IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака Обратен редослед
MrAleksandar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MrAleksandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
    Испратена: 19.Ноември.2010 во 11:52
Грешно си прочитал, Правилно е "Молете се за непријателите"
А Иначе 'Сатаната' и да се молиш за него нема прошка. Долга тема. Се што сакаш да знаеш побарај во Библијата бе брат. Се мисли на лиѓето непријатели што не мразат. Зошто Бог Ги сака Луѓето, а Сатаната не само што он сака да го уништи Бог, И луѓето ги лаже, за тоа да се молиме.
ИСУС ХРИСТОС ПРИНЦ НА МИРОТ. I'Love him
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 23:00
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Prijatelite vo hard disk.Neprijatelite vo qarantine. Satanata vo Recycle Bin.


I'm impressed.

А јас будала мислев важи она: Keep your friends close, but your enemies closer. Изгледа дека веќе никој не го слуша Кумот.
A Gospod kaj kje go staeme, na Desktop?Ili kako shto povekjeto pravat, na screen.голема%20насмевка


Господ ни е самиот windows во случајов.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 22:46
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Prijatelite vo hard disk.Neprijatelite vo qarantine. Satanata vo Recycle Bin.


I'm impressed.

А јас будала мислев важи она: Keep your friends close, but your enemies closer. Изгледа дека веќе никој не го слуша Кумот.


A Gospod kaj kje go staeme, na Desktop?
Ili kako shto povekjeto pravat, na screen.голема%20насмевка
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 22:40
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Prijatelite vo hard disk.Neprijatelite vo qarantine. Satanata vo Recycle Bin.


I'm impressed.

А јас будала мислев важи она: Keep your friends close, but your enemies closer. Изгледа дека веќе никој не го слуша Кумот.

Изменето од Rita.MD - 07.Ноември.2009 во 22:41
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 22:27
Prijatelite vo hard disk.
Neprijatelite vo qarantine.
Satanata vo Recycle Bin.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 22:24
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

heh . obozavam anjshtajni ko tebe.

3. А кога се приближи до Него, искушувачот Му рече: „Ако си Син Божји, заповедај овие камења да станат лебови.“

6. и Му рече: „Ако си Син Божји, скокни долу, зашто напишано е: ‚На ангелите Свои ќе им заповеда за Тебе да Те запазат и на раце ќе Те земат за да не Си ја сопнеш

AKO SI???

NE, TI SI.


Ako zname deka satanata bil angel, i go videl liceto na Boga.

Ah mozet da go zaboravil satanata. E da pominalo dosta vreme odtogash

Tolku tie poznavanjeto tvoe, gledash belo, ama ete tvrdish crno e. (DALTONIST)


Ма не ми се верува, цела религија ми ја поби! Цццц што ќе праеше светов без таквите како тебе?

Е токму тоа "Ако" Исус го потврди. Тој целосно го познаваше Писмото, а и не падна пред искушенијата. Кој друг нормален би одбил таква понуда, освен ако немал веќе се?

И не знаев дека далтонистите не разликувале црно и бело. Ова ќе да е некој новитет во медицината.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 21:04
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:

hehhe.

milo mie aka sho nesmisleno priznavah deka Isus ne bil Prviot i Posledniot,...


Побратиме хлеб 20, Она нешто преку Кое БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) создаде сè а за спасение на сите Го отелотвори во Исус, е првото и последното!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 15:01
heh . obozavam anjshtajni ko tebe.

3. А кога се приближи до Него, искушувачот Му рече: „Ако си Син Божји, заповедај овие камења да станат лебови.“

6. и Му рече: „Ако си Син Божји, скокни долу, зашто напишано е: ‚На ангелите Свои ќе им заповеда за Тебе да Те запазат и на раце ќе Те земат за да не Си ја сопнеш

AKO SI???

NE, TI SI.


Ako zname deka satanata bil angel, i go videl liceto na Boga.

Ah mozet da go zaboravil satanata. E da pominalo dosta vreme odtogash

Tolku tie poznavanjeto tvoe, gledash belo, ama ete tvrdish crno e. (DALTONIST)

Изменето од hleb20 - 07.Ноември.2009 во 15:01
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 13:16
Леле кој .

