IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНИ,КАТОЛИЦИ,ИЗВОРНИ ХРИСТИЈАНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 41>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А што велиш ти, како таа фраза била запишана во оригиналот: Маран Ата, Марана Та? или Мараната?
 
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:



А бре брат, пак ли ќе почнеш со твоите "оргинални толкувања". Ех, за жалење е цел свет, само ти го имаш оригиналното и вистинското, а ние читаме преводи од Светото Писмо од неписмени преведувачи!!??!! Мотај кого сакаш, ама btw работам како преведувач и точно знам како одат тие работи.

И како што велиш ти, мене не ме интересира како е во неразберливиот за мене оригинал, јас си го читам онака како е преведено и напишано на разбирлив македонски јазик, веќе со столетија. (осврни се на она што го рече за мисијата на св.Методиј и Кирил). Дали е Маран ата или Мараната, тоа ми е најмал проблем, битна ми значењето.
И научи се што значи суштина, а што значи форма. Цело време твоите коментари можат да се споредат со следнава ситуација – Ти доаѓа другар на роденден и ти носи подарок. Ама, подарокот е некоја ситница, некое убаво камче што го нашол некаде и на кое многу се радувал, затоа што било необично. Но, затоа што те љуби и те цени многу, сака тебе да ти го даде. А ти очекуваш голем, убаво завиткан подарок. И што правиш? Му велиш - Дај бе, не ти е срам, што е ова што си ми го донел. Не ја гледаш суштината дека тој тоа го направил можеби со 100 пати поголема љубов од останатите гости, туку ја гледаш и цениш формата – како било завиткано и колкава била големината. Така и со толкувањата забегуваш.

1 Кор. 16:22 А оној што не Го љуби Господ Исус Христос, нека биде проклет, Маран-ата.

(прво прочитај го во целиот контекст, со претходните стихови)

Толкување на св. Теофилакт Охридски

Со еден збор ги заплашил сите – и блудниците, и оние кои предизвикувале поделби, и оние кои јаделе од идолските жртви, и оние кои не верувале во воскресението, и сите кои предизвикувале несогласувања меѓу нив и се однесувале несогласно со неговото учење и предание. Маран ата (Господ доаѓа). Тоа го рекол делумно за да го утврди учењето за икономијата, а преку тоа и за воскресението, а делумно и за да ги засрами – Господ заради нас се прифатил на Себе, а вие Го гневите, така што некои се нарекуваат по имињата на луѓето, а некои порочно се однесуваат. Не употребил грчки израз, туку еврејски т.е арамејски. Им зборувал на Коринтјаните, кои голема важност придавале на надворешната мудрост и убавина на грчкиот јазик, со што им покажува дека на нив тоа ни најмалку не им е потребно, туку да се фалат со простотата и да зборуваат на груб јазик.
(http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Svetopismo/Tumacenje_prve_poslanice_Korincanima/16.htm)

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Еве ти го одговорот на Маран Ата... не изкажувај лаги дека не сум ти го дала. И немој да се ваѓаш дека не сум ти дала одговор како се пишува во оригиналот, оти веќе доволно добро ти објаснив дека на нас, ПРАВОславните, не ни е битна формата, буквата, туку суштината, духот, зашто буквата убива, а Духот оживотворува
 
Мараната, јас не те прашав дали вам православните ви е важна суштината или формата. Целата ваша вера се состои од форма, ритуали, фетиши, реликвии, икони, резбарии и тоа мене добро ми е јасно. Да ти беше тебе важна суштината, тогаш ти немаше да пишеш дека сакаш да одиш во Русија да му се поклониш на Бог (небаре Бог живее во Москва газење%20од%20смеење)
Јас не те прашав ни какви поклони се носат за роденден, ни каква треба да биде нашата реакција кога добиваме поклони, не те прашав ни за мислење на Теофилакт Охридски, не те прашав ни што работиш, но кога веќе кажа дека работиш како "преведувачка", тогаш срамота е вака политички да заобиколуваш толку едноставно прашање:
 
А што велиш ти, како таа фраза била запишана во оригиналот: Маран Ата, Марана Та? или Мараната?
 
