиот Дух им е даден на Христијаните како Придружник, Утешител и Упатувач во Вистината.
16. Црквата претставува Христово тело, а Христос е нејзината Глава. (NAJDI KADE ISUS VELET PRAVITE CRKVI , I KRSTOT KOJ MENE ME NOSESE NEKA VI BIDET SIMBOL. ZAMISLI BOG RASPNAT NA KRST) ALLAH DA NE CUVAAT.
17. Молитвата претставува комуникација со Бог преку која ние ги искажуваме пред Бог нашите молби, благодарности, барања, тешкотии, преку која го величаме и славиме Бог итн. Христијаните го молат Бог во Христовото Име. (NA KOJ BOG KOGA SAMIOT E BOG"SPORED VAS" )
18. Крштевањето претставува умирање за стариот човек и воскресение на новиот, простување на гревовите и заветување пред Бога. (PR: DENES UBIV COVEK I SE KRSTAM I MIE OPROSTENO I SVAKOJ DEN MOZAM DA GO PRAVAM ISTOTO)
19. Господовата спомен вечера (причест) претставува разделување на раскршен леб и гроздов плод (Тело и Крв Христова) меѓу верниците со цел да си припомнуваат на Христовата застапничка смрт заради спасение на луѓето и да ја разгласуваат истата на идните поколенија.
Десетте Божји заповеди (Стар Завет)
1. Јас сум Господ Бог твој и да немаш други богови освен Мене. (SAMITE KRITERIUMI POGORE NE GO PODRZUVAAT OVA. JASNO E NE ZEMAJ DRUGI BOGOVI POKRAJ MENE ISUS BOG,SVETIOT DUH BOG OTECOT BOG 1+1+1=3)
2. Не прави идол или слика од оноа што е горе на небото, што е долу на земјата, што е во водата и под земјата, не им се поклонувај и не им служи. ( EDNSOTAVNO: VLEZI VO KOJA SAKASH CRKVA I KE VIDISH DALI NA BOG MU PRAVAT SLIKA OTECOT NACRTAN,SINOT NACRTAN ANGELITE NASEKADE ITN)
3. Не изговарај го напразно името на Господа, твојот Бог.
4. Спомнувај си за денот на одморот за да го празнуваш, шест дена работи и сврши ги сите работи, а седмиот ден посвети го на Господа, твојот Бог.
5. Почитувај ги таткото свој и мајката своја за да биде добро и да поживееш долго на земјата.
6. Не убивај.
7. Не прави прељуба.
8. Не кради.
9. Не сведочи лажно против својот ближен.
10. Не пожелувај ништо што е туѓо.


Ovaa e vistinata brate ili ne se soglasuvash so mene. Ednostavno: zelka,krastavicii,domati izleguva salata. Od ovaa pogore nemat pogolema salata.
Ova sto sleduva e vistinskta misija na Isus :

„ Зашто Синот Човечки дојде да го спаси, она што е изгубено..“ (Матеј 18:11) (COVECKI, NE BOZJI ILI BOG)

„Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев..“ (Матеј 15:24) (PA POTOA DA SE PREDOMISLI JASU DOEN ZA SPASENIE NA CEKIOT SVET (NEMAT LOGIKA) )

„49 Зашто Јас не зборував Сам од Себе, туку Мојот Татко, Кој Ме прати, Тој Ми даде заповед што да речам и што да зборувам..“ (Јован 12:49)

„”Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.“ (Матеј 5:17)

Jasno ni pokazuva deka e ispraten od Tatkoto i deka zboruvat vo negovo ime , i nisto novo nemat da doneset tuku da gi potvrdet tie pred nego. A toa za Tatkoto e edna metafora jasno e neli Bog e Tatko na site. eve Isus ni pokazuvat:

41 Вие ги вршите делата на татка си.” Ние не сме родени од блудство; имаме еден Татко - Бог.” (ne imam imame)

„А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог..“ (Марко 10:18) (ako se edno i toj e bog ZOSHTO VIKAT EDEN E BOG I TOJ E SAMO DOBAR A NE JAS??)

