IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Наши работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наши работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 15:53
Prviot primer e prv vo tvojava rabota i gledaj da se oddalechish od nego sto pobrzo. Ne znam kako se gleda na takvite montiranja kaj vas vo Makedonija i kolku lugjeto gi sakaat, no vo mojov del na svetot toa si zamina pred najmalu destina godini.

Vtoriot primer mi se dopagja poveke. Ima mesto za podobruvanja, no vo sekoj sluchaj e nesporedliv so prviot.

Tretiot primer mislam deka te pokazhuva kako stadicam operator, neli? Mislam deka tuka lezhi tvojot najgolem potencijal za sega, zatoa sto ne sum siguren kolku kamermani vo Makedonija i poshoroko se specijalizirani vo ovaa tehnika i imaat soodveten alat za toa. Bi ti preporachal pointenzivno da vezhbash so letechkava kamera zatoa sto treba da podobrish tri raboti. Prvata e klatenjeto na kamerata levo-desno. Toa e malu prechesto za da bide prifatlivo. Vtoroto e kontrolata na femuvanjeto na slikata, osobeno od gornata strana. Kamerata prechesto tiltuva pogore otkolku sto treba.Tretata rabota e vezhbanjeto na dvizhenje i pratenje na objektite so ista sigurnost i komoditet koga odish na levo i na desno. Ne treba da se gleda razlika vo snimanjeto na dvete dvizhanje i treba da se nauchish da gi menuvash pochesto.

A da, zaboraviv, ima i chetrvrta rabota - odenjeto po skali. Tvoeto ne e losho, no ima mesto za podobruvanje. Treba toa da go napravish ushte pomazno - ne treba da se zabelezhuvaat chekorite pri kachuvanjeto.

Ushte ednash bi potenciral, ova treba da bide tvoj "niche market", neshto sto ke go reklamiras kako usluga za site onie koi imaat potreba za vakov servis (pochnuvajki od svadbi i zavrshuvajki so sekakvi mozhni komercijalni snimanja) . Ne go rentaj samo stadicamot, tuku nudi se ednistveno kako paket - stadicam kamerman. Tokmu poradi toa treba da ja perfektirash tehnikata na vakvoto snimanje. Razmisli za modifikacija na stadikamot za montiranje na razni drugi kameri, bidejki toa verojatno ke ti zatreba koga veke ke pochnesh da rabotish za drugi lugje bidejki nekoi od niv ke baraat materijalot sto ke go snimash da e napraven so istata kamera koja ja koristele za konvencionalnoto snimanje. So vreme, ke treba da razmislish i za druga podobra kamera koja ke bide dovolno kvalitetna za snimanje komercijalni spotovi i televiziski materijali.

Samo napred i srekno!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2007 во 17:01
Prviot primer e prv vo tvojava rabota i gledaj da se oddalechish od nego sto pobrzo. Ne znam kako se gleda na takvite montiranja kaj vas vo Makedonija i kolku lugjeto gi sakaat, no vo mojov del na svetot toa si zamina pred najmalu destina godini.
 
Првиот пример е даден едно да си се потсетувам јас, како тоа било некогаш, да се види разлика, како било тогаш како е сега.

Vtoriot primer mi se dopagja poveke. Ima mesto za podobruvanja, no vo sekoj sluchaj e nesporedliv so prviot.
 
Tretiot primer mislam deka te pokazhuva kako stadicam operator, neli?
ДА
Mislam deka tuka lezhi tvojot najgolem potencijal za sega, zatoa sto ne sum siguren kolku kamermani vo Makedonija i poshoroko se specijalizirani vo ovaa tehnika i imaat soodveten alat za toa.
Ова не ми е многу познато. збунетост
 Bi ti preporachal pointenzivno da vezhbash so letechkava kamera zatoa sto treba da podobrish tri raboti. Prvata e klatenjeto na kamerata levo-desno. Toa e malu prechesto za da bide prifatlivo. Vtoroto e kontrolata na femuvanjeto na slikata, osobeno od gornata strana. Kamerata prechesto tiltuva pogore otkolku sto treba.Tretata rabota e vezhbanjeto na dvizhenje i pratenje na objektite so ista sigurnost i komoditet koga odish na levo i na desno. Ne treba da se gleda razlika vo snimanjeto na dvete dvizhanje i treba da se nauchish da gi menuvash pochesto.
Се трудам и вежбам, фала Богу мислам дека работава не стои туку оди напред.

A da, zaboraviv, ima i chetrvrta rabota - odenjeto po skali. Tvoeto ne e losho, no ima mesto za podobruvanje. Treba toa da go napravish ushte pomazno - ne treba da se zabelezhuvaat chekorite pri kachuvanjeto.