Сериозниот одговорот на едно вакво прашање треба да биде од обликот:
1. Не знам.
2. Маран Ата.
3. Марана Та.
4. Мараната.
 
Што велиш ти? 1, 2, 3 или 4? голема%20насмевка
 
п.с. Одговори само со бројка.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:49
icxcnika, zoshto morash da spamirash ?


   
EvAngelos, ako icxcnika se frli vo Vardar zarem i ti ke se frlish?


Lugje, zoshto ne razberete deka Bog ne zavisi od vas? Vie ne mozhete za Nego da napravite nishto povekje od onoa sto mozhe Toj samiot da napravi za sebe.

Sto ste se fatile vo nekakvi inati, pa skokate eden na drug, nebare opstanokot na svetot zavisi od toa koj ke pobedi? Tolku ne gledate deka se promovirate kako hristijani, ama ne se odnesuvate kako takvi? Kade vi se skromnosta, ljubovta, sochuvstvoto, razbiranjeto, blagosta...

Aman, uspokojte se i pochnete da razmisluvate so oladeni glavi... Sekoj od vas si ima svoe gledanje na rabotite, no toa ne znachi oti ste apsolutno vo pravo i deka Bog svoerachno ve promoviral vo Negovi glasnogovornici.

Veruvajte vo sto sakate, zhivejte kako sto sakate i ostavete gi drugite da veruvaat i da zhiveat kako sto sakaat tie... Imajte respekt prema ostanatite kako sto sakate da bidete respektirani i vie.

Site ste razumni i inteligentni lugje, no napati zvuchite kako deca koi se karaat chija dzhamlija e poubava.

Изменето од Messenger - 19.Септември.2008 во 19:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 21:32
mozebi e kaj vistinskite hristijani
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 16:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Мараната, јас не те прашав дали вам православните ви е важна суштината или формата. Целата ваша вера се состои од форма, ритуали, фетиши, реликвии, икони, резбарии и тоа мене добро ми е јасно. Да ти беше тебе важна суштината, тогаш ти немаше да пишеш дека сакаш да одиш во Русија да му се поклониш на Бог (небаре Бог живее во Москва газење%20од%20смеење)

Јас не те прашав ни какви поклони се носат за роденден, ни каква треба да биде нашата реакција кога добиваме поклони, не те прашав ни за мислење на Теофилакт Охридски, не те прашав ни што работиш, но кога веќе кажа дека работиш како "преведувачка", тогаш срамота е вака политички да заобиколуваш толку едноставно прашање:

 

А што велиш ти, како таа фраза била запишана во оригиналот: Маран Ата, Марана Та? или Мараната?

 

Сериозниот одговорот на едно вакво прашање треба да биде од обликот:

1. Не знам.

2. Маран Ата.

3. Марана Та.

4. Мараната.

 

Што велиш ти? 1, 2, 3 или 4? голема%20насмевка

 

п.с. Одговори само со бројка.


Maranatha (מרנא תא; maranâ' thâ' или מרן אתא; maran 'athâ')
Араматејски збор кој е преведен според буквите на грчки, но не и според значењето на зборот. На некои места значењето на зборот е Наш Господи дојди, а на некои е Нашиот Господ дојде.
Тоа е молитва за скорашно доаѓање на Христос. Ако арамејските зборови се поделени по друг начин (Маран атха – нашиот Господ дојде) станува декларација на вера.
Бидејќи оргиналниот текст на грчкиот Нов Завет не содржи интерпункции, или поточно никаква раздела на зборот или реченицата, првите читатели ги соединиле двата збора во едно и го добиле Мараната.

Се надевам дека ќе те задоволи одговорот. Го имаш и на араматејски, ако тоа ти е толку битно. Иако, пак ти нагласувам, мене воопшто не ми значи како е напишано, туку значењето дека Господ доаѓа.



