IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Во Шпанија да не има некој ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Во Шпанија да не има некој ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 10:13
Ostaj toa i ne e taka zalosno... da slusnish samo sto Spancite znaat za nas, taka procitale ne samo tie tuku i od drugi drzavi a i so svoi ochi sum procitala, mi se plachi koga ke slusnam... A toa go ima na INTERNET... Jas ne sum go napisala sigurno, nekoj imal interes taka da se pretstavi Makedonija....
 
 
Прилепчанка
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 10:27
holla chica
Кон врв
blue666 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4465
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 10:30
sto ti znaci poliglota
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 10:31
si, mi amor
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 14:58
Незнам зошто очекувате некој нешто да знае за некоја друга држава кога не се доволно информирани ни за сопствената
Јас престанав да мислам повеќе на тоа, бидејќи гледам дека секаде има луѓе кои што се ги занимаат различни информации и има луѓе тапани, ама врска немаат од живот, тупи и ограничени за се.
Ниту Македонците се па толку информирани. Оно вистина на школо до 8 одд се учи светска географија но колку им останува на луѓето во глава за понатака во живот?!
Секој си гледа животот поедноставен да му биде, без многу замарање, освен поедини луѓе кои живо се интересираат за се и сешто.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 19:15
 
Тема: Во Шпанија да не има некој ?
 
 
Немет никој. Сите сне во Канада.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 11:03

Polar Bear, ima kako ne!!!намигнување

Vchera vo 2 Noemvri 2008 vo vesnikot ¨El Mundo¨ prijatno me iznenadi slednava vest za Makedonija. Pa eve prevod od vesnikot:
 
BALKANSKATA GRUPA SYNTESIS VCHERA GI ZAGREA MOTORITE I DENESKA GI GLEDAME POVTORNO VO PRIDRUZBA NA SINFONISKIOT ORKESTAR OD BURGOS 
 
Chlenovite na Balkanskata grupa ke se kachat na tribinata vo Burgos po vtor pat. Za prv pat se pretstavija vchera i toa za prv pat nadvor od Makedonija, zemjata na poteklo, otkrivajki ni tajnite od nivnoit album Identity kade sto mozeme da gi slusnime emotivnite izvedbi na pesnite vo kombinacija so izvornata muzika.
 
Vtorata shansa ke ja imaat deneska vo 19.30h i toa vo Teatro Principal vo Burgos pridruzeni od Simfoniskiot Orkestar od Burgos. Ke imaat moznost da ne prosetaat po svojata muzichka kariera y da im se pretstavat na publikata so ovaa edinstvenma kombinacija pomegu nivnata muzika i sinfonisktata muzika.
 
 
I posle nemalo Makedonci...трепкање
  


Изменето од biljana.madrid - 03.Ноември.2008 во 13:58
Прилепчанка
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 11:15
gi ima, mojata lepsa polovina bese skoro dve godini tam u severot zaglavena...
Кон врв
oliver30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oliver30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 02:18
za mak ambasada vo spanija? a da mi kazaa deka rabotela tamu nekoja daniela od prilep ja znae nekoj?
Кон врв
oliver30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oliver30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 02:26
ejj akaj se najde pa sega uste edna prilepcanka vo spanija????jas idam za nova godina tamu pa se gledame:)
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 09:54
Originally posted by oliver30 oliver30 напиша:

za mak ambasada vo spanija? a da mi kazaa deka rabotela tamu nekoja daniela od prilep ja znae nekoj?
 
Devojcheto sto raboti tamu mislam deka e od Prilep, i mislam deka se vika Meri...Dva pati sum bila ovaa godina poradi potreba i samo sum zbornala so taa Meri i so edno mashko sto raboti tamu. Drugi ne sum videla (a po glasovite imase i drugi tamu po sobiteголема%20насмевка). Ambasadata e na ubavo mesto vo centarot na Madrid Calle Ramon De La Cruz, paralelna na Goya i e vo eden stan najnormalen (t.e. nisto posebno).
 
Ambasadata se naoga vo edna zgrada na istoimenata ulica na vtori sprat. Na edinstvenata terasa kade sto se naoga Makedonskata ambasada se vee golemo zname na Makedonija. Taka znaes deka ne si ja utnal - tuka e ambasadata.Pred vrata gledash edna plochka vo pozlatena boja na koja pisuva Ambasada na Makedonija na Makedonski i Spanski. Arno ama ne im teknalo da pishat koj stan e, pa sekagash moram da prasuvam nekoj sto izleguva od zgrada. Potoa vleguvash i vlezot e onaka ubavo doteran, potsetuva na minatoto, kako i celata zgrada... Vnatre vo stanot e pristojno uredeno bez pompeznosti... tri beli fotelji i dve mali masicki na koi sto ima business spisanija na angliski od Makedonija, a na zidot sliki od Oxrid, potoa eden saren mal kilim na sredina (pretpostavuvam od IKEA) i toa. Za nashi uslovi i zemajki go vo predvid brojot na Makedonci tamu - MNOGU PRISTOJNO!!!  
 
Da ne zboruvam ponatamu za uslugite zosto da ne me prochita nekoj od tamu, pa posle ja zaebavmeголема%20насмевка! Nema mnogu Biljani tuka vo Spanija, a posebno Madridголема%20насмевка
 
Nema Makedonci tuka, i tie sto sme sosema sluchajno... ne e onaa tipichna imigracija od Makedonija za baranje podobar zivot... tuku druga prichina... Nikogas ne bila Spanija nasha destinacija za podobar zivot, kako sto e Kanada, USA, Australia, Germanija i sl...
 
Na pochetokot od devedesettite Spanija dozivuva golema kriza so nevrabotenost od okolu 25 % za po nekolku godini da se iskachi na osmo mesto na najsilnite ekonomii vo svetot (vo momentov e na osmo mesto). Vo momentov kako i cel svet ja zafati recesija, ama ne kako od 1993 i najvazno nikoj ne ochekuva taka da bidi. Znaat tie sto e siromashtija, ako mi se zanesuvaat tuka, trosat kako nenormalni... I tie za leb molea kako nasголема%20насмевка... Vo 60-tite, 70-tite i 80-tite pola Spanija bese nadvor da bara rabota... sega im smetaat strancite tuka... Kolku sme licemerni lugevoизненадување... Ne se chudete i nie sme isti, zato jas kako doma sum tukaголема%20насмевка
 
Chlen e na Evropskata Unija od 1986 godina, koga zaedno se pridruzuvaa so Portugalija.


Изменето од biljana.madrid - 21.Ноември.2008 во 11:54
Прилепчанка
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 16:44
Интересно Билјана...баш ме заинтересира..Инаку учам шпански па истражувам за Шпанија...Ме интересира - викаш нема многу македонци во Шпанија..А тие што се - се знаете ли меѓу себе?И каков е стандардот?Пристојни плати,скапо - нормално?
Кон врв
oliver30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oliver30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 21:46
WOW biljana pa ti da ne si profesorka?se salam taka treba dokazise deka si makedonka fala za informacijata se nadevam deka ke se snajdam ako treba da odam i do makedonska ambasada vo madrid se najubavo POZDRAV
Кон врв
oliver30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oliver30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 21:56
a da ne ima nekoj makedonec vo burgos?ili slaba rabota?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.