Па добро утро! Ја откри топлата вода! Исус е Првиот и Последниот, ама измеѓу... Секако дека ангелите се во присуство на Бога. Ти што си мислеше?

И не провоцирај јасно? Нема што да не боли нас. Исус е Бог. Тоа што операт... овај модераторите прават е нивна работа, но да, сметам дека треба да ни дадат објаснување доколку ја избришале темата.

И за тебе "срце", јас сум Анјштајн.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 12:49
posted by Rita:

Сатаната не заслужува никаква љубов.

Тој беше еден од најубавите Божји ангели, прекрасно создание со огромна сила и власт кое се сврте против својот Создател. Тој ја спозна Радоста во нејзината суштина, го виде лицето на Љубовта, имаше пристап до Божјиот престол, беше осветлен од Светлината, а се откажа од сето тоа заради горделивоста (гордоста е скроз друга работа) и амбицијата.

Оној кој беше најубав меѓу созданијата се претвори во чудовиште за кое нема прошка. Мислам дека некои не ја сфаќаат сериозноста на делото на Луцифер: тој се обиде да му направи пуч на Севишниот. Се обиде да се израмни со Бог Кој што беше неговиот Креатор, да Му ја земе власта на Царот, а тоа е знак на голема самобендисаност и возгордеаност. Престојуваше највисоко на Небото, а се симна во Подземјето и беше фрлен на Земјата. Тоа е огромен пад.




hehhe.

milo mie aka sho nesmisleno priznavah deka Isus ne bil Prviot i Posledniot,zashto satanata go imal videno dodeka bil angel(satanata), a dodeka pogledni sega:

1. Тогаш Духот Го одведе Исус во пустината за да биде искушуван од ѓаволот.
2. И откако постеше четириесет дни и четириесет ноќи, најпосле огладне.
3. А кога се приближи до Него, искушувачот Му рече: „Ако си Син Божји, заповедај овие камења да станат лебови.“
4. А Тој му одговори и рече: „Напишано е - ‚човек не живее само од леб, туку и од секој збор што излегува од устата на Бога.‘“
5. Тогаш ѓаволот Го одведе во Светиот град и Го постави на стреата од храмот
6. и Му рече: „Ако си Син Божји, скокни долу, зашто напишано е: ‚На ангелите Свои ќе им заповеда за Тебе да Те запазат и на раце ќе Те земат за да не Си ја сопнеш ногата од камен.‘“
7. А Исус му рече: „Напишано е исто така - ‚Не искушувај Го Господ, Твојот
Бог.‘“
8. Потоа ѓаволот го одведе на многу висока планина и Му ги покажа сите
царства на светот и нивната слава
9. и Му рече: „Сето ова ќе Ти го дадам, ако паднеш и ми се поклониш.“
10. Но, Исус му рече: “Бегај од Мене, сатано, зашто е напишано: ‚На Господ, Твојот Бог, да Му се поклонуваш и само Нему да Му слузиш!“
(Матеја 4: 1-10)

hehe . omilen stih od biblijata.

Najdi ja sama ti dogmata. (sho se pravish "opasna".

P.S. ZOSHTO JA IZBRISHAVTE TEMATA DALI ISUS E BOG? ????   VISTINATA BOLET ZNAM, AMA TAA E NE MOZESH DA JA IZMENISH. DO OPERATORITE
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 12:40
Сатаната не заслужува никаква љубов.

Тој беше еден од најубавите Божји ангели, прекрасно создание со огромна сила и власт кое се сврте против својот Создател. Тој ја спозна Радоста во нејзината суштина, го виде лицето на Љубовта, имаше пристап до Божјиот престол, беше осветлен од Светлината, а се откажа од сето тоа заради горделивоста (гордоста е скроз друга работа) и амбицијата.

