IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 38394041>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 10:56
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Евангелос, јас ти велам дека тие два цитати не се поврзани на тој начин на кој ти сакаш да ги поврзеш.
Во првиот - Јован - тој зборува во метафора. Дека Тој е духовната храна.
Во цитатот од вечерата - тој буквално им дава парче леб и голтка вино и им вели - ова е моето тело, ова е мојата крв, и им дава да ја изедат, односно испијат.
Затоа ти дадов уште еден пример, многу битен, каде што се спомнува лебот, кој според мене, во конкретниов случај, може да се толкува и буквално и симболички - Лебот наш насушен...
Дали значи - дај ни го Христа (верата во Него), или значи - дај ни го парчево леб (тестенината)?
Различните цитати имаат сосема различен контекст, бесмислена е аналогијата меѓу цитатот од Јован 6 и тајната вечера.


ubavo bi te zamolil da ja procitas celata glava od Jovan 6 i ke vidis mnogu jasno deka se zboruva za Hristovoto telo kako leb, no ocigledno ne bukvalen, pa sega ke gi brisete tie stihovi i od Biblijata izgleda. samo cekam koga ke izleze slednoto izdanie na predanieto.
 
 
Koga go citame Jovan, se prasuvame - kako istorijata moze da lazi ... (celo vreme - 2000 god da ima zabluda kaj hristovite sluziteli)
 
Ili toa nas ni se otkri 2000 god. pokasno - KAKO REZULTAT NA "HARIZMATICNITE VISTINSKI CRKVI"
 
OVA PROSTO NEMA LOGIKA - NE MOZE VISTINATA 2000 GOD. DA E SKRIENA OD SVETOT I SE SEGA DA SE OTKRIE - MANIFESTIRA I PROPAGIRA - PREKU "HARIZMATICNITE CRKVI" ...
\
OVA PROSTO NEMA LOGIKA ...
 
TOJ SO CITA I KE RAZBERE DEKA E TAKA - AMA IMA NEKOI
- OCI IMAAT - NE GLEDAAT;
USI IMAAT - NE SLUSAAT ...


Изменето од Tetratka - 06.Октомври.2008 во 10:57
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 11:29
Originally posted by stevompc stevompc напиша:ubavo bi te zamolil da ja procitas celata glava od Jovan 6 i ke vidis mnogu jasno deka se zboruva za Hristovoto telo kako leb, no ocigledno ne bukvalen, pa sega ke gi brisete tie stihovi i od Biblijata izgleda. samo cekam koga ke izleze slednoto izdanie na predanieto.


Rimjanite isto taka gi obvinuvale hristijanite za kanibalizam, pa ucenicite na apostolite Irinej Lionski i Justin macenik i filozof pisuvale na ovaa tema. Taka nastanalo "strashnoto" predanie, koe vsusnost sponatano se pojavilo (a, se pojavuva i den denes, ako za toa ima potreba) kako odgovor na prasanjata na vremeto, no i na slobodnite tolkuvanja i sfakjanja na Hristovite zborovi i negovoto ucenje. Pravoslavnite ne se vinovni sto nekoi protestantski zaednici (pretpostavuvam deka stevompc e Jehovin svedok) gi voskresnuvaat drevnite pogresni ucenja, protiv koi pisuval nekoj togasen hristijanski ucitel. Pravoslavnite, samo se povikuvaat na negovite zborovi, koga se trudat da zboruvaat za odredena tema. Ne gledam nisto loso dokolku nekoj se povikuva na iskustvoto na iskusnite. Zamislete, nekoj lekar da go otfrli veke potvrdenoto iskustvo vo medicinata, i da pocne po svoe mnenie i razbiranje da pravi hirurska operacija. Sto ke izleze od seto toa? Predanieto, vsusnost e drevnoto misticno i duhovno iskustvo na hristijanite, koe sekako deka e polezno za onie koi sakaat da ziveat pobozen zivot. i to...
tre, tri, tra
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 12:25
Атанасиј, Кипријан и Тертулијан не верувале дека лебот буквално се претвара во телото Христово и виното буквално се претвара во крвта Христова и цврсто го бранеле библискиот став дека лебот и виното се симболи, а спомен вечерата е комеморација на Христовата жртва дадена еднаш за секогаш, а не чин на повторно жртвување.
За жал, овие бранители на библиските вистини ја загубиле битката со нарцисоидното свештенство. Тоа бил воведот во папството.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 13:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Атанасиј, Кипријан и Тертулијан не верувале дека лебот буквално се претвара во телото Христово и виното буквално се претвара во крвта Христова и цврсто го бранеле библискиот став дека лебот и виното се симболи, а спомен вечерата е комеморација на Христовата жртва дадена еднаш за секогаш, а не чин на повторно жртвување.
За жал, овие бранители на библиските вистини ја загубиле битката со нарцисоидното свештенство. Тоа бил воведот во папството.


