IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Fujifilm finepix S9600
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Fujifilm finepix S9600

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 21:39
Vidi da e greska ne e ali sepak na primer ako mislis na klasicen aparat obicno se stava pridavka FOTO ili FILM aparat a za digitalen ...... Digitalen. Onaka samo uspat ... zabeleska. 
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 10:20
adi ako gi koristis site moznosti na g5 ke svatis deka e i premnogu dobar ponekogasWink
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 21:55

Sledna nedela poracuvam roba od fujifilm, pa moze da ja poracam S9600-kata, vo Skopje bi bila za 3 nedeli, cena 30.000denari, FinePix S6500...........23.500den

Pozdrav
Igor
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 09:05
Аман бе Игорче се порачуваш а Sigmive никако да стигнатWinkLOL.
Ми пушти чивија и сега да... Wacko
Ако поооооооооочекам уште малце ќе ми прегори желбата за нов објективOuch.
LOLLOLLOL
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2007 во 23:56
Зимај FUJI s9500  и ич да не ти е гајле!
Од претходникот нема скоро никакви измени освен МАЛКУ поголемиот екран и мали НЕЗАБЕЛЕЖЛИВИ измени во дизајнот! Иако FUji се фалат со подобар sharpening алгоритам на новиов 9600, ти гарантирам дека разликата е помалку од 2%, во пракса истиот ефект може да се постигне и со дополнително процесирање!
Е сега не знам што направиле со command dial фрката (мене ми се случи два пати и многу ме нервира)!
Имено осовината под command dial копчето (тоа кружното со кое се контролира бленда, експозиција, блиц...) е направена од премногу слаба пластика и после месец два со сигурност откажува на стариот s9500!
Мене еднаш ми ја заменија бесплатно во сервис во Србија ама после два месеци ми се случи истиот проблем и сега ме мрзи пак да го носам (нема да имам апарат со недели Cry)
Инаку ако мислиш дека s9600 има ТОЛКАВА разлика од s9500 колку што цената наложува (некаде околу 50$ според моите анализи) се лажеш!
Апаратот  е истиот! Ист сензор, ист објектив, иста брзина, ист интерфејс, 2" наместо 1,5" екран, подобар алгоритам за острење и таа гумата на handle grip-от сега е текстурирана, а на стариот модел беше мазна!
Верувај ми за овие работи зашто јас правев детална анализа кога го земав мојот s9500 и му ги знам сите добри и лоши страни!
Само една работа останува нејасна за мене, fuji рекламираат 40% подобар автофокус кој според мене е невозможен затоа што станува збор за истиот бавен објектив на крајот од зумот и истата електроника која го координира целиот процес!

Поздрав и добар избор за bridge апарат!
Ќе се зачудиш што може да стори на ISO100 и колку само може да парира на EOS 350D и 30D во ниските нивои на шум!
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 16:27
Originally posted by hypertech hypertech напиша:


Е сега не знам што направиле со command dial фрката (мене ми се случи два пати и многу ме нервира)!
Имено осовината под command dial копчето (тоа кружното со кое се контролира бленда, експозиција, блиц...) е направена од премногу слаба пластика и после месец два со сигурност откажува на стариот s9500!


Cudno malku. Da ne go podrecam, ama jas mojot aparat go imam godina dena i seuste ne sum imal problem so command dial kopceto.


Цитирај
Апаратот  е истиот! Ист сензор, ист објектив, иста брзина, ист интерфејс, 2" наместо 1,5" екран, подобар алгоритам за острење и таа гумата на handle grip-от сега е текстурирана, а на стариот модел беше мазна!


Na stariot e 1,8", a ne 1,5". Toa ja pravi razlikata neznacitelna po toa prasanje (stanuva zbor za dijagonala).

Sto se odnesuva do grip-ot na S9500, spored mene e odlicen, osobeno ako se ima predvid deka stanuva zbor za mal aparat (sporedeno so DSLR).
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 14:18
Stigna Fuji S9600 u dukjan. Cena 29999den ~ 484eur. Projdi probaj go, slikaj....
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 14:33
Originally posted by djordjevich djordjevich напиша:

Sledna nedela poracuvam roba od fujifilm, pa moze da ja poracam S9600-kata, vo Skopje bi bila za 3 nedeli, cena 30.000denari, FinePix S6500...........23.500den

Pozdrav
Igor
 
 
Ja bi go zemal ovoj S6500 , za tie pari , no fintava e nekako na rati barem za 6 meseci :)
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
Princ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Princ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 04:33
Kade stigna? Vo koj dukjan? Moze podetalen opis na lokacija na dukjanot? :)
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 13:45
PIX+ do TC Beverli Hills eve ti lokacija:
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 16:18
Igor, a kako stojat rabotite so eventualna nabavka na Nikon D80 so 18-135ka vo kit?

Normalno me interesira cena i eventualno moznost za placanje na rati Big%20smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 19:03
Originally posted by Mire Mire напиша:

Igor, a kako stojat rabotite so eventualna nabavka na Nikon D80 so 18-135ka vo kit?

Normalno me interesira cena i eventualno moznost za placanje na rati Big%20smile


nejkes cannot?LOL
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 19:30
Angel, nemam nisto protiv Canonot ... samo ne znam so sto objektiv bi go uparil. Ona sto oni go prodavaat kako kit objektiv e djubre nevideno (as usual, eve da gi imenuvam prethodnite biseri: 28-80 USM I i II, kako i 28-90 USM).
Za 18-135kata citav mnogu dobri recenzii (kako za kit objektiv sekako), a i rasponot mi odgovara.
Aparatot, kako aparat ... vo taa klasa ni povece ni pomalku od Canon.

Sony-to e malku poinakva prikazna ima SSS, no ima i primetno povece noise. Da mozam da si go dozvolam Zeiss 16-80, bi odel na Sony (mozebi).
Kit objektivot e soliden (negde pomedju Canonot i Nikonot), no mu e problem rotiracki front element . Kako sto cesto koristam polarizator ima dzigerite da mi gi izvadi  Confused
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2007 во 22:23
Originally posted by Mire Mire напиша:

Igor, a kako stojat rabotite so eventualna nabavka na Nikon D80 so 18-135ka vo kit?

Normalno me interesira cena i eventualno moznost za placanje na rati Big%20smile
 
 
Roba naracuvam nedelata posle praznicite, isporaka 7 do 10 dena max
Nikon D80 + 18-135mm.........1120eur
Ako go platis preku firma vo MK koja e ddv obvrznik ke mozes da si napravis povrat na 18% ddv, i ke izleze okolu 950eur
Okolu plakjanjeto na rati:
Dosega sme imale plakjanje na 3 rati so gragjanski cekovi
Preku mastercard i visa (sam go odreduvas brojot na rati a so toa i krajnata kamata sto na krajot ke ja platis)
Kredit do 48 rati na stopanska banka (neznam dali e popovolna kamatata od onaa na cc- ako ima nekoj sto znae neka pise)
Za zal so Diners cc nema plakjanje na rati poradi nepovolnite uslovi (za mene) sto gi nudi Diners vo Sorabotka so Tut. Banka.


Изменето од djordjevich - 21.Мај.2007 во 22:29
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,360 секунди.