IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОМУ ДА КЛАЊАМЕ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОМУ ДА КЛАЊАМЕ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
Прашање: SPORED VAS KOJE VISTINSKIOT NA KOGO TREBA DA SE KLANAJME
Одговор Гласови Статистика
34 [32,38%]
12 [11,43%]
0 [0,00%]
1 [0,95%]
50 [47,62%]
1 [0,95%]
7 [6,67%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 01:44
На икони, лешеви и свештеници.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 01:47
ne se vika klanjanje .....tuku poklonuvanje.....popravi.......  temata treba da e na nivo ...poradi sodrzinata neli !!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 10:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На икони, лешеви и свештеници.


So ova osekjam deka sakash da se obratish kon mene i da ja "ponizhish" mojata vera...
Brate kakva i da e mojata vera, dali paganska, dali Hristijanska jas sum vo nea i kje ostanam vo nea i kje se klanjam na ona shto se klanjat site Hristijani Pravoslavni bez razlika dali toa e na leshevi, na sveshtenici, na materijalni raboti, bev edno vreme kaj vas, toa nikogash povekje nema da se povtori, dzabe ti e trudot koj go vlozhuvash...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 15:24

Treba da se poklonuvame na Bogot na Biblijata, Tatkoto na nasiot Gospod ISUS HRISTOS, cie ime vo Biblijata e transliterirano kako Jehova. (vidi Osija 12:5, prevod na MPC)

Cudno sto nikoj od Hristijanite ne glasal za bibliskiot Bog cie ime e Jehova

Eve, jas ke glasam za Toa Sveto Ime .
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 15:57
Ne Jehova, Jahve - ne go spomenuvaj greshka Bozhjoto ime.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 16:08
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ne Jehova, Jahve - ne go spomenuvaj greshka Bozhjoto ime.



Na makedonski jazik se upotrebuvaat dvete varijanti na Svetoto Ime.

Vo prevodot na MPC se spomnuva kako JEHOVA,( ako go imas toj prevod vidi vo Osija 12:5, 2 Mojseeva 17:15, Kniga Sudii Izraeilevi 6:24) a vo prevodot na D.H.Konstantinov kako Jahve.( vidi vo Bitie 22:14, Izlez 34:5, 6,23).

Pozdrav!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 16:12
Porano narodite se plashele da go pishat Bozhjoto ime pa go pishuvale samo so soglaskite bukvi, JHV, pa od toa proizleguva imeto JAHVE I JEHOVA.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 16:13

Tokmu taka . Dobro si informiran.


Go pisuvale so soglaski JHVH,koi se citaat od desno na levo, da te popravam malku

Изменето од KINGDAVID - 16.Август.2009 во 16:14
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 16:14
Samo ne znam koj narodi?
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 16:16


Taman te pofaliv, a ti ne znaes na koj narod bil Bibliskiot Bog JEHOVA.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 19:31
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Taman te pofaliv, a ti ne znaes na koj narod bil Bibliskiot Bog JEHOVA.

E na koj de? Toj e na site, no velam koj go pishuval taka, mislam deka bile Evreite.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 19:57
Мене па ич не ми е јасно ова клањанево...!!!
Сум видела како се клањаат муслиманите, клекнати на колена
и се наведнуваат до земја... и не ги разбирам...
Од Христијаниве, ако е Христијанин брат Љубе, го видов кога се врати
од Хаг како легна на земја, е сега дали се клањаше на некого или само така  мене ми изгледаше незнам.. и него не го разбрав...!!!
И баш ме интересира, кога се клања некој, без разлика на кого и на што .....која положба ја завзема ... ???
 
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 22:30
    Дела Ап.: 9:40 А Петар ги истера сите надвор, клекна на колена и се помоли; и се сврте кон мртвото тело и рече: „Тавита, стани!” А таа ги отвори очите, и кога го виде Петра седна.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 23:40
Originally posted by pcelka pcelka напиша:

Мене па ич не ми е јасно ова клањанево...!!!
Сум видела како се клањаат муслиманите, клекнати на колена
и се наведнуваат до земја... и не ги разбирам...
Од Христијаниве, ако е Христијанин брат Љубе, го видов кога се врати
од Хаг како легна на земја, е сега дали се клањаше на некого или само така  мене ми изгледаше незнам.. и него не го разбрав...!!!
И баш ме интересира, кога се клања некој, без разлика на кого и на што .....која положба ја завзема ... ???
 
Pcelka ova ne znachi bukvalno klanjanje tuku veruvanje vo Nego, znachi deka toa e isto kako koga nekoj pochituvash mnogu i nekoj koga ti kazhe ( ama ajde pa ti kako da mu se klanjash ) toa e isto...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,314 секунди.