IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Државна матура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Државна матура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
Автор
Порака
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 20:44
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:


da imase prepisuvanje..ama realno mozes da prepises nekolku prasanja,a ne cela matura..i mislis deka samo kaj nas ima prepisuvanje??inace na site ne im bea dadeni prasanjata,pa samo da gi naucat ti kako so vikas(ja na pr.gi nemav)..ne mi bese mene poentata da kazam deka nie neso poveke znaeme ili sl..samo sakam da kazam deka ne e vo red do tolku da ja plukame i nasava matura..i veruvam vo toa deka sme imale podobri rezultati od dr.zemji koga ja sproveduvale prv pat maturata..pa sepak prv pat e..so tekot na vremeto da se nadevame ke se podobruva..sekogas se omalovazuvame sebe si,se sporeduvame so drugi i sl..ne vikam deka obrazovanieto ni e sovrseno ili deka maturava bese perfektno sprovedena..daleku od toa...a na derenje mislev na isprasuvanje..ne kao vikanje..


Epa eve, od mene trojca prepisaa cel test po filozofija, znaci cel test. Ne rekov deka treba da se omalovazuvame i slicno ama kako trgna rabotava ispadnavme najobrazuvana nacija. Sme imale najdobri rezultati ova ona, ne znam sto . Poentata mi bese deka ne treba da gledame sto se slucuva vo drugite drzavi i dali tamu e poopusteno i nema "derenje"    i oni imaat polosi rezultati, ti rekov mi rece. Da se pogledneme malku nie samite i da vidime dali ova e vo red. Prva godina e i se ama namesto da se krevame tolku visoko daj da gi sogledame greskite i da gi popravime. pozdrav     


Ok se sl*gam deka treba da se sogledaat greskite i da se teznee kon toa da se popravat.. znaci se razbravme


Abe dogovor kukja gradi


taka e..pozz
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 07:46
...trebashe ili ne trebashe da se polaga matura... treba ili ne treba da pocne da ni se sreduva obrazovanieto... treba ili ne treba maturata da se koristi kako sredstvo za politikanstvo i politika... mnogu treba.... a odgovorite se razlicni...kako i na maturskite prashanja... vo zavisnost koj gi pregleduva odgovorite...
eve kako na polaganjeto matura gleda Utrinski vesnik...

Изманипулирани матуранти

Билјана Јовановска

Вчерашниот ден кога беа соопштени резултати од екстерното оценување на испитите од државната матура, им донесе големи разочарувања на илјадници матуранти. Не помалку се вознемирени и нивните родители, зашто од ветувањата на власта до она што го добија како исход од полагањето има огромна разлика. Многумина паднаа и сега не можат да се запишат на факултет. Одново ќе ја полагаат матурата и ќе чекаат втора шанса. Но, не само на училиште, ама и на универзитет. Во меѓувреме, семејствата ќе минуваат низ невиден кошмар, низ лични драми и голема неизвесност, бидејќи секој процент при бодирањето на успехот влијае на изборот на факултетот, на иднината на нивното дете. А тоа не е играчка.

Наспроти упорните повторувања од челните луѓе на Министерството за образование и наука (МОН) и Владата, воопшто, дека матурантите немаат причини за стравување од државната матура, зашто како на прва генерација ќе им се прогледа низ прсти - ќе имаат полесни испитни прашања и поблаги критериуми за оценување, се покажа спротивното. На виделина излезе дека ако се цени според оценките по математика, на пример, оваа генерација нема ни најелементарни познавања по овој предмет. За констатациите да не бидат без аргументи, еве ги официјалните проценти добиени од МОН: 28,3 отсто од оние кои полагале математика добиле единици (не положиле!), 24,9 стасале до двојка, 25,0 до тројка, 10,2 заработиле четворки и само 11,6 - освоиле петки. На македонски јазик 8 отсто од генерацијата се единичари, 21,6 се провлекле до двојка, дури 38,4 отсто дотуркале до тројка, 26,4 до четворка и само 5,6 се петки. Не помалку е шокантно и тоа што 28,8 отсто од матурантите добиле петки на испитот по англиски, што е речиси трикратно подобар резултат отколку на испитот по македонски. Демек, знаат англиски, немаат поим од македонски!

Фактот дека без малку секој трет матурант паднал на математика, дека го губи првиот уписен рок на факултетите и сигурно му се намалени шансите за место на високообразовната институција која ја одбрал, зашто одново ќе мора да полага математика, не смее да ги загрижи само учениците и нивните родители. Бројките се поразителни и за ова некој треба да сноси дебела одговорност. Тоа што одговорните од МОН не' фарбаат со изјави од типот „очекувале вакви резултати“ (!?) или „задоволни се од исходот на двата екстерни испита“ само говори дека се луѓето во некој свој филм и дека ама баш воопшто не им е гајле за матурантите. А, да се потсетиме, од премиерот и од секој негов подреден службеник се изнаслушавме ветувања. Имаа и причина: матурантите не смееја да бидат изиритирани, па да гласаат против власта. Дотолку повеќе што на над 17.000 матуранти ова им беше прво гласање во животот, па им се ветуваа лесни прашања, уште поблаги критериуми за оцени... Сега, огромен дел од генерацијата се соочува со единици, разочарани што послужиле за уште еден експеримент. Тоа што цената која ја плаќаат е превисока, кој ги прашува.

Власта гордо шиба напред. Патем, ги исшокира матурантите дека нема да имаат увид во сопствените одговори. Поточно, ако сакаат да поднесат некаков си приговор, мора да платат по 2.000 денари за секој предмет. Ама пак нема да имаат шанса да си ги видат евентуалните грешки. Нема што, на манипулациите им нема крај.

