IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - За почетници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За почетници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
spaski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spaski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 04:06
Здраво на сите. По подолго време се вракам пак да фотографирам малку. Сега имам еден проблем.Имам дигитална камера ,но и аналогна СЛР Пентакс Фотоапарат. Пентакс камерата прекина да работи . Поточно неможам да видам ништо низ зумот. Се е црно? Го движи-врти филмот напред назад, го исчистим колку може и ништо? Изгледа како да работи моторчето и зумот? Дали некој има идеа што може да е? Ако не на мајстор ке мора! Поздрав до сите

Се извинувам што пишувам тука ама неможам да пошнам нова тема (порано можев), а и на некој начин почетник сум ,пак!
http://www.macedonian-kingdom.piczo.com

Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 07:21
Ако ја впериш кон силен извор на светло пак е црно се или се гледа нешто? Можно е да е заглавена блендата на најмала вредност (т.е. најголема бројка) и заради тоа да ти се случува ова. Друг објектив имаш да пробаш?
Кон врв
spaski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spaski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 23:12
Немам друга , ама ќе гледам да најдам и ќе пробам. Добра идеа. фала многу

Изменето од spaski - 12.Ноември.2008 во 23:15
http://www.macedonian-kingdom.piczo.com

Кон врв
ivanlitovski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivanlitovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 00:59
Здраво на сите, се занимавам со фотографија веќе подолго време-аматерски се разбира. Моментално имам nikon d50 со објектив nikkor 18-55 основната верзија што доаѓа со фотоапаратот. Фотографирајќи забележав дека имам потреба и од објектив со поголем зум. Не се разбирам многу во објективи зашто пред некое време го купив фотоапаратот, па ќе ве молам за помош. Имам околу 100 и нешто еур- гледам на пазар3 има некои објективи како nikkor ili sigma 70-200 се продаваат по 100тина еур. Дали се исплати да земам таков или да соберам уште некој денар.
Секој совет е добредојден.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 02:03
Еве ти солидни објективи какви што бараш.

Nikkor AF 70-300mm f/4-5.6G


NIKKOR AF-S DX VR 55-200mm f/4-5.6G IF-ED

Sigma 70-300mm F4-5.6 APO DG MACROА еве ти тука и ривјуа на објективи за никон.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Goran-Bucko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran-Bucko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 21:04
Здраво на сите. Нов сум на форумот и поздрав до сите. :)
Имам едно проблемче и незнам дали му е тука местото, но ако не е нека го премести администраторот.
Пред некој ден купив нов апарат Никон Д60 и апаратот е стварно супер задоволен сум од него, а паднаа и првите фотографии со него. Е сега проблемот се јави кога сакав да ги префрлам сликите во компјутер. Е сеа вака. Го форматирав компјутерот го средив се и го инсталирав софтверот што ми го дадоа со апаратот. Но кога ги префрлив сликите на некои слики се измеша бојата или се прекршија сликите ( испаднаа како да е сликата на пола а другата половина врз нејзе ) Тоа го направи на пола слики, а другата половина испаднаа добри. При повторно префрлање тие што испаднаа лоши одеднаш се оправија ама па другата половина од сликите се расипа. Исто така ако се поремети сликата после 2-3 отварања се оправа. Пробав и на други компјутери да ги префрлам и ми го јавува истото. Сликите ги симнав првин со неговиот софтвер мислејќи дека е до него ама после пробав и без софтвер пак истото ми го прави. Дали апаратот не е како што треба или има некое подесување за кое треба да знам???
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 01:46
Mislam deka e do kartickata. Пробај форматирај ја убаво, во апаратот. И што марка е? Мислам дека Кингстон и Сандиск и Панасоник ти се најсигурни, ако мислиш да земаш во иднина.
Кон врв
Goran-Bucko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran-Bucko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 04:03
Izvinete za latinicava ama taze formatiran mi e PC to i imam nekoj los windows koj treba da go reinstaliram.
Kartickata e sundisk od 1 giga e a nejze ne sum probal da ja promenam posto nemam druga. Preeska pak probav da prefrlam sliki ama dzabe pak mi go pravi istoto ednas e dobro ednas e loso. Pak treba da gi prefrlam edna po edna i toa so po dve tri klikanja za da se opravi ama ne na sekoja slika nekoi si se dobri. A da prefrlas 250 sliki edna po edna i ne e bas nekoe ubavo cuvstvo :) kolku i da se ubavi slikite :) Pak ke naglasam aparatot funkcionira odlicno i slikite na nego koga ke gi poglednam se fantasticni. Celiot problem e pri prefrlanjeto.
Кон врв
Goran-Bucko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goran-Bucko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 19:47
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Mislam deka e do kartickata. Пробај форматирај ја убаво, во апаратот. И што марка е? Мислам дека Кингстон и Сандиск и Панасоник ти се најсигурни, ако мислиш да земаш во иднина.Potpis!!!!
BLAGODARAM :)))))
Kartickata e !!!!
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 19:53
koj te slikaa otvori ga ustata i kazi zejtiiiin i nazubi se, a nemoj da kazis ulje zas ke ti bidit na slikata ustata ka supak od kokoska
Кон врв
zanes35 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zanes35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2010 во 20:01
dobar sovetnik.
Кон врв
Тинуле Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тинуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 22:34
Некој љубезен да ми објасни што е focal length?
Што се случува, пример, ако сликам со 5mm и со 50mm?
Знам дека кога сликам со 50mm објектив, сликата прикажана е најблизу до реалната.
Не ми е јасно, како се изобличува сликата ако сликам со објектив чијашто фокусна должина е помала од 50mm? ^.-
Некоја литература за објективи и леќи е исто така добредојдена (:
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.