IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Државна матура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Државна матура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516>
Автор
Порака
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 19:12
Kako i da e, maturata mislam deka pomina odlicno. Prepisuvanje do maksimum, veke dadeni prasanja, na se licese samo na DRZAVNA MATURA ne licese. Ama ajde, prva godina e, ke bide podobro.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 21:52
...zoshto se shto e kaj nas go smetame za glupost... sekade vo svetot ..vo site obrazovni sistemi ima polaganje matura... ima strogi kriteriumi.. 
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 22:55
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...zoshto se shto e kaj nas go smetame za glupost... sekade vo svetot ..vo site obrazovni sistemi ima polaganje matura... ima strogi kriteriumi.. 

И тие се глупост... додуша СВЕТСКА!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 15:43
Eve gi docekavme rezultatite konecno..ja se nadevam deka poveketo ke bidat zadovolni,poso normalno ne moze sekoj da bide..i deka ke imaat pozitivni rezultati kako i jas(si se pofaliv sea samata)

Изменето од Eli - 14.Јули.2008 во 15:44
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 15:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...zoshto se shto e kaj nas go smetame za glupost... sekade vo svetot ..vo site obrazovni sistemi ima polaganje matura... ima strogi kriteriumi.. 


Vie ova go smetate za matura? I zosto sekogas go sporeduvame nasetiot obrazoven sistem so drugite? Za da moze da se sporedime so drugi treba da sme barem blisku do nivnoto nivo.
Ne vikam deka ne treba drzavna matura i slicno, ama ako veke voveduvame takva precedura pa neka lici na nesto a ne da sluzi kako sansa da si gi podobrime ocenkite.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 17:13
Na vesti izjavija deka rezultatite od prvata matura kaj nas se odlicni vo sporedba so dr.evropski zemji..deka duri i sme imale i podobri rezultati..i ne veruvaj tolku deka obrazovanieto vo site dr.zemji e na kojznae kakvo nivo..imav bratuced koj ucese sredno nadvor od nasava zemja..i mozam od toa iskustvo da ti kazam deka nasive deca,ucat mnogu poveke od deca vo nekoi dr.zemji..samo razlikata e sto kaj niv e nekako poopusteno,so testivi na zaokruzuvanje i poretko "derenje"..kaj nas e mnogu potesko da se uci iskreno..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 17:39
Originally posted by Eli Eli напиша:

Na vesti izjavija deka rezultatite od prvata matura kaj nas se odlicni vo sporedba so dr.evropski zemji..deka duri i sme imale i podobri rezultati..i ne veruvaj tolku deka obrazovanieto vo site dr.zemji e na kojznae kakvo nivo..imav bratuced koj ucese sredno nadvor od nasava zemja..i mozam od toa iskustvo da ti kazam deka nasive deca,ucat mnogu poveke od deca vo nekoi dr.zemji..samo razlikata e sto kaj niv e nekako poopusteno,so testivi na zaokruzuvanje i poretko "derenje"..kaj nas e mnogu potesko da se uci iskreno..


Pa da odlicni se koga celi testovi resavavme so prepisuvanje, prasanjata gi imavme dadeno samo trebase da gi naucime i slicno. Toa sto rezultatite se podobri ne mora da znaci deka poveke znaeme. Si pomislila li i na toa deka mozebi nasite kriteriumi se daleku poniski? A bratuced ti pretpostavuvam deka ucel vo SAD (samo pretpostavka) stom e poopusteno, na zaokruzuvanje i taka natamu zasto imam mnogu takvi primeri i jas. I jas imam rodnini sto ucele sredno vo Evropa i ne ke da e taka "poopusteno".

Kaj nas tetratki frlaat po profesori, WC-ata se javni pushalni, programite ni se menuvaat sekoja vtora godina, ne si go znaeme sopstveniot jazik...mnogu sme stegnati, nema tuka nikakva dilema.

I ve molam, ovaa ne licese na nikakva drzavna matura pa zatoa daj da se spustime malku na zemja. Ne sakam da bidam negativen ama daj da razmisluvame realno.

BTW sto mislese so toa derenje? Ucenik na profesor?
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 18:00
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Na vesti izjavija deka rezultatite od prvata matura kaj nas se odlicni vo sporedba so dr.evropski zemji..deka duri i sme imale i podobri rezultati..i ne veruvaj tolku deka obrazovanieto vo site dr.zemji e na kojznae kakvo nivo..imav bratuced koj ucese sredno nadvor od nasava zemja..i mozam od toa iskustvo da ti kazam deka nasive deca,ucat mnogu poveke od deca vo nekoi dr.zemji..samo razlikata e sto kaj niv e nekako poopusteno,so testivi na zaokruzuvanje i poretko "derenje"..kaj nas e mnogu potesko da se uci iskreno..


