IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Analog ili Digital
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Analog ili Digital

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 09:20
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


Muabetov mi e deka Kodak bi go koristel samo ako sakam da izvadam retro look ama nadvor ili mnoogu svetlo, Fuji e superioren vidlivo i sekako.
Inace niz Skopje ne moze da se najde duri ni 400 ASA film, deka site otisle na digital. Eve denes se vidov so prijateli koi rabotat svadbi, gi prasuvam so sto rabotat, normalno so digitalci i toa od 1000 evra sose objektiv. Koga im vidov printovi 18x13 toa spored mene ne e dobro, so kievot ke gi izedam vo ubavina na fotografija, jas mislam deka za seriozno profesionalna rabota treba malku poveke investicija. Ama sho da pravat tolku im gi butnale cenite sto ne vredi poveke i da investiraat. Koga pocnaa taxisti u slobodno vreme da snimaat so kamera na svadba, tolku e.

Aj zdravo

(nesto ne mi uspevase da stavam foto vo porakava, foto.idividi saka samo edna fotka na den i ke mi trebase 3-4 dena za fotkive Confused pa eve so linkovi od flickr- pomos)





(napraviv update na linkovite za da funkcioniraat - Poz. Mire)
 
Далтон, јас мислам дека сеуште може да се најдат филмови од 400ASA , само ќе треба да го прашам другаров каде.
Јас не би рекол дека сите отишле на дигиталец, туку баш напротив повеќето фотографираат со филм и тоа Konica 100ASA. А до убавината на фотографијата верувај не е се до инвестицијата, туку повеќе до човекот кој фотографира.
Неможам да ископам фотки од една свадба, па да ги закачам, да видиш дека не е се до опремата. Сликаа (претпоставувам со филм и Nikon со блиц се разбира) а јас во двобојот бев со Pentax од 150 евра, можда и поефтин.
Рчна малце тема која веќе ја имаме во многу наврати ја имаме дискутирано.
 
Да не бидам погрешно разбран, не ја потценувам опремата, ама не е се до неа. ВЕ УВЕРУВАМ!


Изменето од Александар_А - 16.Мај.2007 во 09:20
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 09:42

Зошто неможам да ставам фотки???!!!

 
 
ОК го повлекувам зборот. Успеав и фотките се во наредната порака.Wink


Изменето од Александар_А - 16.Мај.2007 во 09:49
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 09:48
Извинете но морав да ги избришам фотките поради реакции!Еве ги повеќе цензурурани
 
Е ова горе е од ИГРАЧКАТА, вадев принтови 13х18, и на принт подобро изгледа. Оваа фотка од принтов е дополнително обработувана во фотошоп за да извадам што се може од позадината. Моментално оргиналот не е во мене но утре ќе ја земам и ќе ја заменам.
 
Личи како да е ова на истото место фотографираноQuestionConfused


Изменето од Александар_А - 16.Мај.2007 во 12:30
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 10:06
Mire Dankeshn za linkovite Wink
Alexandar, koja fotka so sto e fotografirana od ovie gore?
I kazuvaj kade ima 400 ASA film, i ako nekoj drug znae neka kazuva kaj ima brzi filmovi
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 10:14
hm vtorata nekako mi ima flat efekat (neznam zasto)
prvata mi se dopagja kvalitetot....

I jas se vrativ na 135 otkako se razocarav od kvalitetot na digitalnive SLR (fleksibilni se DA , no imav na koristenje DSLR i pomalce me razocara t.e. pregolemi ovcekuvanja imav za toa sto bi go platil skapo)
Pa sega Ne se brzam, fotografiite ne gi dobivam instant (za toa mi sliuzi pomalo digitalno aparatce)

Dalton gi vidov primerite i mi se dopagaat mnogu (gi nemav probano fimovite a fuji-to mi ostavi vpecatok)...

Jas koristam konikaMinolta 100 asa, mnogu go zborat za ne bas kvaliteten film, no e najeftin, a i mene mi se dopagja kako se snaogja vo skoro site uslovi(dnevno svetlo, sijalica, neonka)

Kako i da e, sakav da ti spomnam deka nema vrska tonalitetot , toj sekako moze da se smeni vo PhotoShop... eve link do program4e sto simulira razli4ni tipovi na filmovi http://www.alienskin.com/exposure/index.html

eve primeri na obrabotka na konikaMinolta od moja strana bez bilo kakov plug-in
SORRY ne Rabotat linkovi do direktni fotografii na idividi... a raboti samo do portfolio

http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=5909
a fotkite sto preeska neuspesno gi izlinkav bea:
-"
Земи ја онаа што ти се допаѓа"
-"Седмица"
-:Филм проба бр1"

seto ostanato e raboteno so A510
 

seuste ne sum postuval fotografii obraboteni so plugin-ot

Bi go koristel Fuji-to ako ne sakam da go prerabotuvam filmot vo PS...
ima li nekoj primeri so 100asa, dali ima razlika so onoj od 200 asa superia??


Изменето од moz pos - 16.Мај.2007 во 12:50
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 10:30
Моз пос, flat efekt може да подобјасниш малце, не ми е познат изразов. На што точно милсиш?
 
А ус пат и среди ги линковиве вака не ги отвара како што треба.
 


