IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Adobe Premiere Tips (финтички)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Adobe Premiere Tips (финтички)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Adobe Premiere Tips (финтички)
    Испратена: 18.Јуни.2007 во 11:31
Eve ovde ke pocnam od vreme na vreme da ostavam po nekoja finta od Premiere, za brza rabota. Za site koi sakaat da naucat kako da si ja zabrzaat rabotata
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 12:00
Bidejki, nesto ne mi dava da napravam post na jpg print screen, ideme na slepo Angry

Avtomatsko redenje na fotografii (moze i klipovi) vo sekvenca i odreduvanje na "default transition"

1. Se importiraraat fotografiite.
2. Tie fotki sto sakame avtomatski da gi vneseme na timeline gi selektirame.
3. Sosema gore kaj project prozorot ima edno okruglo kopce so triagolnik kako "play" (toa znaci deka tamo se otvara novo meni). Go klikame kopceto i se otvara meni, vo menito ima "automate to sequence". Go klikame toa i se otvara nov "dialog box". Site opcii vo ovoj dialog box se prilicno jasni i intuitivni za da gi objasnuvam. Tuka ima da se chekira dali da se koristi "default transition" - obicno taka i go koristam. Klikame OK i WOOOOP, gi imame site fotki naredeni na timeline zaedno so tranzicija, ili bez ako taka sakame.

Za odreduvanje na default tranzicija se ide na effects tab, se otvaraat tranziciite i taa sto sakame da bide default - desen klik i "set selected as default"

Tolku za pocetok






Изменето од D'Dalton - 19.Јуни.2007 во 16:12
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 16:11
Podelba na stereo audio vo mono

Jas otkoga se prefrlif da rabotam intenzivno na Premiere Pro (od Avid) eden od prolemite so koi se soociv bese toa sto Premierot sekogas stereo audiot go stava na edna stereo traka vo sekvencata, a ne kako sto barem jas mislam deka treba sekoja audio traka da bide mono i avtomatski da go stavi audioto vo dve traki. Ova e bitno zaradi potrebata za posebno editiranje na sekoj kanal, posebno koga materijalot e snimen so kamera i 2 mikrofoni.

Ova se resava ednostavno.

Ednata opcija bi bila da se koristat filtrite "fill left" ili "fill right", no ova ne e tolku dobro, ponekogas ni treba na dru nacin.
Se selektira vo project prozorot klipot so stereo audio ili audio fajlot koj sakame da podelime na 2xmono, klikame na "clip" gore na barot, potoa "audio options" i tuka se javuva opcija "breakout to mono" i tolku.
Ima i + opcii tuka koi se "treat as stereo" - si kazuva samiot sto e toa

Za sinhronizacija na timeline, se stavaat video i mono audio klipovite, se selektiraat so laso site i desen klik "link media"

Tolku za denes
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 00:58
Kako prvo, fala ti za Daily Premier Tips.

A kako vtoro,  se setiv za maka shto imav so
stereo audio vo mono.

Montirav eden kratok dokumetarec / fundraising video.
Audioto od speakerot beshe snimen samo na eden kanal,
i aj da go stavam na dvata poednakvo.

Vrti suchi, neznam sho,
i nekako go reshiv
problemot so pomosh na submix.
:)


BTW, Premier 1.5 Pro.


Pozdrav

Igor


Изменето од Igor-T - 21.Јуни.2007 во 01:02
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 15:05
Drago mi e sto na nekogo mu pomognala ovaa moja tema. Mi tekna otkoga kumot moj kako sound designer pocna da gu uci premierot, pa sekoj den mu kazuvam po nesto, pa si vikam aj i ovde. So taa razlika sto on chasti i pivo, a tuka nema pivoooo LOL.

Sledno - JKL montiranje

JKL montiranjeto go smislija Avid, pa od tolku sto e adiktivno, moraa site drugi da go implementiraat. Toa znaci montiranje so tastatura, bez gluvce. Togas rabotata ednostavno leta. Trikot e vo upotrebata na JKL kopcinjata na tastaturata kako Play i Stop J - Play nanazad, K - Stop, L - Play nanapred. So dvapati brzo klikanje na L ide 2xPlay ili tripati - 4xPlay itn. istoto ova vazi i za J kopceto za nanazad. Principot na rabota ide odprilika vaka.

