IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 10:30
Оваа тема е на база на Боженствениот закон (како што рече Аџија).
Секако, се даваат мислења, одговори .. НО не на она што е прашање а јас па и другите кои ги интересира одговорот на ова прашање ќе бидеме задоволни кога ќе се коментира на прашањето а не за ... кој/а е сатаната!

Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 12:27
Dali pak vo vasata vera nema bozestvenost(kako sto sam indirektno velis),pa baras odgovor na tvoeto prasanje?Spoznavajci koj/a e satanata,spoznavame i dali taa treba da se saka....Redno e kako tvorec na temava da dades svoe viduvanje,pa da vidime dali ce se slozat ucesnicite vo diskusijata ili ne...Bidejci temata ti e nedefinirana i bez tvoe viduvanje,(zboram vo svoe ime),zatoa jas dadov nekoi primeri od minatoto,a ke dadam i za segasnosta,so cel prvo da spoznaemeKOJ/A e satanata....zatoa sto i satanata ima svoe veruvanje(iako e bazirano na zlo i nasilie).E,potoa mozeme da zborime za toa dali treba da se saka ili ne...
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:00
hardcore, доста се вадиш со тоа да бараш МОЕ ВИДУВАЊЕ и прашуваш за Исламот.
Темава е според законите во Библијата, на база на Боженствениот закон како што вели Аџија па според Библијата и христијанството треба да коментирате, не јас .. вие да коментирате.
Дали сатаната треба да се сака? дали е наш непријател? дали сатана е ПРИЈАТЕЛ според христијанството? Ве молам ... објаснете, христијани!

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:10
 
kako moze da e prijatel satanata na covekot, mist procitaj se sto pisuvas?
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:12
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
kako moze da e prijatel satanata na covekot, mist procitaj se sto pisuvas?
 
 


се изјаснуваш дека станата е непријател .... што според Божјите закони .. како што аџија вели, треба да ја/го сакаш на сатаната! НЕЛИ?

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:15
KJE VI JA RAZRESAM DILEMATALOLLOLLOLLOLLOL
KAKO SO NEMA GOSPOD TAKA NEMA NI SATANA, FUCIFER,PRVIOT ANJEL
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:17
Originally posted by anakin anakin напиша:


KAKO SO NEMA GOSPOD TAKA NEMA NI SATANA, FUCIFER,PRVIOT ANJEL


Clap браво браво браво ... верник христијанин ... прекрасно!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:18
VERNIK SI TI I TATKOTI
SAMO TI VERUVAJ SI
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:31
Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

 
kako moze da e prijatel satanata na covekot, mist procitaj se sto pisuvas?
 
 


се изјаснуваш дека станата е непријател .... што според Божјите закони .. како што аџија вели, треба да ја/го сакаш на сатаната! НЕЛИ?

 
 
a shejtanot tebe ti e prijatel aaaaaaaaaaaaaaaaa
 
aham.
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:40
belichka taka je tie shto ne go sakaat Hristos se so satanata i mnogu si go sakaat
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:44
Originally posted by rome rome напиша:

belichka taka je tie shto ne go sakaat Hristos se so satanata i mnogu si go sakaat
 
 
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLlele rome prekrasna si Hug
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 15:45
Христос вели кој не сее со мен тој растура
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 16:57
hardcore, доста се вадиш со тоа да бараш МОЕ ВИДУВАЊЕ и прашуваш за Исламот.
Темава е според законите во Библијата, на база на Боженствениот закон како што вели Аџија па според Библијата и христијанството треба да коментирате, не јас .. вие да коментирате.
Дали сатаната треба да се сака? дали е наш непријател? дали сатана е ПРИЈАТЕЛ според христијанството? Ве молам ... објаснете, христијани!

 
***Eve,ti so ............(da ne me izbrisat),ce ti objasnam;za da dojdeme do sustinata na tvojata tema morame prvo da vidime koj/a e satanata,koi se delata na satanata,koj (svesno ili ne)ja pocituva satanata,pa posle da vidime dali taa e prijatel i za kogo.Dali satanata ima svoj nacin na dejstvuvanje i preku kogo.Dali nekoj se krie pozadi satanata a pri toa velejci nesto drugo.Koi se osobinite na satanata...
ZA DA DOJDEME DO HARDCORE(SUSTINATA)NA TVOJATA TEMA<TREBA DA SE ODGOVORAT PRVO OVIE PRASANJA.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 17:29

 "Ste ~ule deka bilo re~eno: 'Qubi go svojot bli`en' i 'mrazi go svojot neprijatel'. A Jas vi velam: Qubete gi svoite neprijateli i molete se za onie {to ve progonuvaat; za da bidete sinovi na va{iot Tatko Koj e na nebesata, bidej}i Negovoto sonce izgreva nad zlite i nad dobrite, i Toj im dava do`d na pravednite i na nepravednite. Za{to ako gi qubite onie koi ve qubat vas, kakva nagrada imate? Zar istoto ne go pravat i dano~nicite? I ako gi pozdravuvate samo svoite bra}a, {to pravite pove}e od drugite? Zar ne go pravat istoto i drugite narodi? I taka, bidete sovr{eni kako {to e sovr{en va{iot nebesen Tatko."

 

Мист, уште едно од твоите извадени од контекст прашања!
Добро познатата тактика на муслиманите: Извади половина реченица од контекст и толкувај ја на начин како што тебе ти одговара. LOL

Од контекстот јасно се гледа дека Исус ги поучувал своите ученици за односот и ставот што тие треба да го имаат кон другите луѓе (особено оние луѓе кои им се непријателски настроени).
Значи таму Исус збори за луѓе, а не за ѓаволи, демони и сл.
Зошто инаку Исус би ни рекол да се молиме за ѓаволот, кога неговата судбина е точно определена и запишана во Новиот Завет и нашата молитва не би можела да смени ништо.

Ништо нема да постигнеш со твоето прашање, затоа што сите тука знаат во кој контекст Исус ја дал таа заповед.

т.е. да се поправам, сепак мислам дека ќе постигнеш нешто. Сите јасно ќе можат дури и од муслиман да прочитаат дека Христовото учење и етика високо ја надминува онаа на Мухамед.

Исус со таа заповед ја дал златната форумула како да се решаваат конфиктите и каков став да се има при тоа. Исус со таа заповед ни укажува што значи вистинска и безусловна љубов, што нашиот Небесен Татко ја има во изобилиен (дури и над оние кои го мразат) и сака таа љубов да ја преслика и во човекот.

Но се додека не го смениш твојот став кон Христовите поуки, нема никогаш да ја разбереш нивната големина, широчина и длабочина.
Но ти можеш да го смениш, ако сакаш.
Нека Бог ти помогне да направиш мудар избор.
Поздрав!



Изменето од EvAngelos - 26.Мај.2007 во 17:29
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.