Ushte ednash bi potenciral, ova treba da bide tvoj "niche market", neshto sto ke go reklamiras kako usluga za site onie koi imaat potreba za vakov servis (pochnuvajki od svadbi i zavrshuvajki so sekakvi mozhni komercijalni snimanja) . Ne go rentaj samo stadicamot, tuku nudi se ednistveno kako paket - stadicam kamerman.
Така и се нудам, исклучително во пакет.намигнување
Tokmu poradi toa treba da ja perfektirash tehnikata na vakvoto snimanje.
Се трудам баш тоа да го правам, и работиве кои ги сработувам, ги работам повеќе за искуство и реклама барем сега засега, знам дека не се соодветно наплатени но здравје Боже и тоа ќе се среди. Се надеваммолитва.
 
Razmisli za modifikacija na stadikamot za montiranje na razni drugi kameri, bidejki toa verojatno ke ti zatreba koga veke ke pochnesh da rabotish za drugi lugje bidejki nekoi od niv ke baraat materijalot sto ke go snimash da e napraven so istata kamera koja ja koristele za konvencionalnoto snimanje.
Кога го конструирав стедикамот, мислев и на таа работа, и првенствено внимавав да одговара на камерата што ја посакувам (но да биде адаптибилен и на другите камери, кои имаат стандарден приклучок (со штрафче и кочница за вртење лево, десно) а колку што ми е познато поголемиот број модели го имаат.
Единствено што треба е да се пребалансира пред самото снимање, но тоа и така постојано се прави и сега на секое ставање.
 
So vreme, ke treba da razmislish i za druga podobra kamera koja ke bide dovolno kvalitetna za snimanje komercijalni spotovi i televiziski materijali.
Се надевам и верувам дека што поскоро ќе дојдам до камерата која ја посакувам. Canon ХНА1 (сега за сега)

Samo napred i srekno!
 
Благодарам на забелешките, критиките и поддршката.
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 20:06
sto kamera imas sega aleksandar?
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 11:56

Canon SD.

Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 02:02

E braos be Ace...

Odgovorot ti e kako
mene ako me prasha nekoj
shto (photo) camera najchesto koristish?

I jas mu kazham Nikon DX. (biraj od D1, D2 .... do D300)

(Minus D3)

среќа

Pozdrav

Igor


PS: Ace ima Canon MV3i

среќа


Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 02:16

BTW, novoto stedicam video
ushte ne sum go pogledal.

Na prethodnoto video i jas dadov
komentar za nishanjeto levo-desno
(koga gi sledish paralelno maldencite kako vleguvaat vo sobranie(?) ).


Sakash Canon XH A1? голема%20насмевка

Ubao izgleda...


Pozdrav

Igor


Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 10:35
Е да сакам! голема%20насмевкаголемо%20гушкање
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 11:59
Еве ја мојата камерка. Малце поинаку изгледа од линкот.
голема%20насмевка
 


Изменето од Александар_А - 11.Декември.2007 во 12:13
Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 16:17
taka be aleksandar da videme ,plus i noviot mikrofon?
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 16:22
голема%20насмевка Цаки, биди ни и ти малце по активен на форумов. Важинамигнување?! Колку повеќе толку по интересно.
Да тоа е новиот микрофон, мислам дека не е лошо да си набавиш еден, има звукот да ти биде неспоредливо подобар.
 
Па почестине и ти со некое клипченамигнувањеголемо%20гушкање.
Поздрав!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 22:04
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Еве уште некои flyCam (стедикем) моменти.


Летечка камера. По предлогот на Зоран.

 



 

Пишете коментари!

Поздрав!


Odlicno

Epten mi se svigja. Edinstveno mozebi na moment mi e presiroka lekjata, vo momentite koga distorzira na pravite linii na vlezot i skalite, ama ponatamu nema problem.

Ace kje te bide za stedikem operator.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 10:19

Фала, фала.црвенеење Се надевам дека ќе ме биде.

Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 17:03
aleksandar uste da naucam kako se stavaat klipcinja na sajtov neznam...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 17:46

Цаки на овој сајт неможе, но може на youtube, само треба да си направиш акаунд, да ги закачиш таму а после да ги линкуваш.

Ај утре малце поопширно.намигнување
Ти спреми клипчиња, (гледај да со до 10Мб, уствари тоа зависи од тоа што интернет имаш ), а после ќе средиме работа. Додуша мислам дека треба да имаш мејл на gmail, но тоа е лесна работа, ќе ти пратам покана и ќе си отвориш мејл на gmail. 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.