IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Вселена
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вселена

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:11


Мислам дека закривеноста на вселената во 4-тата просторна димензија е веќе измерена со помош на закривеноста на зраците светлина кои патуваат од далечните галаксии кон нас. Меѓутоа 4-тата просторна димензија не е последна. Скоро сигурно се знае дека нашата вселена е 10-то димензионална. Тоа го кажуваат пресметките од Суперстринг теоријата. Во секој случај се ќе се знае сигурно кога ќе се разреши Теоријата на се!


Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 22:23
eh konechno nekoj da pishuva neshto i vo nauka

izvinete vaka off topic

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 23:34
Originally posted by IQ IQ напиша:

eh konechno nekoj da pishuva neshto i vo nauka

izvinete vaka off topic




Што бе конечно? Си пишуваме ние, ама тебе те нема да дојдеш да провериш!


(Ете сега и мене ме натера off topic, да ја расипувам темата )

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 23:41
aj naucno

vo vselenata
ima nekoi dupki demek crni- ono sekogas dupka e temna pa ako vikat deka se crni togaj so da ne im veruvame

iskreno celata vselena e crna pa tesko vo neja se primetuvat crnite dupki i crncite

vikat deka tie dupki goltat se zivo i divo i deka nastanaa od nekoja zvezda dolema

se sobrala zvezdata ko eftini makicki i deka ima goema masa

i jas doma imam golema masa no ne e crna nego kafena

no koga sedam zad neja e ko crna dupka se butam vo mene

ova e polunaucno

a za kometi drug pat i za trabanti isto taka no ne od tie od DDR




Изменето од anakin - 23.Април.2008 во 23:45
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 23:56
Ja znam deka ako napolnis kutivce od kibrit so materija od pulsar ili neutronska zvezda i ja stavis na edniot kraj od klackalica, a na drugiot kraj dva slona...kibritot ke bide potezok zosto atomite bile do taa merka zbieni da miruvaat vo taa gustina...u stvari znam deka ova nema vrska so imeto...
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2008 во 23:49
...majku mu ibam,citav deka ne samo crni,imalo i beli dupki...i onakvi probuseni,od edna strana ke vlezes i mora da izlezes od sprotivnata..!e toa e nesto....

Изменето од BisernA - 27.Март.2009 во 11:37
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 01:13
Дали Месечината го промени своето лице?
23.03.2009

„Блиската“ страна на Месечината е секогаш свртена кон Земјата, бидејќи Месечината се врти еднаш околу својата оска за време еднакво на она кое и е потребно за да сврти околу Земјата. Но ситуацијата можеби била поинаква пред милијарди години. Компјутерската анализа на бројот на кратери на различните хемисфери на Месечината покажува дека подалечната страна можеби некогаш била свртена кон Земјата. Ударот на голем астероид можеби предизвикал Месечината да ја промени страната свртена кон Земјата.


Редок поглед кон далечната страна на Месечината.
 
Последица на тоа што Месечината се наоѓа „заклучена“ во резонанса на синхрона ротација е дека повеќе удари би требало да се случуваат на западната хемисфера на Месечината отколу на источната, бидејќи таа страна ќе биде свртена кон Земјата и со тоа ќе има поголема веројатност да биде удрена од остатоци.

Но Марк Вицгорек (Mark Wieczorek) и Матју Ле Февре (Matthieu Le Feuvre) од Парискиот институт за физика на Земјата (Paris Institute of Earth Physics) во Франција ја споредиле релативната старост на кратерите, користејќи податоци за секвенцата во која исфрлениот материјал се таложи на површината и открија дека спротивното е точно. Иако базените од помлади удари беа сконцентрирани на западната хемисфера, како што беше очекувано, постарите беа најмногу собрани на исток, па следи претпоставката дека некогаш источната страна била повеќе бомбардирана отколку западната. Ова можело да се случи ако удар на голем астероид предизвикал Месечината да ја промени својата страна свртена кон Земјата. Истражувачите проценуваат дека по ударот, Месечината почнала да скршнува гледано од Земјата и полека да доаѓа во својата сегашна положба.

