IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - За пушачите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За пушачите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Прашање: Зошто пушете ?
Одговор Гласови Статистика
2 [5,71%]
20 [57,14%]
1 [2,86%]
1 [2,86%]
6 [17,14%]
0 [0,00%]
5 [14,29%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2014 во 15:56
 Воа на кој шо му дошло тоа напишал па уште и став бранеголема насмевка 
чекте нешто, прво почетокот на пушењето е радозналост, оние кои имат доволно никотин во мозочињата  немат потреба и организмот не прифаќа, оние на кој им е потребен продолжуват да пушат и тука завршува проказната кој зошто пуше.
 Околу ноа болести неболести рак,  на плуќа инфаркт , итн, абе знам еден куп кој и не вдишуват каде шо има чад од цигари па имаа инфаркт, рак на бели, рак на црни, рак на ракот и уше шо не,

Се е до предиспозициите на човекот индивидуално е, инаку да ти Је.(тиииит) медицина кога се занимава во најголем број со болни луѓе, не успеав да слушнам , прочитам, ни една статија, студија, каде некој пишува зочто некој пуше и живее 110 години, ај да не  пикаме газот кај шо си ги мерат големите ама:
Прави шо ти сака душичката па колку ти е напишано толку ќе тераш
ај успат неколку прашања :
Зошто некој јадат лук други не , им паѓа притисок
зошто некој пие мног вода некој помалку, 
каа се фанале за цигарите каа слеп за стап, ај гитла од нас , мореееееее, од вас неможиме каа човеци да ручаме у кафана и цигара да запалиме, се мислам дека воа непушачите  ногу губат немат они поима какво е задоволството каа неможиш да дишиш после 60 та цигара и одеднаш че ти пуштата градите, раатголема насмевка пни до таван


Изменето од konan - 03.Ноември.2014 во 16:00
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2014 во 16:50
od iskustvo...

ako sakash da gi ostavish - ostavi gi!...

ako sakash da gi pushish - pushi gi!

tolku!   
едно е - не се две
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2014 во 18:00
Go izdisav Richmond,go vdisav Skopje...
Neznam sto e pozaebano...
Кон врв
19-12-1977 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јуни.2015
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 19-12-1977 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2015 во 21:04
А бе мамаицата у п**ка, 22 години пушам цигари со ниту една ден пауза, по две три кутии дневно- а бе таа ден ја памтам во еден кафич со една моја школска ,бевме осмо за прва година средно, поарно тој час да ми паднало нешто на раката еден прст да ми се отсекол и да сум без него цел живот поарно ке било ,само цигара да не сум запалил.Убитачна работа се цигарите, по лоша навика нема да бетер од дрогата се...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2015 во 01:14
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

Denes praam tri nedeli kako gi bataliv cigarite...i toa posle 35 godini
aktivno druzenje...Mislev deka mozam pes okolu svetot,samo niv nemozam da gi
ostavam-koga,glej cudo...I alal da mi e...i Bravo za mene...
Voljata mi e mnogu cvrsta,taka da ne osekam ama bas nisto kon niv...
ko0 nikogas ni da ne postoele...Sveto,te sakam najvise na svetov...


Јас цели два месеци.
Ма не да си викам браво, не да си се гордеам сама со себе, се чувствувам како да сум дипломирала на најтешкиот факултет.хи, хи...

Ич не ми фалат и се чудам како не сум ги откажала порано.
А мислев дека без цигари нема живот. голема насмевка


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 14:20


Има една интересна книгичка за оние кои сакаат да ги откажат цигарите.
Не е од оние досадните: цигарите се штетни, ќе умреш од нив, ќе та фати ова-она... туку ги разработува причините и одговорите на прашањето: Зошто пушам?

Иако.... јас ја имав дома 2-3 години, ама ја прочитав отпосле, откако ги откажавголема насмевка



Allen Carr’s  - “Easyway to stop smoking“








Изменето од Анастеа - 25.Февруари.2016 во 14:22
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 14:41
Ај кога ќе ги оставам ќе ја ѕирнам.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 14:42

Јас еве 6 месеци славам деновиве. трепкањетрепкање
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 14:46
Шефке да дојде денот кога воопшто и нема да се сеќаваш оти
цигарите ти биле дел од животот.
Оти ова со јубилеиве е опасна работа.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 14:51

Па и не се сеќавам, да ти кажам право. А не сум склерозна, не е до тоа. плазење

Ја изгубив навиката за цигара со кафе, после јадење, после шетање, после ова-она.... Ми текнува кога ќе ми замириса од некаде или кога ќе прочитам / видам нешто за пушење или ако некој ми спомне.
Па и не ме стрви да ми пуши некој до мене. Дури си викам: Душичка, како се мачи со цигариве, да знае само колку е добро без нив, одма ќе ги откаже. А и плус - смрди, труе. плазењехи, хи...






Изменето од Анастеа - 25.Февруари.2016 во 14:52
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 15:03
И јас така до десет месеци,ама што да правам...
Жалостив по душа сум непара солзи ми идеа кога така
со цигарата ги гледав.Па од пуста емпатија кон
сите тие пушачи пак си запалив.
Туку месец два наназад доброто и лошото во мене се борат.
Де ќе ги оставам ден два де пак ќе си ги фатам.
Којзнае кога и дали ќе има последен двобој на ОК Коралот.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 15:13
... нема поубаво нешто од цигарчето.страстен сум пушач и мооето мото е "нешто во животот мора да те убие"...епа кога е така бар во задоволство што го конзумирам со мераак де
...едино што морам сам да си ги виткам оти 5.20 евра по кутија е премногу

Изменето од Joshua_Tree - 25.Февруари.2016 во 15:14
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 20:24
Тоа е релативно мене на пример ми се едно евро,и не да ми е премногуууу.
Ако и се откажам заради тоа и ќе биде.Мотал немотал тука не е далеку
од она дека луѓе го истеруваат денот со педесет денари.
А шо си е убаво,убаво дури рамно со твојата тема е Џош.Во филозофија.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 21:33
...хах,ќе дојде таа тема кај секого на ред за размислување....кога тогаш
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.