На матурантите само им преостанува со неверување да ги гледаат резултатите од полагањето. Таму, пак, има што да видат. Нивни соученици, кои во една елитна скопска гимназија, на пример, три години оделе на полагање по македонски, сега добија четворки. Дури и повторувачи добиле неочекувано високи оценки. А, нели, одговорните од МОН непрекинато трубеа дека анонимноста е загарантирана, тестовите се со шифри, нема пробивање, дека нема никој да падне... Мижи Асан да ти баам. До следната матура.

... ako " tvrdea" deka nikoj nema da padne...dali toa znaci deka trebashe da pishat prelazna i na nula poeni... dilema... ako begame od neregularnosti...dali treba da napravime neregularnost....


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 09:09
...neka im e so sreka...ovojpat da uspeat... da polozat... i da se zapishat na fakultet...

УТРЕ ВО СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ЗЕМЈАТА
Второ полагање за државна матура
Резултатите од полагањето ќе бидат објавени на 12 септември, со што матурантите ќе го испуштат првиот рок за пријавување за упис на Универзитетот "Св.Кирил и Методиј" закажан на 25 и 26 август. Од Првиот приватен Европски универзитет - РМ велат ќе остават слободни места процентуално соодветни на бројот на кандидатите кои не ја положиле матурата во јуни за да не бидат ставени во дискриминаторска положба со останатите матуранти


Кон врв
Keri Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 05:01
џабе дигнавме толку врева...се исплашивме дека сме први после долго време што полагаме државна матура! Ама ете помина и тоа чудо, ништо страшно, основни работи!
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 19:43

Екстерните испити од државната матура во гимназиското, уметничкото и во четиригодишното стручно образование во јунскиот испитен рок се спроведуваат во следниве тремини:

- македонски јазик и литература, албански јазик и литература, односно турски јазик и литература на 12 јуни 2010 со почеток во 9 часот;

- математика, естетика, филозофија, англиски јазик, француски јазик, германски јазик, односно руски јазик на 14 јуни 2010 година со почеток во 9 часот.

www.bro.gov.mk

Ова се термините за јунското полагање на државната матура. Со среќа.

п.с. малку е дискутабилно за најтешкиот дел од македонскиот јазик, па и англиски, а тоа се есеите. Есеите се индивидуална работа на ученикот. Со нив се открива колку ученикот знае да пишува добро, правилно да ги сврзува речениците, да искажува свои мисли и ставови.
Оценувачите се двајца, што ако на едниот му се допаѓа есејот, а на другиот не збунетост Знаеме дека има критериуми и оцена од 1 до 5 за структурата на текстот, за правилно употребени сврзници, композиција и сл, ама пак целосниот впечаток и финалната оценка е дали ќе му се допадне есејот на оценувачот или не збунетост 

Ај јас заминав да пишувам есеи мафтањетагаКон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 20:48
па белки ако не се сложуваат ќе се обидат да се усогласат.
колку што знам, секој од двајцата оценувачи работи во посебна смена, а секоја смена има подгрупи со „шеф“, па шеф на шефовите во смената, па „врховен судија“. ако се сложат првостепените оценувачи - завршена работа, ако не - се оди на „виша инстанца“.

сепак, пиши си ти есеи, вежбањето не може да ти наштети
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 09:58


Како беа екстерните испити од државната матура???
... тешки, лесни ...?
Никој ништо ни да се пофали ни да се пожали
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 14:48
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 15:05
Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:Како беа екстерните испити од државната матура???
... тешки, лесни ...?
Никој ништо ни да се пофали ни да се пожали


Zbunuvacki изненадување
Dadeni tekstovi na koisto bea dadeni tri mozni odgovori, a dva od niv tolku slicni sto ne znaev koe da go izberam za da bide tocno изненадување
Na mnogumina od nas toa im bese najgolem problem, tuka site sfativme deka imame izgubeno bajagi poeni.
Iako nosea po 1 poen, sepak se sobraa okolu 10-12 netocni odgovori изненадување
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2010 во 15:17
Па не е многу, ама не е ни малку. Сепак е подобро од претходните години

За приговор матурантите ќе плаќаат 1000 денари


Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 11:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Па не е многу, ама не е ни малку. Сепак е подобро од претходните години<h2 ="title">За
приговор матурантите ќе плаќаат 1000 денари
</h2>


Rekoa ne bile teski prasanjata i bilo lesno da se prepisuva?
Togas, koja e celta na maturata( polaganjeto)?
Fiktivna sostojba so obrazovanieto i znaenjeto?
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 19:00
Добри математичари/слаби јазичариголема%20насмевка
Професорите ги прегледаа сите тестови од матурата
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2010 во 19:19
Па со оглед на фактот дека околу 3000 деца одбрале математика...не е ни чудно да се подобри
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 11:44
Е ова се вика да ти пукне пукналото изненадување, беа  одлични-сме имале петкоманија, сега се со 3 пак не чини.

Македонија - Матурантите тројкаши

Препишувачите без право на приговор


Матурантите што нема да бидат задоволни од резултатите од државната матура на 14 и на 15 овој месец ќе можат да поднесат приговори. Цената на приговорот е 1.000 денари, а минатата година беше поскап за 400 денари.
- Матурантите треба да ги поднесат приговорите до училишните комисии, кои потоа официјално ќе ги достават до Државниот испитен центар. Најдоцна за една недела матурантите ќе бидат информирани дали имало корекција на нивните резултати - истакна директорот Јанчевски.
Министерот Тодоров, пак, истакна дека матурантите што биле фатени дека препишуваата воопшто да не поднесуваат приговори бидејќи веднаш ќе бидат одбиени.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.