IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 242>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 11:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Инаку еве јас ќе ти одговорам со цитат од Qur,anot кој вели дека:СЕКОЈ ОНОЈ кој ќе убие невина личност,како целиот свет да го убил,а секој оној кој ќе спаси еден живот,како целиот свет да го спасил!;(

 

Во ред е твоето објаснување efendija. Дури сега сваќам дека муслиманите немаат никаква врска со Кyранот,и дека целата Исламска историја може да се прокоментира само од световен аспект,а никако од духовен, бидејќи според тебе муслиманите и Кyранот се ДВЕ РАЗЛИЧНИ НЕШТА. Во тој случај не ми преостанува ништо друго туку констатацијата дека Муслиманите никогаш не се владееле според Кyранот, така било во средниот век,така е и сега. Ти благодарам.


Кога сакаш да правиш хумор на форумов,направи го тоа машки!-Не држи мојата реплика која беше упатена кон Зидарски,да ја испревртуваш и да ми ја упатуваш мене.Но,кога веќе го направи тоа,сега ќе те замолам да цитираш каде јас сум рекол дека МУСЛИМАНИТЕ И Qur,anot се две различни нешта.

Изменето од efendija - 25.Февруари.2008 во 11:50
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 11:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Во ред, борба за одбрана на татковината, витешка, чесна....против освојувачите...поробувачите.Ама да се разнесе автобус со недолжни деца?


vozel so kola po ulica pa go fatila policija(amerikanska) pa mu gi zela vozackata dozvola i pasosot pa mu rekla dojdi vo opstinskata zgrada da si gi podignes...

ovoj ide tamu pa mu ja davaat vozackata dozvola a za pasosot go prakaat vo druga institucija...

dodeka toj si ja podiga dozvolata na avtomobilot se montira bombata pa potoa e aktivirana kade tie sakaat...

zarem ne veruvate vo ova??!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 11:54
Originally posted by efendija efendija напиша:

сега ќе те замолам да цитираш каде јас сум рекол дека МУСЛИМАНИТЕ И Qur,anot се две различни нешта.
 
Ти ни посочи цитат од Кyранот каде се вели дека убиството на невина личност е лоша работа, а од друга страна пак сведоци сме на многу бобмбаши самоубијци кои се разнесуваат во автобуси каде има невини луѓе, жени, мали деца итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 12:37
sekoj si ima svoi razmisluvanja za odredeni prasanja i ne treba sekoja edna recenica na muslimanot da ja svakate kako stav na islamot, toa moze da nema nikakva vrska...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 12:39
edinstveniot stav na islamot e k*ranot!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 13:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Инаку еве јас ќе ти одговорам со цитат од Qur,anot кој вели дека:СЕКОЈ ОНОЈ кој ќе убие невина личност,како целиот свет да го убил,а секој оној кој ќе спаси еден живот,како целиот свет да го спасил!;(

 

Во ред е твоето објаснување efendija. Дури сега сваќам дека муслиманите немаат никаква врска со Кyранот,и дека целата Исламска историја може да се прокоментира само од световен аспект,а никако од духовен, бидејќи според тебе муслиманите и Кyранот се ДВЕ РАЗЛИЧНИ НЕШТА. Во тој случај не ми преостанува ништо друго туку констатацијата дека Муслиманите никогаш не се владееле според Кyранот, така било во средниот век,така е и сега. Ти благодарам.


Море Тука на Форумов и Папагали сме имале,Не знаев
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 13:25
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


A borbava e cesna vo Palestina,Irak,Avganistan???

Ovie so Najsovremeno Oruzje,a ovie Nevini Luge,Deca Zeni ,Starci,Bezpravno Ubivani???

Toa e Cesno??