Za koj Atanasij i za koj Kiprijan zboruvas?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 14:14
Еве што вели св. Игнатиј Богоносец (непосреден ученик на св.ап. Јован) за Причеста, а подолу имаш и цитат од Тертулијан. Е сега уште да ми кажеш за кој Атанасиј и за кој Кипријан зборуваш, па да видиме што тие навистина мислат за Евхаристијата.

Св. Игнатиј Богоносец (+ 106) – ученик на св.ап. и евангелист Јован Богослов

Немам сетило за вкус за распадлива храна ниту пак за задоволствата од овој живот. Го посакувам Господовиот Леб, КОЈ Е ТЕЛОТО НА ИСУС ХРИСТОС, Kој беше од Давидовото семе, а за питие ЈА ПОСАКУВАМ НЕГОВАТА КРВ, која е нетлена љубов (Писмо до Римјаните 7, 3)

Тертулијан (155 - 250)

Плотта се храни со ТЕЛОТО И КРВТА ХРИСТОВИ, така што и душата, исто така, се збогатува со Господа. (Воскресение на мртвите 8:3)


Изменето од Maran Ata - 06.Октомври.2008 во 14:15
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 08:41
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Еве што вели св. Игнатиј Богоносец (непосреден ученик на св.ап. Јован) за Причеста, а подолу имаш и цитат од Тертулијан. Е сега уште да ми кажеш за кој Атанасиј и за кој Кипријан зборуваш, па да видиме што тие навистина мислат за Евхаристијата.

Св. Игнатиј Богоносец (+ 106) – ученик на св.ап. и евангелист Јован Богослов

Немам сетило за вкус за распадлива храна ниту пак за задоволствата од овој живот. Го посакувам Господовиот Леб, КОЈ Е ТЕЛОТО НА ИСУС ХРИСТОС, Kој беше од Давидовото семе, а за питие ЈА ПОСАКУВАМ НЕГОВАТА КРВ, која е нетлена љубов (Писмо до Римјаните 7, 3)

Тертулијан (155 - 250)

Плотта се храни со ТЕЛОТО И КРВТА ХРИСТОВИ, така што и душата, исто така, се збогатува со Господа. (Воскресение на мртвите 8:3)


Blagodaram Maran Ata, me postedi od baranje citati.
tre, tri, tra
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 09:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Атанасиј, Кипријан и Тертулијан не верувале дека лебот буквално се претвара во телото Христово и виното буквално се претвара во крвта Христова и цврсто го бранеле библискиот став дека лебот и виното се симболи, а спомен вечерата е комеморација на Христовата жртва дадена еднаш за секогаш, а не чин на повторно жртвување.
За жал, овие бранители на библиските вистини ја загубиле битката со нарцисоидното свештенство. Тоа бил воведот во папството.


Hristijanstvoto ima smisla edinstveno vo sprotivnoto od ona sto go kazuvas. Bez nase vistivnsko ucestvo vo proslavenoto Telo Hristovo (sto podrazbira i vo Negovata zrtva) hristijanstvoto ke se pretvori vo samo eden obicen eticki sistem, kako i mnogute drugi vo ovoj svet. Nie ne sme samo pasivni sledbenici na Hristos (ne pravime samo nekakvi pateticni komemoracii), tuku sme vistinski ucesnici vo negoviot zivot. Ovde bi trebalo da se prasame kakov toa podvig imame i dali dostojno go jademe (ucestvuvame!) teloto Gospodovo.
tre, tri, tra
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 11:27
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Еве што вели св. Игнатиј Богоносец (непосреден ученик на св.ап. Јован) за Причеста, а подолу имаш и цитат од Тертулијан. Е сега уште да ми кажеш за кој Атанасиј и за кој Кипријан зборуваш, па да видиме што тие навистина мислат за Евхаристијата.