Pa da odlicni se koga celi testovi resavavme so prepisuvanje, prasanjata gi imavme dadeno samo trebase da gi naucime i slicno. Toa sto rezultatite se podobri ne mora da znaci deka poveke znaeme. Si pomislila li i na toa deka mozebi nasite kriteriumi se daleku poniski? A bratuced ti pretpostavuvam deka ucel vo SAD (samo pretpostavka) stom e poopusteno, na zaokruzuvanje i taka natamu zasto imam mnogu takvi primeri i jas. I jas imam rodnini sto ucele sredno vo Evropa i ne ke da e taka "poopusteno".

Kaj nas tetratki frlaat po profesori, WC-ata se javni pushalni, programite ni se menuvaat sekoja vtora godina, ne si go znaeme sopstveniot jazik...mnogu sme stegnati, nema tuka nikakva dilema.

I ve molam, ovaa ne licese na nikakva drzavna matura pa zatoa daj da se spustime malku na zemja. Ne sakam da bidam negativen ama daj da razmisluvame realno.

BTW sto mislese so toa derenje? Ucenik na profesor?

se zavisi do ucilishteto i ucenicite koj ucat vo nego i vo america ima vakvi raboti kako sto gi nabroja ti ne se samo kaj nas
faster then light :D
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 18:35
Da ama nie sme 2.000.000 a oni se 300.000.000. Kolku cesto se slucuva toa kaj nas? Mnogu cesto.

I jas ne ja spomnav America kako dobar primer...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 19:09
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Na vesti izjavija deka rezultatite od prvata matura kaj nas se odlicni vo sporedba so dr.evropski zemji..deka duri i sme imale i podobri rezultati..i ne veruvaj tolku deka obrazovanieto vo site dr.zemji e na kojznae kakvo nivo..imav bratuced koj ucese sredno nadvor od nasava zemja..i mozam od toa iskustvo da ti kazam deka nasive deca,ucat mnogu poveke od deca vo nekoi dr.zemji..samo razlikata e sto kaj niv e nekako poopusteno,so testivi na zaokruzuvanje i poretko "derenje"..kaj nas e mnogu potesko da se uci iskreno..


Pa da odlicni se koga celi testovi resavavme so prepisuvanje, prasanjata gi imavme dadeno samo trebase da gi naucime i slicno. Toa sto rezultatite se podobri ne mora da znaci deka poveke znaeme. Si pomislila li i na toa deka mozebi nasite kriteriumi se daleku poniski? A bratuced ti pretpostavuvam deka ucel vo SAD (samo pretpostavka) stom e poopusteno, na zaokruzuvanje i taka natamu zasto imam mnogu takvi primeri i jas. I jas imam rodnini sto ucele sredno vo Evropa i ne ke da e taka "poopusteno".

Kaj nas tetratki frlaat po profesori, WC-ata se javni pushalni, programite ni se menuvaat sekoja vtora godina, ne si go znaeme sopstveniot jazik...mnogu sme stegnati, nema tuka nikakva dilema.

I ve molam, ovaa ne licese na nikakva drzavna matura pa zatoa daj da se spustime malku na zemja. Ne sakam da bidam negativen ama daj da razmisluvame realno.

BTW sto mislese so toa derenje? Ucenik na profesor?


da imase prepisuvanje..ama realno mozes da prepises nekolku prasanja,a ne cela matura..i mislis deka samo kaj nas ima prepisuvanje??inace na site ne im bea dadeni prasanjata,pa samo da gi naucat ti kako so vikas(ja na pr.gi nemav)..ne mi bese mene poentata da kazam deka nie neso poveke znaeme ili sl..samo sakam da kazam deka ne e vo red do tolku da ja plukame i nasava matura..i veruvam vo toa deka sme imale podobri rezultati od dr.zemji koga ja sproveduvale prv pat maturata..pa sepak prv pat e..so tekot na vremeto da se nadevame ke se podobruva..sekogas se omalovazuvame sebe si,se sporeduvame so drugi i sl..ne vikam deka obrazovanieto ni e sovrseno ili deka maturava bese perfektno sprovedena..daleku od toa...a na derenje mislev na isprasuvanje..ne kao vikanje..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 19:17
Originally posted by Eli Eli напиша:


da imase prepisuvanje..ama realno mozes da prepises nekolku prasanja,a ne cela matura..i mislis deka samo kaj nas ima prepisuvanje??inace na site ne im bea dadeni prasanjata,pa samo da gi naucat ti kako so vikas(ja na pr.gi nemav)..ne mi bese mene poentata da kazam deka nie neso poveke znaeme ili sl..samo sakam da kazam deka ne e vo red do tolku da ja plukame i nasava matura..i veruvam vo toa deka sme imale podobri rezultati od dr.zemji koga ja sproveduvale prv pat maturata..pa sepak prv pat e..so tekot na vremeto da se nadevame ke se podobruva..sekogas se omalovazuvame sebe si,se sporeduvame so drugi i sl..ne vikam deka obrazovanieto ni e sovrseno ili deka maturava bese perfektno sprovedena..daleku od toa...a na derenje mislev na isprasuvanje..ne kao vikanje..