Со проучувањето на неколку од големите месечеви ударни базени, има неколку сомнителни од аспект на удари кои можеби привремено ја „отклучиле“ Месечината од синхроната ротација. „Ние сметаме дека има веројатност помала од 2% дека најстарите месечеви ударни базени се случајно распоредени низ месечевата површина“, велат истражувачите. “Понатаму, овие базени се најмногу сместени близу антепексот на движење на Месечината и постои веројатност помала од 0,3% дека оваа конфигурација е случајна.” Тимот ги проучуваше релативната старост и распределба на 46 познати кратери. Вицгорек вели дека орбитерите Чандрајаан-1 (Chandrayaan-1) или Кагуја (Kaguyа) можат да обезбедат информации за повеќе кратери кои ќе може да помогнат за идните истражувања во оваа област.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 13:11
Научниците открија блиска планета со големина на Земјата
30.04.2009

Во потрагата по планети слични на Земјата, астрономите неодамна најдоа две планети кои многу личат на нашата. Едната е блиску до точната големина, а  другата е на вистинската позиција (оддалеченост од ѕвездата). Европските истражувачи рекоа дека тие не само што ја пронашле најмалата екстрасоларна планета наречена Gliese 581 e, туку сфатиле дека и претходно откриената блиска планета Gliese 581 d била во населивата зона каде постои веројатност за постоење на живот.

„Светиот грал на тековната потрага за екстрасоларни планети е откривањето на цврста планета слична на Земјата во зона каде е можен живот“, вели Мишел Мајор, астрофизичар од Универзитетот во Женева, Швајцарија. Еден американски експерт го нарече откривањето на малата планета „извонредно“.

Gliese 581 e е само 1.9 пати поголема од нашата планета, додека претходно пронајдените планети надвор од нашиот Сончев систем имаат слична големина со Јупитер, чив волумен е за 1000 пати поголем од Земјиниот. Gliese 581 e се наоѓа блиску до ѕвездата, што значи дека е многу топло за да има подршка за развој на облици на живот. Сепак, Мајор рече дека неговото откритие во планетарен систем кој е оддалечен 20,5 светлосни години од Земјата е „добар пример дека напредуваме во откривањето на планети слични на Земјата“.

Уметничка претстава за екстрасоларна планета.

Научниците исто така открија дека орбитата на планетата Gliese 581 d, која беше откриена во 2007 година, е лоцирана во рамките на населивата зона - регион околу ѕвезда слична на Сонцето во кој на површината на некоја планета е возможно да има вода во течна состојба, вели Мајор. Тој збореше на конференцијата за печат одржана минатиот четврток на Универзитетот во Хертфордшир за време на Европската недела на астрономија и науката за Вселената.

Gliese 581 d е веројатно многу голема за да биде составена само од цврст материјал, рече соработникот и член на тимот Стефани Удру, додавајќи дека е можно планетата да има „голем и длабок“ океан. „Ова е многу сериозен кандидат за ‘свет со вода’“, рече Удру.

Главниот конк*рент на Мајор во однос на ловот на планети, Џеф Марси од Универзитетот во Калифорнија, Беркли, го пофали откривањето на Gliese 581 e како „највозбудливо откритие“ што се однесува на екстрасоларните планети. „Ова откритие е апсолутно извонредно“, изјави Мерси за Associated Press, нарекувајќи го откритието значаен чекор во потрагата по планети слични на Земјата.

Додека Gliese 581 e е премногу топла за појава на живот, „сепак тоа покажува дека природата прави такви мали планети, веројатно во голем број“, коментира Мерси. „Сигурно Галаксијата содржи десетици билиони планети слични на малава планета со маса на Земја за која сега се известува“. Близу 350 планети се досега откриени надвор од нашиот сончев систем, но скоро за само една од нив е крајно неверојатно да има живот.

