IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Наоѓање работа без врски?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наоѓање работа без врски?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
Автор
Порака
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Наоѓање работа без врски?
    Испратена: 26.Април.2007 во 14:40
Сте си нашле ли некогаш работа без врски? Беше среќа или кфалификација? Како течеше процесот?
 
Не знам дали темава е за овој подфорум, ако модераторите преценат дека не е, да преместат.


Изменето од Miriam - 26.Април.2007 во 14:41
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 14:47
Imam najdeno barem 3 pati rabota bez vrski, i mislam deka bilo koj moze da so stori istoto so malku srekja i umeenje.

Inaku veke odamna ne e tocen mitot deka vo Makedonija mora da imas vrski za da se vrabotis. Ima takvi institucii kade sto treba vrski, no spored situacijata vo niv, nitu eden talentiran covek ne bi sakal da raboti tamu.

Od druga strana, veke ima mnogu privatni firmi vo koi edinstven kriterium e meritokratijata.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 14:53

И јас мислам дека може да се најде. Е немам наоѓано 3 пати, само еднаш Smile, ама имам и други примери што нашле. Се разбира, со врски е полесно, ама не ти ја дава истата самодоверба и задоволство.

Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:04
I vo tie sredini so vrski treba da si posebna sorta za da mozes da opstanes. Obicno treba da si laktash, poltron, vnuk na vladikata, ili site tri.
A tie istite pak ne bi imale sansa da opstanat vo meritokratija.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:14
nemav vrski najdov rabota, ebi ga kvalifikuvam sum iako ne lici taka i ne se davam taka....
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:23
А на кој начин баравте? Огласи по весници, конк*рси, контакти...? Јас лично купував Дневник и Капитал и си испраќав CV-а на отворените конк*рси.  Не ме викаа насекаде, но отидов на неколку интервјуа.

Изменето од Miriam - 26.Април.2007 во 15:23
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
trucker21 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1609
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trucker21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 15:42
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Сте си нашле ли некогаш работа без врски? Беше среќа или кфалификација? Како течеше процесот?
 
Не знам дали темава е за овој подфорум, ако модераторите преценат дека не е, да преместат.
 
.......rabotam 18 godini, i do sega sekoja rabota sto sum ja rabotel, ja pronaogav sam. eden den ne sum ostanal bez rabota. kako? dolg period bev vozac. koga pocnav so kamionite, vo gradov(SK) imase 20 kamiongii...tocakot i kade ke videv kamion, prasuvav kade se gazdite i dali im treba vozac. kaj eden uspeav....i pocnav da rabotam.
oglasi - javuvanje na sekoj oglas. nekade ke ima intervju.
intervju - koga me primija vo edna grcka firma - posle pretstavuvanjeto za pozicijata(vozac) za koja apliciram, me prasaa: sto mislis za alkoholot? - im kazav deka dokolku nemam prof. obvrski za vozenje  - ke se napijam . 99% posto, vozac na intervju vika deka ne pie, a site znaeme deka e toa lazga.(nikoj ne saka da go lazat) Sekoj saka da se napie koga e sloboden...i me primija.....
bev nezadovolen od eden gazda(2005) i koga se parkirav so avtobusot, vidov eden kamion. vednas kaj gazdata. mu rekov deka mi treba nova rabota.Razmenivme tel. i posle nekolku dena pocnav da vozam....
Najbitno od se e ona sto se raboti da bide napraveno profesionalno!!!!!!
I sekogas da se ima ideja za mestoto koe se konk*rira.....
 
sex, trucks & drinks!!!
Кон врв
marence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 17:36
Може да се најде работа и без врски, ако си упорен, наметлив без срам, упиклив и со труд, а така и се сткнуват врски (тие од родителите не ги сметам, тие што ги имаат полесно поминуваат)
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 18:48
      Pa eve moi ceneti prijateli od liccno iskustvo bi vi kazal deka mora da se ima prijateli za da se vleze na rabota a pak tamu ni gospod nemoze da te spasi koga ke se vleze.Isto kako jagne megju volci.Veruvajte.
    Sto znaci djabe bi bilo se.... i prijateli i znaenje i poznavanje na svojata rabota i SE.
    KE ISCRPAT SE OD TEBE,...I TRUD  I ZNAENJA A POTOA  
ZBOGUM
KE TI KAZAT.
Make love and respect your profession

Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 18:55
    Treba covek da se obiduva nasekade niz svetot na razni nacini koristejki gi elektronskite pomagala, i toa bez prijateli bidejki  se mnogu pocivilizirani od nas samo taka mozebi ke si ja najde srekjata i ke bide pocenet koga ke pocne da si ja gleda cenata kolku vredi i kolku e iskusen vo profesijata  i  negovata intelegencija , ljubovta kon svojata profesija i sl  Tongue
Make love and respect your profession

Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 18:57
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Сте си нашле ли некогаш работа без врски? Беше среќа или кфалификација? Како течеше процесот?
 
Не знам дали темава е за овој подфорум, ако модераторите преценат дека не е, да преместат.


   Temava navistina e prekrasna i mnogu mi se dopagja zatoa sto korespondira so realnosta vo Makedonija.
Make love and respect your profession

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 21:43
Poznavam ludje-sopstvenici na firmi koi isklucivo odbivaat da zaposlat ludje koi se preporacani od poznati,prijateli,poznanici-so eden zbor ludje so vrski.
Rabotat fenomenalno dobro zatoa sto kako velat na poznat ili na nekoj sto mi e preporacan nezgodno ti e da mu kazes deka ne go biva,ili deka treba da ostane uste nekoj saat,ili pak nedaj boze da dojde vo sabota ili nedela,a nesakaat ni da pomislat sto ke bide koga bi mu dale otkaz poradi toa sto ne se zadovolni od rabotata.
I od licno iskustvo znam deka e navistina taka.
Sekoj koj mi dosol po preporaka za da go zaposlam dobar e prvite 2-3 meseci,a potoa se pokazuvaat vo vistinskoto svetlo.
Znaci konstatiram deka moze da se najde rabota bez vrski-definitivno,no ne e samo da se najde....treba i da se raboti i da se ostane na rabota(normalno ne po sekoja cena)

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
polikarp Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polikarp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 22:55
Интересна тема на форумот па еве го и моето мислење.

Како прво, да кажам дека сум согласен со сите кои пишуваат дека може да се најде работа без врски и дека има и такви луѓе кои на тој начин наоѓаат работа. Затоа што додека бев во Македонија и јас веднаш после дипломирањето  најдов работа и тоа без врски.

Но како второ, искуството на повеќето луѓе кои ги познавам а некои од нив  поседуваат исклучителни интелектуални способности ми го потврди токму спротивното.Тие бараа, бараа и повторно бараа работа но никако не им одеше од рака  да ја најдат.На крајот кога сфатија дека сепак овде владее онаа народнта "ако сакаш да бидеш поп мораш  да имаш вујко владика"па некако ја   средија работата.Најдоа работа,почнаа да прават кариери па и правилата на меритократијата  почнаа да важат и за нив.Но тука сега јас би го поставил прашанјето.Дали истите тие луѓе ќе можеа да напредуваат во кариерата и воопшто да ја направат ако не го најдоа вујкото владика?

И на крај да заклучам, дека според мене можно е да се најде работа и без врски но многу полесно одат работите ако има кој да те турне напред а ако нема тогаш "среќа" му е мајката.



Изменето од polikarp - 27.Април.2007 во 03:14
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 23:32
да работам без врски!!!Може иако е чеита среќа....ConfusedConfusedAngryOuch
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.