Изменето од Maran Ata - 21.Септември.2008 во 16:19
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 17:18
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Араматејски збор... Го имаш и на араматејски...

 
"Преведувачке", не постои "араматејски" збор, ниту пак "араматејски" јазик, туку АРАМЕЈСКИ. Не ми се верува, ни глумиш тука некоја христијанска и преведувачка, а не знаеш да го напишеш правилно јазикот на кој зборувале Христос и апостолите голема%20насмевка
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


На некои места значењето на зборот е Наш Господи дојди, а на некои е Нашиот Господ дојде.
 
Не се тоа "места" каде што тој збор има едно значење, а други "места" каде што тој има друго значење. Тој збор т.е. таа фраза ина едно единствено значење, но лингвистите не можат да откријат која е вистинската поделба на таа фраза (Мара ната, Маран ата, Марана та и сл.) и зависно од поделбите го претпоставуаат корените на зборовите од кои е составена таа фраза. Тоа што тој збор има "две" претпоставени значења, не значи дека тој на едни места значи едно, а на други друго, туку едноставно лингвистите не можат со точност да определат што таа фраза значи. Главниот проблем е тоа што таа фраза се јавува само на две места во целокупната историска документација на човештвото. Едното место е во Библијата:
 
Кој не Го љуби Господа да биде проклет! Мараната!
(1 Коринтјани 16:22)
 
А другото место е апокрифната книга "учењето на дванаесетмината" или Дидахето:
 
"Нека благодатта дојде и нека овој свет помине. Осана на Давидовиот Бог! Ако некој човек е свет, нека дојде, ако некој не е, нека се покае. Мараната. Амин."
(Дидахе 10:6)

 
До сега не е најден ниту еден друг историски документ што го содржи овој збор и затоа просто е невозможно само од овие две места да се улови еднозначно значењето на таа фраза, бидејќи самата по себе е жаргон т.е. зборовите од кои е составена не се конкретни зборови во арамејскиот јазик, туку се изведени од некои други претпоставени зборови (корени). И бидејќи не е позната и еднозначно определена поделбата, најчесно е да се оставни таа фраза неподелена т.е. онака како што се наоѓа во оригиналот "Мараната", а сето ова ти го пишувам затоа штп ми забележи дека јас го напишав тој збор споено, а демек требало "Маран Ата" и демек јас не сум знаел што значи тој збор, а ти си знаела што тој значи на твојот "араматејски" т.е. арамејски јазик.
Разбра "преведувачке"? среќа


Изменето од EvAngelos - 21.Септември.2008 во 17:18
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 17:41
Прости на грешката во однос на пишувањето, не обрнувам внимание кога преведувам лаички (тоа треба да си го поправам).

Сепак, не се согласува со тебе овој извор http://en.wikipedia.org/wiki/Maranatha
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 18:00

хахаха газење%20од%20смеење, штотуку се издаде дека поима немаше ти за фразата "мараната" и дека се послужи со "википедиа" за да истресеш нешто на форумов. Штом си дошла до таму да мораш да одиш на википедиа за да се "образуваш", на сите ни е јасно твоето лингвистичко знаење.

А што можат таквите да напишат освен да посочуваат на линкови? среќа
Штом ти е википедиа АВТОРИТЕТ, бесцелна е понатаму целата дискусија со тебе.
Како можеш, ти како "преведувачка", да ја наречеш википедиа "извор"? голема%20насмевка Тоа е глобално интернет село каде што секој може да напише и да едитира како што сака. Буквално секој, дури и 6 годишно дете што знае да куца на тастарура може да отиде таму и да едитира текстови и да додава информации по желба. 
Како извори се користат сериозни научни книги, историски документи, што е можно поизворни до оригиналниот текст, во случајов не на македонски или старословенски јазик, туку на арамејски јазик. За да дискутираш на ваква тема треба да ја познаваш основната структира, правопис и граматика на арамејскиот јазик, на грчкиот превод и, во случајов, транслитерација, да имаш познавања од лексички критицизам, библиографска анализа итн. Имаш ли читано нешто на таа тема или само си ѕирнала и си ни превела нешто од википедиа?
Ајде, подобро не навлегувај во оваа тематика. Остани си во областа во која те бива, збори си за житијата, за преданијата, за преданијата на преданијата, за толкувачите на толкувачите на Библијата, за монашките приказни, а сериозната библиска егзегеза остави ни ја на нас библиските христијани, бидејќи ние си ја тупиме главата со такви работи.