Најголемиот дел се или премногу блиску или премногу далеку од нивната ѕвезда, заради што се или премногу топли или премногу студени за формирање на облици на живот. Другите се премногу големи и веројатно се гасовити џинови како Јупитер кои немаат услови за појава на живот. Тие што се премали се премногу тешки за откривање. Двете Gliese 581 d и Gliese 581 e се сместени во насока на созвездието Вага и орбитираат околу Gliese 581.

Како и другите планети кои кружат околу таа ѕвезда - научниците досега открија четири - Gliese 581 e е откриена со користење на телескопот на Европската јужна опсерваторија во Ла Сила, Чиле. Телескопот има специјален инструмент кој ја дели светлината со цел на разни бранови должини да се најдат нишања (wobble) на ѕвездите. Овие нишања може да го откријат постоењето на други светови. „Ова е одлична работа и го покажува потенцијалот на оваа метода за откривање“, вели Лиза Калтенегер, астроном во Харвард-Смитсониановиот центар за астрофизика.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 23:19
Originally posted by james dean james dean напиша:



Мислам дека закривеноста на вселената во 4-тата просторна димензија е веќе измерена со помош на закривеноста на зраците светлина кои патуваат од далечните галаксии кон нас. Меѓутоа 4-тата просторна димензија не е последна. Скоро сигурно се знае дека нашата вселена е 10-то димензионална. Тоа го кажуваат пресметките од Суперстринг теоријата. Во секој случај се ќе се знае сигурно кога ќе се разреши Теоријата на се!



Може да објасниш нешто повеке во врска со десетте димензии? И нели 4-тата димензија не беше просторна, туку апстрактна (времето?
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 02:41
james dean, to e iskrivuvanje na prostorot, gravitacioni leki, e sea dali vo 4ta ili e nesto drugo, ne sum sretnal objasnuvanje. a za 10, ja procita knigata a? 11 se tamu голема%20насмевка
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 14:09
Една од најдобрите книги кои за и околу вселената е "Кратка историја на времето" од Стивен Хокинг. Книгава пред неколку години излезе и кај нас на македонски јазик, но брзо се распродаде и не знам зошто не се препечатува повторно (во издание на Култура беше). Инаку книгата лесно може да се најде и на англиски во пдф формат. За сите заинтересирани, еве ви директен линк намигнување
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2009 во 01:51
jas edna sea procitav, za crni dupki, mnogu ubavo objasnato. neam link ama filename e:

Lucent Library of Science and Technology - Black Holes 2004.pdf
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 19:06
Eve edena odlichna animacija so objasnuvanje za Black Holes. Kako nastanuva supernova i shto e najinteresantno navedeni se trite dominantni teorii koi razglabaat shto se sluchuva koga kje se "zagubish" vo vnatreshnosta na ovie crni dupli:)))
http://www.thinktechnologies.com/portfolio/demos/Blackhole.html

Изменето од Marko sk - 01.Јули.2009 во 19:25
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 19:12
Tuku shto parvime so ova temnava energija, mav kje ne stori za edno 50 mld god, :)))

Енергија која ќе ја уништи Вселената

Силата која астрономите ја нарекуваат „енергија на темната материја“ во иднина толку многу ќе ја растегне вселената што ќе излезе надвор од границите за детекција, а галаксиите, ѕвездите и планетите ќе бегаат од окото на научниците побрзо и од брзината на светлината. Кога астрономите од иднината ќе погледнат во небото ќе помислат дека ние Земјаните сме единствени во вселената.
.....
- Ништо не може побрзо да се движи низ просторот побрзо од брзината на светлината, но просторот, барем колку што ние знаеме, може да прави „што ќе посака“, изјави астрономот Лоренс Краус од државниот универзитет во Аризона за време на состанокот на Американското здружение за напредок во науката.

Научниците открија дека некои делови од вселената се движат побрзо од светлината и тоа без помош на темната енергија.
http://www.idividi.com.mk/Futurama/Planeta/519441/index.html

Изменето од Marko sk - 01.Јули.2009 во 21:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.