Оној кој беше најубав меѓу созданијата се претвори во чудовиште за кое нема прошка. Мислам дека некои не ја сфаќаат сериозноста на делото на Луцифер: тој се обиде да му направи пуч на Севишниот. Се обиде да се израмни со Бог Кој што беше неговиот Креатор, да Му ја земе власта на Царот, а тоа е знак на голема самобендисаност и возгордеаност. Престојуваше највисоко на Небото, а се симна во Подземјето и беше фрлен на Земјата. Тоа е огромен пад.

Ако го љубиш сатаната, нема да го љубиш Бог. Не можеш луѓето (оние кои ти се непријатели), да ги поистоветуваш со него. Ако се помириш со непријателот, може да ти стане пријател, а со сатаната никогаш не можеш да имаш пријателство.

Исаија 14:
9 Заради тебе се возбуди Подземјето за да те пречека кога ќе дојдеш. Во твоја чест, тоа ги разбудува сенките, сите земни насилници, тоа ги крева од престолите сите цареви на народите.
10 Сите тие ќе ти прозборуваат: ‘И ти си скршен како нас, стана сличен со нас.
11 Твојата гордост се сурна во Подземјето, и вревата на твоите харфи; под тебе е легло на гнилеж, а црвите се твоја покривка.’
12 Како падна од небото Деницо (Светлоносецу-Луцифер), сине Зорин? Како ли си симнат на земјата ти, угнетувачу на народите?
13 Зборуваше во своето срце: ‘Ќе се искачам на небесата, над Божјите ѕвезди ќе си издигнам престол за себе. На собирната гора ќе престолувам, на краен север.
14 Ќе се искачам во облачните висини, ќе бидам еднаков со Сèвишниот.’
15 А се сруши во Подземјето, во длабочините на пропаста!
16 Кои те видоа, те набљудуваат и размислуваат за тебе: ‘Дали е ова човекот кој ја тресеше земјата и ги разнишуваше царствата,
17 кој го претворуваше светот во пустина и на земјата ги срамнуваше градовите, кој никогаш не ги пушташе дома своите заробеници?’
18 Царевите на народите почиваат сите во чест, секој во својата гробница.
19 А ти си исфрлен и од гробот, како одвратен смет, покриен со заклани, со прободени од меч, што се расфрлени по гробните плочи како згазен труп!
20 Не ќе се здружиш со нив во гробот, зашто ја уништи својата земја и го искла својот народ. И довека веќе не ќе се спомнува злосторничкото племе.

Изменето од Rita.MD - 07.Ноември.2009 во 12:41
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2009 во 00:35
Darko... ima nekoi nesta sto ne se iskazhuvaat taka lesno... a ushte poteshko se razbiraat. Ima neshta sto ne se za sekoi ushi i sekoe srce... Tokmu zatoa Isus beshe raspnat. Oti prvin ush*te i srceto treba da se podgotvat za mozhat potoa da stanat dom na tie teshko iskazhlivi i ushte poteshko razbirlivi neshta...

Ne znam dali treba sega ova da go kazham, ama kje go storam bidejki vekje ednash go imam spomnato...

Pred okolu iljada i dveste godini imashe edna svetica po ime Rabija al-Adabija. Rabija znachi "cetvrta" . Imeto go dobila zatoa shto bila chetvrto dete vo semejstvoto...a al-Adabiya znachi "od Adabija", mestoto kade sto bila rodena. Za vreme na svojot zhivot nejzinoto selo stanalo mala Meka. Lugje od sekade dagjale da ja vidat nejzinata koliba i da pozboruvaat so nea...

Ednash, kaj nea naminal nejziniot prijatel Hasan za da se molat zaedno. Bidejki ne go ponel svojot K*ran, Rabija (koja bila sufi) mu go dala nejziniot.

Samo shto ja otvoril Knigata, Hasan se stapisal!

- Haram! Haram! - izbezumeno izvikal Hasan - koj go napravil ova so Knigata! Koj chkrtal po nea!!!

Preku stranicite na K*ranot bile prechkrtnuvani nekoi zborovi, a nekade i celi rechenici.

- Ne vikaj Hasan, jas go storiv toa - mu odgovorila Rabija spokojno.