„Боже Мој, Боже Мој! Зошто си Ме оставил?” ( AKO SE EDNO ZOSHTO MU SE MOLET NA BOGA VSUSHNOST NA KOJ BOG MU SE MOLET??)


PRODOLZUVAAT OD KADE IM DOSLO IDEJATA ZA SVETOTO TROJSTVO.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 23:59
Bismilah. Ciajte vnimatelno.

Ideata za Trojstvo i bozenstvoto na Isus , e vsusnost izum na spomenatiot Pavle, kako i toa deka negovoto raspnuvanje bilo za otkupuvanje na grevovite. Pavle imal ucenik po ime Luka, koj sto pokasno go sostavil Evangelieto koja go nosi negovoto ime " Evangelije po Luka". Niz negovoto Evangelie se provlekuva vakvoto ucenje. Poznato e deka Pavle bil mnogu obrazovan, i Grckata kultura dobro ja poznaval, a posebno grckata filozofija .
Vo negovo vreme grckiot jazik bil prisuten vo Palestina. Vo nea bilo prisutno i rimskoto paganstvo, zatoa sto vladatelite vo Palestina bile pagani. Pavle isto taka bil dobro zapoznaen i so Evrejskoto ucenje , kako i so ucenjeto koe sto Evreite go prevzemale od Persijcite i Vaviloncite. Evreite ovie ucenja gi poznavale, ako ne od porano togas od nivnoto progonuvanje vo Vavilon. Poznato e deka pomegu persiskite veruvanja bilo poznato i ucenjeto za Mitrizmot ( Mitra ) koe sto go dobilo imeto po svojot osnivac MITRA. Vo Vavilon bilo poznato bozestvoto nareceno Bal.
Prikaznata za ova bozestvo Vaviloncite mnogu dobro go poznavale, a najdobar dokaz za toa e deka prikaznata za ova bozestvo ja izveduvale na javni sceni za sirokite javni masi. Evreite sigurno za vreme na svoeto progonstvo vo Vavilon, imale prilika prisustvuvaat na vakvi prestavi i odblizu da se zapoznaat so ucenjeto na ova bozestvo.
Prikaznata za Buda isto taka im bila poznata. Prikaznite za site ovie tri bozestva im prethodile i potsetuvaat na Isusoviot slucaj.Bo izlaganjeto koe sleduva ke zborime za izvorite i aspektite na Hristijanskoto ucenje, ponekogas nakratko, ponekogas podetalno .

HRISTIJANSKOTO UCENJE VO POTPOLNOST VODI POTEKLO OD PAGANSKITE RELIGII

Nakratko za izvorite na hristijanskoto ucenje Istrazuvacite koi sto se zanimavaat so izucuvanje na istorijata na religijata se sretnuvaat so neverojatna slicnost pomegu hristijanskoto ucenje na paganskite religii.
Ovie slicnosti se tolku jaki pa istrazuvacite skloni se da zboruvaat za vlijanieto na paganskata religija vrz hristijanskoto ucenje. Ovoj fakt ke go razgledame od poveke aspekti:

