IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Совети за снимање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Совети за снимање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Совети за снимање
    Испратена: 26.Јуни.2007 во 09:36
Некои од овие работи, што ќе ги прочитате во оваа тема, можеби веќе ги знаете, но и сигурно ќе бидат од корист на некои кои се занимаваат или почнуваат да се занимаваат со оваа уметност.
Некои од нив се прочитани, некои се стекнати со практична работа (нешто во почетоците, нешто во понапредна фазаLOL)
 
1. Пред да снимате нешто добро наполнете си ги батериите, и замете некоја батерија повеќе од она, колку што мислите дека ви е потребно.
2. Обавезно проверете дали сте притиснале REC, дали се индицира на екранот, и како стоите со времето на касетата. Кога се снимаат моменти каде што има REC, PAUZA, REC, PAUZA... може да се случи да не сте го притискале копчето за снимање (да сте заборавиле) или да не сте го притиснале добро.
3. Гледајте да имате што помалце тресење, ако тоа зависи од вас, односно сте во гужва и ве туркаат (ова многу често се случува), потпрете се на нешто, и ако камерата има стабилизатор на сликата, пожелно е да ви биде вклучен.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 10:24
Za snimanje od raka, i tresenjeto, nikogas ne koristam tele, sekogas go drzam objektivot siroko
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 11:03
Да, тоа многу, многу помага. Исто така многу добра дополнителна стабилизација е држењето со две раце, се разбира левата рака напред во пределот на објективот.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 11:15
4. Доколку имате контра светло кое ви бие во објективот, (при што најчесто прави линии или ѕвезди на сликата) не го избегнувајте по секоја цена. Подобро е да имате убав и правилен кадар (па дури и со линии) отколку неправилен а без светлото кое што пречи.
Некогаш зумот може до некаде да ја реши работата. (со потесно кадрирање)
5. Доколку има уште некој кој го регистрира со камера истиот настан, бидете колегијални, и гледајте да не му влегувате во кадар, посебно ако е тој оној од кого ќе се бара материјалот, а вие си снимате за свој ќеиф.
6. Регистрирајте ги настаните од повеќе агли (доколку е можно), и водете сметка дека гледачот треба да има впечаток дека некој е постојано позади камерата, а не дека е оставена сама на себе. (замислете кадар од 10-тина минути без никаков зум, или движење лево десно (швенг).
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 11:49
Za koristenjeto na zoom.
Zoom objektivite se izmisleni za da ne se menuvaat chesto objektivite i nameneti se za brzi reporterski snimanja. Seuste najdobrite raboti se snimaat i fotografiraat so fiksni t.e. prime lekji. Zatoa najskapite stakla za 2/3 inch HD se Zeiss Digi Primes. Ima i Fujinon edna blesava cine zoom lekja za 2/3 HD so f1.5 fiksna. Ludo.
Koristenjeto zoom treba da bide sto e mozno pominimalno. Chovechkoto oko ne zumira i zaradi toa zoom ne mozete da sretnete na filmovi, spotovi, dokumentarci. A, ako go ima togas toa e vo funkcija na narativnosta i dramaturgijata na kadarot. Zumot se koristi za da se smeni fokalnata dolzina na objektivot, ama toa vo montaza ne vleguva.
Moj sovet, pri montaza vadete gi zumovite, ke se smiri celoto dozivuvanje pri gledanjeto i coveckoto oko podobro ja prati prikaznata. Samo koga zumot e navistina planiran e izdrzan, koga ima zosto.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 15:17
Далтон, луѓево кои го посетуваат форумов не верувам дека користат алати што ти ги спомна (2/3 инчни камери), па мислам дека дури ни повеќето кои по професионално се занимаваат со оваа работа. А за делот што спомна избегнување на зумот при монтажа, држи ако се снимаат професионални работи (документарци, спотови, филмови) ама за настани во живо, каде што нема пауза, и ај уште еднаш, потребна е уште една камера за да може да се избегнуваат зумовите (мада јас лично не мислам дека се лоши ако се пристојно и убаво изведени) а со онаа втората да се покриваат тие делови. Или втора опција е да изнаснимаат еден куп споредни кадри.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 15:19
7. Кога правите движење на кадарот, правете го со максималниот широк агол, а не на теле, многу лошо изгледа ако имате зумирано а правите прилично брз швенг.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 01:57
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Za koristenjeto na zoom.
Zoom objektivite se izmisleni za da ne se menuvaat chesto objektivite i nameneti se za brzi reporterski snimanja.


... i za MTV-style trendot vo nekoi muzichki videa i
za zhal eden kup novi akcioni blockbusteri: snap zoom!!!


Toa kako i shaky cam, swish pan bea najchesti na listata
"Shto nejkjeme da videme vo 2007-mata"
vo edna diskusija pri krajot na 2006 na
forumite na cinematography.com


Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Seuste najdobrite raboti se snimaat i fotografiraat so fiksni t.e. prime lekji. Zatoa najskapite stakla za 2/3 inch HD se Zeiss Digi Primes. Ima i Fujinon edna blesava cine zoom lekja za 2/3 HD so f1.5 fiksna. Ludo.