- Ama shto si storila crna Rabija! Toa ne e dozvoleno! K*ranot ne smee da se menuva! Koj smee da go menuva zborot na Muhamed, posledniot Bozhji profet?!?! Pa, zatoa Muhamed e posledniot profet, zatoa shto posle nego nema da se rodi nitu eden koj kje go smeni negoviot zbor! A sto si napravila ti? I shto e ova, si gi prechrtala site zborovi "mrazi", "ne sakaj"... duri i "mrazi go Satanata"!

- Hasan, dragi prijatele - mu odgovorila Rabija - Ne me intresira sto velat lugjeto, ne me interesira kakva e tradicijata, ne me interesira vo shto veruvaat drugite... Jas lichno go vidov Bozhjoto lice i se ispolniv so vechna Ljubov... Se ispolniv potpolno celata... do poslednata pora... i povekje vo mene nema mesto za omraza ili nesakanje... nema mesto za nishto takvo, pa duri i kon Satanata. Vo mene ima samo Ljubov dragi moj Hasan. Samo Ljubov... Toa e moeto iskustvo, toa sum sega jas, a ova e mojot K*ran.



Ufff...kakva prekrasna zhena bila Rabija...



I ushte neshto... ne e 100% po temata, no sepak e tolku beskrajno blizu do nea...

Ednash ja videle Rabija kako trcha po ulicite na seloto so fakel vo ednata raka i kofa voda vo drugata.

- Sto ti stanalo Rabija? Da ne si se pomrdnala od umot? Sto pravish?

- Odam da go izgasnam pekolot i da go zapalam Rajot !!!

- Aman Rabija, si spobudalela! Sto govoris !!!

- Toa govoram lugje, toa... Ne sakam Boga da go ljubam nitu od strav, a nitu pak od kjar !!!

Rabija... Posle Isus, taa e vistinski simbol za Ljubov. Taa ne go zasluzhuva zborot "vernik"... toj e apsolutno suvoparen, inflatoren i beznachaen zbor za nea...

Изменето од Messenger - 07.Ноември.2009 во 00:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2009 во 22:12
Bog e Ljubov, satanata e gordost, toj ne zasluzhuva ljubov.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 21:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, blagodaram za objasnuvanjeto. Iako sum spremen da go prifatam broenjeot na denovite kako sto go razjasni ti, ova vtorovo ne bi mozhel.

Ne velam deka ne mozhe da se razbere i taka, ako sakash taka da go razberesh, tuku mene ne mi pravi nekoja logika vo respekt na Bozhjata sovrshenost vo kreiranjeto, Bozhjata Ljubov i Milosrdie, nepostoenjeto na Bozhjeto Ego i t.n. Seto onoa sto sledi od sozdavanjeto na Adqam i Eva, pa natamu, ednostavno ne lichi na Isusoviot Otec.

A tokmu toa i go kazhuva Isus koga im se obrakja na farizeite. Tie, so svojata teologija, go sledat gjavolot, a ne edniot i edinstveniot Isusov Otec, edniot i edinstveniot Bog.

Vo sekoj sluchaj, blagodaram za prifatenata diskusija. Mi prichini izvonredno zadovolstvo razmenuvanjeto na mislenjata na nachin koj bi trebal da bide pochest na nashiot forum.


Mi bese zadovolstvo da diskutirame, brate messi;

Imas pravo da ne se soglasuvas so mene, se razbira

Inaku da ti repliciram deka ima logika Bozjata sovrshenost vo kreiranjeto, se dodeka ne se vmesuva Satana vo Bozjata kreacija i gi naveduva na bunt protiv Boga.

Tocno e i deka najgolemiot del od lugeto go sledat gavolot, ne se vistinski pobozni, sekoj den slusame za vojni, nemiri, ubistva ,siluvanja , globalno zatopluvanje, atomski cadori itn.

Zarem Bog taka vladee so svetot ili Bozjiot praneprijatel-narecen Gavol i Satana?

Bog e Bog na redot, a ne na neredot(1 Korintjanite 14:33)


Inaku, se soglasuvame i dvajcata so tvojata pretposledna recenica, apsolutno;

Pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.