IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Обрежување да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Обрежување да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 11:19
Pa neshto slichno na obrezuvanje.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 11:27
...isto e!krv nasekade....brrrrrr....
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 11:47
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Pa neshto slichno na obrezuvanje.


Даре момче полека!-Да не смеша нешто во случајов братче?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 11:48
Originally posted by zagor zagor напиша:

...isto e!krv nasekade....brrrrrr....


Toa sakav da go kazham fiks i posle 2 - 3 dena se svivash od bolka.
Samo ne mu e mestoto ovde na razgovorot, no zboruvame za obrezhuvanje, e ova e prirodno obrezhuvanje.
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2009 во 18:48
Гол секс-обрежување да или не?

Дали обрежаните мажи уживаат во подобар секс? Дали е добро да ја отстраните вишокот кожичка од вашиот пенис поради хигиенски причини? Ова се едни од најчесто поставуваните прашања кога станува збор за обрежувањето на машкиот полов орган.

Мажите не се многу заинтересирани да зборуваат на оваа тема, додека жените потајно се прашуваат дали тврдењето дека обрежан маж е подобар во кревет е вистина или пак станува збор за мит. Вистината е дека сексот по обрежувањето не останува ист. Некои припадници на посилниот пол тврдат дека откако се обрежале, можат подолго да издржат и полесно се возбудуваат. Но, тоа не е доволна потврда дека тоа е навистина така.

Во суштина обрежувањето би требало да се сведе на личен избор. Мажот кој посветува доволно внимание на својата хигиена, нема никаква потреба да ја отстрани кожичката поради хигиенски причини. Во некои случаи се препорачува отстранување, но поради постоење на некаков здравствен проблем.

Најголемата причини за обрежување најчесто се верското убедување, естетиката на пенисот или пак желбата да се открие дали навистина сексот станува подобар.

Логичната претпоставка е дека по отстранувањето на кожичката, пенисот станува гол и почувствителен. Мажот кој се подложил на обрежување добива поинаква претстава за својот полов орган, па можеби затоа повеќето мажи се чувствуваат како подобри љубовници. Зголемувањето на чувствителноста, автоматски го зголемува интензитетот на сексуалниот однос, што лесно се забележува кај мажите кои што имале кожичка, а потоа решиле да ја отстранат.

Кај оние мажи, кои се обрежани уште во своето детство, оваа разлика не е толку евидентна бидејќи тие не можат да направат споредба помеѓу двете состојби, односно да се има и да се нема кожичка.

KOMENTARI

mitif     
12/24/2009 4:40:52 PM
Bez obrezuvanje nema dobar seks,koj saka i kako saka neka kaze.utvrdeno e medicinski, i zenskite kazale sami koga probale sto e seks so obrezuvanje.
barbados
     
12/24/2009 5:29:44 PM
haha epa koj saka neka si go sece:)))Ja ne bi:)
taa_devojka
     
12/24/2009 5:59:38 PM
Сум имала партнери на кои им бил обрежан и на кои не им бил обрежан и мое лично искуство би кажала дека поубаво ми било со обрежан.
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 23:45
Isus bil obrezan spored evrejski zakon...
Rocco Ziffredi slavniot porno glumec e obrezan isto...

Obrezan penis e podobar za vodenje ljubov zasto penis nije preterano osetliv pa moze da tera poveke od 2 casa. Blago Grizenje na penis so zabi nije bolno tuku prijatno stimulativno a ovaj moze da udara vo usta kao lud.hIGIENA E BESPREKORNA I PENIS IMA PRIJATEN MIRIS.
Кон врв
Iceman86 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iceman86 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 09:27
Здраво на сите. Ме интересира дали некој има лично искуство со споменатата процедура, а особено какво е мислењето на македонските жени во врска со обрежувањето ? Инаку мислам дека станува збор за доста популарна процедура на запад (Америка, Канада, Англија ...)без ралика на вера, а од она што можев да прочитам прилично е издржано за тоа дека може да го подобри времетраењето на сексуалниот чин и секако хигиената. Нормално, како секоја хируршка интервенција носи ризик, ама ако е изведена од стручно лице не би требало да има проблеми. Една работа што никако не би оправдал е да се изведува врз мали деца ако нема потреба за тоа, многу подобро е возрасен сам да си реши понатака дали сака да го направи тоа или не. Само незнам дали некоја од приватниве болници кај нас се занимаваат со нудење такви услуги за возрасни и како би било тоа прифатено кај нас, особено поради предрасудите дека во нашата околина обрежување (сунет) прават само припадниците на муслиманска вероисповест ?

Изменето од Iceman86 - 15.Април.2010 во 09:29
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 12:49
Како да знам дали сум обрежан???голема%20насмевкатрепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 14:09
Originally posted by Џо Џо напиша:

Како да знам дали сум обрежан???голема%20насмевкатрепкање
 
смеење
Ако "мангето ти има капа на глава" онда не си , а ако нема ... онда си
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 17:42
Originally posted by BlackDevil BlackDevil напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

Како да знам дали сум обрежан???голема%20насмевкатрепкање
 
смеење
Ако "мангето ти има капа на глава" онда не си , а ако нема ... онда си


Океј, фалаголема%20насмевкаголема%20насмевкада
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2010 во 15:02
нема потрба од дополнителни болки и трауми..какво сечење,постои пософтицирана метода...

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2010 во 20:17
Oh God... тоа мора да боли.

Иначе, имам слушнато дека откога ќе се “крцне“ тоа што треба, таа кожа се ставала во маџата што се јаде после сунетот. Кај кого ќе се падне -ќе има среќа годината.

How funny... mister penis... giving luck...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2010 во 20:32
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Oh God... тоа мора да боли.

Иначе, имам слушнато дека откога ќе се “крцне“ тоа што треба, таа кожа се ставала во маџата што се јаде после сунетот. Кај кого ќе се падне -ќе има среќа годината.

How funny... mister penis... giving luck...
боленсреќа
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2010 во 20:53
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Oh God... тоа мора да боли.

Иначе, имам слушнато дека откога ќе се “крцне“ тоа што треба, таа кожа се ставала во маџата што се јаде после сунетот. Кај кого ќе се падне -ќе има среќа годината.

How funny... mister penis... giving luck...


Првпат слушам.
Иначе , не се обрежуваат само муслиманите.
А тоа со манџата. . . рамнодушност
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.