IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Науката против Веронауката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Науката против Веронауката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 27>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 00:27
вода, што е вода? х2о

елемент кој го има на земјата, во почвата, во воздухот... во СЕ!

значи баш како што објаснува Св. Писмо, создадени сме од земните елементи, оние истите кои ги имаме во Периодниот систем... Не сме создадени од марсовци... LOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 00:40
Светото писмо не кажува така не споменува H2O, поинаку е таму. На пример науката докажува дека на почетокот на создавањето на животот на земјата немало кислород во атмосферата, значи не можеле весело да си трчкаат наоколу газелите, понгвините и птеродактилите, Кисолродот (иако денес многу важен за живиот свет) во почетоците имал  негативна улога - смртоносна. Поинаку течел настанокот на животот.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 00:42
vozduh mozebi imalo
no nemalo OZON
a koga nastanal ozonot
nastanal zivotot
a sega koga nie toa go znaeme
kje mu e... mater na ozonotLOLLOLLOLLOLLOLLOL
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 01:25
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Светото писмо не кажува така не споменува H2O, поинаку е таму. На пример науката докажува дека на почетокот на создавањето на животот на земјата немало кислород во атмосферата, значи не можеле весело да си трчкаат наоколу газелите, понгвините и птеродактилите, Кисолродот (иако денес многу важен за живиот свет) во почетоците имал  негативна улога - смртоносна. Поинаку течел настанокот на животот.
   mnogu vazen?!,...aj, ti stavi si najlon kesa na glava,......pa,ke vidish dali e mnogu vazen,...LOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 04:40
shto ne vie jasno neznam.samo sakate majtap da igrate.no ushte ednash ke vi kazam.vaka je toj shto veruva vo Hristos ke odi vo rajot a toj shto ne veruva nema da odi ,kolku je lesno i prosto,ama izgleda na uchenite im je teshko da go svatat oti sami sebe si se narekle ucheni.no ucheni vo shto?za pobrzo da odat vo pekolot.za greota.koga ke vi dojde denot za smrt togash ke vidite kade ve zajsla naukata i neverbata vo Hristos.aj poveke da ne se bunime na koj mu stiska za da ostai se do shansa ke vidime so koj ke se raduvame vo rajot i za koj ke tazime shto poshle vpo pekolot.ama nikoj nema da bide kriv odsvem sam sebe.zatoa velam sega mozite da odluchite sami za sebe kaj sakate da odite po smrta,vasha rabota ,koja sum jas ushte da se bunam.samo sum edna vernichka shto znam sprema biblijata kako je vo pekolot i ne mu pozeluvam na nikoj tamu da odi.ama ako tolku svi se reshile za tamu pa nitu Gospo nema da se buni so vasheto posakuvanje.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 10:03
Пред да се оди во рај или пекол, сите ќе гниеме во гробовите. Јас како што знам, ќе се чека на страшниот суд пред било кој негде да појди.  На страшниот суд ќе му се суди на сето човештво по законите божји на страшниот суд ќе биди отворен заветниот ковчег и законите кои  бог му ги даде на луѓето а кои христијаните ги отфрлија (оти така Павле рече)

Значи има шанса заедно да се печиме на огнот.

А можеби Хиндусите се во право (па ќе плаќаш за сите телешки шницли што си ги изел) ... или Будистите се во право.... или паганите.......

Целата надеж во спас ти всушност ја полагаш во Павле, кој сам се прогласи за апостол оти во пустина (така вели тој) му се јавил Исус. Ни Петар ни Јаков (едниот вистински апостол а другиот брат на Господ) не мислеа ниту велеа како Павле. Тие беа во конфликт еден со друг. Ни Исус не рече дека се менуваат законите старозаветни, но сепак Павле ги смена. Па ти сега ... види
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 10:09
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:



Целата надеж во спас ти всушност ја полагаш во Павле, кој сам се прогласи за апостол оти во пустина (така вели тој) му се јавил Исус. Ни Петар ни Јаков (едниот вистински апостол а другиот брат на Господ) не мислеа ниту велеа како Павле. Тие беа во конфликт еден со друг. Ни Исус не рече дека се менуваат законите старозаветни, но сепак Павле ги смена. Па ти сега ... види


ова не е точно, бидејќи секој може да отвори нов завет, и да види дека плејада на новозаветни автори сите до еден ја зборуваат истата работа. Да не заборавиме, дека меѓу нив се и апостолите Јован, Петар, Јаков, и Јуда.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 10:12
Јок