Св. Игнатиј Богоносец (+ 106) – ученик на св.ап. и евангелист Јован Богослов

Немам сетило за вкус за распадлива храна ниту пак за задоволствата од овој живот. Го посакувам Господовиот Леб, КОЈ Е ТЕЛОТО НА ИСУС ХРИСТОС, Kој беше од Давидовото семе, а за питие ЈА ПОСАКУВАМ НЕГОВАТА КРВ, која е нетлена љубов (Писмо до Римјаните 7, 3)

Тертулијан (155 - 250)

Плотта се храни со ТЕЛОТО И КРВТА ХРИСТОВИ, така што и душата, исто така, се збогатува со Господа. (Воскресение на мртвите 8:3)


a kade ovde procita deka velat deka ja jadat i pijat bukvalnata krv i telo Hristovo? Tie samo go koristat istiot simbolicen jazik koj go koristi i Noviot zavet.

Duri vo izjavata na ignatij samiot toj objasnuva deka krvta Hristova e "netlena ljubov" a ne nekakov magicen napitok.

smesni ste.

Изменето од stevompc - 07.Октомври.2008 во 11:28
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 12:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Атанасиј, Кипријан и Тертулијан не верувале дека лебот буквално се претвара во телото Христово и виното буквално се претвара во крвта Христова и цврсто го бранеле библискиот став дека лебот и виното се симболи, а спомен вечерата е комеморација на Христовата жртва дадена еднаш за секогаш, а не чин на повторно жртвување.
За жал, овие бранители на библиските вистини ја загубиле битката со нарцисоидното свештенство. Тоа бил воведот во папството.
 
abe "harizmatici" ... ste slusnali li vie sto e "PATROLOGIJA" ...
 
PRED DA KOMENTIRAS NESO - DOBRO E DA PROCITAS BAREM NESO OSNOVNO ...газење%20од%20смеење AKO SAKAS DA KOMENTIRAS - ZA DA NE TI SE SMEAT DRUGITE ...
 
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 12:45
Originally posted by stevompc stevompc напиша:


Duri vo izjavata na ignatij samiot toj objasnuva deka krvta Hristova e "netlena ljubov" a ne nekakov magicen napitok.

smesni ste.
 
Баш така, пресмешни се, дури и самите си даваат цитати против своите догми среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 13:11
Па сигурно дека е НЕТЛЕНА ЉУБОВ. НЕТЛЕНА затоа што тоа е БОжЈА Крв, а не на некој обичен смртен човек и грешник, туку Крв на Оној Кој е безгрешен отсекогаш. Затоа и св.пророк Давид вели дека Господ нема да види распаѓање, односно тление. А што се однесува до љубовта, БОГ Е ЉУБОВ, и од љубов Христос ја пролеа Својата Крв за човечкиот грешен род. А штом Бог е љубов и нетлен, и секој Негов дел е љубов и нетлен.

Што не ви е јасно од ова? Та нели тоа и во Светото Писмо го пишува!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 19:30
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Па сигурно дека е НЕТЛЕНА ЉУБОВ. НЕТЛЕНА затоа што тоа е БОжЈА Крв, а не на некој обичен смртен човек и грешник, туку Крв на Оној Кој е безгрешен отсекогаш. Затоа и св.пророк Давид вели дека Господ нема да види распаѓање, односно тление. А што се однесува до љубовта, БОГ Е ЉУБОВ, и од љубов Христос ја пролеа Својата Крв за човечкиот грешен род. А штом Бог е љубов и нетлен, и секој Негов дел е љубов и нетлен.

Што не ви е јасно од ова? Та нели тоа и во Светото Писмо го пишува!


ma dzabe sega ti mi go tolkuvas "predanieto", koga covekot jasno si pisal deka krvta ne e nekoj magicen bukvalen pijalok sostaven od krvat Isusova, tuku od netlena ljubov.

pojasno od toa zdravje.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 19:41
Јас сеуште не добив одговор на прашањето - што е Божјето Тело и што е Божјата Крв? Оние буквалните...
Do what is right, come what may...
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 16:18
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јас сеуште не добив одговор на прашањето - што е Божјето Тело и што е Божјата Крв? Оние буквалните...


Jas isto taka se prasuvam. Dali lebot od pricesta se pretvora vo meso koga covek go dzvaka kako meso li ima vkus?

Dali vinoto od istata, se pretvora vo krv, koga covek ja vkusuva?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 38394041>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.