IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Adobe Premiere Tips (финтички)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Adobe Premiere Tips (финтички)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 10:01
Eve me povtorno намигнување.
Aleksandar me prasa pred nekoe vreme kako vo Premiere Pro da ima video vo text, a ostanatiot del da bide istoto ili drugo video so nekakov efekt (blur, B&W, color koregiran, itn..)

Primer 01. So staticen text ili geometrija.

1. Se postavuva videoto na timeline, se kopira istoto i kopijata se stava vrz prviot klip. Na tretiot video trak se smestuva text. jas odbrav da bide elipsa za polesno da se gleda razlikata na desktop




2. Na track1 videoto mu dodeluvam gaussian blur, dodeka na track2 mu dodeluvam "track matte key" efekt.




3. Vo title tool odreduvam geometrija koja kje posluzi kako maska. Moze da bide i text.




4. Na "track matte key" efektot sto e dodelen na track2 vo menito mu dodeluvam deka matte e track3 (track3 celo vreme e isklucen )



i ete go efektot намигнување

E, sega tuka ivicite se ostri. Ako sakam ivicite da bidat meki togas vo title tool na elipsata i dodeluvam senka kade sto agolot i dalecinata se na 0 (nula), i si igram so "size" i "spread". Agolot i dalecinata se na 0 za da bide senkata od site strani podednakva. Ako sakate i so toa moze da si igrate.




Mislam deka vi e od pomos. Utre kje napisam kako da se dvizi maskata.
Pozdrav



Изменето од Tegla - 17.Март.2008 во 10:02
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 03:36

Epa welcome back!

голема%20насмевка


Igor


Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 18:42
Premier 6.0
e za nigde
Кон врв
vlatko606 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko606 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 00:36
Momci aj malce pomos. Kako da importiram mp4 vo cs3? probav so konverzija ama se gubi kvalitet. menuvanje na ext vo mpg, m4v nepomaga. Nekoj sovet? ps dali cs4 importira mp4 ili ist e ko cs3? fala odnapred:)
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 11:31

Мене не ми затребало да импортирам МР4 ама да пробам па ќе те известам.

Мислам дека Елементот има подршка за тие видови формати, бидејќи е по кориснички.


Изменето од Александар_А - 12.Март.2010 во 12:22
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 17:40
Originally posted by vlatko606 vlatko606 напиша:

Momci aj malce pomos. Kako da importiram mp4 vo cs3? probav so konverzija ama se gubi kvalitet. menuvanje na ext vo mpg, m4v nepomaga. Nekoj sovet? ps dali cs4 importira mp4 ili ist e ko cs3? fala odnapred:)


Ne znam dali importira bidejki go nemam CS4, ama da skratam - i da importira, sekogas kje gubis kvalitet.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
vacev Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vacev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2013 во 17:42
sakam da prasam imam aparat nikon d3100 snima videa vo MOV file istiot file ne go cita vo adobe premiere cs5 sto da napravam za go procita vi blagodaram odnapred na odgovorot
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2013 во 19:50
Далеку сум од професионалец.Но имам чепкано видеа.
Па овој проблем сум го решавал со софтвер за конвертирање
на видеото во потребниот формат.
Само симни си конвертор кој го има форматот што ти е
потребен и средено.Е не знам што се случува со квалитетот
на видеото откако ќе го конвертираш.Иако ако прочепкаш
низ гугле и тоа сигурно го пишува.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.