IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Наоѓање работа без врски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наоѓање работа без врски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 21>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 09:16
интересно е што секоја работа која се наоѓа без врски трае кратко, барем според искуството на trucker, а и на многу други.
дали не се цени многу квалитетот или оние што се квалитетни си наоѓаат подобра работа, а секогаш има таква, не знам.
но работа која се наоѓа со врски, па било да е и во јавна институција, во која и нема многу големи плати, се држи многу повеќе.
значи што е подобро, да се прави кариера во околина која ви е позната или да се менуваат работни места, колеги од работа, ...
кој е интересот на луѓето кои менуваат работа, обично тие бараат работа без врски!
Пари? Никогаш нема да им бидат доволни!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 09:25
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

интересно е што секоја работа која се наоѓа без врски трае кратко, барем според искуството на trucker, а и на многу други.
дали не се цени многу квалитетот или оние што се квалитетни си наоѓаат подобра работа, а секогаш има таква, не знам.
но работа која се наоѓа со врски, па било да е и во јавна институција, во која и нема многу големи плати, се држи многу повеќе.
значи што е подобро, да се прави кариера во околина која ви е позната или да се менуваат работни места, колеги од работа, ...
кој е интересот на луѓето кои менуваат работа, обично тие бараат работа без врски!
Пари? Никогаш нема да им бидат доволни!

   Neadekvatniot "strucen"i  zavidliv  "kadar",rodnini  na direktorot ili na komsijata na direktorot ja pravat situacijata neizdrziva vo firmata a direktorite toa ama  bas voopsto ne gi interesira.Niv gi interesira samo parickite od se sto  e vlozeno fo tn. organizacija koja lici na prchvarnik so nikakvi rabotni uslovi  Dead.
Make love and respect your profession

Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 09:29
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

да работам без врски!!!Може иако е чеита среќа....ConfusedConfusedAngryOuch


Probaj prvo i pocuvstvuvaj kako e  a potoa napravi sporedba Wink
i dojdi povtorno na forumov da ni go opises filingot Tongue
Make love and respect your profession

Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 09:35
Originally posted by mamma mamma напиша:

Poznavam ludje-sopstvenici na firmi koi isklucivo odbivaat da zaposlat ludje koi se preporacani od poznati,prijateli,poznanici-so eden zbor ludje so vrski.
Rabotat fenomenalno dobro zatoa sto kako velat na poznat ili na nekoj sto mi e preporacan nezgodno ti e da mu kazes deka ne go biva,ili deka treba da ostane uste nekoj saat,ili pak nedaj boze da dojde vo sabota ili nedela,a nesakaat ni da pomislat sto ke bide koga bi mu dale otkaz poradi toa sto ne se zadovolni od rabotata.
I od licno iskustvo znam deka e navistina taka.
Sekoj koj mi dosol po preporaka za da go zaposlam dobar e prvite 2-3 meseci,a potoa se pokazuvaat vo vistinskoto svetlo.
Znaci konstatiram deka moze da se najde rabota bez vrski-definitivno,no ne e samo da se najde....treba i da se raboti i da se ostane na rabota(normalno ne po sekoja cena)


Clap E pa dobro ajde mozebi e tocno iako ne se soglasuvam 100% no ...malku taka e cudno za ovie prostori.Prijatelite treba da reagiraat i da go postavat vozot na sinite zatoa sto taka ni funkcionira "drzavicevo".Zatoa sto toa e edinstveniot  nacin .
A ne e loso i da ni ja kazes firmata
Big%20smile 
Make love and respect your profession

Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 09:38
Originally posted by polikarp polikarp напиша:

Интересна тема на форумот па еве го и моето мислење.

Како прво, да кажам дека сум согласен со сите кои пишуваат дека може да се најде работа без врски и дека има и такви луѓе кои на тој начин наоѓаат работа. Затоа што додека бев во Македонија и јас веднаш после дипломирањето  најдов работа и тоа без врски.

Но како второ, искуството на повеќето луѓе кои ги познавам а некои од нив  поседуваат исклучителни интелектуални способности ми го потврди токму спротивното.Тие бараа, бараа и повторно бараа работа но никако не им одеше од рака  да ја најдат.На крајот кога сфатија дека сепак овде владее онаа народнта "ако сакаш да бидеш поп мораш  да имаш вујко владика"па некако ја   средија работата.Најдоа работа,почнаа да прават кариери па и правилата на меритократијата  почнаа да важат и за нив.Но тука сега јас би го поставил прашанјето.Дали истите тие луѓе ќе можеа да напредуваат во кариерата и воопшто да ја направат ако не го најдоа вујкото владика?

И на крај да заклучам, дека според мене можно е да се најде работа и без врски но многу полесно одат работите ако има кој да те турне напред а ако нема тогаш "среќа" му е мајката.



