IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Хемија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хемија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 17:33
неорганската ми е поинтересна,ама во комбинација со термодинамика,кинетика, механики,интеграли е лудило
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 19:22
Неорганската е поинтересна ама и многу полеснасреќа
 
Органската Хемија е лудило,многу време треба за да се совлада,за основите ти се потребни барем 3 недели учење,ама пак потоа оди доста брзо останатотода
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2010 во 21:05
....i matematikata,..nekoi vikaat deka im bila lesna , pa...изненадување

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 14:37
Имав добра основа...
Сакам хемија, ми оди и се тоа...

Ама... професорката ми ја убива желбата за учење.
Еве имам тројка сега за тромесечие и од сите предмети, најмногу за тоа ми е криво.

Шта се може...

Како наука, хемијата е прекрасна. Ај љав хемија и ми стојат тоа епруветите кога ги фаќам во раце, така во комбинација со бушава коса изгледам како да сум напраила некоја беља во лабараторија.   
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 15:46
Originally posted by brza brza напиша:

pa,ima poveke,..pokraj drugite,...koga zapishav prva godina,imashe samo 16 ispiti do kraj ,...ne bev bash redoven student,....i ne polagav redovno ispiti,...ama,gi slushav redovno godinite,...pa taka i treta ja islushav,...i zapishav i sedmi semestar,,....duri za tablo se slikav,...ama ,togash koj kako ke dojdeshe za sekretar za obrazovanie,..ke si napravashe neshto po svoe ,..demek reformi,...i taka,...dodadoa ushte tri chetiri predmeti ,..i toa od onie najteshkite,...matematichki metodi ,fizika,...i da ne davam,...se se sobra,..i taka mi ostana samo toa shto go zemav,...ama taka beshe togash,...pred dvaeset i kusur godini,..


Брзи...ја начека мадам Фроса по органска хемија...
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 16:24
...ovaa baba ja vikaa...ako e seushte ziva....збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 21:30
Originally posted by brza brza напиша:

...ovaa baba ja vikaa...ako e seushte ziva....збунетост


сега е вештерка...таа на хемиски ќе умре во нејзините темни одаи
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2011 во 08:22

Зошто се става хлор во базените за пливање

 

Хлорот е смртоносен отров во неговата чиста форма, но сепак го конзумираме цело време ! Како е можно тоа ?

Хлорот е елеменѕ, исто како и железото и кислородот, но во природата не може да се најде сам. Најчесто се наоѓа во соединение со натриумот, кое се вика натриум хлорид - што е нормално име за готварска сол! Значи кога конзумираме хлор, тоа го правиме „измешан“ со натриум, и во форма која не е опасна за нас.

Чистиот хлор се употебува како отров за убуивање на бактерии во водата за пиење или во водата во базените за пливање. Хлорот е толку отровен за бакериите што водата може да се прочисти во однос 1:200,000!

Хлорот што денес се употребува најчесто се добива со одвојување од натриумот во готварската сол, со помош на електролоза. Хлорот не се употребува само за дезинфекција, туку и за белење на ткаенини и хартија.

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2011 во 19:08
зар има некој што не го знае ова за хлорот

инструменталната хемија, што опфаќа... која е суштината на оваа хемија

Брзи чекам одговор
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 14:30
a?изненадување

..pa samoto ime ...''zbori'' !

-instrumentalnata hemija e del od analitichkata hemija, koja shto gi analizira supstanciite so ...nauchni instrumenti i aparati.

...kako shto se:..spektroskopot...maseniot spektrometar,...kristalografot...mikroskopija...elektro hemiski analizatori......termalni analizi....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 17:49
ќе биде интересно значи
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 18:04
..interesnoto e relativen poim,
..ako neshto ne ti ide,..kolku i da e interesno...nema da ti ide!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 18:07
лично ми стануваат одбивни хемииве поради професорите, а не зошто предметот е тежок или не ми оди

Изменето од sanja-a - 23.Февруари.2011 во 18:07
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 18:15
Види,види идивидиразмислување

За Сањево знаев,ама дека Брзиов дифкал Кемистри ни на крај памет хмммммм

Ама пак ко ќе се подсетам дека го стави линкот за програмата за Периоден систем не ми е чудно.

А може само знае да Гугла доброголема%20насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.