IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 103104105106107 242>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 04:40
Одговорот ти е во мојот предходен пост (ако воопшто го прочита)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 04:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Одговорот ти е во мојот предходен пост (ако воопшто го прочита)


Ne tamu nema odgovor na ovaa prasanje... ajde uste ednas procitaj go stihot

32 ”Јас Сум Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов”? А Бог не е Бог на мртвите, туку на живите!”

Ako bog ne e bog na mrvite tuku na zivite jasno e deka i posle telesnata smrt Avram Jakov i Isak ziveat zasto nivniot bog e bog na zivite ..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 04:52
Па кој рече дека починатите верници се мртви? Јас само реков дека немаш гаранција дека тие ги слушаат твоите молитви до нив. Еве, прочитај го уште еднаш коментарот. Или подобро сега легни си, а утре кога ќе се наспиеш прочитај го.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Templarius, едно е ти да се молиш за некој друг, а друго е да повикуваш некој починат верник да се моли за тебе. Ние немаме гаранција дека душите на починатите верници ги слушаат нашите потреби за молитва. Впрочем, ако ги слушаа, тогаш Саул немаше да има потреба да оди кај врачарка за да го повика духот на Самуел, туку лично ќе му се обратеше (во молитва) нели?
 
И од друга страна, ако беше богоугодно повикувањето на покојните верници да се застапуваат за нас, тогаш зошто тоа никој во Библијата не го направил? Зошто никој не му се помолил на Мојсеј? На Авраам? Исак, Јаков, Јосиф, Давид, Самоил, на некој од пророците? Зошто никој во Библијата не се помолил на покоен светец? Зошто библиските личности се молеле исклучиво на Бог и само на Бог?
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 05:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Па кој рече дека починатите верници се мртви? Јас само реков дека немаш гаранција дека тие ги слушаат твоите молитви до нив. Еве, прочитај го уште еднаш коментарот. Или подобро сега легни си, а утре кога ќе се наспиеш прочитај го.

 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Templarius, едно е ти да се молиш за некој друг, а друго е да повикуваш некој починат верник да се моли за тебе. Ние немаме гаранција дека душите на починатите верници ги слушаат нашите потреби за молитва. Впрочем, ако ги слушаа, тогаш Саул немаше да има потреба да оди кај врачарка за да го повика духот на Самуел, туку лично ќе му се обратеше (во молитва) нели?

 

И од друга страна, ако беше богоугодно повикувањето на покојните верници да се застапуваат за нас, тогаш зошто тоа никој во Библијата не го направил? Зошто никој не му се помолил на Мојсеј? На Авраам? Исак, Јаков, Јосиф, Давид, Самоил, на некој од пророците? Зошто никој во Библијата не се помолил на покоен светец? Зошто библиските личности се молеле исклучиво на Бог и само на Бог?

 

 


Dali ce treba da poburickame po forumov i da go najdeme izrazot koj ti go koristis velejci deka pravoslavnite se molat na lesevi ????

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 06:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Па кој рече дека починатите верници се мртви? Јас само реков дека немаш гаранција дека тие ги слушаат твоите молитви до нив. Еве, прочитај го уште еднаш коментарот. Или подобро сега легни си, а утре кога ќе се наспиеш прочитај го.


Токму тоа го велам и јас Евангелосе - починатите верници не се мртви, затоа што оној кој верува во Бога, не умира!
А колку до гаранцијата - немаме гаранција за ништо!
Но, ние искрено веруваме дека оној кој верува не умира, па затоа - сметаме дека ако го замолиш да се помоли за тебе, ќе го направи тоа. Нашата гаранција е нашата вера во тоа.
Тоа што нема пример таков во Библијата, не значи дека е погрешно. Да тврдиш дека само тоа што е во Библијата е исправно, и се што не е во неа напишано е погрешно е доста апсурдно и верувам дека се согласуваме барем за тоа.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 13:32
zidarski, никој не рече дека оној кој верува умира. Не се православните единствени во тоа верување. Во тоа веруваат речиси сите христијански деноминации освен сведоците, адвентистите, христоделфијанците и уште некоја таму.
Уште пред да се појави православието христијаните си верувале дека дека оној кој верува не умира затоа што тоа Исус јасно го кажал во евангелијата. Не е работата во тоа дали душата на покојникот е жива по смртта, туку дали може да ја чуе твојата молитва, дали може да се застапува за тебе.
 
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Но, ние искрено веруваме дека оној кој верува не умира, па затоа - сметаме дека ако го замолиш да се помоли за тебе, ќе го направи тоа.
 