- Se selektira klipot vo proekt prozorot se frla vo monitor i se pocnuva.
- Trite sredni prsti na levata raka se na JKL tasterite. Play- Stop - napred nazad, se naogja vleznata tocka, se klika "i" za "in", prodolzuvame so JKL do "o" za "out", i klikame ". (tochka)" ili ", (zapirka)" za da go smestime klipot vo sekvencata. Bez nisto drugo da klikame direktno se prodolzuva so JKL prebaruvanje po klipot za novi tocki za vlez i izlez i so "." i "," gi smestuvame vo sekvenca.
"." znaci overlay, koga ke go smesti klipot vo sekvenca ke go smesti vrz drugite,
"," znaci insert i koga ke go smesti ke gi butne site dugi nanapred. Za prosto redenje bilo koe e dobro, bitno e koga ke se smestuvaat klipovite na veke naredena ili izmontirana izmegju klipovi, dali ke butne ili ke dojde vrz drugite.
So ovoj nacin se uprostuva i ubrzuva celata rabota na biranje i redenje na pocetnite kadri pri prvata verzija.
Jas licno gi imam remapirano funkciite na tasterite za da mozam i so dve race. JKL si se kako sto se so toa sto in i out mi se E i R, i namesto . i , gi imam Z i X - kako na Avid, vaka mi e pozgodno. (tasterite se remapiraat na "Edit - Keyboard customization")
 
Tolku za denes Tongue
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 10:52
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Bidejki, nesto ne mi dava da napravam post na jpg print screen, ideme na slepo Angry

Далтон, да не ја пречекоруваш дозволената големина на меморија на фотографијата. (75Kb)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 13:17
Trim so Ctrl

Otkoga se naredeni klipovite vo sekvenca, jas najprvo gi kratam opashkite dodeka gledam. Tamo kaj sto sakam da skratam klikam Ctrl i gi trimuvam. Ako sakam da go smenam rasporedot na klipovite isto taka move pravam dodeka go drzam kliknat Ctrl.
Probajte ke vidite za sto mislam

Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 13:05
Gang i referentni monitori

Edna od dosta koristeni funkcii pri montiranje posebno na filmovi e gang funkcijata. I ova proizleguva od legendarniot Avid workflow. Toa znaci deka koga k*rsorot na timeline e vo odredena pozicija, i vo source monitorot e vo bilo koja, pri klikanje "gang source and program" (se naogja kaj triagolniceto koe izgleda kako play gore desno na monitorite) kako pravime scrub po timeline taka sinhrono se dvizi i source klipot. Ova ima upotreba pri sinhronizacii na klapa ili pri playback na muzicko video.

Pri kolor korekcija nekolku raboti se bitni:
- dobar korektor, so dobri opcii
- referenten monitor, onie so "blue only" i "underscan" opcii
- osciloskop, vektroskop

Za srekja Premiere Pro ima soliden kolor korektor (iako sega Final Cut izede sve so implementacija na Silicon Color vo Final Cut Studio) i ima implementirano poveke "skopovi". Za referentiot monitor ke treba sami da snajdeteConfused. Jas koristam JVC zaradi toa sto e poeftin od Sony, a se znae koj e podobar, ama ova e minimumot za profi.
Za da moze da se gledaat skopovite pri kolor korekcija, a sepak da se gleda i program monitorot za da go gledame rezultatot se primenuva ovaa tehnika.
Otkoga e napravena montazata, se preogja na korekcii. Se klika triagolnikot (sto lici na "play") gore desno na program monitorot, se otvara menito i se selektira "new reference monitor". Ke se otvori nov monitor vo nov prozor. Koga ke napravime scrub po timeline ke vidime deka videoto na noviot monitor stoi, dodeka vo program monitorot se dvizi. Tuka doagja funkcijata "GANG". Vo noviot monitor dole ima kopce "gang to program monitor". Go klikame i sega dvata monitori se sinhronizirani. Sega vo noviot monitor na triagolniceto gore desno koga ke klikneme dava opcii da gi gledame skopovite, moze "all scopes" ili sekoj posebno, zavisi sto e potrebno. Koga ke klikneme "all scopes" se pojavuvaat 4 scopa, najbitni se vectroskopot i YC waveform.
Na ovoj nacin vo isto vreme ke go gledate rezultatot od korekcijata i skopovite vo isto vreme. Inaku najkriticni se nivoto na belo i nivoto na crveno (deka crvenata boja od spektarot prva se pravi akvarel na video)

P.S. ima edna izreka "Ako izgleda odlichno - sigurno e otideno preku granicite"
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 15:05

