IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje oprema nadvor od MK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje oprema nadvor od MK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака Обратен редослед
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 17:36
Za sporedba:

Otvori edne mobilen i vidi kade e proizveden..

Prijatel kupi nokia od svajcarija i si pisuva made in finland a kupi ja tuka sto pisuva?

Ne sum maloumen i nemozes da mi kazes deka robata vo USA Evropa Kina Indija Rusija I za balkanot e ista...

Prasaj pa ke vidis....

A ti pak polni im go dzepot na nasive bez potreba...

I jas sakam da si kupam tuka ama sto e mnogu mnogu e...

Najdov eden laptop toshiba vo USA na amazon koj cini 500$ kazi mi za kolku ke go kupam tuka?

So takvi performansi cini 600 evra..

Ako znaes malku matematika ke vidis deka sum vo pravo...


Pozdrav

A
Кон врв
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 17:31
E tuka si se zaebal...

Finta e sto nikon nema samo edna fabrika nego ima poveke vo svetot..

Taka e treba i oni da ziveat ma treba li i nie..

Zosto da davam duplo pari ovdeka....

aj kazi mi...


A
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 15:53
А ха, опремата што ја произведуваат за Македонија иде на специјални ленти и има специјални постапки за производство. Не се тоа истите производни линии туку овие се сосема други!
Ма дај луѓе не го тупете!
Истиот производен процес е и за Европа и за Америка со тоа што само софтверот се разликува дали ќе биде PAL или NTSC, се друго е исто.
Мислите дека им се исплати на Јапонците да прават двојни линии за производство?
Ај вие си знаете!
Јас од тука сум си ја земал опремата а и од тука ќе си ја земам. Едно гаранцијата ми е тука, друго па и овие луѓе треба да живеат од нешто.
Кон врв
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 15:06
Da taka e ama jas sum od Kumanovo..
 
A znaete ima mnogu Kumanovci koi rabotat vo Irak i Avganistan.
 
E sega tie se racunat deka rabotat za amerikanska vlada i imaat besplaten shiping do irak so prioritet...
 
I ako naracam od amazon ke stigne tamu i tie ke mi go donesat i ke go imam za 320$...
 
No me interesira dali amazon prodava kvalitetna roba posto posle sakam da naracam i digitalec....
 
A ostavete ja evropa tie si imaat paricki...
 
I jaki zakoni....
 
 
A sto imame nie....
 
Pozdrav i fala za kritikite..
Ne sum zlonameren samo sum revoltiran od cenite kaj nas..
 
No PixPlus ima solidni ceni za nekoi proizvodi a kolku se kvalitetni nezman posto na eden forum procitav deka foto oprema od Makedonija nikako kupuvanje..
 
Caos
 
 
A
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 01:39
NEBLAGODARNO E DA SPOREDUVATE CENI KAJ NAS SO TIE VO USA. SPOREDETE SO ANGLIJA NA PRIMER.
www.jessops.com
Tamo SB 800 e 380 evra + postarina + carina + DDV

Inaku vo USA nov Ford Mustang e samo 12.000 evra. Proverete намигнување
http://www.fordvehicles.com/cars/mustang/
Kaj nas za tie pari nemozes ni pristojno Clio da kupis. I sega? Nema da vozime koli ili kje gi naracuvame preku net?

Aj ne se zafrkavajte. Koj saka neka naracuva, ama vo Evropa nikad nema da ima ceni kako vo USA.

Jas dva pati imam kupeno od USA (kompjuterski delovi), no mi gi donese brat mi, koj se vrakjase nazad, taka sto mozev da napravam "30 day money back" намигнувањенамигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 19:11
Еден пазар е Америка, а друг е Македонија. Или Европа.
Попрво треба да се споредат цените со Германија или некоја друга европска земја. На пр. СБ-800 во Чешка е 370 евра. И тоа е најевтината понуда преку интернет. Во продавница сигурно не е под 400 евра.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
kiddex Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kiddex Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 18:33
Ma treba dobro da se istepaat site vo mk.
 
Mnogu se skapi tuka.
 
foto opremata e izgor za razlika od USA...
 
na amazon nikon sb800 e 320$ a kaj nas 400 evra.
 
Paq me interesira kade tuka ima matematika i logika...
 
Ili e legalna pljacka na nas obicnite...
 
pozdrav
A
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 16:28
xexexexexxe , znaci ne isceznuvaat misteriozno :) ednostavno gi snemuva i nikoj ne moze da ti kaze kade i zasto ja nema posto nemaat sistem za sledenje na pratki osiguranje isto nemas so tie dve opcii znaci ..... ako go snema ne veruvam deka nekoj ke te obesteti <

UPS i FEDEX e mnogu pomalce verovatno deka ke ja snema pratkata dostavata ni e 99.9% dostavka + sekoja pratka e osigurana i ako nesto se sluci ( ostetuvanje ili gubenje ) klientot se obestetuva 100% od sumata koja e navedena vo fakturata

pozdrav

http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
fazze Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fazze Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 01:17
ima vistina u ova sto go zbori cyb3rc0re ?!!? stvarno isceznuvaat pratkite ili se samo spekulacii....?!! :( ako ima nekoj vakvo iskustvo aj neka kaze!
When The Power Of Love Overcomes Love of Power, The World Will Know Of Peace
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 22:26
pa i adorama ima na menheten prodavnica i najverovtno od tamo ke mi zemat. a cekaj ovaa taksava ne e vracunata vo cenata na net
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 22:02
Mislam deka ne e samo internet prodavnica, tuku i ogromen dukjan. Otidi na sajtot na sekoja od niv i ke gi vidis adresite. Za B%H znam deka sega se prosirija i se ogromna prodavnica na dva sprata. Tie 5% ili veke kolku se, se sales tax, mislam deka se plakjaat vo State of NY, i vo California, nesto kako naseto DDV.
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 21:57
sto znaci zivi prodavnici?
i kako toa 5% od kaj toa sto e?
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 17:37
Originally posted by nikola_bb nikola_bb напиша:

uste edno prasanje moze nekoj znae. gledam adorama vo new york ima prodavnica dali cenata na net i vo prodavnicata e ista?

Ista e so toa sto za New York se plakja i taksa (danok), mislam deka e 5% no ne sum siguren.

PS: B&H i 17-th Street Photo imaat "zivi" prodavnici vo New York


Изменето од itan14 - 09.Јуни.2008 во 17:38
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 16:35
uste edno prasanje moze nekoj znae. gledam adorama vo new york ima prodavnica dali cenata na net i vo prodavnicata e ista?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.