IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Државна матура
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Државна матура

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
Автор
Порака
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 21:56
Da nikako da se oslobodime od ova maturava..se nekoi problemcinja ni pravi mislam deka profesorite i pred da se prijavat gi znaele uslovite vo koi ke rabotat..kaj nas vo gimnaziite i ucilistata nema klima toa se znae..ne gleam pricina sea da komentiraat taka..koj ne moze ednostavno bi trebalo da se otkaze,ili voopsto da ne se prijavuva..bar ja taka mislam
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 16:53
 ... pa i ne sme tolku loshi...
Матурантите „паднале“ на граматика

Напиши вест за промоцијата на новиот училиштен весник? Кој од зборовите е погрешно напишан?
Во која група зборови спаѓа зборот „азно“?
Ова се само дел од прашањата на кои најголемиот број матуранти погрешно одговориле на тестот по македонски јазик, кој тие го полагаа како дел од државната матура, тврдат оценувачите. Тие минатата недела ги прегледаа сите тестови и, според нивните првични оценки, 80 отсто од матурантите солидно одговориле на тестот.
- Повеќето од нив, наместо вест, пишувале соопштенија, извештаи. Според нивните одговори, полесно се снашле на прашањата од литературата, одошто на граматичките и практичните прашања - вели еден од оценувачите.
Матурантите тешко ги препознавале и погрешно напишаните зборови. Тие требало да го заокружат неправилно напишаниот збор од следните понудени опции: „здравство“, „взаемно“, „срам“, „стравотност“. Во најголемиот број од случаите учениците подвлекле „стравотност“ наместо „взаемно“. На голем дел од тестовите матурантите не ги препознавале и деминутивите.
- Треба да се има предвид дека меѓу децата има и такви што се многу добри, добри, па и доволни. И нормално дека тие не може совршено да одговорат на тестот - додаваат оценувачите.
Сепак, голем е бројот и на прашањата на кои учениците точно одговориле. Оценувачите се задоволни од есејот што тие го пишуваа на тема „Луѓето не се гладни само за леб, туку и за љубов и внимание“, како и од одговорите на прашањата што се однесуваа на конкретните дела на познатите македонски автори.
Од Бирото за развој на образованието (БРО) потврдија дека веќе се прегледани и оние прашања што се одговараа со заокружување. Сега треба државниот матурски одбор да почне да ги утврдува прелиминарните резултати.
На 13 јули тие ќе бидат истакнати во училиштата, а матурантите во рок од три дена ќе имаат право да поднесуваат приговори. Втора шанса за полагање учениците ќе добијат во август. Мајчин јазик ќе се полага на 14 август, а странски јазик или математика на 16 август. Уписите на факултет се на 25-ти и 26-ти истиот месец.

Кон врв
^Aneta^ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^Aneta^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 18:08
pa i ne sme koga 80% pominale
sepak ke po4ekame do 13ti pa ke vidime

daj boze da sme polozile   
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:34
добро е, а јас мислев мене ми е веста грешна...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:38
...Aneta...Monushka....samodoverbaголемо%20гушкање... zoshto somnez...polozeni ste bre milickiголемо%20гушкање... srce majkino... i ucitelsko mi kazuva... големо%20гушкање....
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:44
мамамд ќе те барам да ме тешиш кога ќе ни ги даваат резултатите
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:45
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

мамамд ќе те барам да ме тешиш кога ќе ни ги даваат резултатите

... ne da te tesham....големо%20гушкање... tuku da me castish.... големо%20гушкање....
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:52
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

мамамд ќе те барам да ме тешиш кога ќе ни ги даваат резултатите
... ne da te tesham....големо%20гушкање... tuku da me castish.... големо%20гушкање....


нема проблем само јас да положам и да ги дочекам резултатите на нозе
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:54
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

мамамд ќе те барам да ме тешиш кога ќе ни ги даваат резултатите
... ne da te tesham....големо%20гушкање... tuku da me castish.... големо%20гушкање....


нема проблем само јас да положам и да ги дочекам резултатите на нозе

...dosega mojata intuicija ne me prelazala...големо%20гушкање...veruvaj koga ke ti kazam...zatoa ne troshi pari...cuvaj... ke ti treba za castenje... a i za participacija za drzavna kvotaнамигнување....големо%20гушкање
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Monuska Monuska напиша:

мамамд ќе те барам да ме тешиш кога ќе ни ги даваат резултатите
... ne da te tesham....големо%20гушкање... tuku da me castish.... големо%20гушкање....


нема проблем само јас да положам и да ги дочекам резултатите на нозе
...dosega mojata intuicija ne me prelazala...големо%20гушкање...veruvaj koga ke ti kazam...zatoa ne troshi pari...cuvaj... ke ti treba za castenje... a i za participacija za drzavna kvotaнамигнување....големо%20гушкање


Немам намера да противречам на интуицијата на мамамд Штом така, да се спремам за честење...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
^Aneta^ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ^Aneta^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 14:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Aneta...Monushka....samodoverbaголемо%20гушкање... zoshto somnez...polozeni ste bre milickiголемо%20гушкање... srce majkino... i ucitelsko mi kazuva... големо%20гушкање....




kako mi pogodi za enternive
Geografija 4
Filozofija 4

Se nadevam na isti rezultati i na eksternite

Изменето од ^Aneta^ - 01.Јули.2008 во 14:06
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 14:12
Originally posted by ^Aneta^ ^Aneta^ напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Aneta...Monushka....samodoverbaголемо%20гушкање... zoshto somnez...polozeni ste bre milickiголемо%20гушкање... srce majkino... i ucitelsko mi kazuva... големо%20гушкање....




kako mi pogodi za enternive
Geografija 4
Filozofija 4

Se nadevam na isti rezultati i na eksternite

... jas kako da ocekuvav petki...ama nejse...намигнување i ne  se somnevaj... kako bidna za internite ... ke bide i za  za eksternite...големо%20гушкање
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 14:14
Originally posted by ^Aneta^ ^Aneta^ напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Aneta...Monushka....samodoverbaголемо%20гушкање... zoshto somnez...polozeni ste bre milickiголемо%20гушкање... srce majkino... i ucitelsko mi kazuva... големо%20гушкање....




kako mi pogodi za enternive
Geografija 4
Filozofija 4

Se nadevam na isti rezultati i na eksternite



И мене ми погоди... математика 5 и информатика 5
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 18:46
...cestitki i za dvete moi dejcinja... големо%20гушкање...ke pieme... kafe...  mufte... nie obrazovandziite... "gledam" jas...ushte petki...намигнување...

Изменето од mamamd - 01.Јули.2008 во 18:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.