IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Обрежување да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Обрежување да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака Обратен редослед
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Обрежување да или не?
    Испратена: 06.Јануари.2013 во 01:07
mojov se soblekuva skros.црвенеење
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2013 во 00:38
не знам зошто сеуште се прави толкава галама околу нешто што е произлезено како религиски обред, и нема никаква допирна точка со медицината, здравјето и хигиената
не сум ни за, ни против, сееедно ми е... само потенцирам дека не ни може всушност да се коментира тоа, секој со свој избор...


Изменето од zabegan - 06.Јануари.2013 во 00:38
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
FarukOzturk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FarukOzturk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2013 во 21:40
Nema vrska, jas pravev sunnet na 25 godini, pa nisto ne mi se namali posle toa vo vrska so osetlivosta, zavisi kaj kogo kako kako i kaj site drugi operacii, edino, na moja vozrast poveke se poznava praveno operacija kako luzna ama sto da se pravi, i smetajte 1.500.000.000 luge imaat sunet, taka da, ne stravuvajte, poveke luge stradaat od drugi operacii odosto od ova. Sto ste se isplasile, ama podobro e da odite kaj specijalisi. Pozdrav!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 20:09
Originally posted by iskren28bt iskren28bt напиша:

Obrezuvanje ? zosto da ne ...
 
 
Ajде кажи зошто да не ...среќа
Кон врв
iskren28bt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iskren28bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 20:00
Obrezuvanje ? zosto da ne ...
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 22:55
Koj!?..Што да ти каже?
Кон врв
BiBi_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 27.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiBi_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 10:14
размислување...пак се излажав...помислив дека конечно нешто кажал

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 18:15
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

vaka,se namaluva osetlivosta na glavickata na penisot,toa ne e nikakva moja ideja,tuku mi go potvrdi licnost koja ja znam,a imase vakva operacija.pozdrav do site


немој погрешно да ме сватиш,ама не верувам во тоа...нема основа за такво тврдење...сепак,можеби чувството е субјективно...дури да се привикне на новонастанатата ситуација
Пробај,па ќе знаеш.размислување
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 20:30
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:Подобро е што порано да се направи зафатот, ама ако НАВИСТИНА не може да се провлече кожичката...тоа урологот ќе каже дали треба. Инаку може покасно да има проблеми при сексуални односи и при мокрење. И плус е похигиенски кога е обрежан, шо има врска што не е муслиман.
Нема врска со хигиената,туку тек откако ќе се биде обрежан треба повеќе да се посвети на хигиената,заради можни инфекции!доста%20е
Кон врв
Pejik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pejik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 20:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хм, овде било интересно,штом Биба бришела, а јас сум пропуштила нештотрепкање
Апсолутно си!намигнувањеКон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 18:20
Originally posted by valentina-pp valentina-pp напиша:

e sega posle se procitano mi se zamati vo glavava,moeto since ima 8 godini,a jas ne uspeav pri kapenjeto da mu ja vratam kozickata,sega se prasuvam kako da go nosam na hirurg,ke go boli ke place a i mene ke me boli dusava!poz


Подобро е што порано да се направи зафатот, ама ако НАВИСТИНА не може да се провлече кожичката...тоа урологот ќе каже дали треба. Инаку може покасно да има проблеми при сексуални односи и при мокрење. И плус е похигиенски кога е обрежан, шо има врска што не е муслиман.
Кон врв
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 18:07
e sega posle se procitano mi se zamati vo glavava,moeto since ima 8 godini,a jas ne uspeav pri kapenjeto da mu ja vratam kozickata,sega se prasuvam kako da go nosam na hirurg,ke go boli ke place a i mene ke me boli dusava!poz
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 19:23
Интересни податоци добивме од Veles boy,после ова негово јавно соголување ,сигурна сум дека ќе му рипне репутацијата.

Во врска со темава,еве на каков податок наидов јас.

Циркумцизијата го намалува ризикот од пренос на ХИВ-вирусот


Светската здравствена организација (СЗО) – програма за ХИВ СИДА, препорачува циркумцизија (обрежување) како мерка која го намалува за 60% ризикот од инфекција со вирусот на ХИВ. Оваа статија е напишана од Helen Weiss, Natasha Larke, Daniel Halperin и Iron Schenker, реномирани стручни лица, кои овој резултат го објавиле во медицинското списание Bio-Med Central Urology.

Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 19:21
Па тоа е првичната причина за обрежувањето тиги...
Хигиена и поголема заштита од полови болести.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.