Изменето од Александар_А - 16.Мај.2007 во 10:31
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 10:39
Neznam, mislam deka funkcioniraat linkovite :(

flat efekt. paa nekako ja gubi onaa tridimenzionalnost na likovite(objektite)
boite se ednorodni, povrshinite bez gradienti/senki,
kako da go ima izgubeno dinami4kiot opseg...

barem jas vaka gi gledam rabotite sto ne mi se dopagjaat na taa fotografija...

Drugata e Super...

Se gledaat deka se istite lugje, no ne razbiram sto e problemot. Do svetloto li e??

ALeksandar kazi ja "tajnata" za prvata fotografija....
So sto e fotografirana (aparat, objektiv, film,blic/svetlo)???




Изменето од moz pos - 16.Мај.2007 во 11:09
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 10:51
I uste EDNO prasanje ...
GOLEMO E :)

Kaj da dobijam Kvaliteten SKEN i toa UBAV sken so povekje megapikseli(8MP min), po moznost RAW/tiff (odnosno bez jpeg kompresija)...????


Изменето од moz pos - 16.Мај.2007 во 10:55
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 10:57

Konika e najeftina, se snaogja pristojno vo slabo svetlo (barem so kievot i 2/50 lekja) no ima edna violetova nijansa, dovolno da ne mi se svigja. Cenata moze ke igra uloga ako slikam 1 rolna na den, vaka ic ne mi e problem. Imam videno poeftini Fuji na zelen pazar ama ne kupuvam od tamo zaradi toa sto emulzijata e osetliva na temperatura i vlaznost, moze i da probam.
Eve so Konika 100 ASA  normalno so Kiev 4 Wink

http://farm1.static.flickr.com/153/433943882_abe9c1b3f5_o.jpg

http://farm1.static.flickr.com/157/432851882_a0213efad4_o.jpg

http://farm1.static.flickr.com/180/432851776_be1c57db09_o.jpg

http://farm1.static.flickr.com/183/432854005_ef46ff93f6_o.jpg

Se gleda deka i so 100 ASA vo enterier na prilicno mracen den odlicno se snaogja, ama kako da ima pomala rezolucija i ostrina vo odnos na Superia

Inaku za foto obrabotka na digitalnite fotografii momentalno najveke se igram so Adobe Lightroom, super e samo pak se naogjam sebe si kako najveke rabotam so nativnite plagini, sepak se najdobri koga ke probas se osven za posebni efekti ako sakam da dobijam. Mi se svigja mnogu DFT 55mm, odlicen plagin

Pozdrav i fala za informacijata za PIX+ deka ima negativi, pristoen izbor za Skopje, seuste nedovolno ama dobro e


Изменето од D'Dalton - 16.Мај.2007 во 10:58
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 11:52
Утре ќе го ставам оргиналот од нивната фотка.
Муабетот беше не е се до опремата.WinkLOL Немаше смисла да ги резилам на лице место.
 
Кога фотогрфиравме една свадба, дигитално и со филm паралелно, инаку филмот беше Fuji Superia 400ASA, праша еден што исто работи свадби што филм користиме. По одговорот неговата реакција беше *400ASA*???!!!! Јас само со 100ASA работам.
 
Владче извини не го видов твојот коментар.
Горе е Pentax Optio30, со него сликав
 
a доле e Nikon.
 
  го имаф фатено на една фотка.


Изменето од Александар_А - 16.Мај.2007 во 12:04
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 12:08

Моз пос нема тајна види го играчево и се е јасно.

Уште еднаш ќе кажам не е се до опремата.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 12:28
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Моз пос нема тајна види го играчево и се е јасно.

Уште еднаш ќе кажам не е се до опремата.


Wink
i jas imam slicno igrace A510 canon...Super performansi ,NO jaka jpeg kompresija (morale da zeznat nesto)
ima:
-kompletna manuelna kontrola na ekspozicija
-ima i Aperture priority i Shutter priority
-manuelen fokus
-moznost za dodavanje objketivi/filtri/polarizatori
-moznost za eksteren blic

A so SLR eos300 menrenjata se isti (go imam testirano) dava isti rezultati (vo odnos na ekspozicija), No so SLR-ot koristenjeto - menuvanjeto na opciite e poednostavno,pobrzo,polesno i ima podobra kontrola na DOF...

Dalton imas super objektivi -odlicna kontrola na DOF

 


Изменето од moz pos - 16.Мај.2007 во 12:32
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 12:31
Aleksandar jas barem sum golem pobornik deka ne e se do parite i opremata, no sepak taa oprema mora da ti ovozvozi kreativno izrazuvanje sto znaci manuelni funkcii i kompletna kontrola vrz ona sto go rabotis. Ne mora da ima autofocus voopsto, ne mora da ima motor za premotuvanje, ne mora da ima blic, ne mora da ima prioritetni modovi no mora da ima kontrola na brzina, focus i otvor na zenica, bez toa ednostavo ne mozes da se izrazis, nemas kontrola na dlabocina, saturacija, kontrast, focus.
Inaku vo odnos na tehnikata jasno e deka ne mora da go imas najdobroto, eve jas seuste koristam 30-40 godini stara mashina (dosaden sum si veke so ova Tongue) i super mi e. Ne velam deka site moderni alatki ne se dobri, naprotiv, pak tuka ke go spomnam F4 (uff.., mnogu dobro, mnogu dobro)
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 12:34

Е добро тоа е веќе друго.

Можеби идејата ми беше да кажам дека и да имаш супер опрема ако не те б..а не те б..а LOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.