IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Хемија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хемија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хемија
    Испратена: 26.Февруари.2014 во 23:40
Originally posted by Nikolagse Nikolagse напиша:

znae li nekoj da mi gi resi ravenkive..
p.s. broevite se vo index

CuO + CO2 ---- _______

CH2=CH2 + Br2 ---- _________

KCLO3 ---- KCL + _______

AgBr + CL2 ---- ________ + _______

H2SO4 ---- _________ + _____

Еве шефе со закаснување од три години

CuO + CO2 ---- CuCO3

CH2=CH2 + Br2 ----CH2Br-CH2Br   првото е алкен и се кини двојна врска,се адира Бром

4KCLO3 ---- KCL +  3KCLO4  мора 4 пред Калиум перхлоратот

AgBr + CL2 ---- AgCl2 + Br

H2SO4 ---- _H2O+ SO3

среќа


Изменето од fiks - 26.Февруари.2014 во 23:40
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 18:15
eve vi kako toa Wolfram Mathematica go plot-ue1^0 e najsitnata kruzhnica a 1^8 e najkrupnata oni se i dve ednovredni a site onie izmegju se povekje vredni vo smisol na: ako fiksirash radius vector so proizvolna faza toj na kruzhnicata od nivo n otsekuva n tocki so n = 2..7, ovie wise krugovive se so ista lostova formula kako ednovrednite samo sho namesto da imaat realna faza imaat kompleksna faza (a + b I) pa zatoa galktiraat (kompleksna faza i so povekje imaginarni edinici ne samo sqrt(-1))

kje mi ja renovirash li ti mene sea ovaa troshna kukja od dedota mi Pando (Pandovoto kukjivche) oti jas vishe od pola zhivot ja re-invent-nuvam sekoja tvoja obrzovna disciplina... vishe od polovina zhivlost sum na pechalba somewhere out of my mind i kako odrabotuvav taka ti podaruvav. kako silum doselenite na jugoistok i jugozapad vo mojata Pandovina go prigrabija ona sho mi beshe dedovo (prvo go naslabea do max zatim so kusur go otkupija) taka sakam sea i ti nim da gi izbrkash oti All The Power, Wealth, Wisdom, Strength, Honor, Glory and Blessings belong only to EDEN.

Изменето од dedanoe - 17.Јануари.2012 во 18:48
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 14:28
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 10:15
Pred da ja frlish "shtakata" ti treba UVID deka sam po sebe e EDEN.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2012 во 08:35
Chemistry will never be Chemistry enough unless MATHEMATICS BECOMES MATH OF EDEN (1)
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 17:46
Деданое, досега мислев дека е до мене (и до нас, членовиве на форумов) што не те разбирам/е.
Но добро е што го даде сајтот во претходниот пост, за да видиме дека и таму „некаде“ има луѓе кои ги имаат истите неразбирања и мислења како и ние овде на форумов.
Еве дел од еден одговор упатен кон тебе (во случај ако не си забележал):

by Martin17 | 22 February 2010 - 4:42am
... This shows what happens when you try to do science in your head rather than in the lab; you end up with a load of bullsh*t. Forget this nonsense and take a real chemistry course.

превод:
... Ова покажува што се случува кога се обидуваш да практикуваш наука во твојата глава повеќе отколку во лабораторија; доста со пишување срања. Заборави ја оваа глупост и зафати се со вистински курс по хемија.

Мислам дека човеков (Мartin) ти даде добар предлог!
Секако, на тебе останува дали ќе го прифатиш или не!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 09:48
Mendeley model na atomot:

Кон врв
Nikolagse Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikolagse Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 18:02
znae li nekoj da mi gi resi ravenkive..
p.s. broevite se vo index

CuO + CO2 ---- _______

CH2=CH2 + Br2 ---- _________

KCLO3 ---- KCL + _______

AgBr + CL2 ---- ________ + _______

H2SO4 ---- _________ + _____
Кон врв
niki4e- Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Септември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај niki4e- Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 15:04
pozdrav mi treba mala pomos. ke odam za 8 i profesorkata ni rece da se potspremime i da povtorime za formuli valentnost ravenki kiselini bazi i soli no bidejki knigite se vrateni preodjame na organska hemija i nema od sto da povtoram pa ako moze mala pomos mi treba originalni definicii za sekoe a moze i nekoj link da gi najdam i ako moze malo pojasnuvanje posebno za valentnosta nesto za solite ravenkite i formulite. blagodaram odnapred i ako moze odgovor sto pobrzo bidejki mi e potrebno za vo ponedelnik.pozz

Изменето од niki4e- - 03.Септември.2011 во 15:14
Кон врв
milena-barbie Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај milena-barbie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2011 во 01:05
auuuffffff mn ja sakam hemijata taa nauka od sekogas mi odese kako i biologijata pa poradi toa se zapisav na biohemija i pri kraj sum so studiite se na se prekrasno e da studiras hemija ili biohemija seedno.pozz
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 22:00
pa, za se treba prvo teorija!

...kako inache bi znael kako funkcioniraat instrumentite i raznorazni aparati vo koja i da e oblast , ne samo vo hemijata.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 18:55
Originally posted by brza brza напиша:

a?изненадување..pa samoto ime ...''zbori'' !-instrumentalnata hemija e del od analitichkata hemija, koja shto gi analizira supstanciite so ...nauchni instrumenti i aparati....kako shto se:..spektroskopot...maseniot spektrometar,...kristalografot...mikroskopija...elektro hemiski analizatori......termalni analizi....


прво предавање денес... задачи, теорија едно чудо... да му е мерак на чоек да учи...ама таа мадамот не ми е нешто фина     
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 21:04
Да,да и во талог останува Бакар( l ) оксид мислам бешезбунетост
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2011 во 20:15
Originally posted by brza brza напиша:


Lysergic acid diethylamide..alias...LSD да


ќе трипаме

а рецептот за фенгот е :
фелинг 1 ( бакар сулфат) и фелинг 2 (калиум натриум тартарат и NaOH) се мешаат и се загреваат до вриење.Ние додававме дигестивен сок( за да се докаже дека внесениот скроб се разложил до глукоза) и пак загреваме и ако смени боја од сина преку зелена до ќерамидесто црвена е позитивна проба т.е. се докажува редукцијата која што ја вршат моносахаридите врз метали( во случајов бакарот), а моносахаридот се оксидира до киселина ...
се си знам

Изменето од sanja-a - 23.Февруари.2011 во 20:18
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.