A dali toa opravduva ubistvo na nevini lugje od strana na muslimanite?! Ne li gi pravi toa isto tolku loshi kolku nivnite protivnici? Kade e togash razlikata?
Koga nekoj vo tie zemji kje napadne vojnici, go razbiram, toa e vojna, no koga kje napadne civili... kade e osudata od vasha strana?! Toa se lugje od muslimanska veroispoved, da, greshni, koi otstapile od principite na verata... no vie ne gi osuduvate javno nikogash, duri naprotiv, mnogu pati se opravduvaat nivnite postapki so komentarot "na nego mu go ubile semejstvoto". Ili spored vasseto naselenie na Izrael na primer e vinovno, duri i 6 godishnite deca koi odat na uchilishte... ? Ili isto vo Beslan, uchenicite od 1-vo do 4-to oddelenie bea zlostornici protiv choveshtvoto, pa bea masakrirani vo uchilnicite?
Se prashuvam koga i dali voopshto nekogash muslimanite kje pochnat da gi kritikuvaat svoite sovernici i da gi osuduvaat napadite na nevino naselenie?

Najverojatno povtorno kje dobijam odgovor "a drugite si videl shto pravat..." i povtorno kje se zavrtime vo krug...


Не Вреував дека и Вие Зидарски сте биле до ова Дереѓе,Аман бе Зидарски зарем,казуваш,Дека Муслиманите во Израел убивале Деца,Муслиманите не мозат да видат Израелско дете со Голо Око а не да Убијат,Од кај овие твои Информации,не знам,и просто се чудам:???

Да Кажеше Евреите Испоубиваат Палестински деца, Дури и оние деца кои се уште во Колепка ги Испоубиваат,Тогаш ке беше во ред,Но вака,она што го Прават Другите им го препишуваш на Муслиманите,Срамота.!!

Си Читнал нешо за Босна?? Какви Масакри правеле Србите,Хрватите,Ако не си цитнал заинтересирајесе и Научи што тамо се Работело,и Кој го Правел тоа..???

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 15:12
Halid, mnogu pati imam kazhano deka evreite ubivaat nevini palestinci, deka ubivaat i deca, deka pravat zlodela. Mnogu pati imam kazhano deka i amerikancite go pravat toa, i ushte postrashni raboti. Mnogu pati gi imam osuduvano zaradi toa. Jas imam dovolno doblest za da priznaam deka nekoj pravi zlo i da najdam osuda za toa zlo. Istoto go nemam slushnato od vasha strana za palestincite samoubijci koi raznesuvaat nevini lugje. Da, tochno e - se sluchuva i toa. I ne e amerikanska ili evrejska propaganda, a naprotiv, se sluchuva. Prashanje e koga vie kje najdete vo sebe dovolno doblest i chovechnost da gi osudite tie raboti i da zastanete na stranata na seopshtoto dobro, koe nema da poznava razlika po vera i nacija? Za zhal - znam deka nema nikogash da go storite toa - ili kje se pravdate deka se e toa montirano i deka e propaganda, ili kje velite deka imaat pravo da go pravat toa zatoa shto i na niv toa im se pravi, ili kje odgovarate neshto nejasno od tipot "toj shto ubil nevini, kako da go ubil celiot svet..." bez da ima toa nikakva konkretna cel.

Efendija - nikogash ne sum go rekol toa shto ti go imash zaklucheno od mojot prethoden post, ne znam od kade ti e taa ideja?! Odredeni crkovni institucii, vo odreden period od istorijata ne se vodele spored Biblijata i povlekle so sebe mnogu lugje. Nikade ne rekov deka Hristijanite ne se vodele po Biblijata! Mnogu e nisko da mi pripishuvash takva replika i znam deka ne e vo tvoj stil. Bidi mi pozdraven.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 17:15
Rabotata e sto na muslimanite im e recheno deka mora da se podrzhuvaat edni so drugi. Zatoa nema nikogash da se kritikuvaat.

Od edna strana ke rechat deka se muslimani, pa vednash potoa ke rechat deka napravenoto ne e spored Islamot u k*ranot i deka istite muslimani vsushnost ne se muslimani, ushte poveke - tie sto go napravilo loshoto nikogash i ne bile muslimani oti muslimani ne pravat takvi raboti. Mora da bile nekoi koi se prepravaat deka se muslimani za da gi nabedat muslimanite. A ako im se dade nepobiten dokaz deka lugjeto bile muslimani, togash odgovorot e deka vo nekoi sluchai muslimanot mozhe da izleze od muslimanstvoto bidejki takvi se uslovite. Toa e kako nekoj da mozhe da se vkluchuva i iskluchuva kako vernik i da si gi interpretira rabotite kako sto mu odgovara vo momentot. Ednash e, drug pat ne e, spored potrebite. A veke rekovme vo druga tema oti vernik e onoj koj postojano veruva vo Boga i gi sledi Bozhjite zakoni i preporaki. Ne mozhe vchera da bil vernik, denes ne e vernik, a utre ke bide povtorno, prekutre pak nema da bide, pa potoa ke bide...

