IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОМУ ДА КЛАЊАМЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОМУ ДА КЛАЊАМЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 16>
Прашање: SPORED VAS KOJE VISTINSKIOT NA KOGO TREBA DA SE KLANAJME
Одговор Гласови Статистика
34 [32,38%]
12 [11,43%]
0 [0,00%]
1 [0,95%]
50 [47,62%]
1 [0,95%]
7 [6,67%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 23:36
Originally posted by belichka belichka напиша:

...pa taaka nikoj osved Isus ne go pretstavil Bog kakov sto e....

c.c.c. almahadi
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:44
Јован 4, 23-24

“Вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Отецот со Дух и Вистина, зашто отецот сака такви да бидат оние кои Му се клањаат. Бог е Дух и оние што Му се клањаат треба да се поклонуваат со дух и вистина.“

За да се поклонуваме правилно а со тоа да стекнеме благослови од тецот, треба да имаме правилно разбирање за Бог. “Бог е дух“-вели Исус.

Што се однесува до местото-треба да знаеме дека духовното поклонување може да се одвива на секое место, а не исклучиво во цркви, пред икони, разноразни храмови, крстови....Бог живее насекаде, па ако во молитва го подигнеме срцето и умот кон Него-нема да згрешиме.
Апостолот Павле вели “Господ на небото и земјата не живее во ракотворни храмови“

Исус во Матеј 6:6 вели; “А ти кога се молиш, влези во својата скришна соба и откако ќе ја затвориш вратата помоли Му се на твојот Отец кој е во тајност“...

Да не заборавиме како се молел Исус-во тајност. никаде не се лупал по гради и пред ракотворби.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:50
~,,~Na temata ``Islamska ubavina`` na strana 41 kade shto se postirani trite sliki od muhadzir na vtorata slika mozhe da se zabelezhi kako ludjeto klanjaat na *krst* izraboten vo duborez vo sred dzamija ~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:50
Да не заборавиме како се молел Исус-во тајност. никаде не се лупал по гради и пред ракотворби.


Sekoja cest Marija......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:50
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Na temata ``Islamska ubavina`` na strana 41 kade shto se postirani trite sliki od muhadzir na vtorata slika mozhe da se zabelezhi kako ludjeto klanjaat na *krst* izraboten vo duborez vo sred dzamija ~,,~



Totalno si vo pravo .....

Изменето од Templarius - 25.Април.2008 во 00:52
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:52



Na ovaa slika se misli
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:53
Ова сега ќе го проверам...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:54
WOW....
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:56
~,,~Tochno na slikata sho ja premesti Templarius mozhe da se zabelizhi kako klanjaat na hristijanski simbol glaven vo nashata vera~,,~

Изменето од Vlad Tepesh - 25.Април.2008 во 00:57
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:57
Би било убаво да слушнеме мислење на некој муслиман за ова, нели?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 00:59
Дали некој муслиман би можел да го објасни ова? навистина ме интересира. Омер тука си? среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 01:00
~,,~Vchera koga go postaviv istoto prashanje se javil nekoj kaj moderatorot i prashanjeto go snema za nepolni 3 minuti,no kade sto ima dim mora neshto i da gori inaku nemashe molskavichno da se reagira~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 01:02
kako voopsto mozete da pomislite deka muslimanite mu se klanjaat na krst?
Iskreno iznenadena sum od samata vasa pomisla...
Vesto nasednavte na provokatorskata namera na Vlad.
Nema sto da komentiras, bidejki ne go gledam krstot....
Ona sto e kako vdlabnatinka vo dzamijata i koja e ukrasena, se narekuva mihrab, i tamu stoi imamot koj gi predvodi muslimanite vo molitva.
Arhitekturskiot stil koj e zastapen kaj nas, vo izgradbata na dzamite, e najcesto prosleden so ukrasuvanjeto na mihrabot. Nema strogo propisana forma, ednostavno treba da bide umereno i so stil..........
Vlad oladi malki....
NE se zamaraj, I NAS NE NE ZAMARAJ!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 01:02
Hahahahahaa po celi temi snemuva ne po edno prasanje....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.