IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Analog ili Digital
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Analog ili Digital

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Analog ili Digital
    Испратена: 10.Мај.2007 во 00:07
Ah, na m'ka golema se stavam. Yali da kupam dSLR ili da si ostanam na svoeto (tri KIEVI so 50/2, Zenit so Helios 58/2 i Zeiss 20/2.8). Gledam vrtam sucham, mnogu skapo bre za telo da dadam 600 evra, aj za lekja e druga rabota, dobro staklo i sega i po 50 godini e dobro staklo. Zoran ubavo mi spomna koga mi odgovarase za 4/3 deka digitalnite tela nemaat vrednost po 3-4 godini, toa e tehnologija kako mobilen telefon, ke dades 1000 evra a po 4 godini ne vredi veke. Moze sum greska sto znam. Glasno razmisluvam.
Dali da dadam 1000 evra za soliden dSLR kit (jas sum sepak za NIKON ako praime muabet) ili za 1000 evra imam uste mnogu mnogu rolni film so se razvivanje i printanje (imam i skener za negativi) i so 35mm film jas imam vistinski fotografii (album, ramka, fotka - familijarna istorija), so digitalecot (s5100) imama samo nekolku iljadi fajlovi kako 1 i 0 na disk.
Aj ova kako pocetok sto mislite i kakvi iskustva imate okolu 35mm i digital

P.S. eve primer za 35mm dinamicki opseg
http://farm1.static.flickr.com/206/481534317_ca34168168_b.jpg

Pozdraf
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 10:34
Ako ti treba fleksibilnost (razlicni tipovi filmovi ...obrabotka na fotografii) togas dobro e da razberes deka so kupuvanje na Dslr telo ti vsusnost kupuvas "FILMOVI" so sekakvi opcii...

No ako si odlucen i usmeren kon edno nesto i povekje sakas da vadis fotografii na hartija  ...Sekako mozes da se odlucis na 35mm film...

Se zavisi od tebe
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 13:46

Procitaj, najdi se i sumiraj....

 
samo da ne ispadne na kraj da kupis i DSLR i scanner....
 
Pozdrav
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 14:35
Linkov e dobar :)
Vo vrska so skenerot.. Veke kupiv HP G4010 skener, moze do 6 od negativ i do 5 od slajd, sakav da go zemam G4050 so moznost za 30 od negativ i 25 od slajd, ama nemase i ke trebase da cekam 2 meseci i mi se brzasi i go zemav g4010. G4050 u stvari e istiot skener samo sto na kapakot ima poveke mesto za negativi (bidejki kapakot sveti za negativite da se skeniraat). Generalno zadovolen sum.

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 14:49

Епа тогаш уживајWink.

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 16:34
Ufff...

Ova prashanje, vo edna ili druga forma, postavuvano e so decenii...

...se postavi koga izlegoa digitalnite kameri. Prednosta na novata tehnologija na pochetokot beshe samo deka e pokonvencionalna za upotreba. Koga gi napravija najdobrite profesionalni tela, posebno FF na Kodak i Canon, glasno proglasija deka e stignat i mozhebi minat kvalitetot na 35mm film.

Ova me potsekava na nekogashnite slichni prashanja koga bea postavuvani vo vremeto na promoviranjeto na "medium format" filmot. Togasnite promovatori na toj format proglasuvaa deka golemiot format so plochi e umren bidejki ovoj noviov e ist ili podobar . Koga izleze prviot 35mm film promoviran od Leica, slichni prashanja i "tvrdenja" povtorno se razletaa niz fotografskiot svet. Demek sredniot format, ovoj pat, umira bidejki noviot 35mm e skoro ist po kvalitet, ama e mnogi pokonvencionalen...i ako se sekjavate potoa izleze formatot 110 i taka natamu...dojdovme do digitalnata tehnoilogija. Istata prikazna so istite prashanje i "tvrdenje" se povtoruva i natamu...

A sto stana vo megjuvreme so plochite? Ischeznaa

Povelete vo svetot na marketingot - svetot na decepcijata i iluziite koi se baziraat na chovechkata naivnost, a e kreiran za derivacija na profiti na site onie koi umeshno go upotrebuvaat.

Iskreno, od moe iskustvo, mesto ima za sekoja tehnologija i za sekoj format pod ova nashe fotografski sonce. Se si ima svoja upotrebna vrednost ako se znae kade ke se upotrebi i za kakva namena e dizajnirano. Ne postoi EDEN univerzalen najdobar format.