1 . Ucenjeto za Trojstvoto e srzta na Hristijanskoto ucenje.
Se postavuva prasanje od kade ova ucenje vo hristijanstvoto vlece koreni ?
Odgovorot na ova prasanje go naogame kaj sledbenicite na starite paganski ucenja vo Evropa , Indija , Kina, Egipet, i na drugi mesta. Paganskoto veruvanje bilo prosireno megu Asircite , Tatarite i zitelite na Sibir. Kaj site ovie ziteli koi ziveele vo spomenatite prostori , se sretnuvame so ucenjeto za Trojstvoto : postoenje na tie bogovi : Tatko, Sin , i Svet Duh. Cudno e sto Hindusite svoeto Trojstvo go narekuvat Bog so tri lica , ili tri karakteri, potpolno kako sto veruvaat i hristijanite. Najdobar dokaz za toa e deka Hindusite veruvale vo Bozjoto Trojstvo ( Trimurti ). Ovoj zbor vodi poteklo od dvata sanskritski zbora ( drevniot jazik na Hindusite; tri ( tri ) i murti ( licnost, osoba ). Tie tri bozestva se : BRAHMA, VISNA i SIVA koisto se nerazdeleni edna od druga. Site ovie tri bozestva prestavuvat zaedno Gospodar koj sto stvara, odrzuva i rusi ( razoruva ). Ova Trojstvo se objasnuva isto kako i kaj Isus Hristos. Od mnogute detali se prestaveni kako Brahma koj e stvoritel, i e prestaven vo likot na Bogot Tatko, Visna kako golem odrzuvac i upravitel so coveckata sudbina i e Sin ; dodeka Siva kako razoruvac na zivot, no i povtoren Stvoritel prestaven e kako Svetiot Duh.
Hindusite uste na eden nacin go gledaat Trojstvoto :

1. Safteri - Sonce,
2. Ani - Ogan
3. Vefaju - Duh

j Hristijanskoto ucenje za Trojstvoto e prevzemeno od hinduizmot, zatoa sto vo nego se vika Veruvame vo Safreti t.e Sonce. Starita paganski rimjani isto taka veruvale vo Trojstvo : Bog, Zbor i Svetiot Duh. Nivnoto Trojstvo bilo prestaveno vo ORMIZDA, MITRASA i ARHIMAN.
Prviot e Stvoritel, vtoriot e Sin Bozji, a tretiot e Razoruvac. Ucenjeto za Trojstvoto bilo poznato i vo Egipet i tamu Trojstvoto bilo prestaveno vo OZIRIS, IZIDI i HORUS.

2. Sto se odnesuva za hristijanskoto ucenje za raspetieto na Bogot Sin ( Isus Hristot ) i negoviot otkup za prviot napraven grev , moze da se kaze deka i toa ima svoi historiski zacetoci kaj paganskite narodi Hindusite, Rimjanite, Grcite, Egipjanite, i nekoi drugi narodi. Taka na primer Hindusite veruvaat deka Krisna e , prorodeniot na istoimeniot Bog Visna i spored toa nivno veruvanje toj nema ni pocetok ni kraj. Toj pozadi sebe ostavil blagost i milost, za da ja spasi zemjata od tovarot koj sto go nosi, toj dosol na zemjata da go spasi covekot, taka sto sam se zrtvuval. Tyka se naveduva i nacinot na koj sto e zrtvuvan, tvrdejki deka e raspnat na krst.
Za Buda isto taka tvrdat deka bil Bog - Covek, spasitel na coveckiot rod. Kaj starite Egipjani Bogot Ozir e smetan za najdobariot primer na samozrtvuvanje , poradi zacuvanjeto na zivotot na drugite. Toj e eden od licnostite na Egipetskoto Trojstvo, ostanatite dve se Izida i Horus. Kaj Persijcite Mitra e Zborot, Spasitelot , Iskupitelot.

3. Hristijanite vikaat deka Zemjata, koga Isus bil raspnat, ja obvitkala temnina i mrak. Ova isto go tvrdile i Hindusite za Visna koga toj bil raspnat . Tie isto taka tvrdat deka Buda vodel vojna so gavolite. Starite Grci i Rimjanite tvrdele deka isti pojavi se slucuvale i pri raganjeto i smrta na nivnite velikani. Taka spored veruvanjeto na Rimjanite cel svet se pomracil, koga se rodil ROMUL, osnovacot na Rim.

