IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Англиски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Англиски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
мало дете Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај мало дете Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 19:45
Како и да е добро е да се познаваат повеќе светски јазици
Мало дете
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2007 во 19:50
vo kosovo majcin jazik kako da e angliskiot
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 18:35
radi opshta kultura.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 20:04
angliskiot e vazen jazik i ke ti bide potreben vo zivotot
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:09
англиски... ех да можам да учам само англиски.... омилено нешто ми е... голема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:15

Познавање на повеќе странски јаизи е големо богатство...А јас искрено би се одлучила за максимално усовршување на англискиот јазик(а добро би ми дошла и некој пркаса во странство)среќа

Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 13:38
i jas sakam na odam na filoloski posle srednovo....samo ne znam kolku ke mi uspee....malku primaat,MNOGU se prijavuvaat....nema idnina vo drzavava...
By the way ima nekoj od forumov na filoloski?ako ima neka ostavi nekoe komentar4e kako stojat rabotite tamu.....
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 22:23
Сакам јазици, англиски ми е меѓу омилените, се трудам да си го усовршувам но мислам дека единствено што ми недостига е да го употребувам секојдневно, да развивам комуникација зошто така најубаво се учи. Почнав да учам и италијански и потешко е затоа што нема каде да го слушам, да развијам добар акцент.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 01:41
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Сакам јазици, англиски ми е меѓу омилените, се трудам да си го усовршувам но мислам дека единствено што ми недостига е да го употребувам секојдневно, да развивам комуникација зошто така најубаво се учи. Почнав да учам и италијански и потешко е затоа што нема каде да го слушам, да развијам добар акцент.


Monuska, јас англиски учам на многу тривијален начин. Читам статии од интернет и филмовите од англиско говорно подрачје ги гледам со англиски титл за да го "впијам" и говорот и пишувањето. Италијански учев на к*рс и ми беше екстра лесно, но веројатно затоа што 8 години учев француски, а и двата јазици спаѓаат во романска група јазици и имаат доста сличности, особено во граматиката. Инаку, на РАИ имаш опција да гледаш титлувани емисии на италијански. Треба само желба, учењето странски јазици е макотрпен процес.

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 09:34
Originally posted by mornar. mornar. напиша:

Само ГЕРМАНСКИ,


Stvarno Germanskiot jazik e mnogu tezok, i da bidam iskrena, koj sto go znae... malce vredit... jas so franzuskiot pojse mozam da postignam niz evropa i ako ne go zboruvam tolku dobro kako germanskiot. Angleskiot jazik vo cel svet e poznat!
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 21:37
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Сакам јазици, англиски ми е меѓу омилените, се трудам да си го усовршувам но мислам дека единствено што ми недостига е да го употребувам секојдневно, да развивам комуникација зошто така најубаво се учи. Почнав да учам и италијански и потешко е затоа што нема каде да го слушам, да развијам добар акцент.


Monuska, јас англиски учам на многу тривијален начин. Читам статии од интернет и филмовите од англиско говорно подрачје ги гледам со англиски титл за да го "впијам" и говорот и пишувањето. Италијански учев на к*рс и ми беше екстра лесно, но веројатно затоа што 8 години учев француски, а и двата јазици спаѓаат во романска група јазици и имаат доста сличности, особено во граматиката. Инаку, на РАИ имаш опција да гледаш титлувани емисии на италијански. Треба само желба, учењето странски јазици е макотрпен процес.



Па и јас на сличен начин си го збогатувам речникот, поточно голем дел од зборовите ги знам од филмовите (претежно сите така паметат). А во врска со италијанскиот, за жал и немам многу време да му се посветам, но опцијата на РАИ ќе ми биде од голема помош
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Emilija_90 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Милото

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emilija_90 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 23:02
И јас планирам да се упишам на филолошки...англиски јазик,но ме плашат сите муабети дека многу се пријавуваат а малку се примаат.
Па ве молам, ако има некој информации како било минатата година колку примиле,дали сите што се пријавиле или не,дали квотата и таму е проширена.... оставете некој коментар.
Фала однапред
Experience...is simply the name we give our mistakes.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 16:17
Imam informacija deka i minatata godina imalo dosta interes a deka malce primale..taka e sekogas za zal..za ovaa godina spored konk*rsot za otsekot angliski jazik i knizevnost primaat po 80 studenti vo privatna i drzavna kvota,a vo otsekot preveduvanje i tolkuvanje(angliski jazik),vo drzavna kvota primaat samo 60 studenti,a vo privatna 10 studenti..mislam deka toa e navistina malce..taka da dali ke ima nekoe prosiruvanje verojatno ke se znae ponatamu,ili pak mozebi e najdobro da se prasa na fakultetot za posigurni informacii..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
^italina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^italina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 17:47
Jas zavrsiv angliski jazik i knizevnost lani, pa za prasanja obratete se, welcome
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,327 секунди.