Iako vo mnogu nesta digitalnata tehnologija go stigna filmot, a vo nekoi i go mina (shumot), se uste go nema uspeshno premavnato vo site karakteristiki. Tokmu poradi toa lichno znam fotografi koi otkako veke minaa na digitalni tela, povtorno se vratija nazad na starite filmski kameri.

Koga jas bi imal sloboden i neprechen izbor od sekoj aspekt, za ultimativno i egzekutivno fotografiranje bi odbral sreden format fiulmska kamera (zatoa sekogas ke imam Mamiya 6MF), fimska 35mm kamera (Nikon F6 - za zhal go nemam, no zatoa sekogas ke go chuvam 90X), i medijum digitalna kamera (Hasselblad so Lief back ili H3D).

Dokolku imam dobar filmski skener bi zastanal na ova i bil bil vo sostojba na nirvana.

Ako nemam skener, za brzo i eftino slikanje bi zel eden DSLR so 10-14mP (Nikon D200 na primer) bez razlika dali e FF ili ne, so dva zuma (na primer 17-55 i 70-200) koi bi gi pokril 99% od site fotografski potrebi. Zumovite bi gi zel so respekt na nivniot najvisok kvaliet vo momentot na kupuvanjeto (definitivno da se podobri od rezolucijata na chipot vo kamerata) , zatoa sto najverojatno posle nekolklu godini ke mora da kupam drugo digitalno telo.

Za sekoe fotografiranje koe bara vrven kvalietet i vnimanie bi gi koristel filmskite tela ili digitalniot sreden format (vo zavisnost od potrebite i baranjata), a za se onoa sto e sekojdnevno, obichno i eftino fotografiranje bi koristel DSLR.

I toa se moite razmisluvanja i moite arshini, dodeka vash*te verojatno se razlikuvaat.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 16:49
Moz Pos dade mnogu sublimirano objasnuvanje na situacijata Thumbs%20Up.

Da ne e toa ... bi rekol deka so poseduvanje na skener ti e resen problemot Wink

Elem, Kievite i Zenitot ne ti begaat :))
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 17:07
Originally posted by moz pos moz pos напиша:

Ako ti treba fleksibilnost (razlicni tipovi filmovi ...obrabotka na fotografii) togas dobro e da razberes deka so kupuvanje na Dslr telo ti vsusnost kupuvas "FILMOVI" so sekakvi opcii...No ako si odlucen i usmeren kon edno nesto i povekje sakas da vadis fotografii na hartija  ...Sekako mozes da se odlucis na 35mm film...Se zavisi od tebe


Pa jas ne bi se slozhil tolku mnogu so mislenjeto na moz pos.

So digitalnoto telo vsushnst se kupuva samo eden "film" (determiniran so karakteristikite na vgradeniot chip). Edinstveno sto mozhe drugo da se napravi so nego e da se menuva osetlivosta (ASA) na toj film od slika do slika, spored zhelbata ili potrebite.

So filmsko telo se dava mozhnost navistina da se koristat filmovi so razni kvaliteti i karakteristiki (negativi ili slajdovi) koi postojat denes ili ke se dizajniraat vo idnina. So drugi zborovi, so filmska kamera se kupuva telo, a se menuvaat "chipovite" sekogas koga se stava nov film. I toa e najgolemata fundamentalna razlika megju filmskite i digitalnite kameri. So digitalnata kamera, za podobro ili polosho, se venchate za eden "film".

Obrabotkata na fajlovite vo PS ostavete ja na strana, istoto se pravi i so fajlovite od skeniranite filmovi. Tuka nema apsolutno nikakva razlika.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 17:25
Hehehe.
Zarem ti treba nesto povece od RAW file so moznost za osetlivost od ISO100-ISO3200 ?

Fala bogu, imas filtri za emulacija i na Fujichrome Velvia; Provia; Agfapan; Ilford i sto ce ti padne na um ...

kako ce dojdes imnaku vo prilika da slikas so Velvia ISO1600 ? LOL LOL LOL

Edvaj se nakanija posle 3-40 godini od ISO50 da ja kacat na ISO100 LOL

Ne e bas taka Zoran.
A maltretiranjeto  ako sakas da menjas film na mid-roll ? Sto pravime so toa?

Jas imav k'smet Minoltata ima opcija koja olesnuva mid-roll menuvanje, a so Kiev i so Zenit kako da napravis takvo nesto?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 17:47
Kako sto veke rekov, digitalnite kameri se pokonvecionalni i okolu toa ne bi polemiziral. Toa ke mu dojde kako shvajcarsko nozhe so site dodatni odvrtki, pilichki, otvarachi za tapi i nozhici za sechenje nokti. Pravi od se po nesto, a dali navistina ke gi zadovoli site baranja i potrebi, ostanuva da reshi onoj sto go kupil i sto go koristi.