4. Na hristijanskoto ucenje za otelotvoruvanje na Bog vo covecki lik, mu prethodele slicno ucenje kaj Hindusite. Tie veruvale deka Krisna e vsusnost Visna , preobrazen vo covecki lik , vo utrobata na majkata Difaki koja go rodila.
Cpored budistickoto ucenje , Buda e otelotvoren Bog , roden od DEVICATA MAJA. Veruvanje vo otelotvoruvanje na Bog , naogame i kaj Kinezite, zatoa sto i tie tvrdat deka bozestvata kako : Fohi, Stin, Nonk i drugi vsusnost se otelotvoreniot Bog Anketi. Starite Egipjani , isto taka veruvale deka Bogot RA e roden od majka ama na drug nacin od ostanatite luge. Grcite za Aleksandar Makedonski roden 356 god p.n.e tvrdele deka e Bog na zemjata i sin na Bogot Zevs.
Postojat i drugi koi tvrdaat deka uste nekoi bogovi se otelotvoreni vo covecki oblik.

5. Hristijanite tvrdat deka , koga se rodil Isus, na neboto se pojavilo sjajna zvezda i deka vo Jerusalim dosle Mudreci od istok vo potraga po novorodeniot Bog, za da mu se poklonat, ( Matej 2: 1-9 ). Identicna prikazna se oaoga i vo budizmot. Za Krisna se tvrdi , deka istoto se slucilo i pri negovoto raganje. No ova prikazna poznata e i kaj kinezite vo vrska so raganjeto na Bogot JU.

6. Hristijanite tvrdat deka vo prilika na Isusovoto raganje , na neboto se pojavile angeli koi go slavele negovoto raganje. Vakvoto veruvanje bilo poznato i kaj Paganite.

7. Hristijanite tvrdat deka edna grupa Mudreci od istok , po ukazuvanjeto na sjajnata zvezda ja pratile i dosle vo potraga po novorodenoto bebe, za da mu se poklonat i da mu gi predadat podarocite , sto sama po sebe zboruva deka ovoj nastan imalo golemo znacenje. Seto ova go tvrdat Hristijanite vo vrska so Isusovoto rodenje, sin na Marija. Megutoa , ako malku povnimatelno go prelistuvame ucenjeto na starite Pagani veri, ke se uverime deka toa sto Hristijanite go tvrdat za Isus, se naoga vo starite Paganski ucenja za Krisna , Buda, Sokrat i drugi , i deka na site niv im se slucuvalo nesto slicno kako sto toa velat i Hristijanite za Isus.

8. Hristijanite tvrdaat deka Isus, sin na Marija , se rodil vo jasli, mesto kade sto za stokata se polozuva seno i druga hrana.
Paganite istoto go tvrdaat za svoite bozenstva : Hindusi za Krisna , Kinezi za Hos, Persijancite za Mitra.

9. Hristijanite tvrdat, deka Isus ima poteklo od lozata na kralot David ( kralska loza ), toa isto pred Hristijanite go tvrdile Paganite za nivnite bozestva. Hindusite za nivnoto bozestvo Krisna, tvrdat deka ima kralsko poteklo. Istoto taka budistite tvrdat za Buda, Kinezite za Konfucija, Grcite za Herkulec i.t.n. Za site ovie bozestva, koi bile pred Isus, se tvrdi deka imaat kralsko poteklo.
Ova ne e potrebno ni da se komentira poveke , pa neka sekoj citatel od ovaa neka izvlece zakljucok samiot za sebe.

10. Kako sto Hristijanite tvrdat deka kralot Herod sakal da go ubije Isus koa se rodil, no ne uspeal vo negovata namera, toa istoto go tvrdat i Paganite za nivnite bozestva. Hindusite tvrdat deka istoto se slucilo so Krisna i Buda, Persijcite za Zaratuster, osnivacot na starata persijska religija, kako i so nekoi drugi.

11. Ovie sovpaganja vo prikaznite povrzani so Isus i Paganskite bozestva ne zavrsuva tuka. Hristijanite tvrdat deka Bog se otelotvoril vo likot na Isus, i deka Isus bil raspnat, deka voskresnal od mrtvite i deka povtorno ke se vrati na ovoj svet.