Epa eve, od mene trojca prepisaa cel test po filozofija, znaci cel test. Ne rekov deka treba da se omalovazuvame i slicno ama kako trgna rabotava ispadnavme najobrazuvana nacija. Sme imale najdobri rezultati ova ona, ne znam sto . Poentata mi bese deka ne treba da gledame sto se slucuva vo drugite drzavi i dali tamu e poopusteno i nema "derenje"    i oni imaat polosi rezultati, ti rekov mi rece. Da se pogledneme malku nie samite i da vidime dali ova e vo red. Prva godina e i se ama namesto da se krevame tolku visoko daj da gi sogledame greskite i da gi popravime. pozdrav     
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 19:31
...Decki...maturanti... vie ste generacija vrz cij grb se iskrshija mnogu kopja... t.e. inovacii i promeni vo nasheto obrazovanie...po nekoja slucajnost sum ucitelka na vashata generacija... i znam deka...
...so vas pocna togashnata nova nastavna programa postavena na nastavni celi, znaenja i sposobnosti...
...so vas pocna voveduvanjeto angliski kako izboren predmet vo IV odd.
...so vas  i  generacija pred vas...pocna vovduvanjeto aktivna nastava...interaktivno ucenje... pa mnogumina od vas  ucea da istrazuvaat  i da pishuvaat  izveshti... od razni istrazuvanja...
...znaci so vas pocnaa promenite i preku vas se sledea rezultatite...t.e. se otfrluvaa ili prifakaa mnogu novini...
...vasha sreka beshe ... so vas da se vovede polaganjeto matura...
..se shto e prv pat e teshko... bidejki nema kogo da se prasha kako beshe... generaciite po vas ke go koristat vasheto iskustvo... i normalno ke im bide polesno...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2008 во 21:50
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:


da imase prepisuvanje..ama realno mozes da prepises nekolku prasanja,a ne cela matura..i mislis deka samo kaj nas ima prepisuvanje??inace na site ne im bea dadeni prasanjata,pa samo da gi naucat ti kako so vikas(ja na pr.gi nemav)..ne mi bese mene poentata da kazam deka nie neso poveke znaeme ili sl..samo sakam da kazam deka ne e vo red do tolku da ja plukame i nasava matura..i veruvam vo toa deka sme imale podobri rezultati od dr.zemji koga ja sproveduvale prv pat maturata..pa sepak prv pat e..so tekot na vremeto da se nadevame ke se podobruva..sekogas se omalovazuvame sebe si,se sporeduvame so drugi i sl..ne vikam deka obrazovanieto ni e sovrseno ili deka maturava bese perfektno sprovedena..daleku od toa...a na derenje mislev na isprasuvanje..ne kao vikanje..


Epa eve, od mene trojca prepisaa cel test po filozofija, znaci cel test. Ne rekov deka treba da se omalovazuvame i slicno ama kako trgna rabotava ispadnavme najobrazuvana nacija. Sme imale najdobri rezultati ova ona, ne znam sto . Poentata mi bese deka ne treba da gledame sto se slucuva vo drugite drzavi i dali tamu e poopusteno i nema "derenje"    i oni imaat polosi rezultati, ti rekov mi rece. Da se pogledneme malku nie samite i da vidime dali ova e vo red. Prva godina e i se ama namesto da se krevame tolku visoko daj da gi sogledame greskite i da gi popravime. pozdrav     


Ok se sl*gam deka treba da se sogledaat greskite i da se teznee kon toa da se popravat.. znaci se razbravme
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 01:56
Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:


da imase prepisuvanje..ama realno mozes da prepises nekolku prasanja,a ne cela matura..i mislis deka samo kaj nas ima prepisuvanje??inace na site ne im bea dadeni prasanjata,pa samo da gi naucat ti kako so vikas(ja na pr.gi nemav)..ne mi bese mene poentata da kazam deka nie neso poveke znaeme ili sl..samo sakam da kazam deka ne e vo red do tolku da ja plukame i nasava matura..i veruvam vo toa deka sme imale podobri rezultati od dr.zemji koga ja sproveduvale prv pat maturata..pa sepak prv pat e..so tekot na vremeto da se nadevame ke se podobruva..sekogas se omalovazuvame sebe si,se sporeduvame so drugi i sl..ne vikam deka obrazovanieto ni e sovrseno ili deka maturava bese perfektno sprovedena..daleku od toa...a na derenje mislev na isprasuvanje..ne kao vikanje..


Epa eve, od mene trojca prepisaa cel test po filozofija, znaci cel test. Ne rekov deka treba da se omalovazuvame i slicno ama kako trgna rabotava ispadnavme najobrazuvana nacija. Sme imale najdobri rezultati ova ona, ne znam sto . Poentata mi bese deka ne treba da gledame sto se slucuva vo drugite drzavi i dali tamu e poopusteno i nema "derenje"    i oni imaat polosi rezultati, ti rekov mi rece. Da se pogledneme malku nie samite i da vidime dali ova e vo red. Prva godina e i se ama namesto da se krevame tolku visoko daj da gi sogledame greskite i da gi popravime. pozdrav     


Ok se sl*gam deka treba da se sogledaat greskite i da se teznee kon toa da se popravat.. znaci se razbravme


Abe dogovor kukja gradi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.