IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Тип на исхрана кога имате болен желудник
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тип на исхрана кога имате болен желудник

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Тип на исхрана кога имате болен желудник
    Испратена: 12.Мај.2007 во 14:46
Ме интересира каков тип на исхрана треба да се практикува, доколку се утврди дека имате проблем со желудникот, и скоро после секое јадење имате нагони на гадење???
Идете на лекар, ви утврдуваат гастрититс, или некој чир, или што и да е, меѓутоа, ви даваат апчиња, а многу многу не кажуваат за исхараната...
Мислам дека треба да им се помогне на тие личности со наши совети каква храна да користат за да немаат проблеми со гадење и слични работи...
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 15:21
Od lichno iskustvo,moe i na domashen chlen znam deka treba da se odbegnuva masna hrana,premnogu slatka ili zachineta..megjutoa pravilo e DA SE ODBEGNUVA SE SHTO VI SMETA toa e premnogu razlichno kaj site lugje..na primer jas od przeni kikiriki nemozam da se sozemam so denovi,postojano mi se povraka..ama ne i od pecheniBig%20smileznachi se shto vi prechi-mu velite baj-bajSmile
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 13:44
и јас имав порано многу проблеми со стомакот, ама намалувам мрсно, колку што можам, се откажав од кафето, цигарите оддамна, помалку алкохол и сега ми е подобро.
а чудно, но вистинито, најдобро се чувствувам кога ќе се испостам цел ден. но после треба се пази, да не се земаат наеднаш големи количини храна.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
angied Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angied Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 14:30
Nema koj nemal nekogas problemi so zeludnikot zatoa bi trebalo :
 
-da ne se prejaduvameConfused
-da ne jademe nabrzina
-da ne jademe vo eden obrok poveke vidovi hrana
-pravilna kombinacija  na hranata(najlosa e kompir i meso.a e najcesta)
-da ne jademe mnogu luto i zacinetoAngry
-da ne jademe mnogu zesko ili smrznato
-caj namesto kafe......
 
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 21:53
Прво треба да утврдиш која е причината што се јавивил гастрит. Ако е од лоша и нередовна исхрана, тогаш решението е едноставно (препорачувам пиење јогурт),но може причината да е стрес... Претпоставувам дека е ова второво...

Јас лично, престанав да јадам кикирики, лешници, мед, комбинација мед и млеко, мед и чај, медењаци (продукти коишто содржат мед) зашто многу ми го иритираат желудникот. Бурек не сум пробала 10 години, од тавче-гравче кревам температура, па затоа грав јадам само чорбест...

Препорачувам да јадеш свежа зелка салата, не многу зачинета, многу е добра за стомакот.

И на крај....Чај од нане !!!!

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 00:21
Prvo na lekar!!!
Soleno,kiselo.luto,zacineto....nikako!!!
OBAVEZNO: Caj od kantarion-nezasladen!!


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Salveoi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Salveoi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2007 во 15:06
Za Problemi so Zeludnikot, vi preporacuvam Caj od Aloe Vera - Propolis Tableti i Aloe Vera Gel Zoltiot.
Ako nekoj ima potreba od ovie proizvodi slobodno posetete ja ova web stranata.
www.mujaser.piczo.com

Tamu ke najdete informacii.

ili pak javete se na telefon.

070 901 271

Na milioni luge im gi smeni problemite so Zeludnikot, pa i vie ne cekajte javete se odma.

Garantirano 100 %.


So Pocit,

Salveoi


Изменето од Salveoi - 12.Јуни.2007 во 15:09
Кон врв
MECE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MECE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2007 во 14:36
so HERBALIFE ke si go resite problemot
www.nrg-fit.com
mence2006@freemail.com.mk
HERBALIFE
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2007 во 20:08
јас најново што дознав препорачано од доктор зашто имам проблеми при секое јадење и по секое јадење со причина дека желудникот ми бил МНОГУ УШТЕТЕН е дека треба да пијам секое утро сок од 2 моркова, и секоја вечер сок од зелка. тоа помагало многу.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
MECE Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MECE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 10:41
sheikot od Herbalife gi hrani kletkite i gi obnovuva megutoa ne e magicno stapce
za 1mesec ke vi se smirat bolkite vo zeludnikot a za 6-12meseci ke imate nov regeneriran zeludnik

HERBALIFE
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2007 во 16:48
еххх мече...да знаеш како и сега ме боли...тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2007 во 21:39
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Ме интересира каков тип на исхрана треба да се практикува, доколку се утврди дека имате проблем со желудникот, и скоро после секое јадење имате нагони на гадење???
Идете на лекар, ви утврдуваат гастрититс, или некој чир, или што и да е, меѓутоа, ви даваат апчиња, а многу многу не кажуваат за исхараната...
Мислам дека треба да им се помогне на тие личности со наши совети каква храна да користат за да немаат проблеми со гадење и слични работи...


Ма, јади све и не бери гајле за желудецот. Не се привикнувај ти на него. Нека тој се прилагоди на твоите навики и потреби.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
D_r. C. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај D_r. C. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 13:54

NB!
Dokolku odte na lekar no kaj internist-gastropenterolog i so pomos na gastroskopski ispituvanja ili so rentgenska slika po predhodno bienje na "barrieva kasa" vi e utvrdeno deka imate akuten ili hronicen gastrit treba prvo da se prepishat kapsuli za da se namali kiselinata koja go nadraznuva zeludnikot i toj e taka crven od vnatresnata strana i ako ne se vnimava 100% vodi do cir na zeludnikotNa samiot organizam mu e potrebno vnimanie i nega, doklku sakame da ni bide od plza i da ne sluzi zdravje za postarite gosiniizbegnuvaj kafe,ljuto. blago i sok od portokal, limon i slicno, a pred spienje ispi edna casha l;adno presno mleko bez seker, i kapsula omezol ili lanzul no kapsulite pri bolki.prekini da drzish sekakvi dieti za slabeenje,i mrsnotii,ostavi go pushenjeto i nervozata(90% od gastritite se od pregolema nervoza)Mleko pij po 1 caska i nautro i na rucek 30 min pred jadenje i li polse jadenje a veceraj najkasno vo 20:00 casot. za 1 sedmica kje imash golemo podobruvanje doklku se drzish na seto ova koe go napishav i kje bidesh blagodaren-na. pozdrav
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 19:45
Dobro e so se otvori temava,poso nekad ne znam so da praam so sebe od bolki u zeludnik...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.