Koga stane zbor kako do min DoF so 2/3'' cameri a bez 35mm adapter
(P+S Technic i ostanati)
obavezno se spomnat Digi Prime-ovite.

Pri wide open (f1.5) drzhele seushte odlichna rezolucija.
A DoF ekvivalent kako kaj 35mm (Cine) pri f/4 - 5/5.6

(SAKAM REEEEED ONE!!!)
Toa druga topic kje napravam!
:)


Pozdrav


Igor
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 02:12
Koga sme kaj snap zoomovite...

Mi tekna anegdota shto ja prochitav vo
Americam Cinematogapher za snimanjeto na Kill Bill.

Vo igranite filmovi rechisi e grev da se koristi zumiranje.
(rechisi).

Za Robert Richardson, ASC  direktorot na photografija na filmot,
mu bilo epten tersene da se prilagode na Tarantinovata
zhelba za Hong Kong-style snap zoom.

Tarantino go zezal:
"Ti ja zemam "nevinosta" na ova, i ako boli znaesh shto?
Treba da se nauchis da uzhivash vo toa!"

Ne pominalo dolgo vreme, Bob se opushtil, duri pochnal
i da uzhiva, da mu e zabavno i da dava prelog na QT kaj da "ubacat"
ponekoj SNAP...

QT kje se smeel i kje rekol "Ne e sega praviot momen, ama mi e drago deka go pravish toa."

Smile


Pozdrav


Igor


PS: "Daj mi eden Leone" na QT mu znachilo daj mi extremen CU (close-up) - lice/ochi ala Sergio Leone....
hehe

Smile
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 23:52
Dobri i izdrzhani muabeti imalo tuka!

Se slozhuvam so se onoa recheno za zumiranjeto. Dalton pravilno potencirashe deka chovechkoto oko ne zumira i zatoa neprirodno deluva zumot vo snimanjeto.

Ama sepak site zumirame! Sto ke pravish, ako treba da snimash neprekinato i da pokazhes sto se sluchuva vo poshirok plan, a isto taka da potencirash nekoj detal - nisto drugo ne ti ostanuva tuku da zumiras. Inaku dodeka dochekas na prekin vo dejstvieto za da napravish zoom-in, mozhebi ke treba da chekas predolgo, interesniot detal ke izbega i neprikinato sirokiot agol (slikata) ke bide zdoooooodeven... i ke nalikuva na home-video.

E sega, koga e veke taka, ubavo spomna Dalton, zumiranjeto treba da e osmisleno - treba da se znae tochnata cel i patekata na zumiranjeto. Tuka ne smee da ima promashuvanje. Ako ne se izvede precizno i ednoznachno so otkrivanje na interesen detal do krajot na zumot, zavrshuvajki so estetski ispraven kadar, togas ste si ja zapechatile sudbinata kako "Uncle Charli cameramen". Dodatnata estetika vo dodavanje na optichka dinamika na takviot zum se dobiva so takanarechen "dutch-tilting", kora kamerata se nakrivuva na ednata i drugata strana kreirajki rotacija na slikata. Uste poveke, efektot na istaknuvanje na detalot doagja do maksimalen izraz so postiganjeto na mnogu maliot DOF.

I tuka doagjame do onoj neodbegliv tehnichki element. Za da se izvede kako sto treba seto toa, treba da se ima kamera potprena na ramo, vistinski mehanichki zum koj e kontroliran vo svojata brzina so vash*te prsti, kako i dobar mehanichki prsten za fokusiranje koj ke vi ovozmozhi precizno fokusiranje dodeka zumirate. Kazhete posle deka za dobro snimanje ne moralo da se ima golemi kameri staveni na ramo.

Od mene tolku za sega. Aj so zdravje snimanje!   
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2007 во 02:26
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dobri i izdrzhani muabeti imalo tuka!


Razbira se!
razBirash...

Thumbs%20Up

==============================

Za onie koi sakaat da vidat
a ne samo da chitaat:

Take 5: 5 tips for Creative Camerawork
http://www.digitaljuice.com/djtv/segment_detail.asp?sid=106&searchid=18869


Take 5: Hold it Right There!

    5 Tips for Stopping Shaky Shots

http://www.digitaljuice.com/djtv/segment_detail.asp?sid=94&searchid=18869


Od DJTV.


Pozdrav

Igor
Изменето од Igor-T - 28.Јуни.2007 во 02:29
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2007 во 11:56

Зоран, драго ми е што ни се приклучи во дискусијата. Се надевам дека ќе прочитаме добри совети од тебе.Clap Искуство си е искуство!Wink

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 16:46

Пред снимањето, фрлете поглед на објективот. Ако има прашина или некоја друга нечистотија тоа може да ви ја расипе снимката.

Затоа држете ја хигиената на објективот на високо ниво.
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 10:43
Пред некој ден добив SONY Handycam DCR-HC 27...на компјутер имам инсталирано Adobe Premiere Pro 1.5 и сакам да почнам да учам да работам во тој програм.

Ве молам,може ли да ми дадете некои совети за снимање со handycam-от?(да напоменам дека сум почетник)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,268 секунди.