Изменето од EvAngelos - 21.Септември.2008 во 18:04
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 18:06
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 00:56

Originally posted by аџија аџија напиша:

 

ПРИЧЕСТУВАЊЕ
ПРИСТАП НА ПРИЧЕСТУВАЊЕТО ОД ПРАВОСЛАВНИТЕ ХРИСТИЈАНИ
 
Трансупстанција. Лебот и Виното буквално се претвораат во телото и крвта Христова. Примателите се канабалисти.

 

ПРИСТАП НА ПРИЧЕСТУВАЊЕТО ОД БИБЛИЈСКИТЕ ХРИСТИЈАНИ
 
Лебот и Виното симболично го претставуваат Телото и Крвта Христови, за Негов Спомен - како што Тој заповеда. Фокусот на симболичната вечера е Исус Христос.

 

 

Би сакал, систематски и суштински да разгледаме еден став (а според Учењето на Светото Писмо и на Христовата Православната Црква – една заблуда) на Библијските Христијани по прашањето за Светата Причесна. На првата страница од темава можете да го прочитате протестантскиот став дека Причесната е симбол, односно дека верните при Причестувањето добиваат симбол на Телото и Крвта на БогоЧовекот, а не вистинско Тело и Крв Христова.

 

Најпрвин да се потсетиме дека никаде, ама баш никаде во Светото Писмо не е кажано дека се тоа симболи, туку беше кажано дека тоа е баш Телото и Крвта. Протестантите би не’ обвиниле за канибали за ваквиот чин, како што може да прочитате во нивниот став напишан на првата страница од оваа тема. Канибалите се човекојадци, ние не сме човекојадци, туку приматели на Телото и Крвта на БогоЧовекот. Канибалите кинат место со забите, а кој е тој човек кој го кине и меле со своите заби Телото на БогоЧовекот? Ниту го прави ниту може да го прави тоа, зашто Тоа Тело Е непрегризиво! Не се вели примете делови од моето тело, туку се вели Примете, јадете ова Е МОЕТО ТЕЛО. Значи Цело Тело, а не одгризоци!

 

Протестантите си го преиначуваат напишаното од Господ преку Светите Апостоли и си измислуваат дека тоа е симболика, а ВО СУШТИНА НЕ Е! Ако Светото Писмо вели Тело и Крв, тогаш тоа и СЕ Тело и Крв, а не симбол ниту замена. И точка! Господ вели така, мојата логика спрема Божјиот Збор молчи! Не преиначувам ништо кое не ми е логично, туку го примам тоа со Вера!

 

Се поставува едно сериозно прашање? Зошто ни е дадено Телото и Крвта? Уште пред да го добијам коментарот од протестантите на форумов, велам дека не ме чуди што протестантите можеби нема да ме разберат и/или можеби ќе ме прогласат (можеби по n-ти пат, каде што n > 0) за кривоверец и/или еретик. Тоа е затоа што не го следат Светото Предание преку кое Светиот Дух продолжува да ја поучува Црквата сите овие 2000 години и да ја воведува и да ја води низ најдлабоките тајни на Божјото Откровение подарено на светот. Одговорот е: Ние ги примаме Вистинските Тело и Крв на БогоЧовекот за да од нив ги примиме Божествените Благодатни Енергии Кои се присутни во Телото и Крвта на БогоЧовекот (поимот “Божествени Благодатни Енергии“  мислам дека го нема во Светото Писмо и затоа можеби ќе добијам етикета на новотарец и небиблиски Христијанин).