Znachi, ajde da ja imame tortata vo race, ama istovremeno da ni bide izedena.

Изменето од Messenger - 25.Февруари.2008 во 17:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 18:27
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Halid, mnogu pati imam kazhano deka evreite ubivaat nevini palestinci, deka ubivaat i deca, deka pravat zlodela. Mnogu pati imam kazhano deka i amerikancite go pravat toa, i ushte postrashni raboti. Mnogu pati gi imam osuduvano zaradi toa.Jas imam dovolno doblest za da priznaam deka nekoj pravi zlo i da najdam osuda za toa zlo. Istoto go nemam slushnato od vasha strana za palestincite samoubijci koi raznesuvaat nevini lugje. Da, tochno e - se sluchuva i toa. I ne e amerikanska ili evrejska propaganda, a naprotiv, se sluchuva. Prashanje e koga vie kje najdete vo sebe dovolno doblest i chovechnost da gi osudite tie raboti i da zastanete na stranata na seopshtoto dobro, koe nema da poznava razlika po vera i nacija? Za zhal - znam deka nema nikogash da go storite toa - ili kje se pravdate deka se e toa montirano i deka e propaganda, ili kje velite deka imaat pravo da go pravat toa zatoa shto i na niv toa im se pravi, ili kje odgovarate neshto nejasno od tipot "toj shto ubil nevini, kako da go ubil celiot svet..." bez da ima toa nikakva konkretna cel.

Efendija - nikogash ne sum go rekol toa shto ti go imash zaklucheno od mojot prethoden post, ne znam od kade ti e taa ideja?! Odredeni crkovni institucii, vo odreden period od istorijata ne se vodele spored Biblijata i povlekle so sebe mnogu lugje. Nikade ne rekov deka Hristijanite ne se vodele po Biblijata! Mnogu e nisko da mi pripishuvash takva replika i znam deka ne e vo tvoj stil. Bidi mi pozdraven.


Kade be Imas doblest??NA FORUMOV tuka gi obvinuvas,More so dva arsini si sega, preku Forum gi "Obvinuvate" vasite,,Daj kazi Eden Protest,kade Hristijanite,javno Protestirale za Zapiranje na Vojnata vo IRAK,AVGANISTAN,PALESTINA??

JS AMA NIGDE NE SUM VIDEL,NAPROTIV I OVAA PROKLETA DRZAVA VO KOJA ZIUVAM,ISPRACAT "MIROVNICI" STOE ZA TEBE SEGA OVA ISPRACANJE NA MAK.VO IRAK..PROTEST ILI NASILSTVO???
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 18:32
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Kade be Imas doblest??NA FORUMOV tuka gi obvinuvas,More so dva arsini si sega, preku Forum gi "Obvinuvate" vasite,,Daj kazi Eden Protest,kade Hristijanite,javno Protestirale za Zapiranje na Vojnata vo IRAK,AVGANISTAN,PALESTINA??

JS AMA NIGDE NE SUM VIDEL,NAPROTIV I OVAA PROKLETA DRZAVA VO KOJA ZIUVAM,ISPRACAT "MIROVNICI" STOE ZA TEBE SEGA OVA ISPRACANJE NA MAK.VO IRAK..PROTEST ILI NASILSTVO???


Halid ti me poznavash samo od forumov, zatoa mislish taka. Inaku - protesti protiv vojnata ima sekojdnevno. Toa shto nema vo Makedonija, toa e vash problem - vie treba da gi napravite, jas sum daleku za toa. Ovde kade shto sum jas - ima redovni protesti protiv vojnata i protiv voenoto prisustvo na Kanada vo Avganistan. Isto i vo Amerika. Koga trebashe da se odi vo Irak - samo vo Chikago imashe 2 miliona demonstranti! Vkupno vo cela Amerika toj den imashe nad 25 milioni. I sega - sekojdnevno nekade se protestira zaradi toa. Da, nema golem efekt, no barem lugjeto go iskazhuvaat svoeto nesoglasuvanje vo vrska so nasilstvoto koe nivnite go pravat. Jas istoto go pravam, no ne izleguvam na ulica, jas protestiram na dosta poefektni nachini - preku mediumi, vo oblast koja dobro ja poznavam i ja rabotam.
A ti shto pravish protiv nasilstvoto izvrsheno od tvoite "brakja"?

