IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 120121122123124 217>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 23:09
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 23:11
da da i LAPIS LAZULI na slikata
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 23:38
Originally posted by mamma mamma напиша:

Johannes Vermeer van Delft ili Jan Vermeer ili Johannes van der Meer
mislam deka pishuvav neshto za nego,no ne e losho da kazam ushte neshto,so ogled deka mi e eden od po omilenite slikari od toj period.
Znachi,najpoznat holandski slikar zad chii sliki verno prikazana ostanuva cela epoha od XVIIvek.
Slikal so prozirni boi,nanesuvajki gi na platnoto vo poveke sloevi,tehnika koja se vika pointillé.Nekoj pretpostavuvat deka koristel kamera obscura,zatoa shto takvi svetlosni  efekti mozele da se napravat samo so pomosh na odredeni lekji,pa zatoa jas mislam deka e edinstven umetnik koj najdobro ja prenesuva svetlinata vo svoite dela.
Nieden umetnik od toj period tolku lakomo i slobodno ne  go koristel najskapiot pigment vo toa vreme lapis lazuli-prirodniot ultramarin.
Go koristel duri i vo predmetite koi ne morale nuzno da bidat sini,kako shto se zenskite suknji i  lentite na glava,pa duri i za potslikuvanje na senkite,preku koi staval topla crvena i oker taka da tie reflektirajki se po zidovite sozdavale vpechatok kako zidovite da se zagreani od toplo svetlo..(poslednava rechenica ja prepishav намигнување).
Mozebi ke se setite koj e, ako kazam deka slikata "Devojkata so biserna obetka"e negovo delo,koj chital knigata -znae..tamu navodno e opishan negoviot zivot.....
 


NEKOJ NE CHITA SHTO SE PISHUVALO TUKA......тага


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 00:57
ej od kade mi bil toj LAPIS LAZULI голема%20насмевка големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 10:27
srcinja...големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањебакнеж
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 10:39
pozdrav tamber
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 21:11

Cyrano de Bergerac

среќа



Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:02
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 19:18
milan vujaklija

COVEKOT ZASLUZEN ZA POLESNO TOLKUVANJE NA ZBOROVITE.
RODEN NA 15 NOEMVRI 1891 god. VO SEMEJSTVO NA PRAVOSLAVNIOT SVESTENIK PETAR I ZENA MU JELENA VO MESTOTO BUHACA.
'LEKSIKONOT NA STRANSKI ZBOROVI I IZRAZI" ZAPOCNAL DA GO IZRABOTUVA KON SREDINATA NA DVAESETITE GODINNI OD MINATIOT VEK I IMA DVE IZDANIJA OD 1937 I OD 1954. PRVOTO IZDANIE E DOCEKANO KAKO NASTAN OD PRV RED VO ISTORIJATA NA LEKSIKOGRAFIJATA.
LEKSIKONOT DOZIVUVA DO SEGA USTE DESETINA DOSTAMPUVANJA I E PRODADEN VO POVEKE OD 400 000 PRIMEROCI.
MILAN VUJAKLIJA POCINAL VO BELGRAD 1955 god.
KULTURNIOT COVEK NE MOZE DA SI JA ZAMISLI SVOJATA BIBLIOTEKA BEZ OVAA ZNACAJNA KNIGA.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 00:20
Shageti

среќа



Изменето од anakin - 03.Февруари.2009 во 01:02
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 09:21
?

Изменето од Anthony - 20.Февруари.2008 во 10:19
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 14:02
иако се пие ќе го ставам во индивидуиголема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 14:09
ispravno postapi
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 14:39
da  ,...dodeka ne se pojavi   ,...............

...............i mu ja potemni nezasluzenata slava na ,...skopskoto!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 14:43
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
pivo predavnice
ova so krv se naplatuva

ibiraj oruzje i najdi adjutant
10 metra eden istrel
nema mrdanje

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 120121122123124 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.