 

Кога СИТЕ НИЕ Ги примаме ИСТИТЕ Вистинско Тело и Крв на БогоЧовекот, тогаш во нас ние ги имаме ИСТОТО Вистинско Тело и Крв на БогоЧовекот, па стануваме сите ЕДЕН БОГОЧОВЕЧКИ ОРГАНИЗАМ, а тоа е Светата Црква. Така, Светата Црква не е само човечка заедница, ами БогоЧовечки Организам, на кој Главата Е Господ Исус Христос, а сите ние сме членови. Ем сме едно, ем напоени од Божествените Благодатни Енергии ја реализираме суштинската смисла и причина на Отелотворувањето на Божјиот Збор,  имено: Бог Се симна на земјата, за да човекот се искачи на Небото. Примајќи ги Телото и Крвта на БогоЧовекот, ние се обожуваме, односно стануваме богови (со мало “б“), но не по природа, туку по Благодат. Но, да Се Биде Бог и да се стане Бог, тоа е апсолутна разлика.

 

Оние кои се декларираат за читатели и за пазители на Светиот Божји Збор, во конкретниов случај испаѓа дека се и додавачи на нешто ненапишано и неподразбрано (“симбол“). Но, тоа и не ме чуди, бидејќи не само за ова прашање тие толкуваат, преведуваат, подразбираат нешто/нешта според својот ум и своето размислување а не онака како што Господ ни го има тоа напишано и предадено преку Светото Писмо. Сакам да кажам, тие не се труделе  да се прилагодат себе на напишаното во Светото Писмо и да се потрудат (да! да се потрудат) да проникнат во Духот на напишаното, точно онакво какво што е напишано од Господ преку Светите Апостоли во Светото Писмо, туку толкувањето на Светото Писмо го прилагодуваат на сопствените ставови, мислења и размислувања и на нивната човечка логика, па и не треба да не’ чуди тоа што има толку Библиски Христијански Заедници, од кои секоја декларира дека ја чува Вистината и вистински ја исповеда, а во суштина меѓу нив (самите Протестантски Заедници) има разлики, а Вистината е ЕДНА!

 

(се извинувам за морбидните и морничави изрази во коментаров во делот во кој зборував за ставовите во врска со Светата Причесна)



Изменето од Pravoslavie - 22.Септември.2008 во 00:59
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:00
ako bese taka lesno site da stanat hristijani kako sto ni pretstavi ti, Hristos ke se mackase na leb i ke se prodavase vo vero.

ne treba Hristos, da se jade, tuku da se vnese vo sebe, vo svojot um, duh, bitie. Ako mislis deka toa go postignuvas os jadenje, rekov, neka osvetuva mpc lepcinja i neka gi prodava na onie standovi za gevreci, ke se podobri svetot edno 99.103%
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:09
Зарем не се вели: “Ако не Го јадете Моето Тело и не Ја Пиете Мојата Крв нема да имате Живот во себе“ и “Кој Го јаде Моето Тело и Ја пие Мојата Крв има живот вечен и Јас ќе го Воскреснам во последниот ден“
 
Каде овде се споменува симболика??
Господ го направи тоа да биде многу блиско, за да СЕКОЈ кој сака може да пристапи кон Светата Причесна.
 
А за тоа со Веро... апостолот Павле не’ опомена дека треба да се испитаме себеси, а потоа да пристапиме кон Причесната. Значи, не е во ред недостојно да се прима Причесната!!
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:11
ako ako, jas ti velam, stom e so jadenje, otvorete mpc pekara i slobodno delete, t.e. prodavajte, lepcinja za site da se najadat od Hrista.