А зошто како вас не верувале и Христос и апостолите? Зошто како вас не верувале Авраам, Мојсеј, Ное, Лот, Исак, Јаков, Јосиф, Илија, Еремија, Исаија итн?
Зошто никој од овие не се помолил на некој светец? Зошто никој во Библијата не им се помолил на овие светци?
 
Зошто Саул морал да отиде кај врачарка и со помош на врачање да го повика духот на Самуел? Зошто едноставно не му се обратил во молитва како што вие им се обраќате на светците? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 16:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


zidarski, никој не рече дека оној кој верува умира. Не се православните единствени во тоа верување. Во тоа веруваат речиси сите христијански деноминации освен сведоците, адвентистите, христоделфијанците и уште некоја таму.

Уште пред да се појави православието христијаните си верувале дека дека оној кој верува не умира затоа што тоа Исус јасно го кажал во евангелијата. Не е работата во тоа дали душата на покојникот е жива по смртта, туку дали може да ја чуе твојата молитва, дали може да се застапува за тебе.

 

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Но, ние искрено веруваме дека оној кој верува не умира, па затоа - сметаме дека ако го замолиш да се помоли за тебе, ќе го направи тоа.

 

А зошто како вас не верувале и Христос и апостолите? Зошто како вас не верувале Авраам, Мојсеј, Ное, Лот, Исак, Јаков, Јосиф, Илија, Еремија, Исаија итн?

Зошто никој од овие не се помолил на некој светец? Зошто никој во Библијата не им се помолил на овие светци?

 

Зошто Саул морал да отиде кај врачарка и со помош на врачање да го повика духот на Самуел? Зошто едноставно не му се обратил во молитва како што вие им се обраќате на светците? збунетост







32 ”Јас Сум Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов”? А Бог не е Бог на мртвите, туку на живите!”
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 17:18
Originally posted by zidarski zidarski напиша:



Тоа што нема пример таков во Библијата, не значи дека е погрешно. Да тврдиш дека само тоа што е во Библијата е исправно, и се што не е во неа напишано е погрешно е доста апсурдно и верувам дека се согласуваме барем за тоа.




25 А има и многу други работи, што ги направи Исус, но ако се запишуваше едно по едно - мислам дека напишаните книги не би можеле да бидат сместени во целиот свет. Амин!


Znaci deka Biblijata ne sodrzi bas se, mnogu raboti se ostanati vo usmeno predanie( ne sekoe predanie, tuku Svetoto Predanie), da se bide protiv tie predania zarem ne e isto kako i da se bide protiv Biblijata..Zasto ovoj stih jasno ni ukazuva na toa deka ne e se zapisano vo biblijata..

A kolku se vazni predanijata pak mozeme da vidime od ovie stihovi ...


MK - Библијa 1999 - 1 Кор. 11:2

Ве пофалувам дека ме помните за сè и дека ги држите преданијата како што ви ги предадов.


MK - Библијa 1999 - 2 Сол. 2:15

Тогаш, браќа, стојте цврсто и држете ги преданијата што ги научивте од нас, било преку слово или преку наше послание.


Znaci, apostol Pavle ovdeka izricito kazuva i slovoto e vazno kolku i napishanoto ne pravi nikakva razlika pomedju ovie dve....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 17:32
Да да, многу работи направи Исус што евангелистите не ги запишаа, за подоцна да се појават на сцена православните и да направат цела теологија базирана токму на она што Исус го "кажал", А НЕ БИЛО запишано во Новозаветните книги. И така си создадоа православните втора "библија" која си ја нарекоа "свето предание" составена од сето она што Исус го кажал, а не било запишано и канонизирано во Новозаветните книги.
 
Сето она што евангелистите сметаа дека не е неопдходно да се најде запишано во Новиот Завет, кај православните е ХИТ, намбер ван!
 
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


MK - Библијa 1999 - 2 Сол. 2:15

Тогаш, браќа, стојте цврсто и држете ги преданијата што ги научивте од нас, било преку слово или преку наше послание.


Znaci, apostol Pavle ovdeka izricito kazuva i slovoto e vazno kolku i napishanoto ne pravi nikakva razlika pomedju ovie dve....
 
