IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - како сне странци македонци башка од останатите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како сне странци македонци башка од останатите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 18:29
pa jas od gore prochitanoto sfativ deka misa otisla pred nekolku godini..znachi svoevolno...a rome e kako malo dete odnesena vo tugjinaWinke tie kako rome nemale togash pravo da odluchat dali ke im emigrira semejstvoto...a sega se zaglaveni nekade pomegju "dve"domi
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 18:38
Da,no otkako porasnale,ako ne im se dopadjalo-imale izbor da se vratat!!
Imam jas nekoi rodnini koi otkako se otideni kukaat deka ne im e dobro i uste ne se vrakaat.Tamu se preku 30 godini!!
Ne mi e jasno!!!

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 18:47

LOLLOLLOL koi deca koj porasnale vo bilo koja evropska ili prekuokeanska zemja se vratile nazad.decata se skoluvale izrasnale vo druga sredina bez razlika sto bile vospituvani vo duhot na svoite roditeli da ja sakaat zemjata od kade poteknuvaat.mnogu roditeli se sooceni so problemot koga nivnite deca ne sakaat da ja posetat Makedonija , davaat otpor, a zasto e toa taka??? mili moi dodeka ne izlezete , no DA ZIVEETE vo druga zemja ne gi razbirate site mani i ubavini na toj zivot.vaka zborete si edno jas ke zboram drugo, ke se vrtime vo krug bez zaklucok,;KADE TOA E PODOBRO?sekomu ONAMU kade sto vgnezdil gnezdo!!!

атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 18:49
Teshko na tie chie srce e rastegnato so ljubov kon dve tatkovini,kon dva naroda,dve sredini...a deka e teshko e tesho...kolku samo vrvni svetski dela se sozdadeni na taa tema...rastrgnatost megju ovde i tamu-tamu i ovdeCry
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 18:53
tesko e beleg na prvata generacija , koja e rastrgnata pomegu dvata "doma" ni vamu ni tamo.vo svojata drzava stranec, vo drugatata tugjinecv, znaci isto.Cry
dodeka vtorite generacii veke se svoi na svoeto
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 19:00
taka je luge oti jas i da sakam sega za nazat decata nekat za stalno tamu.nivnata tatkovina je avstralia.i shto ke prajme samo ke si boledvame i podgoltnuvame.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 19:10
abe barem vizi da nema pa lugjeto ke si se posetuvaat poveke i tagata ke bide mala
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 19:16
ova nedostasuva, vizite vovedeni za Makedonija  definitivno ne "oddelija".ednas godisno a nekoi i na dve tri godini se gledaat, da ne zboram za onie sto so vo avstralija CryCry ke recat  denes svet na internet,no ne e isto, bi sakala moite da mozat da me posetat a ne da cekaat viza so predhodna moja garancija deka doagjaat kaj mene a ne da baraat rabota vo zemjata kade sto sum, znaci Makedonija e vo zemjite na siromastijata, toa znaci vizata, za da ne moze makedonceto da ja napusti MkdOuch
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 15:27
postojano sme site vo dilema zosto site sto se otideni ne se vrakaat nazad moze samo opsto toa da se kaze a ne e taka jas veke znam od mojata okolina najmalku 5-6 familii se vratija vo ova god pa i mnogu drugi se so tie planovi i ne mozam da kazanm deka ne se vrakaat  a sto se razmisluva deka kukaat a zasto ne se vrakaat znam sega kako e i zatoa ne vikam nisto porano i jas vikave  zosto ne se vratat ako ne im e ubavo ama koga si od drugata strana ne e taka   na drug nacin gi gledas rabotite veke od koga si dosol si vikas sega kade pari specaleni od doma  za nekolku god gi potrosis za mig  ednostavno se zbrkas i si vikas barem da zemam dokument -pasos od koga veke sum ja napravil taa greska
ne e ednostavno ni odenjeto ni vrakanjeto veruvajte a mnogu se vratile mnogu idaat i taka trkaloto se vrti koj ne e izlezen saka da ode a koj e veke drugo gi gleda rabotite i taka
a za zivot sekade sto e tesok sto bese pogore spomnato tocno e taka zivotot nikade ne e lesen pa koga e taka zosto da ne ti e tesok  zivotot a i da ne si doma
pa ako rabotis ke zivees sekade sekade imas za osnoven zivot i vo makedonjia agenciite se prepolni i se e rezervirano pred mnogu vreme za odmori ili maj ili nova god duri mozam da kazam mnogu poveke od bilo kade samo sepak postoi onaa naseto makedonsko em ke idam na odmor grcija turcija bugarija spanija em posle ke kukam kako nemam pari
a ne mi se raboti
ee toa go nema nikade zatoa ako se raboti sekade ima sredstva i nacin a sekogas najmnogu doma
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 15:56
Originally posted by beleg beleg напиша:

abe barem vizi da nema pa lugjeto ke si se posetuvaat poveke i tagata ke bide mala


sve ke porazbegne i samo scum-ot ke ostane tuka.....
Кон врв
pero Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 19:51
razlikata od stranstvo i od makedonija e vo toa sto vo stranstvo polesno ke najdes rabota, a kako ke zivees toa zavisi od tebe kako ke se snajdes i tuka i tamu.uspehot vo zivotot zavisi poveke od samiot sebe otkolku od drzavata kade zivees.druga rabota e pak sto drugite drzavi se pobogati i na nesnaodlivite im gi ovozmozuvaat osnovnite potrebi za prezivuvanje.tuka ste vo prednost vie sto ziveete vo tugina  od nas sto sme vo makedonija.Shocked
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 22:22
e da ama sepak poveketo od nas makedoncite na nekoj nacin se boraat i si zarabotuvaat za osnovnite potrebi  a toa sto vikas drzavata sistemot e taka napraven zatoa sto takvi im se lugeto nesnaodlivi nesposobni tie luge da dojdat u makedonija na drug jazik drug zivot tie ke umraat za leb zatoa sto ne se sposobmni ni za leb da izvadat
a da ne mislete deka i ovde site imaat ne i tuka ima mnogu sto rabotat samo da preziveat i nisto ne i ostanuva nemaat ni tel ni internet
i kako sekade i vo bilo koja zemja i vo makedonija sekade ima i negativno i pozitivno
toa e samo sto tuka drzavata e bogata a narodot siromav a bogata zosto zatoa sto sekoj sto raboti edna tretina dava na drzavata a toa da e taka i kaj nas i ke bide isto a nie sakame bogata drzava a ne sakame da rabotime a za taksa- danoci ee begame kako od ogin tuka nema beganje ke plates prvo a posle sto ke ostane za tebe ke ti go dadat pa  kako sakas taka prezivevaj
 
Кон врв
pero Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 20:31
Izgleda nie ne si ja sakame drzavata ine si ja cenime.Misa izgleda si vo pravo za toa, zosto ni e siromaska drzavata i ne se plakaat davackite.No,na toa ne naucija dovcerasnite kradci na svojot narod i drzava.Da se nadevame deka ke preovladee i kaj nas doverbata i disciplinata i ke trgneme i nie napred,pa da ne se nadevame na nekoja druga"majka"deka ke ni dade lepce.A posle da trcame na site strani po svetot aso toa da go ostavime svoeto da se pusti.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 22:30
Ne se plakaat danociShockedzavisi kojOucha i tie pari shto se sobiraat od danoci odat vo privatni dzebovi na politichariteAngry
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.