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 01:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

хахаха газење%20од%20смеење, штотуку се издаде дека поима немаше ти за фразата "мараната" и дека се послужи со "википедиа" за да истресеш нешто на форумов. Штом си дошла до таму да мораш да одиш на википедиа за да се "образуваш", на сите ни е јасно твоето лингвистичко знаење.


А што можат таквите да напишат освен да посочуваат на линкови? среќа
Штом ти е википедиа АВТОРИТЕТ, бесцелна е понатаму целата дискусија со тебе.
Како можеш, ти како "преведувачка", да ја наречеш википедиа "извор"? голема%20насмевка Тоа е глобално интернет село каде што секој може да напише и да едитира како што сака. Буквално секој, дури и 6 годишно дете што знае да куца на тастарура може да отиде таму и да едитира текстови и да додава информации по желба. 
Како извори се користат сериозни научни книги, историски документи, што е можно поизворни до оригиналниот текст, во случајов не на македонски или старословенски јазик, туку на арамејски јазик. За да дискутираш на ваква тема треба да ја познаваш основната структира, правопис и граматика на арамејскиот јазик, на грчкиот превод и, во случајов, транслитерација, да имаш познавања од лексички критицизам, библиографска анализа итн. Имаш ли читано нешто на таа тема или само си ѕирнала и си ни превела нешто од википедиа?
Ајде, подобро не навлегувај во оваа тематика. Остани си во областа во која те бива, збори си за житијата, за преданијата, за преданијата на преданијата, за толкувачите на толкувачите на Библијата, за монашките приказни, а сериозната библиска егзегеза остави ни ја на нас библиските христијани, бидејќи ние си ја тупиме главата со такви работи.


1. Јас не преведувам од арамејски!
2. Со вики се послужив од проста причина што не знам да пишувам на арамејски, а сакав да ти го најдам зборот во оргинал (нели ти само *оргинални зборови* ги сметаш за веродостојни?)
3. јас веќе ти го дадов значењето на зборот во самото толкување на св Теофилакт Охридски и ти нагласив дека мене суштината ми е битна, а не како тебе, буквата која умртвува!
4. Ако си ти толку добар лингвист и ако имаш некој подобар извор, што не го наведе на форумов до сега?
5. е брат брат, едно збориш друго правиш - тоа ти е твојата вероисповед. До вчера викаше дека јас сум те критикувала како личност и дека сум те оговарала, а погледни си ја гредата сега во твоето око!!! Го правиш токму тоа што не сакаш да ти го прават, дури и полошо - се исмејуваш. е сега се гледа кој е Христијанин, и тоа *ИЗВОРЕН*!
6. Не бегај стално од темата со некои твои будалштини. Немој да мислиш дека ако заобколуваш другите се мутави и нема тоа да го видат. Врати се наназад на странициве и одговори на се што имаш прескокнато, ако си толку паметен!!!
7. МОЈАТА НЕСПОСОБНОСТ КАКО ПРЕВЕДУВАЧ НЕ ЈА ПОНИШТУВА ВЕРОДОСТОЈНОСТА НА СВЕТОТО ПРЕДАНИЕТО КОЕ Е ПОСВЕДОЧЕНО ОД СВЕТОТО ПИСМО, А ТВОЈАТА ИРОНИЈА ЈА ПОНИШТУВА ВЕРОДОСТОЈНОСТА ДЕКА ТИ СЕ НАОЃАШ ВО ВИСТИНАТА!!!

Изменето од Maran Ata - 22.Септември.2008 во 01:19
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2008 во 02:04
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

ako bese taka lesno site da stanat hristijani kako sto ni pretstavi ti, Hristos ke se mackase na leb i ke se prodavase vo vero.

ne treba Hristos, da se jade, tuku da se vnese vo sebe, vo svojot um, duh, bitie. Ako mislis deka toa go postignuvas os jadenje, rekov, neka osvetuva mpc lepcinja i neka gi prodava na onie standovi za gevreci, ke se podobri svetot edno 99.103%
 
Ретко давам аплаузи, но ова мора да се испоштуе аплауз
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 41>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.