IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Обрежување да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Обрежување да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 00:01


... После ова, растур правиш
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 03:22

kvrc...kvrc....плазењеИзменето од gonzo - 27.Јуни.2010 во 05:19
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 03:30
ОООјјј темава за фалење ќе ја напраите.

Туку да ми каже некој нели повеќе боли анестезијата од се останатоизненадувањезбунетост
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2010 во 17:21

sünnet


circumcision-05.jpg circumcision-06.jpg circumcision-08.jpg circumcision-09.jpg

Во суштина обрежувањето би требало да се сведе на личен избор. Мажот кој посветува доволно внимание на својата хигиена, нема никаква потреба да ја отстрани кожичката поради хигиенски причини. Во некои случаи се препорачува отстранување, но поради постоење на некаков здравствен проблем. Најголемата причини за обрежување најчесто се верското убедување, естетиката на пенисот или пак желбата да се открие дали навистина сексот станува подобар.
Логичната претпоставка е дека по отстранувањето на кожичката, пенисот станува гол и почувствителен. Мажот кој се подложил на обрежување добива поинаква претстава за својот полов орган, па можеби затоа повеќето мажи се чувствуваат како подобри љубовници. Зголемувањето на чувствителноста, автоматски го зголемува интензитетот на сексуалниот однос, што лесно се забележува кај мажите кои што имале кожичка, а потоа решиле да ја отстранат.
Кај оние мажи, кои се обрежани уште во своето детство, оваа разлика не е толку евидентна бидејќи тие не можат да направат споредба помеѓу двете состојби, односно да се има и да се нема кожичка…!!??

Изменето од bijonse1 - 27.Јуни.2010 во 17:31
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 13:23
ПРЕСВЕТИ МАДАГАСКАР! looks like a worm to me! Ептен болно изгледа. Јас да имам син -никогаш не би дозволила вакво нешто! Абе бог да чува, природата ја дала таа кожа за некоја причина (влијае на создавањето на спермата) што мајка барате вие да ја тргате?
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 14:46
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

ПРЕСВЕТИ МАДАГАСКАР! looks like a worm to me! Ептен болно изгледа. Јас да имам син -никогаш не би дозволила вакво нешто! Абе бог да чува, природата ја дала таа кожа за некоја причина (влијае на создавањето на спермата) што мајка барате вие да ја тргате?


Може (и мора) да се тргне од здравствени причини, кога главичката не може да се провлече (создава потешкотии при сексуален однос и при мокрење)... Инаку против сум да се обрежува од верски (тука нема помош) и од естетски причини.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 16:31
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

ПРЕСВЕТИ МАДАГАСКАР! looks like a worm to me! Ептен болно изгледа. Јас да имам син -никогаш не би дозволила вакво нешто! Абе бог да чува, природата ја дала таа кожа за некоја причина (влијае на создавањето на спермата) што мајка барате вие да ја тргате?


Може (и мора) да се тргне од здравствени причини, кога главичката не може да се провлече (создава потешкотии при сексуален однос и при мокрење)... Инаку против сум да се обрежува од верски (тука нема помош) и од естетски причини.