Јас кога доаѓам до колор корекцијата, ми се врти. Премиерот има толку многу опции т.е. ефекти за колор корекција што незнам со што да почнам. Стварно незнам што е најпаметно и најдобро. Обично користам колор коректор, она со девет опции, по три, т.е. за светли тонови, за средни тонови, и за темни тонови, се разбира за секоја боја посебно. Колор корекцијава барем на мене ми изгледа како многу килава работа. Посебно ако снимањето е направено во повеќе амбиенти, а долги кадри.Ouch

Работата е уште по килава, ако се работи за свадба (а тоа е бајаги материјал) а сакаш боите да изгледаат пристојно. Додуша кај нас нашиве "свадбари" не се замараат со такви работи, едноставно фул ауто и средена работа, ама ако сакаш да одскокнуваш и да се двоиш, тогаш нема ауто.ConfusedLOL
Далтон кој ефект ти го користиш за корекција на боја, и кој е по едноставен за пристојни резултати, а да не е многу мачен за дотерување?
Благодарам за одговорот однапред.Clap


Изменето од Александар_А - 26.Јуни.2007 во 15:06
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 10:02
Alexandar, kolor korekcijata e vistinska nauka, i jas seuste ucam, i doznavan novi finti, a ja rabotam veke 10 godini LOL. Chovek se uchi dodeka e zhiv, neli..
Vo premier najcesto go koristam negoviot "color corrector" filter. Inaku za pospora poubava korekcija moj favorit za premier, AE, Avid mi e Red Giant Magic Bullet. Prilicno e pospor i ne bi ti go preporacal za svadba, koja mozes i so nativniot color corector da ja zavrsis rabotata.
Za kriticni momenti ponekogas kako prv filter go stavam "shadow/highlight"  ako se skrsheni senkite, a vtor e korektorot
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 10:39

Па јас со 3 години сум релативно тазе во оваа работа. (три години по комерцијалноWink). "shadow/highlight" е многу корисен ефект, чуда прави, само не ми се бендисува баш што со него се зголемува шумот (станува по воочлив), ако сцената е снимена на тенко свето, а за беља па тогаш треба.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 10:51
Kompresiranje vo WMV

Koga ke zavrsam so nekoja rabota, zaradi odobruvanje kaj klientite najcesto im pakuvam wmv. Spored mene ima najdobar kvalitet za mal bitrate. I najbitna rabota, bez problem go pee na sekoe PC. Mac korisnicite se srekni so QT, ama kaj nas se zanemarliva kategorija.
Koga ste gotovi so montazata, idete "Export/ Adobe Media Encoder", koga ke se otvori noviot prozor na najgornoto meni selektirate Windows media. Tuak treba da si napravite sopstven preset (barem jas taka pravam). Mojot ide vaka.
Video - Windows media video 9, encoding passes - 2 (za pobrzo -1), Bitrate - Variabile Quality
Audio - isto kako video
Audiences - frame rate - 25, pixel aspect ratio - D1/DV PAL, Frame width/ hight 720/576, maximum bitrate - 1500 ili 2000, image quality - 100, audio format 96kbps ili 128kbps.
Koga ke kliknete OK avtomatski ke ve prasa da go socuvate presetot i tolku.
Ne zaboravajte na sledniot prozor da mu zadadete "work area" a ne cela cekvenca.
Za QT koristam isto Adobe media encoder ama namesto Windows media selektiram Quicktime i potoa kaj video koristam H.264 ili Sorenson video. Ova retko go koristam deka ednostavno ne mi baraat, ama ako znam deka klientot ima Mac, vaka go pravam posrekjen LOL
Inaku ne koristete mpeg 2 za DVD od Adobe media encoderot ako sakate da go koristite toj fajl vo aplikacija za DVD avtorizacija, bidejki e Main Concept codec i poveketo aplikacii za DVD avtorizacija nema da go prepoznaat, pa ke treba da barate Main Concept instalacija i problem.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 11:36
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Па јас со 3 години сум релативно тазе во оваа работа. (три години по комерцијалноWink). "shadow/highlight" е многу корисен ефект, чуда прави, само не ми се бендисува баш што со него се зголемува шумот (станува по воочлив), ако сцената е снимена на тенко свето, а за беља па тогаш треба.



So site filtri i efekti, magijata e vo vnimatelnosta na doziranjeto, kako koga si pravis kafe, vistinskata merka na voda, kafe i sheker (jas bez sheker, fala LOL) i vistinskata merka na varenje e vistinskiot vkus. Ne treba dramaticno da se primetuva korekcijata za da bide dobra, samo malku da pipnes nekogas e poveke od dovolno. Se zavisi sto sakas da postignes.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 13:36
Тегла, те нема нешто со советиве, одамна.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.