12. Hristijanite , pokraj ova , tvrdat deka Isus po negovoto voskresnuvanje, se simnal vo pekolot so cel da gi spasi od tamu mrtvite.

13 . Onie isto taka veruvaat deka Isus e Sin Bozji koj sozdava i oblikuva stvorenia.

14. Hristijanite veruvat deko so samoto krstenje se prostat grevovite.

Site ovie Hristijanski tvrdenja, mozat da se najdat i kaj Paganskite veruvanja i ucenja, vo potpolno identicen oblik. Za ova ima dosta da se cita, no jas tuka ke se fokusiram vo sporeduvanje na Hristijanskoto ucenje so ona na Hinduskoto ucenje za Krisna i Buda i babilonskoto ucenje za Bal, za da mozete podobro i pojasno da vidite, do koja mera se sovpaganjata na ovie ucenja so Hristijanskoto ucenje. Posle toa citatelite sami neka zakljucuvaat koi se vistinskite izvorite na Hristijanskoto ucenje: ona nebeska ili bozja objava, ili Paganski ucenja na starite veri.

Od seto ova koja navedov pogore, mnogu jasno se gleda vo kolkava mera imalo vlijanie Paganskoto ucenje koi na eden ili drug nacin bile vmetnuvani i implementirani vo Hristijansloto ucenje, a za seto toa im se zablagodarni na misionerite od ranoto Hristijanstvo, megu koi Pavle zazemal najistaknato mesto megu niv, zatoa sto on e toj koj se zalagal za potoleranten stav vo vrska so vmetnuvanjeto na Paganskite obicai i naviki , veruvanja i odredbi, vo samoto Hristijanstvo. Za ova imame priznanie od naspoznatiot strucnjak za Hristijanstvoto i negovoto razvivanje, Dr Sarl Dgejneber. Ovoj istaknat strucnjak vo oblatsa na Hristijanskata religija rabotel kako profesor po Hristijanska Historia vo Pariskiot Univerzitet. Pokasno Sarl Dgejneber bil postaven za sef na odsekot za izucuvanje Historia na religijata vo istoimeniot univerzitet.

On dodusa otvoreno priznava deka sredinata vo koja porasnal Pavle bila preplavena so razni odredbi koi se prireduvale vo cest na razni kultovi koi im prethodile na Paganskite ucenja, okolu nivnoto stradanje, macenjeto so smrt i slicno. Vo niven spomen vo razni priliki, se prireduvale mnogubrojni svecenosti i verski ceremonii. On isto taka, dokazuva deka sledbenicite na ovie Paganski veruvanja imale odredbi koi vo potpolnost se sovpagaat so nekoi Hristijanski odredbi. Takvi bile na primer, krstenjeto i prinesuvanjeto zrtva. Pokraj ova on naveduva i iminja od Paganskite bozenstva pa gi spomnuva: Odinis vo Sam ( denesna Sirija ), Melkart vo Fenikij, Temuz i Merduk vo Mezopotamija , Oziris i Izid vo Egipet, Mitra, Sibil i Etis vo Persija i.t.n.
Za Sibil se veruvalo deka bila pramajka na Rimjanite, on na nas od Fernik Matrinij eden od Hristijanskite pisari od 4 vek, ni prenesuva opis na edna takva svecenost , no ne samo toa. Onie veruvale deka toa bile nivni bozestva , spasiteli. Narocito vo rodnoto mesto na Pavle, Tarz, no i vo drugite mesta, bilo rasireno veruvanjeto i prireduvale verski ceremonii vo slava na sirskiot Bog Bal. Ovoj fakt e mnogu vazen za istrazuvacite, zatoa sto seto toa ostavilo dlaboki tragi i vpecatok kaj Pavle koj e roden, porasnal i ziveel vo Tarz, grad na raskrsnica na svetskite patista, kade doslo do mesanje na lugeto i verite, kako onie od istok taka i tie od zapad. Tuka naprimer se vkrsuvalo istocnoto ucenje za bozenstvoto na Bal, zastitnik na gradot Tarz, so ucenjeto od Sadnan, kogo pak Grcite go poistovetile so Herkulec.