Добро, во тој случај -да, оправдувам.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Veles boy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Veles boy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 17:47
Ja sum biseksualec i imam odeno so zenski i so maski.So maski,zasto mnogu brzo ke dobies sex ,uste prvata sredba,ne mora da cekas ili da odis na kafe ili vo teatar.Imam ispuseno,sakale verujte ,sakale ne,ic ne me boli,okolu nad 500 k*ra.Skoro site sto bile neobrezani neprijatno mirisaat(smegmata-belata masna materija)osven onie koi retko koi pet min.pred sexot se izmile so sapun i voda.Zatoa pak nitu eden od secemite ne mirisase i site seceni bea cisti.Muslimanskata koza mozebi mirisa neubavo pod pazuvite,poinaku,ama i nie Makedoncite ako se ispotime neli mirisame pod pazuvite i teloto,ama tie najvaznata rabota si ja znaat-i da ne im e izmien SEKOGAS im bese cist!!!Drugo-intenzitetot na drazba koga ke penetriraat vo mene ,bilo obrezani ,bilo ne obrezani e ist.Ne e tocno deka ako imal koza ,poveke ke te draznel vnatre,kako da ne!!Treto-se obrezuvaat i Amerikancite i Germancite ,iako se pravoslavni i se hristijani,a ne se muslimani,a i samiot Isus Hristos bil obrezan nekolku dena vednas po ragjanjeto...Sto e higienski,e higienski,sekoja im cest na muslimanite.No,samo edna rabota ne mi e jasna-kako toa vo medicinskata literatura se tvrdi deka kozata im zatupuva(tocno e deka na glavata od penisot ima najmnogu nervni zavrsetoci)i deka kozata se zasushuva,oti nema kapace(a od druga strana vlagata e izvor na bakterii),no ako se zasushuva i ako stanuva pogruba,znaci pobavno dobivaat erekcija(pobavno im se diga)i deka im trebalo podolgo vreme da svrsat-EDINSTVENO OVA NE E TOCNO vo medicinskata literatura,ne znam koj napisal takvi gluposti-koga e obratnoto-znam od licno iskustvo(od tie 500 mazi so koi sum bil i mladi deca i stari)deka mnogu polesno i pobrzo dobivaat erekcija,znaci glavata e poosetliva,a ne zatupavuva i se uveriv deka site muslimani mnogu pobrzo svrsuvaat.Ne e tocno vo medicinskata literatura sto pisuva pobavno.E,sega retko koi od niv,retko znaci,mozam da teraat i podolgo.Em,higienski,em dolgo-takov da najdete,mmm...kjefovi.I da vi kazam deka ja pravele pod anestezija i deka ne se sece penisot,tuku samo kozata(kapata),isto kako koga vi e zavratena kozata nanazad,ama niv taka im e non-stop.Ova vi go napisav od srce i najiskreno,bez maski i bez lagi.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 17:09
Браво за тебе. И оние позади македонска можат да ти подзавидат.

онтопик:
Ако на некој не е извршена циркумцизија, дали тоа значи дека е по -нечист од другите? Јас не би рекла. Ипак се е индивидуало. Некој повеќе, друг помалце се грижи за личната му хигиена.
За сексот ќе се воздржам од коментари. Нисам искусна.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 19:21
Па тоа е првичната причина за обрежувањето тиги...
Хигиена и поголема заштита од полови болести.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 19:23
Интересни податоци добивме од Veles boy,после ова негово јавно соголување ,сигурна сум дека ќе му рипне репутацијата.

Во врска со темава,еве на каков податок наидов јас.

Циркумцизијата го намалува ризикот од пренос на ХИВ-вирусот


Светската здравствена организација (СЗО) – програма за ХИВ СИДА, препорачува циркумцизија (обрежување) како мерка која го намалува за 60% ризикот од инфекција со вирусот на ХИВ. Оваа статија е напишана од Helen Weiss, Natasha Larke, Daniel Halperin и Iron Schenker, реномирани стручни лица, кои овој резултат го објавиле во медицинското списание Bio-Med Central Urology.

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 18:07
e sega posle se procitano mi se zamati vo glavava,moeto since ima 8 godini,a jas ne uspeav pri kapenjeto da mu ja vratam kozickata,sega se prasuvam kako da go nosam na hirurg,ke go boli ke place a i mene ke me boli dusava!poz
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 18:20
Originally posted by valentina-pp valentina-pp напиша:

e sega posle se procitano mi se zamati vo glavava,moeto since ima 8 godini,a jas ne uspeav pri kapenjeto da mu ja vratam kozickata,sega se prasuvam kako da go nosam na hirurg,ke go boli ke place a i mene ke me boli dusava!poz


Подобро е што порано да се направи зафатот, ама ако НАВИСТИНА не може да се провлече кожичката...тоа урологот ќе каже дали треба. Инаку може покасно да има проблеми при сексуални односи и при мокрење. И плус е похигиенски кога е обрежан, шо има врска што не е муслиман.
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 20:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хм, овде било интересно,штом Биба бришела, а јас сум пропуштила нештотрепкање
Апсолутно си!намигнувањеКон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.