IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака Обратен редослед
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikon D40/40x (testovi-mislenja-sporedbi)
    Испратена: 25.Декември.2007 во 10:11
Fichot so zdravje da se sluzis i ubavo svetlo da te prati.

Za menijata i iso-to ne se sekiraj. Menijata se prasanje na navika, iako e polesno da bidat direktno dostapni osnovnite funkcii, a za iso-to mislam deka Zoran ti kaza se sto treba da znaes.

Ako za nesto moze da ti zatreba iso100 toa e za bluriranje na voda vo tecenje, no toa se retki situacii. Za se drugo, na isi200 nisto ne mu fali, osobeno na toj aparat.

Sto se odnesuva do filtrite, bi ti preporacal nekoj dobar polarizator i tolku. Ponatamu mozes eventualno da si nabavis ND (Neutral Density) i/ili ND graduate filter.
Na ovaa tema imam napisano ponesto i tuka:
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5108

Racunaj deka osven polarizatorot, se drugo vo izvesna merka moze da se emulira vo photoshop.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 08:59
@ KirilS: Fala za objasnuvanjeto i linkot. Poz.
Кон врв
KirilS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KirilS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 12:07
Originally posted by fichot fichot напиша:



I na kraj.. filtri! Sto bi mi preporacale.. a ne e loso i nekoj link da navede nekoj da vidam koj filter za sto e, t.e. sto kjar ke vidam od UV, Polarizer i slicno.




Поларизирачки за пејсажи и природа во услови на добро светло, ги појачува боите и ги намалува одблесоците од вода, стало и сл. накратко:

http://www.fot-o-grafiti.hr/nauci/svjetlo-i-rasvjetu/polarizacija
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 09:45
...Patem, tvojata kamera posle D3 ima najnizok shum megju site kameri bez obzir na cenata, pa zatoa...

Pa da ti kazam, epten mi se naprai kejf koga gi vidov brojkite :D

Fala za razjasnuvanjeto na ISO-temata.

Poz.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 17:55
Neka ne te boli glava za ISO-to. Toa se odreduva spored inherentnata osetlivost na senzorot i spored dizajnerskoto reshenie na inzhinerite. ISO200 treba da bide ISO200 kaj site kameri. Barem taka e so Nikon, kaj Canon sega e koregirano, porano ne beshe tokmu taka.

DIgitalnite kameri ne se bash kako i filmskite, taka da pomaloto ISO vo praksa mozhe da izvadi neshto pomal shum, no toa ne mora da e tolku znachitelno, barem so vaka niski brojki. Patem, tvojata kamera posle D3 ima najnizok shum megju site kameri bez obzir na cenata, pa zatoa ne si ja chukaj glavata nepotrebno chitajki tugji problemi.

P.S. So poslednive modeli kameri od Nikon i Canon problemot so shumot na bilo koi osetlivosti, od aspekt na sekojdnevnite i normalnite potrebi, sigurno preogja vo istorija. Tehnologijata vo poslednava godina se smeni drastichno i toa e dobro za site nas. Mozham da vidam deka od sega pa natamu prashanjata za toa koja kamera ima pomal shum ke stanuvaat poveke akademski otkolku navistina praktichni...

Изменето од Zoran K - 17.Декември.2007 во 18:01
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 17:13
Toa e. Bidna.
D40 so 18-55mm i 55-200mm. :)

Go imam veke 4-5 dena, i posle ~250 kadri, sum extra
zadovolen a tek treba da go naucam...
Sega za sega, edinstveno sto televo ne e od novite so VR ama na soncev den mislam deka nema da bide problem :D
Menito i opciite mislam deka se lesno dostapni, a sekade citam deka se zalat lugje (pa i na dpreview) deka osnovni opcii bile "zakopani". Ne trebaat poveke od 2-3 klika do bilo koja opcija...

Btw, kako se objasnuva toa sto ISO-to pocnuva od 200 (imam primeteno deka e vaka skoro kaj site Nikoni, popravete me ako gresam)..?
Dali ISO200 kaj Nikon e ednakvo na ISO100 kaj drugive ili na ISO200... Dali e prednost ili mana? Ili nesto treto..?

Imase uste nesto ama aj drugpat ke mi tekne.

I na kraj.. filtri! Sto bi mi preporacale.. a ne e loso i nekoj link da navede nekoj da vidam koj filter za sto e, t.e. sto kjar ke vidam od UV, Polarizer i slicno.





Изменето од fichot - 17.Декември.2007 во 17:14
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 23:47
Originally posted by dimson dimson напиша:


Originally posted by stariot stariot напиша:

Originally posted by dimson dimson напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

OK dimson, sto stori? Kupi kamera, ne kupi, ushte mu ja mislish, ja smisli li...?
kako e Zoran ! go kupiv nikonceto d40!pre dva dena!prekrasno masince seuste go ispituvam .nesum prekinal da fotografiram!


So zdravje da se sluzis.
    poubav da si kupis!


dimson, ne samo sto si kupil odlichna vrednost, tuku si kupil DOBRA kamera vo poshiroka smisla na zborot i model koj vredi znachitelno poveke od zalepenata cena. Tokmu sega Consumer Reports od Amerika ja proglasi taa kamera za Best Buy megu DSLR kameri.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 21:53
so zdravje da se sluzis , pa do godina i canon da si kupisголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
dimson Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 21:13
Originally posted by stariot stariot напиша:

Originally posted by dimson dimson напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

OK dimson, sto stori? Kupi kamera, ne kupi, ushte mu ja mislish, ja smisli li...?
kako e Zoran ! go kupiv nikonceto d40!pre dva dena!prekrasno masince seuste go ispituvam .nesum prekinal da fotografiram!


So zdravje da se sluzis.

 
  poubav da si kupis!
http://photo.net/photodb/user?user_id=2419889
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 19:59
Originally posted by dimson dimson напиша:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

OK dimson, sto stori? Kupi kamera, ne kupi, ushte mu ja mislish, ja smisli li...?
kako e Zoran ! go kupiv nikonceto d40!pre dva dena!prekrasno masince seuste go ispituvam .nesum prekinal da fotografiram!


So zdravje da se sluzis.
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
dimson Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 19:40
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

OK dimson, sto stori? Kupi kamera, ne kupi, ushte mu ja mislish, ja smisli li...?



kako e Zoran ! go kupiv nikonceto d40!pre dva dena!prekrasno masince seuste go ispituvam .nesum prekinal da fotografiram!
http://photo.net/photodb/user?user_id=2419889
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 14:14
OK dimson, sto stori? Kupi kamera, ne kupi, ushte mu ja mislish, ja smisli li...?
Кон врв
dimson Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 12:51
голема%20насмевкаzdavo na site! голема%20насмевка
http://photo.net/photodb/user?user_id=2419889
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 04:11
Lele do kade ne odnese muabetov...

Jas samo sakav da spomnam deka nekoi nezavisni proizvoditeli pochnuvaat da pravat zumovi koi se kompatibilni so D40/40X (bidjeki ovie kameri nemaat kardan) i kako primer go navedov Tamronot, koga vie se zaletavte za diskusija okolu kvalitetot na zumovite...

Ako, neka vi se najde kako topik za muabet...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.