IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 54>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 15:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Carnation, верувал ти или не, јас токму преку науката (физика, астрономија) дојдов до сознанието за Бог. Години потоа христијанството ми ги даде потребните детали за мојот "непознат Бог".
Во мојот случај се случи обратното, науката беше корисна за мене намигнување
Kazi ni eden primer samo od naukata sto te potseti na bilo sto od evangelieto голема%20насмевка
Ubistvoto na Galileo od strana na crkvata ili na Kopernik ili Bruno,ili na uste mnogu naucnici,spaleni od crkvata.... ili palenjeto na site onie koi bile protiv laznoto evangelie od strana na rimo-katolickata crkva ?
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 22:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Carnation, верувал ти или не, јас токму преку науката (физика, астрономија) дојдов до сознанието за Бог. Години потоа христијанството ми ги даде потребните детали за мојот "непознат Бог".
Во мојот случај се случи обратното, науката беше корисна за мене намигнување
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Kazi ni eden primer samo od naukata sto te potseti na bilo sto od evangelieto голема%20насмевка
 
Миралем верна сенко моја големо%20гушкање
Јас во мојот пост, ако воопшто го прочита пред да реплицираш, никаде не велам дека науката ме потсетила на некој дел од евангелието, така што банално е да давам пример за нешто што не сум рекол.
Јас реков дека науката дојдов до спознание за Бог, за Бог како Создател и Дизајнер на Универзумот и Животот, За Бог како Законодавец и како Животодавец. Но науката беше ограничена и немоќна да ми даде одговор на прашањата каков е Бог по карактер, по природа? Дали Тој е заинтересиран за нас луѓето? Што планира Тој со мене? Дали има некакви очекувања од мене? За каква цел ме создал итн. Овие одговори ми ги даде Библијата.
 
п.с. Миралем, те молам не се оддалечувај од топиков на темава "Дали постои Бог".
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 23:11
Originally posted by connected connected напиша:

Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Моите родители ги создале баба ми и дедо ми,нив па прабаба ми и прадедо ми,нив.............



za da odgovoris na ova prasanje ke ti treba cela vecnost (citaj Bog)  намигнување
Ако одговорам на ова прашање до крај ке стигнам до првиот настанат жив организам на планетава од кои сме еволуирале
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 23:20
nema be,...do koga ke vi se kazuva!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 23:28
ШТО БЕ НЕМА
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2007 во 23:44
bog be,....nema!!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 00:45
Originally posted by brza brza напиша:

bog be,....nema!!голема%20насмевка
Објасни им го тоа на...верницивеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 00:49
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

bog be,....nema!!голема%20насмевка
Објасни им го тоа на...верницивеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Одвај чекам да видам како би го објасниле тоа дека нема Бог голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 17:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

bog be,....nema!!голема%20насмевка
Објасни им го тоа на...верницивеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Одвај чекам да видам како би го објасниле тоа дека нема Бог голема%20насмевка
samo ti nemoj da objasnuvash zoshto go ima,...nemoj ,..ziti gospod,...a,shto, neshto nema,...nema potreba od objasnuvanje,..смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 18:23

ЛЕЛЕ ЛУЃЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ШТО СЕ НЕ ПРОЧИВАВ!ВИЕ СЕРИОЗНО МИСЛИТЕ ДЕКА ИМА БОГ,ИЛИ СЕ ШАЛИТЕ!!!ДАЈ БИДЕТЕ СЕРИОЗНИ БЕ,КОЈ ВЕК Е ОВА?,ЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈЈ....!!!!!изненадувањеизненадувањеизненадување

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 21:43
Originally posted by zagor zagor напиша:

ЛЕЛЕ ЛУЃЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ШТО СЕ НЕ ПРОЧИВАВ!ВИЕ СЕРИОЗНО МИСЛИТЕ ДЕКА ИМА БОГ,ИЛИ СЕ ШАЛИТЕ!!!ДАЈ БИДЕТЕ СЕРИОЗНИ БЕ,КОЈ ВЕК Е ОВА?,ЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈЈ....!!!!!изненадувањеизненадувањеизненадување

 
 
od vek i dovek
 
 
 
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 21:52
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

ЛЕЛЕ ЛУЃЕ, НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ШТО СЕ НЕ ПРОЧИВАВ!ВИЕ СЕРИОЗНО МИСЛИТЕ ДЕКА ИМА БОГ,ИЛИ СЕ ШАЛИТЕ!!!ДАЈ БИДЕТЕ СЕРИОЗНИ БЕ,КОЈ ВЕК Е ОВА?,ЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈЈ....!!!!!изненадувањеизненадувањеизненадување

 
 
od vek i dovek AMIN
 
 
 
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 22:31
bog da go prosti!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2007 во 22:38
Deus eks makhina.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.