IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje oprema nadvor od MK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje oprema nadvor od MK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
Автор
Порака Обратен редослед
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 00:19

Solon Kounio
Fotovision Ltd.- Greece
90 Years of Successful Photo Business
0030.2310.278.600
skounio@the.forthnet.gr

Ete vi edna prodavnica vo Solun.

Iako jas pred 2 dena naracav objektivi od B&H Photo,  imaat shipping so Global Express Mail koj sorabotuva so nasata brza posta EMS, a shippingot za dva objektiva za Nikon i fujifilm f40fd e 80 USD. Kako sto e padnat dolarot, cenite se prva liga.

Nikon 85mm f1.8 359 USD - kaj nas vo IMPEX 580 Eur, slicna cena i vo Srbija, Grcija, Germanija

Sigma 150mm f2.8 macro 599 USD - Vo Srbija najeftino 629 EUR vo Axel ili BM, vo grcija poskapo.

Fujifilm f40FD - 299 USD

Odnos USD - EUR na karticata mi presmetaa 0,736 sto e odlicno

Mislam deka e isplatliva varijanta, posebno za "grupni" naracki taka pagja cenata za shipping.

PS - najverojatnoWink treba da se plati danok 18%, no i so toj danok cenata e mnogu podobra.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 20:58
Ako ne se lazam Dimo rece deka 16% vracaat!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 20:34

Ne znam tocno za prodavnicite, ama ke se najde nekoj so znae.

Inaku procedurata e da najdes dukjan so tax free lepenka, da kazes deka sakas da kupis "tax free" ke ti popunat tamu nekoi listovi, na izlez na granica kaj carinikot ke mu gi dades listovite da gi zaveri i direktno u free shop mozes da si podignes ama samo 10%. Barem mene tolku mi vrakjaa koga bev u shopping vo Ikea i Cosmos (ne bese nisto tehnicka roba) i kako gi zemav taka gi dadov na kasa za viski, vodka i uzo :)
Inaku so listot mozes parite da si gi podignes i vo GTC tuka na krajot sproti Stobi, znam deka ednas i tamu si zemav nekoi pari, pa mozda deckoto so raboti tamu znae nesto poveke. Neka projde nekoj neka go prasa dali imalo slucai i poveke od 10% da vrakjaat.


Изменето од djordjevich - 05.Мај.2007 во 23:58
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:47
Mislam deka poveke luge bi gi interesiralo slednovo pa dobro bi bilo da se napise detalno:

Dali nekoj znae nekoja prodavnica vo Solun za fotoaparati digitalni, DSLR, objektivi i slicno?

Dobro bi bilo da napise nekoj link ili adresa.

I za na kraj da objasni kakva e procedurata na povratok na danok na granica?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.