p.s. Samo da dopolnam, ako gledashe sluchajno oskari - nagradata za dokumentaren film beshe tokmu za film koj protestira protiv upotrebata na sila od strana na amerikancite vo Avganistan - za machenjeto i ubistvoto na nevin taksi-shofer od strana na vojnicite. Nad 5.000 chlenovi na akademijata, glasale za toj film. 3 od nominiranite dokumentarni filmovi bea protiv vojnata i nasilstvoto.

Изменето од zidarski - 25.Февруари.2008 во 18:34
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 21:22
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


Kade be Imas doblest??NA FORUMOV tuka gi obvinuvas,More so dva arsini si sega, preku Forum gi "Obvinuvate" vasite,,Daj kazi Eden Protest,kade Hristijanite,javno Protestirale za Zapiranje na Vojnata vo IRAK,AVGANISTAN,PALESTINA??

JS AMA NIGDE NE SUM VIDEL,NAPROTIV I OVAA PROKLETA DRZAVA VO KOJA ZIUVAM,ISPRACAT "MIROVNICI" STOE ZA TEBE SEGA OVA ISPRACANJE NA MAK.VO IRAK..PROTEST ILI NASILSTVO???


Halid ti me poznavash samo od forumov, zatoa mislish taka. Inaku - protesti protiv vojnata ima sekojdnevno. Toa shto nema vo Makedonija, toa e vash problem - vie treba da gi napravite, jas sum daleku za toa. Ovde kade shto sum jas - ima redovni protesti protiv vojnata i protiv voenoto prisustvo na Kanada vo Avganistan. Isto i vo Amerika. Koga trebashe da se odi vo Irak - samo vo Chikago imashe 2 miliona demonstranti! Vkupno vo cela Amerika toj den imashe nad 25 milioni. I sega - sekojdnevno nekade se protestira zaradi toa. Da, nema golem efekt, no barem lugjeto go iskazhuvaat svoeto nesoglasuvanje vo vrska so nasilstvoto koe nivnite go pravat. Jas istoto go pravam, no ne izleguvam na ulica, jas protestiram na dosta poefektni nachini - preku mediumi, vo oblast koja dobro ja poznavam i ja rabotam.
A ti shto pravish protiv nasilstvoto izvrsheno od tvoite "brakja"?

p.s. Samo da dopolnam, ako gledashe sluchajno oskari - nagradata za dokumentaren film beshe tokmu za film koj protestira protiv upotrebata na sila od strana na amerikancite vo Avganistan - za machenjeto i ubistvoto na nevin taksi-shofer od strana na vojnicite. Nad 5.000 chlenovi na akademijata, glasale za toj film. 3 od nominiranite dokumentarni filmovi bea protiv vojnata i nasilstvoto.


Da! Tokmu deka se poznavame od Forum,i Vie mene ne me poznavate,isto samo od Forum,me znaete..Jas ne sakam da se Blamiram,Da Osuduvam,pred masata na Lugeto,a vo Sebesi,da Go Custvuvam Zadovolstvoto(Da ne me razberis pogresno so ova )..Ne sakam da Imam Dve Lica,Sekogas sum so edno Lice..A gi ima tuka na Forumov mnogu takvi,koi Demek,tie Miroljubivci,tie ova,tie ona,tie vaka,tie onaka,A na Kraj-Tie najgolemi Zlostornici..


A vo Amwerika tie 25 Milioni,kolku procenti socinuvaat od sevkupnoto Naselenie?? I kolku Muslimani Vizeat vo Amerika???

E da de Posle Borbata se Pisuvat I Istorijata..So moralo da se imat Takov Film,od kaj taa Inspiracija za Toj Film???Gi Poubija site tamu,A sega Glasale za Toj Film, Za Zapiranje na Vojnata..hmmmmm...

Mnogu mu e vazno nekomu deka nekoj Glasal VO NEKOJ FILM za Zapiranje na Vonjite,Koga site se Ispokoleni i Poubieni.