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 19:55
Само за Јулија, и оние 2-3 што ме убедуваа дека исламот е не знам каква прогресивна научна сила... да ве известам за најновиот податок кој излезе во јавност, дека ЦЕЛАТА литература што се печати на Арапски, е помала од литературата што се печати САМО во Турција. А знаеме каде е Турција во споредба со една Италија, Русија, Германија, или не дај Боже Америка...
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 23:40
Originally posted by rome rome напиша:

shto ne vie jasno neznam.samo sakate majtap da igrate.no ushte ednash ke vi kazam.vaka je toj shto veruva vo Hristos ke odi vo rajot a toj shto ne veruva nema da odi ,kolku je lesno i prosto,ama izgleda na uchenite im je teshko da go svatat oti sami sebe si se narekle ucheni.no ucheni vo shto?za pobrzo da odat vo pekolot.za greota.koga ke vi dojde denot za smrt togash ke vidite kade ve zajsla naukata i neverbata vo Hristos.aj poveke da ne se bunime na koj mu stiska za da ostai se do shansa ke vidime so koj ke se raduvame vo rajot i za koj ke tazime shto poshle vpo pekolot.ama nikoj nema da bide kriv odsvem sam sebe.zatoa velam sega mozite da odluchite sami za sebe kaj sakate da odite po smrta,vasha rabota ,koja sum jas ushte da se bunam.samo sum edna vernichka shto znam sprema biblijata kako je vo pekolot i ne mu pozeluvam na nikoj tamu da odi.ama ako tolku svi se reshile za tamu pa nitu Gospo nema da se buni so vasheto posakuvanje.
 
Леле глупости трескаш , не верувам во рај а не верувам ни во пекол па сеедно ми е кога ке умрам.Задгробен живот? Жалам што ќе те разочарам ама не постои такво нешто.Тоа е уште една бесмислица што е измислена од луѓето зашто не знаеле да ја објаснат смрта.Никој не сака да го прифати фактот дека нема ништо после смрта и затоа го измислиле рајот каде ќе живееш вечно со сите благодети Dead или ќе бидеш со чопор од девици (во исламот).
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 00:12
Originally posted by Sokol Sokol напиша:

Жалам што ќе те разочарам ама не постои такво нешто.Тоа е уште една бесмислица што е измислена од луѓето зашто не знаеле да ја објаснат смрта.
 
А јас пак цело време верував дека навистина постои нешто потоа Cry
LOL Кажи ми сокол, кога беше и кога се врати од смртта па да ни го кажеш овој "факт" дека не постои ништо по смртта?
Те прашувам бидејќи јас познавам еден кој беше од таа страна, поточно кој неколку пати се прошета од таа страна на животот, па назат, па пак беше таму, па пак назат, па пак таму и Тој ми остави доверливи и веродостојни информации за тоа што има по смртта, така што ако морам да бирам помеѓу твојата претпоставка и Неговото искуство, хмм ништо лично ама ќе ги изберам второто Wink
 
Точно е дека луѓето не можат да си објаснат што точно се случува после смртта, ама уште помалку можат да си објаснат и како животот на едно бебе настанува, па сепак тоа што некои не можат да си објаснат како настанува животот на бебето тоа не го спречува постоењето на бебето.
Пред некое време научниците успаа да направат пченично зрно како копија на природното и тоа навидум изгледаше како идентично со него. Со една суштествена разлика, имено кога ги закопаа во земја, природното за'рти, а вештачкото не! Мала разлика нели?
 
Човекот не е само тело, тој има и духовна природа. Животот е нешто повеќе од месото, коските, крвта, хемиските елементи во човекот и реакциите помеѓу нив.
До ден денес јас не можам да ги сватам материјалистите како можат да се помират со верувањето дека сите нивни мисли, соништа, фантазии, чувства, подвизи итн се продукт на некои ковалентни или јонски врски во нивниот мозок помеѓу јаглеродот, водородот, кислородот итн.
Со други зборови, незнам како може човек да го гледа целиот овој разновиден жив свет што не опкружува и да се нарекува атеист.
Не ми е јасно како може човек да гледа дизајн, а да одрекува дизајнер, да гледа создание, а да одрекува Создател, да гледа живот, а да одрекува Животодавец итн..


Изменето од EvAngelos - 20.Мај.2007 во 00:12
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 00:27
a,ti da ne si mi nekoj pop?
veruvaj si ti samo vo se toa
ama koga ke te nema veke
nema da te ima nasekade!

Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 00:35
tuka ne si vo pravo
kje go ima nasekade
ashes tu ashes dast tu dast


Изменето од anakin - 20.Мај.2007 во 00:35
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 00:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Точно е дека луѓето не можат да си објаснат што точно се случува после смртта, ама уште помалку можат да си објаснат и како животот на едно бебе настанува, па сепак тоа што некои не можат да си објаснат како настанува животот на бебето тоа не го спречува постоењето на бебето.
 
Ти биологија единица да не си имал или си бегал од часови Wink
 
А тој што се враќал и идел дај нека сними нешто да видиме колку е убаво, поубаво од реалниов живот.Еееејјј живеј го животов додека можеш зашто после ништо нема.
Ја го гледам разновидниот жив свет (на ТВ Smile)  и гледам природа.Значи гледам дизајнер,создател,животодавец=природа и еволуција.Се што постои има свој почеток,живот и крај. СЕ


Изменето од Sokol - 20.Мај.2007 во 00:59
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.