Ako znaeme deka bas vo Tarz nastanale mnogubrojni pisani dela od verski karakter, opravdano e pretpostavkata deka vo niv dojdel do svoevrsno mesanje i prepletanje na razni kultovi, na negovite osobini i slicnosti od samiot pocetok. Koa go imeame seto ova vo predvid, mozeme da predpostavime kakovo bilo vlijanieto na seto ova ucenje vrz Pavle, i sto sve on ovie ucenja vmetnuval vo Hristijanskata religija.

Ako znaeme deka ovie ucenja mu predhodile na Hristijanskata religija, na Hristijanite im se postavuva prasanje : zar tie ne vi zemale nivnite ucenja od starite Paganski veruvanja ???     

Изменето од hleb20 - 21.Октомври.2009 во 00:00
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 00:09

Јас без да спамирам само ќе кажам: http://www.thedevineevidence.com/jesus_similarities.html намигнување

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 00:12
Procitaj podobro.
Potrudi se .
Vidi malku podaleku od tvojot nos.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 00:16
Кликни на линкот и образувај се трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 00:34
Eve ti kometiraj da videme kolku si obrazovan.

Десетте Божји заповеди (Стар Завет)
1. Јас сум Господ Бог твој и да немаш други богови освен Мене. (SAMITE KRITERIUMI POGORE NE GO PODRZUVAAT OVA. JASNO E NE ZEMAJ DRUGI BOGOVI POKRAJ MENE ISUS BOG,SVETIOT DUH BOG OTECOT BOG 1+1+1=3)
2. Не прави идол или слика од оноа што е горе на небото, што е долу на земјата, што е во водата и под земјата, не им се поклонувај и не им служи. ( EDNSOTAVNO: VLEZI VO KOJA SAKASH CRKVA I KE VIDISH DALI NA BOG MU PRAVAT SLIKA OTECOT NACRTAN,SINOT NACRTAN ANGELITE NASEKADE ITN.iI NA KOGO E SE POKLONUVATEE NA SVETCI,POPOVI,VLADIKI ITN.)

Za povece da ne zboruvame.

Изменето од hleb20 - 21.Октомври.2009 во 00:35
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 00:58
1. 1*1*1 = 1
 
2. Само во православните храмови има икони, а тие се малцинство во споредба со црквите во светот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 01:15
1- eve kolku si obrazovan sto se gledat.(6 god dete prasaj go kolku sme jas,ti i mama ke ti recet 3. zoshto ti vikam dete,zatoa sto tie ne lazat)

2-shto zboruvah be vo site crkvi ama SITE ke najdesh crtezi ikoni,sinot.gulabot. I koi se molat na papi,vladiki,popovi itn .Svati li sto mie poentata, ne se samo nekoi poedinci pa ke receme oki tie zalutale,ili da recee site ama bash SITE hristijani zalutale. zaklucokot ne noset na ovaa vtoroto.


Изменето од hleb20 - 21.Октомври.2009 во 01:16
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 01:25
хлебати, ти, мајка ти и баба ти сте тројца, ама твоето тело, твојата душа и твојот дух сте едно. Барем се очекува да сте едно, а доколку не сте, тогаш јас тука не можам да ти помогнам тага
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 626
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 10:56
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 09:20
Кон врв
Sola scriptura Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sola scriptura Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2009 во 13:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

1. 1*1*1 = 1
 

2. Само во православните храмови има икони, а тие се малцинство во споредба со црквите во светот.


Golema,katastrofalna greska e Trojstvoto da se objasnuva so broevi, matematicki postavki i slicni drangulii. Vo Trojstvoto se veruva, toa e nesvatlivo i tocka.

Brate EvAngelos, prosti ama ti pogore pomnozi tri 1, ne edna. Taka ne se objasnuva Trojstvoto. Taka samo im se dava pricina plus na drugite da se somnevaat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 218219220221222 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.