Sepak e Film,io ne treba da se Vleguvat vo Filmovi mnogu,Poso kaj nas postoet Koga nekoj Bastat i kazuvat neso Bez vrska nie mu vikame-NE VLEGUVAJ VO FILM


Vetar i Magla!!!

Изменето од Halid ibn Velid - 25.Февруари.2008 во 21:43
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 05:31
Vo Amerika, vo vremeto koga narodot beshe ubeden deka napadot e napraven od muslimani koi doshle od bliskiot istok, vo vremeto koga toj narod trebashe da zazeme stav i akcija za svoja odbrana, 25 milioni amerikanci izlegoa na ulici da protestiraat da NE SE NAPADNE MUSLIMANSKA DRZHAVA.
 
Toa nishto ne vi znachi?
 
Kolku lugje vo toa vreme protestiraa vo muslimanskite zemji za istata rabota?
 
Za seto vreme na vojnata ima otpor koj ne zastanal vo Amerika protiv ovie agresii i site materijali koi izlagaat protiv ova sto se sluchuva poteknuvaat tokmu od amerikanci. Vie koristite nivni podatoci.
 
Toa nishto ne vi znachi?
 
Ovie filmovi sto bea odbrani za dobivanje na Oskar bea dokumentarni filmovi za deneshnata golgota na muslimanite. Ovie filmovi ja kritikuvaat amerikanskata politika i nachinot na vojuvanjeto. Takov film dobi oskar, so shto se pokazha kakov e stavot na site umetnici vo Amerika okolu deneshnata politika.
 
Toa nishto ne vi znachi?
 
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 11:37
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo Amerika, vo vremeto koga narodot beshe ubeden deka napadot e napraven od muslimani koi doshle od bliskiot istok, vo vremeto koga toj narod trebashe da zazeme stav i akcija za svoja odbrana, 25 milioni amerikanci
izlegoa na ulici da protestiraat da NE SE NAPADNE MUSLIMANSKA DRZHAVA.  

Toa nishto ne vi znachi?

 

Kolku lugje vo toa vreme protestiraa vo muslimanskite zemji za istata rabota?

 

Za seto vreme na vojnata ima otpor koj ne zastanal vo Amerika protiv ovie agresii i site materijali koi izlagaat protiv ova sto se sluchuva poteknuvaat tokmu od amerikanci. Vie koristite nivni podatoci.

 

Toa nishto ne vi znachi?

 

Ovie filmovi sto bea odbrani za dobivanje na Oskar bea dokumentarni filmovi za deneshnata golgota na muslimanite. Ovie filmovi ja kritikuvaat amerikanskata politika i nachinot na vojuvanjeto. Takov film dobi oskar, so shto se pokazha kakov e stavot na site umetnici vo Amerika okolu deneshnata politika.

 

Toa nishto ne vi znachi?

 

 


Xexe..Mnogu Pameten si be ti! Nemat so,Site da bea ko tebe,eheeee..Abe Mesinger se Uste ne dobiv Podatok kolku Muslimani ziveta vo Amerika???Poso Ti tamu zivees,aj daj Podatok..
Vtoro-Site 25 milijoni Amerikanci,Protestirale da ne se napadnet Islamska Drzava-taka si napisal-E koja Od Ovie,Avganistan,Irak,i Palestina e Islamska>???Vo koja od ovie vladeet SERIJATOT,znaci sepak Am,erikancite ne Protestirale protiv Napaganjeto na ovie Drzavi,Tuku Protestirale ,protiv napaganje na Islamska Drzava,vo koja Vladeet Serijatot..Bar taka te razbrav..Iako obvie se Drzavi vo Koi ziveta Muslimanite,no ne se Serijatski.Razlikuvaj!!



Za Fimovite,Povtorno ti kazuvam ,deka toa e samo,LICEMERIE,demek eve nie gi obvinuvame nasite,da ne pravat Nasilstva..I eve stom tie dobile Oskari-Opp..Odma zaprea Vonjite vo Irak,Avganistan i Palestina,Llellele,Oskarov Gi zapre Vojnite.Ovie prikaski ne mi se Interesni,kazuvajgi na nekoj koj ce ti veruvat..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.