Toa e isto kako da cekas avto-stop ama eve tocno, srekata e vo prasanje Clap
Make love and respect your profession

Кон врв
trucker21 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1609
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 09:50
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

интересно е што секоја работа која се наоѓа без врски трае кратко, барем според искуството на trucker, а и на многу други.
дали не се цени многу квалитетот или оние што се квалитетни си наоѓаат подобра работа, а секогаш има таква, не знам.
но работа која се наоѓа со врски, па било да е и во јавна институција, во која и нема многу големи плати, се држи многу повеќе.
значи што е подобро, да се прави кариера во околина која ви е позната или да се менуваат работни места, колеги од работа, ...
кој е интересот на луѓето кои менуваат работа, обично тие бараат работа без врски!
Пари? Никогаш нема да им бидат доволни!
 
pozdrav Dogi,
 
kaj nas cestoto menuvanje rabota znaci edno - deka ne si kvaliteten. Kaj mene, cestoto menuvanje rabota bese od drugi gluposti. Edniot idiot(t.n.Gazdi) me terase da vozam za Germanija, a vizata mi istekuvase za 4 dena....normalno odbiv i dokumentite vo raka. Zasto da pravam gluposti so mojot pasos i da imam problemi potoa!? ili so avtobusot staven na grupna viza i na vrakanje ne ja ponistuvam vizata za da moze sledniot pat da gi zemam patnicite? Neprijaveno rabotenje...Nosev 50 luge bez nikakvo osiguruvanje!?..vo toj slucaj koj ja snosi odgovornosta?.....prljavi raboti do besvest.
Najtesko e toa, ako se nema ideja za bilo kakva rabota. Imam luge okolu mene koj ne im teknuva da smenat nesto, da odat napred....ako ne mozam da vozam- ke prodavam nesto, ako ne sum za ovaa rabota ke baram nesto drugo - fleksibilnost
sex, trucks & drinks!!!
Кон врв
zmejko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zmejko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 10:21
rabota bez vrski.
 
kon toa treba da se stremi drzavava Smile
 
a od druga strana i doverbata i uslugite se eden vid takva vrska, pa ne se stava se vo secii race.


Изменето од zmejko - 27.Април.2007 во 10:22
OK, let's START NOW
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 10:25
Originally posted by zmejko zmejko напиша:

rabota bez vrski.
 
kon toa treba da se stremi drzavava Smile

     Znaeme nie ubavo sto treba ama problemov e vo toa sto  diskriminacijata  vladee  se poveke .
     Onoj sto nema pari sega pa ic nema a onie koi imaat pari (a toa se familii vo neznacaen % od koi site imame strav) uste poveke imaat i ziva sila ne e***.
     Ima da ne zgazat kako mravki Confused.
 

Make love and respect your profession

Кон врв
trucker21 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1609
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 12:00
Originally posted by gocefbn gocefbn напиша:

Originally posted by zmejko zmejko напиша:

rabota bez vrski.
 
kon toa treba da se stremi drzavava Smile

     Znaeme nie ubavo sto treba ama problemov e vo toa sto  diskriminacijata  vladee  se poveke .
     Onoj sto nema pari sega pa ic nema a onie koi imaat pari (a toa se familii vo neznacaen % od koi site imame strav) uste poveke imaat i ziva sila ne e***.
     Ima da ne zgazat kako mravki Confused.
 

 
...nikakvo gazenje, just ignore...
Kriva e drzavava sto ne pravi kontroli kako sto treba...ne funkcionirame ....toa e problemot. i ne znaeme da rabotime....
 
sex, trucks & drinks!!!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 12:22
Bez vrska mozes samo da najdes rabota bez vrska, uplakan i ponizen v kuka da si odis, oti nekoe gomno gazdinsko smeta deka te kupil za nikakvi pari, namesto da gi prikoleme kako svinji, namesto da im zeeme se sto ionaka kriminalno steknale, mozoci da im isturime, nie molcime i kon gospod gledame
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 12:33
Originally posted by trucker21 trucker21 напиша:

Originally posted by gocefbn gocefbn напиша:

Originally posted by zmejko zmejko напиша:

rabota bez vrski.
 
kon toa treba da se stremi drzavava Smile

     Znaeme nie ubavo sto treba ama problemov e vo toa sto  diskriminacijata  vladee  se poveke .
     Onoj sto nema pari sega pa ic nema a onie koi imaat pari (a toa se familii vo neznacaen % od koi site imame strav) uste poveke imaat i ziva sila ne e***.
     Ima da ne zgazat kako mravki Confused.
 

 
...nikakvo gazenje, just ignore...
Kriva e drzavava sto ne pravi kontroli kako sto treba...ne funkcionirame ....toa e problemot. i ne znaeme da rabotime....
 

Ako "vie" ili "oni"  neznaete/aat  togas treba  da se dade  5 min  na onie inzeneri  i sl .koi sedat  doma  a  se "ignorirami" kako sto bi kazale vie pocituvan forumski prijatale .Da ja zememe  Irska za primer  za ovaa  prekrasna  i   ostvarliva praksa  in vivo  Tongue
Make love and respect your profession

Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 13:47
Ma sto si zapnal za Irska na sekoj zbor.LOL
Just love
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 13:58
Originally posted by sandrica sandrica напиша:

Ma sto si zapnal za Irska na sekoj zbor.LOL

Zatoa sto sum bil tamu i imam  kontakti so Irska na privaten i profesionalen plan sekoj bozji den,...zatoa Star.
Make love and respect your profession

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:32
Bidejki denes se e privatizirano, vrskite veke ne se potrebni, site pretprijatija , pogotovo onie kade sto se sopstvenicite stranci , sakaat kvaliteten kadar so adekvatno obrazovanie.

Pomalite privatni pretprijatija isto taka gi izbegnuvaat vrabotuvanjata so vrski od pricini sto mnogu lesno mozes da se zameris so bilo koj rodnina ili prijatel vo slucajot koga ti si rabotodavec, a toj vraboten i obratno.

Vrski se potrebni ako nekoj saka da raboti vo onie ustanovi koi se pod budzet, e tuka, ne samo vrski, tuku i partiski kniski i zatoa tuka imame najveke fals lugje na rabotnite mesta.

Samo temava nekako ne e za da bide vo obrazovanie.

Изменето од butel2 - 27.Април.2007 во 16:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.