Menuvanje film vo kamera (ako se nema dve tela) e relativno lesno (poveke pati sum go napravil toa so Nikon 90X iako ne e dizajniran za takvo nesto ), no ne e premnogu praktichno. Manipuliranje so digitalni fajlovi e isto taka mozhno i na skenirani filmovi dokolku nekoj saka toa da go pravi (iako ne gledam zosto nekoj bi imitiral digitalna Velvia i Provia ako gi koristi originalnite filmovi). Dali toa digitalno manipuliranje ke se napravi vo kamera (kako dodadena "vrednost" vo softverot za obrabotka na fajlot) ili potoa vo PS, navistina ne pravi nikakva razlika.

Kako sto veke rekov, predhodnite komentari gi postirav od moeto iskustvo i mojot agol na gledanje na rabotite.

Znaev deka drugite nema da se slozhat.

Изменето од Zoran K - 10.Мај.2007 во 17:54
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 17:59


Soglasen sum deka nema da se soglasam Wink Hug

Dobar i sirok covek si Zorane Thumbs%20Up
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 18:45


Abe jas rekov deka ke se napieme po edna...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 20:24
Inaku na linkov sto go ostavi Djordjevich
http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm
Chovekot kako profesionalec, go ima skoro istoto mislenje so Zoran, koj isto taka e opasen pro (barem po negoviot sajt). Vo poslednava nedela mnogu go menjem moeto mislenje okolu nova foto kamera, uffff......parite cheshaat li cheshaat. De 4/3, de D40x, pa nejkam digitalec, pa sakam.....
ODLUCHI SE BUDALOOOO Confused
Na linkot pogore ubavo e objasneto, digitalen SLR od 2-4000$ e isto kako PC od 2-4000$ t.e. posle 4 godini ne vredi ni 500$ (Staklata se drug muabet). Dodeka filmska kamera si drzi cena i po 10-20,30 godini (zavisi sto e)
Digitalnive mi se kako mobilnite telefoni, sega ke puknes 400-500 evra za najnov model a po 6 meseci izlegol uste podobar. Ednostavno mnogu me frustrira da dadam 600 evra za telo sto za 4 godini nikoj ne bi go poglednal.
Kolega moj ima F4 od pred 10 godini, i sega koga ke go vidam so toa cudo vo racete "RESPECT", a ne Mamyata na Zoran Clap
Kievite mi se super, imam eden od dedo mi i drugite uz put gi kupuvav za ako otkaze nekoj da produzam so drug (ne se isplati da go popravam)
Zenitot go sakam samo zaradi Zeiss 20mm f2.8 lekjata sto ja imam po doma. Sakam u prinip nov rangefinder, samo MNOGU SE SKAPI novi Cry.
Ne znam ni jas zasto se tolku skapi rangefinder vo odnos na SLR.
Sakam Zeiss Ikon, ama nadvor od budget mi e. Izgleda ke se zadovolam so odlicna nova Bessa 4 so Nokton 50/2.

Pozdrav do site


P.S. Leikata ne ja sakam samo zaradi svileniot zatvarac (sum videl dupnat od sonce preku lekja bez zatvarac), u stvari mnogu e skupa za mene pa si izmisluvam LOL
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 21:02
Daltonce,
pa koj vika deka treba da go kupis najnoviot DSLR koj e na marketot? LOL

Sto se odnesuva do drzenjeto cena na film kamerite .... de probaj da sitnes film kamera.

Ene go mojot film SLR gore vo prodazbi, pa nikoj ne ni prasuva za nego Dead.


Inaku se ima svoi pricini, pa taka i slicnosta na stavot na Zoran so onoj na Ken Rockwell ... se e do toa koj koi sajtovi gi poseduva. Ken Rockwel nekoi go cenat, nekoi mu se smeat, no fakt e deka za del od fotografskata populacija toj e "opinion-maker".

So drugi zborovi, nikoj od nas ne zbori samo od svoj um ... isprepleteni se raboti koi ni gi kazale/sme gi procitale so licnite iskustva i toa e toa.

Toplata voda e odamna izmislena, ostanatoto e prasanje na preferenci ...
nekoj saka da se kisne vo kada, drug preferira tusiranje ... a jas Dzakuzi ama nemam pari da go kupam LOL LOL LOL LOL

...........

Eeeeejjjjj ne kini livcinja od cvetceto Dalton ... taka nema da dojdes do odgovor na prasanjeto "DSLR, voli me, ne voli me...voli me, ne voli me ...."
LOL LOL LOL LOL

Pozdrav Wink



LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.