IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Железо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Железо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Железо
    Испратена: 09.Јули.2007 во 11:47
kolku  e  potrebno  a  kolku  e  stetno  zelezoto  za  organizmot
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2007 во 12:04
koga  e  vo  razvoj  organizmot  zelezoto  pottiknuva  procesi  vo  coveckoto  telo  koi  go  pravat  da  stane  pootporno  i  pocvrsto  no  sto  se  slucuva  koga  zavrsuva  razvojot,  zelezoto  e  mnogu  opasno  za  organizmot   eve  kako :
      
       svetskite  eksperti  otkrile  deka  poradi  zelezoto  vo  organizmot  ze  sozdavaat  pokraj  potrebnite  enzimi  i  enzimi   taka  nareceni  losi  enzimi   koi  se   hrana  za  rakot  taka  so  pomos  na  nivnoto  postoejne  se  sozdavaat  uslovi  za  rak  na  bilo  koj  organ  {ja  zasituva  krfta i  donesuvajneto  na  kislorod  do  mozokot  se  namaluva  pa  se  pojavuvaat  psihicki  zaboluvajna}
     pa  zatoa  devojki  za  da  se  zastite  od  rakot  na  dojkata  prvo  zastitetese  od  visokot  na  zelezo  vo  krvta  koe  moze  da  se  odstrani  od  organizmot  samo  so  davajne  na  krf
     
   -denesnite  proizvodi  za  prehrana  site  se  proizveduvaat  so  sistemi  napraveni  od  metal  pa  takada  zelezoto  go  ima  vo  sekoj  proizvod....................................
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 00:04
ej pa ne e loso znaci da ostanat anemicni A?HAh zanimlivo....
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
*DrEaMeR* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 310
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *DrEaMeR* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 02:08
Јас годинава на 02.06. бев на Државна Смотра на млади истражувачи од Р.М. и се натпреварував од областа на неорганската хемија и имав тема Железо и пирофорност на железото!
И имав еден краток дел којшто велеше дека железото учествува во пренесувањето на кислородот до клетките и недостигот на железо во организмот доведува до болеста анемија


Изменето од *DrEaMeR* - 10.Јули.2007 во 02:09
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 02:11
Originally posted by *DrEaMeR* *DrEaMeR* напиша:

Јас годинава на 02.06. бев на Државна Смотра на млади истражувачи од Р.М. и се натпреварував од областа на неорганската хемија и имав тема Железо и пирофорност на железото!
И имав еден краток дел којшто велеше дека железото учествува во пренесувањето на кислородот до клетките и недостигот на железо во организмот доведува до болеста анемија
  ova oduvek bilo,...ama ona pogore,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 23:02
еј , а која храна е богата со железо ? 
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 23:34
Оваа храна е богата со железо: црвено месо, пилешко и риба;  грав и леќа; јаткасти плодови и сушено овошје; интегрален леб и интегрални цереали ; зелено обоен зеленчук(спанаќ,марула и сл).
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 23:36
фала Синдарела

утре идам да купам спанаќ да јадам  Wink

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 23:44
LOLLOLLOL
А графче?

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 00:36
и  гравче ке купам, со салата од марула LOLLOLLOL


не , без заебанција,  нешто слаба ми е крфта Confused


Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 02:10
i mnogu cveklo,spanakj i paprika!!!
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 10:49
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

и  гравче ке купам, со салата од марула LOLLOLLOL


не , без заебанција,  нешто слаба ми е крфта Confused


 
Ако ти е слаба крвта,јади повеќе салати од зеленчук или овошје и нормално пиј природни соковиWink
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 17:45
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:
не , без заебанција,  нешто слаба ми е крфта Confused


kako primeti dali ispita ili ti se pojavi vrtoglavica?
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 17:52
MisIcA,  последните денови често имам вртоглавица

не сум бремена, далеко од тоа, ама осеќам дека имам проблеми со здравјето

освен тоа, еве неколку дена кога пијам чај со шекер /пошто кафе ретко пијам, да не речам ич  ми се слошува

пред неколку години бев и во болница, примав инфузија , но забележав кога доаѓа  до многу шеќер во крвта , ми се лоши и губам свест ConfusedConfused

јас не дека јадам многу благо, ама кога треба да пијам сок од лимон, портокал или чај, ставам 3 или 4 лажици шекер и после тоа ми се лоши

леле, ич не ми е добро

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.