Затоа што тоа послание е едно од првите посланија, најверојанто втората новозаветна книшка (после 1 Солунјаните) и тогашните христијани се што имале запишано било Новиот Завет и овие две посланија (1 и 2 Солунјаните). Па нормално дека ќе се држат до усните проповеди на апостолите додека не бидат напишани и другите евангелија и посланија. Откако Божјиот Збор бил пишан и канонизиран, веќе нема место за некакви дополнителни "Божји објави".
Темплариус, прочитај ги првите 3 поглавја од книгата Битие и последните 3 поглавја од книгата Откровение и ќе ти стане јасно дека Библијата е заокружено Божјо дело, имено целата приказна за падот на човекот во грев, за неговото избавување и обнова е завршена порака во Библијата. Се е кристално јасно. Потребно е само да се прочита без некакви предрасуди и црковни догми.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 17:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Да да, многу работи направи Исус што евангелистите не ги запишаа, за подоцна да се појават на сцена православните и да направат цела теологија базирана токму на она што Исус го "кажал", А НЕ БИЛО запишано во Новозаветните книги. И така си создадоа православните втора "библија" која си ја нарекоа "свето предание" составена од сето она што Исус го кажал, а не било запишано и канонизирано во Новозаветните книги.
 

Сето она што евангелистите сметаа дека не е неопдходно да се најде запишано во Новиот Завет, кај православните е ХИТ, намбер ван!

 

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

MK - Библијa 1999 - 2 Сол. 2:15 Тогаш, браќа, стојте цврсто и држете ги преданијата што ги научивте од нас, било преку слово или преку наше послание. Znaci, apostol Pavle ovdeka izricito kazuva i slovoto e vazno kolku i napishanoto ne pravi nikakva razlika pomedju ovie dve....

 

Затоа што тоа послание е едно од првите посланија, најверојанто втората новозаветна книшка (после 1 Солунјаните) и тогашните христијани се што имале запишано било Новиот Завет и овие две посланија (1 и 2 Солунјаните). Па нормално дека ќе се држат до усните проповеди на апостолите додека не бидат напишани и другите евангелија и посланија. Откако Божјиот Збор бил пишан и канонизиран, веќе нема место за некакви дополнителни "Божји објави".

Темплариус, прочитај ги првите 3 поглавја од книгата Битие и последните 3 поглавја од книгата Откровение и ќе ти стане јасно дека Библијата е заокружено Божјо дело, имено целата приказна за падот на човекот во грев, за неговото избавување и обнова е завршена порака во Библијата. Се е кристално јасно. Потребно е само да се прочита без некакви предрасуди и црковни догми.



Ne bi rekol...


25 А има и многу други работи, што ги направи Исус, но ако се запишуваше едно по едно - мислам дека напишаните книги не би можеле да бидат сместени во целиот свет. Амин!
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 17:54
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


25 А има и многу други работи, што ги направи Исус, но ако се запишуваше едно по едно - мислам дека напишаните книги не би можеле да бидат сместени во целиот свет. Амин!
 
А каде пишува дека тие работи ни се неопходни за нашата вера?
Си се запрашал некогаш зошто од сето тоа, од сите проповеди на Исус, од сите дела што Исус ги направил, Светиот Дух решил преку евангелистите да ни го запише тоа што го запишал во Новиот Завет?
Дали сакаш да кажеш дека Библијата е недоволна?
Дали сакаш да кажеш дека Бог не се "доискажал" во Библијата, па потоа се "докажал" во човечките преданија?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 19:07
Затоа што Светото Предание не е по никаков начин во контрадикторност со тоа што го пишува во Библијата. Соодветно - нема причина да го отфрламе.
Конкретно за молитвите - може да нема пример, но истотака нема пример за илјадници работи кои ги правиме денес.
Дали треба да постапуваме и да правиме исклучиво и само онака како што постапувале Апостолите?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 01:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

25 А има и многу други работи, што ги направи Исус, но ако се запишуваше едно по едно - мислам дека напишаните книги не би можеле да бидат сместени во целиот свет. Амин!

 

А каде пишува дека тие работи ни се неопходни за нашата вера?

Си се запрашал некогаш зошто од сето тоа, од сите проповеди на Исус, од сите дела што Исус ги направил, Светиот Дух решил преку евангелистите да ни го запише тоа што го запишал во Новиот Завет?

Дали сакаш да кажеш дека Библијата е недоволна?

Дали сакаш да кажеш дека Бог не се "доискажал" во Библијата, па потоа се "докажал" во човечките преданија?


A kade piuva deka ne ni se neophodni, deka ne ni trebaat kade ?????


Svetiot duh bil prisuten i vo stihot :

А има и многу други работи, што ги направи Исус, но ако се запишуваше едно по едно - мислам дека напишаните книги не би можеле да бидат сместени во целиот свет. Амин!

Da tokmu toa sakam da go kazam zasto toa i samata biblija go kazuva od pogorniot stih....

Cudni se patistata na Gospod Evangelose, cudni....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 02:14
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој.Ќе прави и поголеми од овие , зашто Јас одам при Мојот Татко.


Vidis deka biblijata ne e zaokruzena,i samiot Isus ni ostava na nas da pravime i pogolemi dela ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 103104105106107 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.