IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Астрономија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Астрономија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2011 во 13:16
Zlatnik, sea si kupiv teleskopce, ali ne sum bil nikade da gledam... samo od skopje, od terasa. i iznenaden sum... mesecinata se gleda mnogu detaljno, jupiter, uspeav da vidam 2 pojasi, a 4te sateliti se gledaat kako tocki, i najnovo, se gleda orion nebula-ta.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2011 во 23:46
Еј браво, ти честитам. Ти посакувам чисто небо и што почесто да го користиш.
Само, тешка работа дека од Скопје ќе видиш нешто. Мора да се тргнеш некаде настрана од градот. Ако не повеќе барем на едно 10-тина 15 km.
Секако, со друштво ќе биде многу поубаво.намигнување Треба ли да нагласам со какво друштво е поубаво да се симнуваат гледаат ѕвезди?
А, што марка е телескопот, кои му се карактеристиките (објектив, окулар, зголемување, сооднос на фокусот (focus ratio) f/ ? ...)?
Ја пронајде ли Андромеда?
Od Ѓуриште (800 m н.в и околу 10 km од Св. Николе, што значи нема светло), може да се примети дури и со голо око (и тоа јас, што носам „цвикери“плазење)
Исто така, би можел да ја „фатиш“ и ISS (International Space Station) кога прелетува преку МК. За да знаеш кога тоа се случува, отиди овде
За да си ја дотераш локацијата (кај мене е на Велес) прво отиди овде и од таму бирај држава, место ...
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 09:30
Celestron astromaster 90eq - to ti e 90mm/F11 refractor. ne deka e nesto posebno, kako so citam po forumite, ne mozev da najdam nekoj dobar review, ali ne mozev da najdam ni nekoj los... ali, za budzetot sho go imav, ovoj bese najpogoden... nekev da zemam reflector radi toa sho ovaj ima pogolema oshtrina i e podobar za fotografiranje...

Ama belja, od koa go kupiv, sve oblacno e neboto... se nadevam sea proletta ke se razvedri ubavo, pa moze da se dogovorime da napraime nekoj izlet.

Pozz
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2011 во 15:09
Во последните 18 години, вечерва Месечината ќе биде најголема. Денешната (или поточно вечерашнава) полна месечина во однос на другите ќе биде поголема за 14%. Причина за ова е што Месечината е во перигеј, т.е. таа е во точка на нејзината орбита околу Земјата, кога е најблиску до неа.
Следна ваква прилика ќе биде после 18 години.
Повеќе

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.