IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Analog ili Digital
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Analog ili Digital

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Analog ili Digital
    Испратена: 24.Март.2008 во 07:35
Originally posted by lazoroski lazoroski напиша:

Bas mi e drago sto se otvori vakva interesna diskusija i im blagodaram na site sto go podelija svoeto mislenje vo odnos na razlikite digital / film.

Smetam deka toa e edna siroka tema koja mozebi zasluzuva cela edna tema kade sto bi mozele da diskutirame za site razliki pomegju film/digital vo smisol na kvalitet, estetika, tehnika itn.
...
POZDRAV !


Zoran,

Ima tema analog vs digital, taman rabota da ja nema намигнување

Se nadevam nema da zamerite, no gi ispreseliv porakite ovde, za da ne bidat off-topic.
Uste da smislam kade da ja preselam analog MF i Voight diskusijata...sepak e onaa tema za novi aparati. збунетост


Изменето од Mire - 24.Март.2008 во 07:36
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
lazoroski Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lazoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 23:47
Ajde ajde se namnozivme

Pozdrav !

P.S
Inaku imeto mi e Zoran a ima uste eden retro Lazoroski ... brat mi Vladimir

Изменето од lazoroski - 23.Март.2008 во 23:48
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 23:14
ej ova e dobro , veke nema da bidam osamen, nema veke retro Jane, tuka e i retro Tegla i retro Lazaroski. Veke sme trojstvo голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
lazoroski Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lazoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 20:41
Bas mi e drago sto se otvori vakva interesna diskusija i im blagodaram na site sto go podelija svoeto mislenje vo odnos na razlikite digital / film.

Smetam deka toa e edna siroka tema koja mozebi zasluzuva cela edna tema kade sto bi mozele da diskutirame za site razliki pomegju film/digital vo smisol na kvalitet, estetika, tehnika itn.

Isto taka i fala mu na Tegla sto se povika na moi fotki kako demonstracija na Voigltander lekjite (iako postna pogresen link pa Sanja gledase malku seir

Nejse, da ne dolzam, drago mi e sto vaka mi trgna na forumov , vie ste super drustvo pa ke polemizirame i vo idnina.

POZDRAV !

Изменето од lazoroski - 23.Март.2008 во 20:45
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 13:23
Originally posted by Mire Mire напиша:


Mi se slucuva da ne poglednam/proveram 9 od 10 fotografii, no ne bi odel tolku daleku sosema da go preskoknam LCD-to od procesot.
Sepak, ne custvuvam potreba da ja pregledam sekoja fotografija sto ce ja napravam. Otkako ce se obezbedam po prasanje na ekspozicijata, VF-ot mi e dovolen za komponiranje => nema potreba od proverki.


Normalno намигнување.
Inaku sto mislite, zosto na MF kamerite imase Polaroid grb? Ili zosto go izmislija digitalniot grb? Zaradi preview. I seuste digitalnite grbovi se koristat za preview, a fotografiraat na film. Bas pred nekoe vreme na discovery gledav American Chopper. Epizodata bese so nivna foto sesija vo studio. Gi fotografiraa so Mamiya RZ so digitalen grb i eden kup Fuji slajd filmovi голема%20насмевкаголема%20насмевка.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 10:38
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.
Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.


E ova do sega ushte go nemav slushnato!
Kaj ti tekna!!!


Zoki, jas ne se seguvav!


Mi se slucuva da ne poglednam/proveram 9 od 10 fotografii, no ne bi odel tolku daleku sosema da go preskoknam LCD-to od procesot.
Sepak, ne custvuvam potreba da ja pregledam sekoja fotografija sto ce ja napravam. Otkako ce se obezbedam po prasanje na ekspozicijata, VF-ot mi e dovolen za komponiranje => nema potreba od proverki.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 10:25
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.
Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.


E ova do sega ushte go nemav slushnato!
Kaj ti tekna!!!


Zoki, jas ne se seguvav!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 05:26
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.
Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.


E ova do sega ushte go nemav slushnato!
Kaj ti tekna!!!
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 22:19
Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.


Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))
I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 18:24
Jas mudro kje molcham za analognata fotografija збунетост. Mislam deka vekje znaete sho mislam голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 10:20
za strit(i sport) fotografija treba ogromno iskustvo i besprekorno poznavanje na opremata, a bogami i prstot ne treba mnogu da misli...
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 03:07
Originally posted by lazoroski lazoroski напиша:


No, ima eden moment sto barem jas go cuvstuvam kako precka...toa e ednostavnosta na samiot proces na fotografiranje koj sto (barem mene) me pravi ramnodusen kon scenata, objektot, momentot.


napolno se soglasuvam... fotografijata, osobeno analognata, za mene e kult i taka sakam da se postavam vo odnos na nea... samiot proces od fotografiranje, razvivanje, pecatenje do drzenje vo raka na finalniot proizvod (mislam na print) - dava sosema poinakva dimenzija na avtorstvoto... mozebi seto toa e vo mojata glava, ama mene mi se dopagja toa i istoto ne go cuvstvuvam so digitalniot fajl...
od druga strana pak, koga slikam digitalno, kultot si go prenesuvam vo postprocess, tamu mi e "labaratorijata" i tamu si se izrazuvam najslobodno... ne znam za vas, ama jas analog i digital gi dozivuvam kako sosema dve razlicni formi na izraz... kako maslo na platno i grafika... среќа
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 02:41
Dva prekrasni tekstovi napisa! Dobro ni dojde na forumot i od mene големо%20гушкање

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.

Mi se slucuvalo i mene, no svesno se teram da ne go pravam toa i, veruval ili ne, dobar del od vremeto mi uspeva.

Se trudam so DSLR-ot da slikam sto pomalku (vo smisla, da ne bidam "trigger happy") i obratno, koga ce slikam so film, da ne se "skrtaram" za sekoja poza.
Od 10 dena odmor na Tasos se vrativ so odvaj 3Gb fotografii od koi imase barem 500Mb slikani za upotreba na HDR (znaci namerno triplicirani ekspozicii). Mislam deka e toa razumna kolicina. Sepak treba air da se vidi i od digitalnoto. Porano trosev 4-5 rolni film za 10 dena odmor, greota e so DSLR da se vratam so 180 fotki намигнување

No dobro, pristapot na "obmisluvanje" na fotografijata e tipicen za ludje nakloneti kon pejsazi.
Od delot na moite relativno jadni obidi vo street fotografijata, konstatirav deka e bitno da go zbrkas momentot, pa i nema mnogu vreme za mislenje.
Verojatno, za street fotografija e normalno da bides pomalku i lesen na okinuvanje среќа
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
lazoroski Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lazoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 02:25
Da se razbereme ! Nov sum na forumov i nemam namera da se pravam seznajko nitu iskusen fotograf. Imam troa poznavanje od fotografija ama cisto hobi entuzijasticki. Ovde sum da go kazam moeto mislenje i da go spodelam so lugje na koi sto fotografijata im e profesija, pasija, hobi ili samo interes.

Tehnologijata se dvizi napred i nikoj od nas ne moze toa nitu da go spreci a ne moze ni da ostane imun na promenite. Jas sum srekjen sopstvenik na EOS 400D ama i na Voigtlander Bessa R3a RF. So zadovolstvo gi koristam dvete kameri ama ima nesto vo toa Bessa-ta koga ke chkrapne sto me pravi zadovlen i srekjen sto se bavam so ova hobi.

Razmisluvam dosta i za samata estetika i filosofija na fotografijata i bez nikakva pretencioznost na nekakov ekspert (sto ni od daleku ne sum) sakam da si go iznesam mislenjeto.

Digitalnata fotografija e neverojaten medium na reprodukcija. Ja obozavam. Veruvam deka na profesionalcite kako Zoran K. im ja olesni rabotata do nezamislivi dimenzii.
Isto taka, digitalnata fotografija odnosno nejzinata dostapnost ja doblizi fotografijata do site nas i ja izvlece kreativnosta kaj mnogu mladi lugje vo vistinska nasoka, pa imame prekrasni fotografii od edno cudo lugje koi sto pred 10-20 godini najverojatno ne bi se bavele so fotografija voopsto.

No, ima eden moment sto barem jas go cuvstuvam kako precka...toa e ednostavnosta na samiot proces na fotografiranje koj sto (barem mene) me pravi ramnodusen kon scenata, objektot, momentot. Od moeto iskustvo koga ke spukam cela 2 GB kartica na Canon-ot edvaj 10% da e upotreblivo...zatoa sto samo go pukam i ne razmisluvam. Kade e tuka momentot kako vrvna estetska vrednost na fotografijata ako eden motiv go strakam 50 pati ???
Od eden film so Voigtlanderot barem polovina od fotkite mi se upotreblivi.Zosto ? zosto go mislam, premisluvam, kadriram, se dvizam, premeruvam .... so drugi zborovi uzivam vo fotografijata !

Mozebi problemot e vo mene , ama eve i vie kazete svoe mislenje.

Znam deka Tegla e 100% zad ova sto go napisav, sme go diskutirale ova uz pivo :) .... ama i na forum ne e loso posto slusas mislenje od mnogu poveke lugje i od iskusni fotografi kako Zoran K.

Изменето од lazoroski - 22.Март.2008 во 02:31
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.